Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Sarajewa

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 13.02.2020 17:19

marekkowalak napisał(a):
khml napisał(a):Planując tegoroczny wyjazd bałkański jako jedno z miast tranzytowych wybraliśmy Sarajewo. Po przeczytaniu tego wątku i kilku relacji z podróży nastąpiła miła zmiana planów i w Sarajewie chcemy zarezerwować pod koniec czerwca nie jedną, a dwie noce, żeby mieć więcej czasu na zwiedzanie.
Podpowiedzcie czy ul. Terzibasina to dobry wybór na nocleg?. Chodzi głównie o to, żeby pozostawić samochód i do centrum pójść pieszo. Niby na google pokazuje, że to zaledwie 800metrów i 15 minut marszu do np. Mostu Łacińskiego, ale nie ma jak tego dokładnie "podejrzeć". Na kilku punktach widać, że jest mocno pod górę.



Oj, jest pod górę, i to bardzo! Wzgórza Bistrika to jedne z najbardziej stromych terenów Sarajeva. To 15 minut to w stronę Bascarsiji, z powrotem śmiało pomnóżcie to przez 2!!

Osobiście proponowałbym szukanie noclegu znacznie bliżej Bascarsiji, po obu stronach Miljacki znajdziecie mnóstwo ofert w bardzo dobrych cenach. Sarajevo jest generalnie tanie jeśli chodzi o noclegi.


Dzięki za odzew. Biorę się za poszukiwania innej lokalizacji tym bardziej, że z nami będą dzieci 8O
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1701
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 13.02.2020 19:09

A dla mnie nocleg na wzgórzu to idealna opcja, nigdzie nie będzie tak cudownego widoku na miasto :hearts:
Mieszkaliśmy w dzielnicy Vratnik, idealne miejsce, półtora kilometra od Sebili i faktycznie na zejście potrzeba było ok 15 min, a wchodziliśmy z 30, ale dla tych widoków było warto ! Młodzi trochę marudzili, wiadomo, ale lepiej im szło wspinanie w górę niż mi :wink:
Dokładnie to w którymś z tych domów

https://www.google.com/maps/dir/Sebilj, ... 2?hl=pl-PL

Na zdjęciu ciężko to uchwycić, ale zrobiło na mnie takie wrażenie, że gdyby nie brak czasu, mogłabym na balkonie przesiedzieć kilka godzin :mrgreen:

IMG_20190830_182709.jpg

IMG_20190831_125711.jpg
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 13.02.2020 19:38

Widoki wspaniałe :hearts: :hearts: :hearts:

Zgodnie z podpowiedzią szukam w innym miejscu, ale nie jest łatwo znaleźć 2 noclegi dla 4 osób dorosłych + 4 dzieci + obowiązkowo parking na 2 samochody w cenie do 200 euro.
W zasadzie nie mam gdzie spojrzeć i obejrzeć dokładnie jak to wygląda na Terzibasina, ale tu mamy rezerwację 2 x apartament z parkingiem na 2 samochody za 165 euro. Biorąc pod uwagę, że w Sarajewie w zasadzie wszędzie będzie w drodze powrotnej pod górę to może jakoś to przeżyję 2 razy na dobę niosąc najmłodszego na "barana", gdyby nie dał rady :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.02.2020 20:13

Ja zarezerwowałam nocleg pod tym adresem: Pehlivanuša 65, 71 000 Sarajevo
i nie miałam do tej pory wątpliwości, ale teraz już nie wiem... Będzie bardzo stromo?
Szczerze to ciężko było mi coś zarezerwować na 2 noce 20 lipca dla 3 osób i do tego miejsce parkingowe, ale nie na ulicy.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2020 22:22

piekara114 napisał(a):Ja zarezerwowałam nocleg pod tym adresem: Pehlivanuša 65, 71 000 Sarajevo
i nie miałam do tej pory wątpliwości, ale teraz już nie wiem... Będzie bardzo stromo?
Szczerze to ciężko było mi coś zarezerwować na 2 noce 20 lipca dla 3 osób i do tego miejsce parkingowe, ale nie na ulicy.



Będzie stromo, ale z tej strony rzeki nie jest tak ostro pod górę jak na Bistriku. Północne wzgórza Sarajeva są troszkę łagodniejsze, przynajmniej na pierwszych 2-3 kilometrach - tak do wysokości mniej więcej Koseva - potem jest już stromo. Kilka ta temu mieszkałem na słynnej ulicy Logavina i nie było źle.

W tym roku latem wchodziliśmy znad Miljacki do dolnej stacji kolejki na Trebević - no i tu już przy upale nie było lekko! Góra Bistrik potrafi dać w kość nawet na krótkich odcinkach!

Oddzielny temat to dojazd autem do apartamentu na wzgórzach - jazda po tych wąskich stromych i krętych uliczkach to jest sport ekstremalny!
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2020 22:32

khml napisał(a):Widoki wspaniałe :hearts: :hearts: :hearts:

Zgodnie z podpowiedzią szukam w innym miejscu, ale nie jest łatwo znaleźć 2 noclegi dla 4 osób dorosłych + 4 dzieci + obowiązkowo parking na 2 samochody w cenie do 200 euro.



Rzuć okiem na Airbnb - wpisałem na próbę i wyskoczyły mi 2 ciekawe miejscówki:

Apartman "Buna" Sarajevo
Saraj Apartment Cobanija

Obie w ścisłym centrum, na płaskim i w dobrych cenach
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10862
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.02.2020 22:38

wiolek_lp napisał(a):A dla mnie nocleg na wzgórzu to idealna opcja, nigdzie nie będzie tak cudownego widoku na miasto :hearts:

O taaak. Zacny widoczek, warty pomęczenia się pod górkę. Chętnie wezmę pod uwagę ten czynnik przy szukaniu noclegu, kiedy ponownie zdecyduję się odwiedzić Saraj...

piekara114 napisał(a):Pehlivanuša 65, 71 000 Sarajevo. Będzie bardzo stromo?

Będzie stromo (widać na fotach nachylenie terenu przy domach oraz potęgę stropów poziomujących), ale dacie radę.
marekkowalak napisał(a):Oddzielny temat to dojazd autem do apartamentu na wzgórzach - jazda po tych wąskich stromych i krętych uliczkach to jest sport ekstremalny!

Tak dokładnie, przerabiałem to osobiście, uliczka na Vratniku miała z 18% nachylenia (jak Wurzenpass od strony Austrii); jak napisałem w relacji, sprzęgło zaśmierdziało nie raz, ale do tej pory po kilkudziesięciu tysiącach km jeszcze nie wymieniane :wink:
darekvideo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 227
Dołączył(a): 21.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekvideo » 14.02.2020 15:06

Po raz pierwszy w tym roku będziemy w Sarajewie i mam zaklepane dwie nocki przy ulicy Bakareviceva 48 na Bistriku. Mam trochę problemów z kolanem, naprawdę jest tam tak stromo?
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 14.02.2020 18:46

marekkowalak napisał(a):
khml napisał(a):Widoki wspaniałe :hearts: :hearts: :hearts:

Zgodnie z podpowiedzią szukam w innym miejscu, ale nie jest łatwo znaleźć 2 noclegi dla 4 osób dorosłych + 4 dzieci + obowiązkowo parking na 2 samochody w cenie do 200 euro.



Rzuć okiem na Airbnb - wpisałem na próbę i wyskoczyły mi 2 ciekawe miejscówki:

Apartman "Buna" Sarajevo
Saraj Apartment Cobanija

Obie w ścisłym centrum, na płaskim i w dobrych cenach


Dzięki już sprawdzam
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10862
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.02.2020 21:23

darekvideo napisał(a):Po raz pierwszy w tym roku będziemy w Sarajewie i mam zaklepane dwie nocki przy ulicy Bakareviceva 48 na Bistriku. Mam trochę problemów z kolanem, naprawdę jest tam tak stromo?


Mz z tą miejscówką nie powinno być tak źle tzn. tak stromo jak po przeciwległej stronie.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 15.02.2020 01:40

darekvideo napisał(a):Po raz pierwszy w tym roku będziemy w Sarajewie i mam zaklepane dwie nocki przy ulicy Bakareviceva 48 na Bistriku. Mam trochę problemów z kolanem, naprawdę jest tam tak stromo?



Na Bascarsiję i do centrum (Marijin Dvor) będzie z góry, z powrotem pod górę - tyle że stosunkowo blisko.

Za to do dolnej stacji kolejki na Trebević (Zicara) i do browaru będziecie mieli prawie po płaskim. :D
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 15.02.2020 09:58

te kiero napisał(a):
darekvideo napisał(a):Po raz pierwszy w tym roku będziemy w Sarajewie i mam zaklepane dwie nocki przy ulicy Bakareviceva 48 na Bistriku. Mam trochę problemów z kolanem, naprawdę jest tam tak stromo?


Mz z tą miejscówką nie powinno być tak źle tzn. tak stromo jak po przeciwległej stronie.


To jak to jest z Bistrik? ulica Bakareviceva oraz Terzibasina są właśnie na Bistriku. Z Twojego wpisu wynika, że bardziej stromo jest po przeciwległej stronie ale której stronie? Za rzeką ? Nie bardzo rozumiem.
darekvideo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 227
Dołączył(a): 21.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekvideo » 15.02.2020 10:41

Bardzo dziękuję za informacje. Znalazłem też w sieci wideo. Ulica Bistrik i Bakareviceva vel Bakarevica jest do obejrzenia na tych dwóch filmach.
https://vimeo.com/241691552
https://vimeo.com/308169721
Są tam też inne filmy tego samego autora.
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 15.02.2020 14:17

Dobrze, że znalazłeś te filmy. Jest nawet film z odcinkiem ul. Terzibasina :lol: , obejrzałem i to mnie trochę uspokoiło. Nie wygląda tak źle - hmm.... no nie aż tak żebyśmy nie dali rady :roll:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 15.02.2020 15:19

Generalnie w Sarajevie są ledwie 3 ulice na płaskim:
1. Aleja Snajperów, przechodząca od Skenderiji w Ob. Kulina Bana
2. Ul. Marsala Tita po drugiej stronie starówki
3. Skenderija/Kresevljakovica po drugiej stronie Miljacki.

Cała reszta to większe lub mniejsze górki i podejścia, więc trzeba się liczyć z tym, że wszędzie trzeba będzie gdzieś podejść (to tak jak w np. w Zakopanem). Tak więc jeśli ktoś nastawia się na dłuższe zwiedzanie, to i tak czekają go podejścia - choćby do kolejki na Trebević czy na Żutą Tabiję. Przy upałach jest to trochę męczące, ale da się wytrzymać, a widoki rekompensują wysiłki :D :D

Jak już wspominałem - i tak chodzenie po Sarajevie to jest pikuś w porównaniu do jazdy po nim samochodem! Jeśli któryś kierowca chce się sprawdzić, to proponuję wjazd od Mostu Vrbanja do Parku Vraca (zalecane zabranie zapasowego sprzęgła :wink: :wink: ). Ja jechałem w odwrotną stronę, tzn. zjeżdżałem w dół i była adrenalina, a co dopiero podjazd!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina



cron
Klub Miłośników Sarajewa - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone