Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dziurki... czyli Brač i Istria 2015

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Stasiek18
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 857
Dołączył(a): 05.04.2011
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stasiek18 » 02.01.2016 15:39

andeo napisał(a):Świetny opis Blacy ,nie wiem czy w tym roku dam radę tam dotrzeć,ale na pewno kiedyś ...bardzo ciekawie opisane i pokazane .Na bloga też zerknęłam i wychodzi na to ,że o wiele bliżej jednak z samochodu niż z Uvali. Muszę poczytać opis Bubera i jeszcze raz wrócić do relacji Minimartini ,bo Martynka przypłynęła tam z wycieczką od strony morza . Na pewno miejsce warte odwiedzenia .


Na pewno warto to miejsce odwiedzić :wink:
Relacje Danusi już znasz a tu pozostałe:

(Relacja Wojtka)
(Relacja Martynki)
I moja skromna relacja
(Relacja Staśka)
:P
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 02.01.2016 18:10

Staśku ,dzięki wielkie ,poczytam na pewno :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 02.01.2016 22:26

andeo napisał(a):A mnie się Splitska bardzo spodobała na Twoich zdjęciach :)

Bo Splitska jest ogromnie malownicza... :)
andeo napisał(a):Świetny opis Blacy ,nie wiem czy w tym roku dam radę tam dotrzeć,ale na pewno kiedyś ...

Dzięki. :) Cóż, trzeba liczyć z pół godziny dreptania w dół, więc pełna sprawność niestety wymagana... Życzę Ci szczerze, byś tam kiedyś dotarła. :papa:
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 03.01.2016 14:23

Dzięki ,myślę że tego dokonam ,może nie w tym roku, ale w 2017 ... tak sobie myślę ,że Brać za dwa lata na wakacje, to byłby dobry kierunek ;)
Ale jak to mówią ,chcesz rozśmieszyć Pana Boga ,to opowiedz mu o swoich planach :oczko_usmiech:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 03.01.2016 19:58

Mikromir napisał(a):Postanawiamy więc zajrzeć do Splitskiej - tam musi być jakaś knajpa. :wink: Po głowie pałęta mi się nawet nazwa Panorama.
(...)
Zamiast tego dotrzemy do Panoramy w Splitskiej w samą porę na smaczny obiadek. Nawet się dużo nie naszukaliśmy, bo restauracja sama na nas wyskoczyła przy głównej drodze. :mrgreen: Szukającym praktycznych wskazówek mogę tę knajpkę polecić. Wprawdzie pržene lignje jakoś na kolana mnie nie rzuciły (sama przyznałam sobie punkty za odwagę - pierwszy raz spożyłam tak egzotyczną potrawę :mrgreen: ), ale za to miasna plata była prawie połowę tańsza od zgliszczy mięsnych zaserwowanych nam później w Murvicy i do tego jakiś pisiąt razy od nich lepsza. :oczko_usmiech: Naleśniczki dla dzieci - super, a na koniec miłe niespodzianki w wersji dziecięcej oraz tylko dla dorosłych.

Zajadając się obiadem podziwiamy urzekającą panoramę miasteczka - w końcu skądś wzięli nazwę restauracji. :wink:


My w Panoramie chyba trzykrotnie się stołowaliśmy i bardzo nam smakowało.
Widoki też były świetne, a poczęstunek końcowy - i dla dzieci, i coś mocniejszego dla dorosłych - to miły akcent na koniec wizyty.
No i ceny też umiarkowane, jak na Brać. Myślę, że miejsce warte polecenia. :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.01.2016 18:14

andeo napisał(a):Ale jak to mówią ,chcesz rozśmieszyć Pana Boga ,to opowiedz mu o swoich planach :oczko_usmiech:

Święta racja... :oczko_usmiech:

Nefer napisał(a):No i ceny też umiarkowane, jak na Brać. Myślę, że miejsce warte polecenia. :wink:

Zdecydowanie. Jeśli chodzi o knajpy, północna strona wyspy z pewnością tańsza niż południowa. Zresztą nie tylko w przypadku restauracji.


W następnym odcinku będzie o miejscu, które mi się spodobało... no właściwie...średnio tak... :? (mówiąc eufemistycznie). :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.01.2016 22:14

Uzależnienie od netu dało o sobie znać bardzo szybko. Męska część ekipy zaczęła niespokojnie krążyć wokół swoich elektronicznych gadgetów, kombinując intensywnie skąd najlepiej wziąć mobilny net i która sieć będzie miała najlepszy zasięg. :mrgreen:
W efekcie wymyślili, że trzeba zdobyć karty Tele2. Najlepiej te z 3GB na 30 dni. A że we wsi takich luksusów nie było, mieliśmy okazję zwiedzić najbliższą większą miejscowość, którą była...


Selca


Jedna z całej masy Selcy (?) w Chorwacji, ale na Braču jedyna. :wink:

Jeśli ktoś chce, to może sobie o niej poczytać np. tutaj, albo obejrzeć parę filmików na youtubie, tych nieoficjalnych...



albo oficjalnych o Selcy i okolicy...



Mojej ekipie przed wizytą w tym miasteczku zapadła w pamięć informacja z przewodnika Pascala, że calutka miejscowość zbudowana jest z białego bračkiego kamienia, przez co jest cudnej wprost urody (czy jakoś tak :oczko_usmiech: ).

No to poszliśmy szukać tego kamienia i kart Tele2. :mrgreen:

Parkujemy (z trudem) i wędrujemy nowiuteńką i bieluchną aleją...

P1230618.JPG


Po drodze mijamy park Tołstoja.

P1230619.JPG


Zadziwiający pomysł z tym Tołstojem. :roll: Ponoć doczekał się swojego pomnika w Selcy w 1911, czyli już rok po swojej śmierci, kiedy w jego rodzinnej Jasnej Poljanie dopiero rozważano taką opcję. Jacyś pochodzący z Selcy studenci uniwersytetu w Pradze, a przy okazji wyznawcy panslawizmu, o to się zatroszczyli...

Tołstoj wielkim pisarzem był, ale ten park jego imienia to moim zdaniem niestety obraz nędzy i rozpaczy. :( Wstąpiłam na chwilę wieczorkiem w drodze powrotnej do auta i niczego mi nie urwało. Jakiś taki zaniedbany, zarośnięty, fatalnie zaśmiecony i pełen komarów... Szału nie było... :?

P1230621.JPG


P1230620.JPG


Idziemy więc dalej w stronę kościoła p.w. św. Cyryla i Metodego, apostołów Słowian, którego budowę rozpoczęto w 1919 roku. Po drodze osiągamy cel nr 1, czyli lokalizujemy market i kiosk z kartami tele2. :mrgreen:

P1230590.JPG


Podobno kościół zaprojektował austriacki architekt o nazwisku Schlauf - no i jest w nim jakiś germański ordnung...

P1230592.JPG


Chcemy wejść do środka, ale o ile pamiętam mogliśmy zajrzeć tylko przez szybę w przedsionku. Szkoda, bo chętnie zobaczyłabym statuę Chrystusa z brązu (Ivan Meštrović, 1956), wykonaną z łusek po nabojach pozostałych po II wojnie światowej.

Błąkamy się tu i tam po miasteczku, usiłując odnaleźć jego walory opisane w przewodniku i coraz bardziej rzedną nam miny. Jest wprawdzie w pobliżu jeszcze ładny stary kościół Matki Boskiej z Karmelu...

P1230614.JPG


...ale jakoś trudno nam powiedzieć o Selcy: O, jak tu ładnie! Bo niby są jakieś ciekawe zaułki...

P1230595.JPG


P1230596.JPG


...ale większość raczej zwyczajnie zaniedbana...

P1230597.JPG


P1230603.JPG


Nawet kociska jakieś takie smutne... :|

P1230604.JPG


Może ten były pałac powinien mnie zachwycać, ale jak to mnie zachwyca, kiedy mnie nie zachwyca? :oczko_usmiech:

P1230607.JPG


Ok, ok, boisko do gry w bule mają tam niezłe.... :wink:

P1230617.JPG


i w sumie ten plac, przy którym jemy lody też...

P1230611.JPG


P1230610.JPG


Ale jedźmy już lepiej do dom wypróbować, czy ten net z Tele2 działa. :wink: :mrgreen:
jacek1974
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 25.07.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek1974 » 07.01.2016 22:25

Ale jedźmy już lepiej do dom wypróbować, czy ten net z Tele2 działa.

Jo ci dom do dom. Mosz siedzieć i pisać dalij :lol:
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 09.01.2016 16:52

Ładnie opisane i pokazane ciekawe miejsca. Ile jeszcze miejsc w Chorwacji do poznania mimo kilku już pobytów. :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.01.2016 20:27

Danusiu , kusisz razem z innymi strasznie i teraz zaczynamy Brać pod uwagę brać jako plan "b" :roll:

:oczko_usmiech:

Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.01.2016 23:10

Rzeczywiście wygląda na to, że niewiele straciłam omijając park Tołstoja ;)

Selca nam się podobała, ale nie wiadomo dlaczego szybko ją "przebiegliśmy", bo śpieszyło nam się do Povlji :mrgreen:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 10.01.2016 22:48

jacek1974 napisał(a):Mosz siedzieć i pisać dalij :lol:

:lol:
Trudna sprawa z tym pisaniem... :? Czasu zawsze za mało... :(

LRobert napisał(a):Ładnie opisane i pokazane ciekawe miejsca. Ile jeszcze miejsc w Chorwacji do poznania mimo kilku już pobytów. :D

Bardzo dziękuję. :) Niby kraj niewielki, a tyle do oglądania... 8O

piotrf napisał(a):Danusiu , kusisz razem z innymi strasznie i teraz zaczynamy Brać pod uwagę brać jako plan "b" :roll:

Tylko plan "b"? :roll:
:wink:
A co jest planem "a"?

maslinka napisał(a): Selca nam się podobała, ale nie wiadomo dlaczego szybko ją "przebiegliśmy", bo śpieszyło nam się do Povlji :mrgreen:

Selca ma parę fajnych zakamarków, ale wybraliście jedynie słuszny kierunek. :wink:

:papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 12.01.2016 18:17

Pewnego popołudnia na niebie pojawiły się chmury, więc wpadliśmy na pomysł, że można odwiedzić...


Sumartin


P1240273.JPG


Sumartin to najmłodsze miasteczko na wyspie. Jest o tyle interesujący, że jego tereny w XII i XIII wieku należały do benedyktynów z Povlji. :oczko_usmiech:

Zatoka, nad którą jest położony, była nieużywana do 11 listopada 1646 roku, kiedy podczas wojny przypłynęli do niej uciekinierzy z Bośni, Hercegowiny i interioru gdzieś hen za Makarską. Tę „inność” ponoć widać do dziś w akcencie czy zwyczajach mieszkańców. Prowadzili ich franciszkanie i wraz z nimi imigranci z lądu stworzyli nad zatoką osadę nazwaną najpierw Sitno. Miejsce to zwane było także Vrh Braca, jako najbardziej na wschód wysunięty kraniec wyspy.

P1240207.JPG


P1240218.JPG


Ruiny starego budynku franciszkanie zaadaptowali na świątynię poświęconą św. Marcinowi. Choć przybysze osiedlili się za przyzwoleniem Wenecjan, przybyli na tereny już wcześniej zajęte, nie mieli więc szans na wystarczającą ilość ziemi pod uprawy. Po bezskutecznych walkach zaczęli więc szukać dochodów na morzu, wybierając karierę rybaków, żeglarzy, budowniczych łodzi. Ponoć nawet dziś mają największą ilość jednostek pływających na wyspie w przeliczeniu na mieszkańca. 8O

P1240220.JPG


W 1738 mała franciszkańska wspólnota stała się formalnie klasztorem, a Sumartin odrębną parafią. W klasztorze mieszkał m.in. słynny Andrija Kačić Miošić. Za czasów gdy był tu opatem (1745 – 1760) wzniesiono obecny klasztor w miejsce dawnej, skromniejszej siedziby.

P1240199.JPG


Dzisiejszy kościół parafialny powstał w latach 1911 – 1913, a groby w jego okolicy przypominają o zarazie z 1784 roku, która zabiła sporą część mieszkańców (wzniesiono wtedy wotywną kaplicę św. Rocha).

P1240211.JPG
kościół św. Marcina


P1240203.JPG


P1240192.JPG


P1240196.JPG


Obecna nazwa Sumartin (oczywiście od Sv. Martina) pojawiła się dopiero pod koniec XIX wieku, na wzór Sutivanu (sv. Ivan) i Supetaru (sv. Petar).

Więcej o Sumartinie np. tutaj: http://www.croatia.org/crown/croatians/ ... f_brac.htm

A my snujemy się tu i tam, krytykując plażę przy drodze (ale palmy mają za to fajne)... :oczko_usmiech:

P1240212.JPG


...szukając wodnika-szuwarka w przyklasztornej studni... :wink:

P1240193.JPG


...i sprawdzając, czy pewien Marcin w naszej ekipie nie ma przypadkiem zadatków na świętego... :roll:
:wink: :mrgreen:

P1240188.JPG


Jakoś nie bardzo :roll: więc zaraz po lodach zjedzonych w towarzystwie tego łakomego rudzielca:

P1240214.JPG


ruszymy w stronę skalistych plaż widocznych tam hen daleko... :wink:

P1240200.JPG


P1240209.JPG



:papa:
Ostatnio edytowano 17.01.2016 17:14 przez Mikromir, łącznie edytowano 2 razy
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 12.01.2016 20:54

Kocurek słusznych rozmiarów :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 12.01.2016 20:56

Znamy tego rudzielca :D Wyjątkowo wypasiony ;)

Danka, piękne to zdjęcie Sumartina z Biokovem w tle :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dziurki... czyli Brač i Istria 2015 - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone