Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub miłośników Mostaru

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 28.03.2017 12:30

Sol-Wagon napisał(a):ale jeżeli zauważysz kolejkę do granicy ciągnącą się za stację paliw, głównie będą to autokary lub kolejka nie będzie się ruszać przez kilka minut - jedź od razu na drogę 62 przez Nova Sela na przejście autostradowe...


Od kilku lat, tj. od chwili otwarcia tegoż przejścia autostradowego na A1, jeżdżę do Mostaru corocznie tymże przejściem, gdyż jadę od strony północnej i nigdy nie zdarzyło się abym musiał czekać w jakiejkolwiek kolejce czy to wjeżdżając do czy wyjeżdżając z BiH. Czasami, ale to naprawdę rzadko, mam za sobą lub przed, jeden lub góra dwa pojazdy i tyle.

Jedyne co mnie dziwi to fakt, iż czasami żądają przy wyjeździe z BiH ponownego okazania Zielonej Karty. O ile rozumiem żądanie okazania jej przy wjeździe na teren BiH, to żądanie jej ponownego okazania przy opuszczaniu ich terytorium jakoś nie kumam. To po prostu nie ma sensu, gdyż w na terenie Unii Europejskiej taki dokument nie jest wymagany. Wystarczy jedynie polisa OC.

Ale co mi tam. Ugodowy jestem. A oni sobie ją pooglądają i jadę dalej.

Dodam też spostrzeżenie, iż nie zauważyłem także aby kiedykolwiek, pogranicznicy BiH, porównywali lub sprawdzali dane samochodu zawarte w Zielonej Karcie, jak numer rejestracyjny, numer VIN, daty obowiązywania itp. Biorą po prostu do ręki dowody osobiste i wspomnianą ZK, rzucą okiem, czasami przeglądną lub nie, podane dokumenty i oddają wszystko z powrotem.

Jedynie co to pogranicznicy chorwaccy czasami udają, że coś tam sobie, przez chwileczkę sprawdzą, skanując dowody w czytniku. Lecz i to dosyć rzadko. Widać nasze gębuchy słowiańskie są dosyć przekonywujące z samego tylko wyglądu. :papa:
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 28.03.2017 19:36

lechocz napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):ale jeżeli zauważysz kolejkę do granicy ciągnącą się za stację paliw, głównie będą to autokary lub kolejka nie będzie się ruszać przez kilka minut - jedź od razu na drogę 62 przez Nova Sela na przejście autostradowe...


Od kilku lat, tj. od chwili otwarcia tegoż przejścia autostradowego na A1, jeżdżę do Mostaru corocznie tymże przejściem, gdyż jadę od strony północnej i nigdy nie zdarzyło się abym musiał czekać w jakiejkolwiek kolejce czy to wjeżdżając do czy wyjeżdżając z BiH. Czasami, ale to naprawdę rzadko, mam za sobą lub przed, jeden lub góra dwa pojazdy i tyle.

piszę o Metkovic...końcem września, niedziela rano - masakra...
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 28.03.2017 21:04

Sol-Wagon napisał(a):
lechocz napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):ale jeżeli zauważysz kolejkę do granicy ciągnącą się za stację paliw, głównie będą to autokary lub kolejka nie będzie się ruszać przez kilka minut - jedź od razu na drogę 62 przez Nova Sela na przejście autostradowe...


Od kilku lat, tj. od chwili otwarcia tegoż przejścia autostradowego na A1, jeżdżę do Mostaru corocznie tymże przejściem, gdyż jadę od strony północnej i nigdy nie zdarzyło się abym musiał czekać w jakiejkolwiek kolejce czy to wjeżdżając do czy wyjeżdżając z BiH. Czasami, ale to naprawdę rzadko, mam za sobą lub przed, jeden lub góra dwa pojazdy i tyle.

piszę o Metkovic...końcem września, niedziela rano - masakra...


Przez Metkovic niegdyś jechałem parę razy, jak jeszcze nie było przejścia na autostradzie A1, i faktyczne moje wspomnienia są takie, iż pracujący tam pogranicznicy, zwłaszcza bośniaccy, sprawiali wrażenie jakby przyszło im tam pracować za karę.

Ale co tam. Ważne, że wszystkie tę niedogodności w pełni rekompensują atrakcje jakie ten kraj ma do zaoferowania.
andy1959
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 08.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) andy1959 » 03.05.2017 19:03

Proszę o polecenie miejsca na nocleg ( hotel lub pensjonat ) w Mostarze.
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 04.05.2017 09:06

tęsknię za Mostarem, byliśmy dwa razy na jednodniowych wycieczkach podczas dwóch pierwszych wizyt w Cro w 2012 i 2013 roku
trzeci raz będzie raczej z noclegiem, marzy mi się Mostar by night i o świcie, kiedy turyści jeszcze są w drodze :)
w tym roku wygrało Sarajewo, ale może w 2018...
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 13.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 06.05.2017 11:08

andy1959 napisał(a):Proszę o polecenie miejsca na nocleg ( hotel lub pensjonat ) w Mostarze.
Bardzo proszę http://www.hotele.pl/bosnia-herzegowina ... ve-regina/ Właścicielką jest Polka, która razem z córką organizują i oprowadzają wycieczki.
andy1959
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 08.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) andy1959 » 07.05.2017 09:32

Dziękuję za propozycję.
agusia3301
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 28.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) agusia3301 » 02.07.2017 15:01

Witam. Mam pytanie odnośnie meczetu w Mostarze. Czy bez żadnych przeszkód można go zwiedzić?
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 02.07.2017 21:52

agusia3301 napisał(a):Witam. Mam pytanie odnośnie meczetu w Mostarze. Czy bez żadnych przeszkód można go zwiedzić?


meczetów Ci tam dostatek,
ze względów bezp. i turystycznych proponuję odwiedzić Koski Mehmed Pasha Džamija, oczywiście wskazany stosowny ubiór oraz zwiedzamy nie w godzinach modlitw
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 02.07.2017 22:09

agusia3301 napisał(a):Witam. Mam pytanie odnośnie meczetu w Mostarze. Czy bez żadnych przeszkód można go zwiedzić?

W Mostarze jest dużo meczetów, ale tym uważanym za z najciekawszy jest meczet Koski Mehmed-Paszy, który został bezsensownie zbombardowany przez Chorwatów (podobnie jak Stari Most) podczas oblężenia muzułmańskiej części miasta.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.08.2017 22:15

Rero napisał(a):Mostar:

Mostar rano:

https://www.youtube.com/watch?v=1bcvnISm9Kg&t=125s

fajna wspominka, aczkolwiek do tego filmiku dla oddania klimatu bardziej pasowałałyby mi poranne nawoływania muezina :)
ewa_inga
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 22.07.2015
Mostar rowerem

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa_inga » 26.01.2018 15:17

W tym roku udało mi się objechać Mostar rowerem, przepraszam za jakość zdjęć, ale na takie "wyprawy" nie biorę profesjonalnego aparatu, mam przy sobie jedynie telefon, który służy za nawigację i aparat fotograficzny jednocześnie. Wolę oglądać sobie miasto, niż zastanawiać się jakie ISO ustawić

Przyjechaliśmy późnym popołudniem - w myśl zasady - ufaj sąsiadom, ale drzwi zamykaj - rowery zostały zdjęte :)

zm20170829_195649.jpg


W Mostarze byłam już 3 razy, ale zwiedzanie w środku dnia, w upale, w dodatku z małymi dziećmi, jest jednak dość trudne
Dlatego też wstałam raniutko, żeby oddalić się od centrum, poczuć to miasto tak inaczej niż zawsze.

4endomonco.png


Te zdjęcia pstryknęłam tak szybko, niemalże nie wyciągając z kieszeni telefonu - mam w sobie taki wewnętrzny opór - bo to co dla mnie jest ciekawe, dla mieszkańców tam - jest codziennością, tam naprawdę mieszkają ludzie - ktoś wyszedł z psem, ktoś z teczką szedł do pracy.......

zm20170830_075529.jpg

zm20170830_075550.jpg


Miałam ambicje znaleźć więcej murali, ale czasu zabrakło:

zm20170830_075632_HDR.jpg

ZM20170830_075443.jpg

ZM20170830_075335.jpg

zm20170830_080442.jpg

zm20170830_075851.jpg

zm20170830_075751.jpg


Te dwa zdjęcia poniżej to zrobione w formie skweru miejsce pamięci - kosz na zdjęciu zwany był "koszem życia", zawieszony na linie nad rzeką służył do transportu żywności a także.....kobiet w ciąży - gdyż szpital znajdował się po drugiej rzeki. Jego twórcą jest Emir Zvonić - profesor praktycznej nauki w szkole maszynowej w Mostarze. Mówi się, że Sarajewo miało tunel, Mostar miał ten kosz
Mam w sobie zawsze taką myśl jak jestem na Bałkanach - że każdy człowiek powyżej 20 roku życia którego mijasz wycierpiał na tej wojnie. Ten skwer jest pośrodku zwykłego osiedla - jest plac zabaw, starsze panie siedziały na ławeczkach patrząc na wnuki, panowie obok o czymś gorąco dyskutowali - i nie mogłam rozłożyć się z aparatem. Po prostu. Bo któraś z tych osób była transportowana w tym koszu, dla którejś były transportowane leki..... Ta wojna jest tak blisko.... że pewnych rzeczy po prostu nie wypadało mi robić.
Dwa lata temu w restauracji mąż nakreślał ogólnie naszej córce historię Bośni - akurat podeszła kelnerka, gdy on wypowiadał słowo "Jugosławia". Ona się wzburzyła, zaczęła coś bardzo głośno mówić - zrozumieliśmy tylko NE JUGOSŁAWIA - NE NE NE. Nie rozumieliśmy jej. Mąż zaczął tłumaczyć po angielsku dlaczego ta nazwa padła - ale ona nic nie rozumiała. W końcu musieliśmy dać sobie spokój z tłumaczeniem.... Ale to pokazuje jak delikatnym trzeba być.

DSC_5071.JPG

DSC_5070.JPG


A to już z wieczornego wyjścia z dziećmi:

rZMDSC_5109.jpg

DSC_5086-001.JPG


A na koniec rozbroiły nas dzieci pytaniem - mamo mamo a do którego wrzucić plastiki....

rzm20170830_093524.jpg
Rero
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 630
Dołączył(a): 14.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rero » 10.03.2018 09:01

Dobrze jest mieć przynajmniej jedną noc w Mostarze. Rano i wieczorem Mostar jest naprawdę fajny.

Mostar rano: https://www.youtube.com/watch?v=1bcvnISm9Kg&t=125s
https://www.youtube.com/watch?v=vFPXN2i3pdw&t=83s
https://www.youtube.com/watch?v=JDm_p88gj3E&t=18s

Te kiero - pozdrawiam :)

Obrazek



Spaliśmy w mieszkaniu "Mostar" - centrum - z widokiem na te zabytki...ładnie i tanio :)

Obrazek


Obrazek





Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek





Mostar wieczorem: https://www.youtube.com/watch?v=_FGqqLyKg3c&t=10s


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek :papa:
Rero
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 630
Dołączył(a): 14.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rero » 14.03.2018 08:34

Mały kawałek z Mostaru....


Obrazek






jest Blagaj... https://www.youtube.com/watch?v=-A5l6RHk3s8&t=15s


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I droga - przez góry i doliny :) - do Ston na Pelješacu...




Obrazek

Obrazek :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Klub miłośników Mostaru - strona 26
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone