Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Sarajewa

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 15.02.2020 20:44

marekkowalak napisał(a):
Jak już wspominałem - i tak chodzenie po Sarajevie to jest pikuś w porównaniu do jazdy po nim samochodem! Jeśli któryś kierowca chce się sprawdzić, to proponuję wjazd od Mostu Vrbanja do Parku Vraca (zalecane zabranie zapasowego sprzęgła :wink: :wink: ). Ja jechałem w odwrotną stronę, tzn. zjeżdżałem w dół i była adrenalina, a co dopiero podjazd!


Nawet nie chcę myśleć jaka adrenalina na tej trasie musi być, gdy nawierzchnia jest oblodzona lub pokryta śniegiem 8O

Dlatego plan jest taki, żeby nocleg był w miarę blisko centrum i koniecznie z parkingiem na samochody. Do centrum pieszo. Z kolei jeśli zajdzie potrzeba wjechania gdzieś, gdzie adrenalina idzie nagle w górę - bierzemy pod uwagę miejscowe taxi. Właściciel apartamentu napisał, że są niedrogie i bardzo chętnie turyści korzystają. Zawsze to mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia własnego samochodu.
darekvideo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 227
Dołączył(a): 21.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekvideo » 15.02.2020 22:05

Z tym Taxi to bardzo dobry pomysł. Dzięki :D
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 16.02.2020 09:02

To chyba najlepsze rozwiązanie. Nie ruszasz samochodu, nie szukasz miejsca, nie denerwujesz się, że jest ciasno etc. Możesz wypić piwo lub coś mocniejszego :roll:
Jak zapytasz właściciela apartamentu to bez problemu zamówi taxi. Mi odpisał, że kierowcy taxi korzystają z whatsapp i np. kurs do Yellow Bastion, a następnie powrót do apartamentu na Terzibasina to łączny koszt 15BAM. Dla nas jest to do zaakceptowania.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3377
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 16.02.2020 09:21

khml napisał(a):To chyba najlepsze rozwiązanie. Nie ruszasz samochodu, nie szukasz miejsca, nie denerwujesz się, że jest ciasno etc. Możesz wypić piwo lub coś mocniejszego :roll:
Jak zapytasz właściciela apartamentu to bez problemu zamówi taxi. Mi odpisał, że kierowcy taxi korzystają z whatsapp i np. kurs do Yellow Bastion, a następnie powrót do apartamentu na Terzibasina to łączny koszt 15BAM. Dla nas jest to do zaakceptowania.


Podpowiedziałeś mi pomysł na kolejne fajne miejsce do zwiedzania. Zerknąłem na google - to ok.2,7 km trasa autem /8 minut pieszo ok. 30 minut. Cena za kurs w obie strony to ok. 7,5 Euro.
Z mojego lokum, który już mamy zarezerwowany, mam 1,6 km i ok. 23 min. spacerku. Więc wszędzie blisko. Do Baščaršija mam 10 minut spacerkiem a z okna widzę meczety bazaru.
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 16.02.2020 11:48

Od apartamentu, który zarezerwowaliśmy jest wg. google 1.6km i 24min pieszo. Sprawdzimy na miejscu czy taki spacer z dziećmi jest do przejścia czy jednak będziemy korzystać z taxi.
Po przeczytaniu całego wątku wybraliśmy 7 miejsc, które najczęściej się powtarzały wśród zwiedzających Sarajewo i liczę na to, że dwa dni wystarczą, aby je obejrzeć. A jak zabraknie czasu to będzie motywacja, aby przyjechać ponownie :lol:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 16.02.2020 12:10

khml napisał(a):O
Po przeczytaniu całego wątku wybraliśmy 7 miejsc, które najczęściej się powtarzały wśród zwiedzających Sarajewo i liczę na to, że dwa dni wystarczą, aby je obejrzeć. A jak zabraknie czasu to będzie motywacja, aby przyjechać ponownie :lol:



A możesz zdradzić, jakie to miejsca?

Bo z doświadczenia wiem, że w ciągu 2 dni to w Sarajevie można zwiedzić nawet 27 miejsc godnych zobaczenia :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.02.2020 12:47

Też jestem ciekawa co wytypowałeś...
:papa:
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 16.02.2020 13:01

Pamiętaj, że mamy ze sobą czworo dzieci :roll:

Miejsca do obejrzenia zostały tak podzielone:

1./Most Łaciński, Przekorny Dom, Plac Sebilj, Meczet Ghazi Husrev-Bega, Plac Gołębi, Wieczny ogień, Veliki Park, Bascarsija/

2. Yellow Bastion /Żółta Twierdza/

3. Tunel pod lotniskiem w Sarajewie (tu przejazd w obie strony za nas wszystkich 8 osób - 45BAM)

4. Vrelo Bosne /Park/

5. Trebevic + tor Bobslejowy

6. Browar Sarajewski + Plac Markale

7. Muzeum/Galeria

To w zasadzie tyle. Kolejność dowolna. Mam obawy czy wszystko uda się zrealizować ale żeby 27 8O hmm.... nie damy rady :roll:
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 16.02.2020 13:12

piekara114 napisał(a):Też jestem ciekawa co wytypowałeś...
:papa:


Witaj dobra duszyczko :lol:
Dzięki m.in. Twoim cennym uwagom nasza ubiegłoroczna podróż do Albanii przebiegła bez problemów. :lol:

Czytałem, ze w tym roku odwiedzacie Sarajewo w lipcu w II połowie.
domi_1
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 30.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi_1 » 16.02.2020 14:05

my mieszkaliśmy w secret room sarajevo. Było podejście ale nie jakieś bardzo strome. Zostawiliśmy samochód obok mieszkania i nic się nie stało. Myślę, że jest to w miarę dobra opcja:)) tzn. ta okolica
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 17.02.2020 12:40

khml napisał(a):Pamiętaj, że mamy ze sobą czworo dzieci :roll:

Miejsca do obejrzenia zostały tak podzielone:

1./Most Łaciński, Przekorny Dom, Plac Sebilj, Meczet Ghazi Husrev-Bega, Plac Gołębi, Wieczny ogień, Veliki Park, Bascarsija/

2. Yellow Bastion /Żółta Twierdza/

3. Tunel pod lotniskiem w Sarajewie (tu przejazd w obie strony za nas wszystkich 8 osób - 45BAM)

4. Vrelo Bosne /Park/

5. Trebevic + tor Bobslejowy

6. Browar Sarajewski + Plac Markale

7. Muzeum/Galeria

To w zasadzie tyle. Kolejność dowolna. Mam obawy czy wszystko uda się zrealizować ale żeby 27 8O hmm.... nie damy rady :roll:


A, chyba, że tak liczysz :D :D

Bo mnie z twojej listy już się uzbierało 15 miejsc (np. browar i Markale to dwa zupełnie inne miejsca w 2 rożnych częściach Sarajeva).

Do Żółtej Twierdzy dodaj cmentarz Kovači z grobowcem Izetbegovicia- to i tak po drodze.
Po drodze od meczetu do Wiecznego Ognia macie deptak Ferhadija - ona sama w sobie jest miejscem wartym odwiedzenia.
Jeśli Inat Kuča, to dolicz też Viječnicę - bo i tak musicie tamtędy przejść.
Po drodze macie też Meczet Cesarski (najstarszy w Sarajevie) - polecam, tym bardziej że darmowy.
Przy meczecie jest mauzoleum, medresa i Bezistan - kolejne 3 miejsca!

No i już się uzbierało ponad 20 :D :D

Moim zdaniem w 2 dni spokojnie do zrobienia. Najwięcej czasu zajmie wam Vrelo Bosne (najlepiej połączyć to z tunelem, bo blisko) no i Trebević (zakładam że kolejką?).

Ewentualnie wstąpić do Vrelo Bosne już na sam koniec, przy wyjeździe z miasta (my tak zrobiliśmy).
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 17.02.2020 20:34

Miejsca wymieniałem bez kolejności odwiedzenia. Wskazałem tylko co jest w planie i co chcemy zobaczyć. Było 7 miejsc, gdyż uznałem, że te z pkt 1 to obok siebie :lol:
Dzięki Tobie mam już "połowę" zwiedzania ogarniętą :) dzięki :)
O cmentarzu Kovači z grobowcem Izetbegovicia pamiętałem i nie wiem jak to się stało, że nie znalazł się na liście :roll:
Tak się zastanawiam o tym Vrelo Bosne, żeby podjechać przy wyjeździe i nie wiem jak to wyjdzie czasowo. Wstępnie planowaliśmy przed wyjazdem pojechać do tunelu, ale zmieniliśmy plany i uznaliśmy, że dość długa (czasowo), piękna i widokowa czeka nas droga i szkoda rano czasu. Chcieliśmy wyjechać około 8:30 z Sarajeva i przez kanion Pivy, Durmitor oraz kanion Tary dotrzeć na kolejny nocleg w m. Andrijevica. Obawiam się, że cała droga (z wieloma przerwami i przystankami) może nam zając około 10 godzin :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.02.2020 21:10

khml napisał(a):
piekara114 napisał(a):Też jestem ciekawa co wytypowałeś...
Witaj dobra duszyczko :lol:
Dzięki m.in. Twoim cennym uwagom nasza ubiegłoroczna podróż do Albanii przebiegła bez problemów. :lol:
Cieszę się, że rady się przydały :D

khml napisał(a):Czytałem, ze w tym roku odwiedzacie Sarajewo w lipcu w II połowie.
Taki jest plan :D I nie mogę sie doczekać, bo już od dawien dawna marzę, aby się tam pojawić.Rok temu było blisko, ale deszcze na półwyspie nam zmieniły mocno plany...
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 18.02.2020 20:26

khml napisał(a):Pamiętaj, że mamy ze sobą czworo dzieci :roll:

Miejsca do obejrzenia zostały tak podzielone:

(...)

To w zasadzie tyle. Kolejność dowolna. Mam obawy czy wszystko uda się zrealizować ale żeby 27 8O hmm.... nie damy rady :roll:


Liczę po powrocie na solidną relację lub chociaż obszerniejszy przegląd, szczególnie poz.4, o której wiele nie ma na forum.
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 20.02.2020 16:50

Bardziej skłaniam się w kierunku tego "przeglądu", gdyż pisanie relacji nie należy do "mocnych stron" :wink: .
Jeśli chodzi o park to cały czas się zastanawiam w którym momencie zaplanować jego obejrzenie. Tych miejsc jest tyle, że jedno popołudnie i cały następny dzień może nie wystarczyć. Choć "2 dni" brzmi dość optymistycznie to w trakcie szczegółowego planowania wkrada się wersja pesymistyczna, że nie wszystko da się ogarnąć :roll:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina



cron
Klub Miłośników Sarajewa - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone