Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.08.2013 11:09

Takiej "Strada Chiusa" to "nawet" ja nie ominąłbym ;)

Chmurki, białe niebo, ale zdjęcia i tak fajne kolorki mają

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.08.2013 14:13

longtom napisał(a):Co prawda auta nam nie pogryzły, ale pod Meteorami mieliśmy podobną przygodę. :?

No niestety... te były bardzo agresywne :?
A jeden grecki, choć może tylko nieuważny, w kontakcie z rozpędzoną Skodą stracił jak sądzę życie :?
piotrf napisał(a):A czy nie pomyślałeś Pawle , że oni autostradę budują :idea: :wink:

Rzeczywiście... albo drogę szybkiego ruchu :roll: :lol:
U nas wiele było swego czasu niedokończonych inwestycji, całkiem podobnie wyglądały :lol:
A te 2 mosty swą jakością pewnie niewiele odbiegałyby od niektórych włoskich dwupasmówek :wink:

piotrf napisał(a):Problemy z psami nie dotyczą jak widać tylko krajów bałkańskich :roll:

Jak widać nie tylko :?
W sumie i tak lepiej że te ślady na zderzaku powstały, a nie na którejś z naszych nóg :roll:

tony montana napisał(a):Takiej "Strada Chiusa" to "nawet" ja nie ominąłbym ;)

Octavią - nie radziłbym :wink:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 12.08.2013 23:30

kulka53 napisał(a):...
Wtem 8O

Obrazek


No nie mogę! Krowa z rogami.
Przyprawił jej ktoś czy taki ewenement?
:wink: :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 12.08.2013 23:31

Na Gargano zapraszam; tam takowe spacerują...
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 13.08.2013 08:53

Klimatyczne zdjęcia :D
Czasami takie chmury i mgły wychodzą na dobre :!: (Nie wiem dlaczego :wink: , ale jakoś tak mi się to skojarzyło z moją 'pradawną' Szkocją...).
Psy zaatakowały samochód... :roll: Wy to co jakiś czas macie z psami przypadki... :?

pozdr

romuald22 napisał(a):No nie mogę! Krowa z rogami.
Przyprawił jej ktoś czy taki ewenement?
:wink: :)


Taki mi się przypomniał dialog moich koleżanek z dawnych lat:
-popatrz krowa!
-jaka krowa?
-no tu - krowa
-to nie krowa, to byk!
-dlaczego byk, a nie krowa?
-no bo ma rogi!
:wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2013 10:38

romuald22 napisał(a):No nie mogę! Krowa z rogami.
Przyprawił jej ktoś czy taki ewenement?
:wink: :)

janusz.w. napisał(a):Taki mi się przypomniał dialog moich koleżanek z dawnych lat:
-popatrz krowa!
-jaka krowa?
-no tu - krowa
-to nie krowa, to byk!
-dlaczego byk, a nie krowa?
-no bo ma rogi!
:wink: :)

No właśnie :wink:
Nie wiem jakie krowy w tym ŻYWCU hodują :roll: :wink: , ale ja pamiętam że gdzie bym je nie widział, zawsze rogi miały. No chyba że jałówki, to nie :wink:

FUX napisał(a):Na Gargano zapraszam; tam takowe spacerują...

My z pewnością baaaardzo chętnie skorzystamy... nie tylko z powodu krów :wink:
Za rok :idea:

janusz.w. napisał(a):Klimatyczne zdjęcia :D
Czasami takie chmury i mgły wychodzą na dobre :!: (Nie wiem dlaczego :wink: , ale jakoś tak mi się to skojarzyło z moją 'pradawną' Szkocją...).
Psy zaatakowały samochód... :roll: Wy to co jakiś czas macie z psami przypadki... :?

Chmury i mgły na dobre wychodzą tylko czasem i tylko na zdjęciach :lol:
Na miejscu wolelibyśmy jednak błękitne niebo...

A co do tych psów, to one chyba tak z nudów zareagowały... gdyby ruch na tej drodze był większy, nie miałyby tam jak się wylegiwać :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2013 12:39

6 maja, poniedziałek c.d.

L'Aquila to spore, założone w 1242 roku miasto, obecnie stolica regionu Abruzji. O silnym trzęsieniu ziemi które było tam kilka lat wcześniej (po powrocie przeczytałem że w kwietniu 2009) pewnie większość słyszała i niektórzy pamiętają. Przed wyjazdem był to jeden z celów które chciałem odwiedzić, teraz zrezygnowaliśmy z tego pomysłu, na dziś mieliśmy jeszcze kawałek drogi do pokonania. Do miasta wjechaliśmy nie od północy główną drogą omijającą centrum (przegapiłem skręt) , a od południa, zwykłą ulicą dochodzącą do samego centrum miasta. Chyba dobrze że tak się stało... z każdym mijanym budynkiem oczy otwierały się nam coraz szerzej 8O 8O 8O , nie było siły, tu koniecznie TRZEBA BYŁO SIĘ ZATRZYMAĆ :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2013 12:39

Zawróciłem i zatrzymałem się parę kroków od „Rynku”. Takich obrazków z miasta się nie spodziewaliśmy, czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy. We Wrocławiu był inny kataklizm, powódź z 1997, tu jednak wszystko wyglądało inaczej... zwłaszcza, że mieliśmy świadomość, że od tej katastrofy minęło już kilka lat...

Na rogu była kiedyś stacja benzynowa – cena z kwietnia 2009.

Obrazek

Niespiesznie wchodziliśmy w to centrum, jakże inne od wszelakich innych centrów do tej pory odwiedzonych miast. Tu było pusto, cicho, większość bocznych uliczek pozagradzano 4 lata temu i do tej pory są martwe, straszące popękanymi murami domów, oczodołami okien, metalowymi obręczami, opaskami, linami, rusztowaniami.

L'Aquila – miasto – widmo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2013 12:40

Na ulicach tylko pojedynczy przechodnie i pojedynczy robotnicy...

Jeden z kościołów.

Obrazek

Tu inny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdzie by nie spojrzeć, wszystko popodpierane, poskręcane, powiązane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdzieniegdzie było trochę lepiej – ale to wyjątki potwierdzające fakt, że centrum tego miasta w zasadzie umarło.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2013 12:40

Główny plac Starego Miasta – Piazza del Duomo

Obrazek

Santuario Santa Maria del Suffraggio, zbudowane w 1703 roku po którymś z wcześniejszych trzęsień ziemi – teraz na tyle mało dotknięte zniszczeniami, że otwarte.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2013 12:41

Duomo, na tyle często niszczone przez trzęsienia, że obecną zbudowano na przełomie XIX i XX wieku. Nieczynna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawie wszystkie boczne uliczki odchodzące od placu były zagrodzone, zakaz wstępu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedną, prowadzącą na zachód, lekko w dół, można było kawałek przejść.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalsze przejście też zabronione.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2013 12:41

Przy tej uliczce wznosi się jeden całkowicie odbudowany kościół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół jest pełen dziwnych, nowych malowideł, zrobiły na nas duże wrażenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2013 12:42

Wewnątrz było pusto i cicho, zresztą jak wszędzie w tym upiornym mieście.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W jednym miejscu widząc uchylone ogrodzenie odważyliśmy się wejść za nie kawałek, jednak szybko się wycofaliśmy widząc poinstalowane na murach rozpadających się kamienic kamery :roll: .

Kilka fotek z „terenu zakazanego”

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2013 12:43

Na Rynku była kawiarnia. Jedna, jedyna chyba na całym Starym Mieście, zupełnie mimo to pusta. Wydobywająca się z głośników głośna muzyka może miała być takim głosem nawołującym do tego, że już jest, już zaczyna być tu „normalnie”... brzmiała jednak w tym miejscu jak ponury żart :? .
Obrazek

Nie jest normalnie, i jeszcze długo (o ile kiedykolwiek) nie będzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chmury nad pustym Piazza del Duomo.

Obrazek

Wracamy.

Ogromne wrażenie zrobiła na nas zrujnowana L'Aquila. Nie spodziewaliśmy się tego, nie spodziewaliśmy się, że kilka lat po kataklizmie miasto wciąż może wyglądać jakby zdarzył się on parę miesięcy wcześniej. Powoli przejechaliśmy przez przedmieścia, widać było że tam coś się dzieje, niektóre bloki wciąż stały popękane i na wpół zawalone, bez ścian, z meblami widocznymi tak jak pozostały. Inne jednak, było ich kilka, już odremontowane, a może postawione na nowo? . Jeśli prace przy przywracaniu miasta do normalności będą nadal przebiegać w takim tempie, to może za 50 lat będzie tu już tak jak wcześniej. Może.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2013 12:43

Przy wyjeździe zatankowałem do pełna niedrogą tu benzynę i ruszyliśmy na zachód, w kierunku Rieti. Chwilowe błękitne niebo i słońce w L'Aquili było tylko zmyłką, zaraz za miastem przeżyliśmy istne oberwanie chmury które zahaczyło nas z przechodzącej gdzieś dalej burzy. Czekało nas kilkadziesiąt km jazdy, jak się okazało dobrą i niezatłoczoną drogą.

Wyjazd z miasta.

Obrazek

Piękna sosnowa aleja gdzieś po drodze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miasteczko Antrodoco, wciśnięte w miejsce połączenia dwóch górskich dolin

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspomniane Rieti ominęliśmy sprytnie po obrzeżach poprowadzonymi włoskimi drogami szybkiego ruchu :) . W tej okolicy na otaczających rozległą dolinę wzgórzach znajduje się kilka ciekawych pustelni-klasztorów... ale odpuściliśmy sobie próby dotarcia do nich :) . Wystarczył nam widok na mijane miasteczko Contigliano :cool: , choć wiszące nad nim czarne chmury wyglądały odstraszająco.

Obrazek

Obrazek

Aby znaleźć sobie tu jakiś nocleg musieliśmy zjechać z bezkolizyjnie poprowadzonej czteropasmowej trasy na Terni. Pokluczyliśmy sobie chwilę po okolicy wąskimi uliczkami wśród domków, poletek, rozlewisk wodnych... trochę obawialiśmy się rojów komarów :? , na szczęście tak źle nie było. Ostatecznie wylądowaliśmy w miejscu do którego pewnie już drugi raz bym nie trafił :wink: , tam gdzie asfalt się już skończył, gdzieś wśród zarośli, łąk i pól. Majowe włoskie dni na szczęście są dość długie... chwilę czasu przez zmrokiem na gotowanie i jedzenie jeszcze mieliśmy. Dla mnie nie był to łatwy dzień, nie czułem się dobrze, dopiero pod koniec gardło trochę odpuściło, na tyle, że mogłem odezwać się do Małgosi inaczej niż ledwie słyszalnym szeptem. Liczyliśmy, że jutro i ja będę już całkiem do życia, i pogoda też temu spokojnemu życiu i zwiedzaniu w środkowych Włoszech będzie sprzyjać. Nadzieję zawsze mamy, musimy ją mieć... :) .

Na zakończenie jak zawsze mapka całej dzisiejszej trasy:

Obrazek

A – nocleg na zboczach Monti Sibillini
B – Castelluccio
C – Forca di Presta
D – Arquata del Tronto
E – Amatrice
F – Lago di Campotosto
G – Fonte Cerreto
H – szlaban pod Campo Imperatore :evil:
I – L'Aquila
J – Antrodoco
K – Rieti
L – nocleg gdzieś w dolinie otoczonej górami :)

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 87
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone