Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłosników Wyspy Vis

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mirek111
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirek111 » 15.07.2022 09:57

Moim zdaniem najpiękniejsza plaża na Visie - Srebrna w Rukavcu :)
Na filmiku spacer z "Dużej" Srebrnej przez "Małą" Srebrną prawie aż do Rudej...

empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 15.07.2022 15:36

Czy aktualnie ktoś przebywa w Komižy?
Albo w najbliższym czasie się tam wybiera?
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 15.07.2022 20:22

Ja będę tam za parę dni. O co cho?
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 16.07.2022 00:14

Marsallah napisał(a):Ja będę tam za parę dni. O co cho?

No to priv :)
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 19.07.2022 15:13

Marsallah napisał(a):No i niestety...od 15 lipca 2022 Parking Rogaci w Komizy będzie znów płatny. Szczegółowy cennik.

Od razu wyjaśniam: dla wypoczywających na Visie istotne będą zwłaszcza punkty 1,2,6:
1. Godzina parkowania 10 Kn
2. Dzień parkowania 100 Kn
6. Parking na cały sezon (w okresie 1 maja - 30 września) 300 Kn (dla osób przebywających na stałe na terenie miasta Komiża). Nie napisali tylko, jaki dokument trzeba przedstawić, ale to już na miejscu się ogarnie.


Na miejscu wygląda to jednak trochę inaczej. Dla turystów dostępne sa tylko opcje:
- parking 10 Kn/h
- parking 100 Kn/doba
- parking 450 Kn/tydzień
wszystkie bez wyjazdu (!) z parkingu. Bilet pobiera się z automatu przy szlabanie i przy płaceniu (też w automacie na terenie parkingu) automat dobierze optymalną płatność.

Pozostałe opcje (wszystkie z możliwością wyjeżdżania i wjeżdżania) są tylko dla localsòw i do nabycia w urzędzie (karty).

Rezultat? Nigdy jeszcze nie widziałem w Komižy tylu parkujących byle gdzie. Ja tam sobie zawsze znajdę miejsce za free w tym mieście, ale...

P.S. Na płatnym parkingu oczywiście puchy.
mirek111
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirek111 » 25.07.2022 14:09

Marsallah napisał(a):Mirek! Kopę lat! Bardzo nam pomogłeś przy pierwszym wyjeździe na Vis swoimi radami. Kiedy to było...2013 chyba.


Cześć Marsallah.
Pomiętam Cię, spotkaliśmy się, gdy mieszkałeś w Imanje pod Kistom.
Chwilkę wtedy pogadaliśmy. Dalej jeżdżę na Vis co roku i mieszkam w Rukavcu u chorwackich znajomych.
Zwykle 3 tygodnie w czerwcu. W tym roku pogoda w czerwcu była wyjątkowo plażowa i raczej mało urozmaicona . Większość plażowania na skałkach Małej Srebrnej. Był wypad katamaranem do Hvaru i szybką łódką na Bisevo. Tym razem Nie było kajaków - trochę za mocno wiało. Prawie codzienne bieganie o świcie - Jak zwykle udane visiorskie wakacje!

Pozdrawiam. Mirek
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 25.07.2022 15:39

No ja mam dziś komiskie połowinki, pogoda non stop ZA DOBRA, zero wiatru. Rzadko opuszczam klimatyzowane pomieszczenia, choć udało mi się zrobić trek od Krzyża bad Visem do Komižy pieszo przez bezdroża w interiorze.

Pozdrav!
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 27.07.2022 00:56

Jak na wyspie z płatnością kartą w restauracjach?
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 27.07.2022 11:39

Różnie. W interiorze praktycznie nigdzie nie zapłacisz kartą, w miastach raczej tak, choć głównie w tych większych. Bez gotówki ani rusz, a bankomaty pobierają prowizję ok. 40 Kn za każdą transakcję.

P.S. Właśnie przeszła godzinna burza z deszczem.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 27.07.2022 15:26

Gotówka wiadomo, musi być. Z prowizją jestem pogodzony. Jeśli się jednak da płacić kartą w restauracjach w Komiža i okazjonalnie w Visie to super.

Jednodniowa burza to czasem zbawienie :)
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 09.08.2022 09:17

Czas podsumować spostrzeżenia po tegorocznym pobycie na Wyspie. Relacji już nie piszę, więc wszystko w telegraficznym skrócie poniżej. Jak ktoś coś jakieś pytania, to śmiało :)
01.JPG
Komiża wciąż zachwyca

02.JPG
Nowy studenac w Komiży jest nieźle zaopatrzony - wizyty w Tommym w Visie stały się zbędne

03.JPG
Ceny w wypożyczalni sprzętu wodnego przy Gusaricy w Komiży

04.JPG
W Komiży odbywały się w drugiej połowie lipca zawody Big Game Fishing. Zwycięzcą okazał się 65-kg tuńczyk, a raczej ten, kto go wyłowił z Jadrana. Imprezie towarzyszyły wieczorne koncerty pod Komuną.

05 riba.JPG
Konoba Davor w Komiży jest nie do pobicia - tak w podaży, jak i w cenach.
06 riba.JPG
Warto wspomnieć, że jej filia pod Kulą w Visie została zamknięta. W Visie ryby kupimy już tylko na targu.

07 vell.JPG
Odwiedzając Fort Wellington (wraz z Fortem George strzegącym wejścia do Viskiej Luki), okazało się, że u jego stóp zlokalizowano nie tylko żwirownię...
08 vell.JPG
...ale i wysypisko śmieci (czyżby tam przeniesiono je z okolic Komiży?)

09 vis parking.JPG
Jak już wspominałem, w Komiży turyści mają od tego roku ciężko z parkowaniem. Inaczej zrobiono to w Visie - zamknięto co prawda dolną połowę darmowego parkingu przy muzeum, ale za to udostępniono (za darmo!) dodatkowe miejsca poniżej, nad samym bulwarem. Można?

10 smok.JPG
Moim tegorocznym odkryciem była (piaszczysta) Uvala Vela Smokova. Odwiedzona w końcu, przy okazji 5. pobytu na Wyspie. Polecam każdemu - bije Stonćicę na głowę!


Ogólnie - Vis wciąż zachwyca (zwłaszcza Komiža). Pritišćina wciąż jest "priti" i nie ma sobie równych. Na Malej Travnej co roku coraz więcej ludzi (nie dziwota - wszak dojazd najłatwiejszy). Ale i tak mniej niż w Rukavcu na Srebrnej i Teplušu...

Ceny rosną i końca podwyżek nie ma. O ile na wybrzeżu (tj. na stałym lądzie) można się oburzać na ceny piwa w knajpach powyżej 20 Kn za 0,5l, to na Visie cena 30 Kn jest...korzystna. Pizza 65-90 Kn to też normalne ceny, za crni rižot trzeba zapłacić już 100-140 Kn, itd., itp. Także paragony grozy nie tylko nad Bałtykiem :wink: Szkoda za to, że polikwidowano wszystkie zraszacze, pomagające złagodzić dokuczliwość upałów, a spotykane wcześniej przeze mnie (np. w Pizzerii Dionis w Visie) :roll:

Na szczęście, jest na Visie wciąż parę miejsc do odkrycia. Dla mnie są to np. Uvala Žukamice i przejazd lub trek na nią via Oključna, Krajličina Špilja (z nietoperkami), Uvala Veli Kupinovac, Uvala Pizdica, a przede wszystkim rejsy poza Wyspę - na Trzy Wyspy (Svetac, Brušnik i Jabukę - świetnie zrelacjonowane przez Katerinę w jednej z jej relacji) i na Palagružę, gdzie marzy mi się kiedyś spędzić choć parę dni w svjetoniku. A tymczasem... :papa:

Fazit: nie ma lepszego otoka. Za rok jednak odpuszczam sobie Komižę i ogólnie Vis - muszę znów poczuć głód Wyspy.
Załączniki:
IMG_6454.JPG
IMG_6453.JPG
IMG_6443.JPG
IMG_6441.JPG
IMG_6379.JPG
IMG_6330.JPG
IMG_6329.JPG
IMG_6316.JPG
IMG_6267.JPG
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 13.08.2022 12:49

Godzinę temu pojawiłem się na wyspie.
Chwilę po mnie pojawiła się burza 8O
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 13.08.2022 13:01

empire13 napisał(a):Godzinę temu pojawiłem się na wyspie.
Chwilę po mnie pojawiła się burza 8O

Na Hvarze też leję. Roślinność wydaje dźwięki dziękczynienia. ;)
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 13.08.2022 18:44

mchrob napisał(a):
empire13 napisał(a):Godzinę temu pojawiłem się na wyspie.
Chwilę po mnie pojawiła się burza 8O

Na Hvarze też leję. Roślinność wydaje dźwięki dziękczynienia. ;)

Oczywiście dla roślin to bardzo dobrze.



Czy Studenac na Put Batude 1A, Komiža to największy sklep w mieście?
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5245
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 13.08.2022 21:22

empire13 napisał(a):Godzinę temu pojawiłem się na wyspie.
Chwilę po mnie pojawiła się burza 8O


Wstęp jak do "Dziecka Rosemary". :oczko_usmiech:
A potem rozniosłeś ją (burzę) po całej południowej Dalmacji. Nic tylko dziękować. Tyle lat w Chorwacji i pierwszy raz 20°C w pierwszej połowie sierpnia. :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłosników Wyspy Vis - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone