Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga przez Bośnię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 19.06.2018 17:53

ja mam rezerwację w Apartmani Janjic, to apartament, bez śniadań, ale mnie skusił ten garaż , bo ja mam schizy, że ktoś mi z samochodu wyniesie moje "cenne" rzeczy :P , no bo przecież na jedną noc nie będę wszystkiego wynosić, biorę tylko jedną małą torebunię, a resztę zostawiam :)


te kiero, dzięki zaraz poczytam co tam napisałeś :)

i restauracje oblukam

pozdrawiam :papa:
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 19.06.2018 20:10

Prywatny parking to też było jedno z moich kryteriów.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 23.06.2018 18:38

Witajcie
Od razu przyznaję, że w tym wątku czytałam tylko jakieś 5 ostatnich stron, do tego kilka starszych wątków i niestety im więcej czytam, tym większy mam w głowie mętlik ;)

Prośba o pomoc w ogarnięciu trasy + weryfikację poniższego planu ;)

Będziemy wracać z Hvaru (Jelsa) do Warszawy z zamiarem noclegu w Mostarze. Rano opuścimy Jelsę i z Drvenika pojedziemy do Medjugorie a następnie do Mostaru (będzie to 30 sierpnia - czwartek, mam nadzieję, że nie trzeba będzie długo czekać na prom?)
Pytanie odnośnie Medjugorie - podobno samo miejsce objawień znajduje się jakoś wysoko, trzeba się wspinać ok 2 godzin po skałach, wskazane buty trekkingowe ? Starsza może dałaby radę, ale 4-latka na bank nie. Stąd pytanie, czy poza klasztorem, który, jak rozumiem, jest "na płaskim" i łatwo dostępny, w samym Medjugorie jest jeszcze co zobaczyć/robić ? Jeśli zahaczylibyśmy tylko o klasztor, to ile czasu sobie zarezerwować ?
Zakładam że jakoś po południu dotrzemy do Mostaru, czy popołudnie i wieczór wystarczą ? Znalazłam apartament z widokiem na most, więc centralnie.
Gdzie dobrze zjeść w Mostarze ? Nastawiamy się na baraninę/jagnięcinę :)

W piątek ruszylibyśmy w stronę Budapesztu. No i tutaj nie wiem, którędy jechać. Google i Via Michelin sugerują przez Sarajewo, Zenice, Doboj....
Do Oekotelu pod Budapesztem Google mówi 8 godzin - ile dołożyć w praktyce na zapas ? Nigdzie się nie spieszymy, cały dzień mamy na podróż, chcemy cieszyć się widokami. Może udałoby się jeszcze coś niewielkiego po drodze zobaczyć, co proponujecie ? Tak żeby było w ramach postoju i nas specjalnie dodatkowo nie zmęczyło chodzenie itp. ? :)
W Oekotelu tylko nocleg, bez zwiedzania Budapesztu. Potem w sobotę rano prosto do Warszawy.
Pomóżcie ogarnąć tą trasę ;)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.06.2018 22:15

corrina napisał(a):Zakładam że jakoś po południu dotrzemy do Mostaru, czy popołudnie i wieczór wystarczą ? Znalazłam apartament z widokiem na most, więc centralnie.

wystarczą, i nawet wieczorem będzie Wam się bardziej podobać niż za dnia
corrina napisał(a):Gdzie dobrze zjeść w Mostarze ? Nastawiamy się na baraninę/jagnięcinę :)

było przed chwilą...
klub-milosnikow-mostaru-t21263-405.html
corrina napisał(a):W piątek ruszylibyśmy w stronę Budapesztu. No i tutaj nie wiem, którędy jechać. Google i Via Michelin sugerują przez Sarajewo, Zenice, Doboj....
Do Oekotelu pod Budapesztem Google mówi 8 godzin - ile dołożyć w praktyce na zapas ? Nigdzie się nie spieszymy, cały dzień mamy na podróż, chcemy cieszyć się widokami.

tą optymalną trasą dołóż przynajmniej 1godz;
są różne warianty powrotu, my wracaliśmy przez Jajce(nocleg)-Dolinę Vrbasu-Banja Lukę, ale jadąc tak z postojami wyjdzie Wam z 12godz
corrina napisał(a):Może udałoby się jeszcze coś niewielkiego po drodze zobaczyć, co proponujecie ? Tak żeby było w ramach postoju i nas specjalnie dodatkowo nie zmęczyło chodzenie itp. ? :)

krótki spacer po sarajewskiej Bascarsiji lub z rana wypad do Derwiszów w Blagaju, ewentualnie Skakavac Slap za Sarajewem, ale to z ciut dłuższym spacerem
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 24.06.2018 12:23

te kiero, dzięki ! :) Po co ja weszłam w ten link klubu ? Zobaczyłam te żaby i inne cevapcici ? Całe szczęście, ze dopiero zjadłam późne śniadanie, wiec aż tak mnie nie zdenerwowało ;) Niedawno oglądałam sobie po raz kolejny Makłowicza ze środkowej Dalmacji (odcinek o Cetinie) i tam właśnie robił żabie udka...:)

Nie wiedziałam, że jest klub miłośników Mostaru, zaraz zagłębię się w lekturę ;)

Czy ktoś z forumowiczów nocował może w Mostarze w Apartments Aldi ?
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 24.06.2018 15:10

corrina napisał(a):...Pytanie odnośnie Medjugorie - podobno samo miejsce objawień znajduje się jakoś wysoko, trzeba się wspinać ok 2 godzin po skałach, wskazane buty trekkingowe ? Starsza może dałaby radę, ale 4-latka na bank nie. Stąd pytanie, czy poza klasztorem, który, jak rozumiem, jest "na płaskim" i łatwo dostępny, w samym Medjugorie jest jeszcze co zobaczyć/robić ? Jeśli zahaczylibyśmy tylko o klasztor, to ile czasu sobie zarezerwować ?...

moim zdaniem wolnym tempem wejście zajmuje ok. 30 minut, pewnie krócej...przejście jest po kamieniach, miejscami duże i ostre..."trampki' z grubym spodem są wystarczające (ja miałem z cienkim spodem)...:p
klasztor to kilkanaście minut...
p.s. jeżeli chcesz jakieś pamiątki/dewocjonalia, to nie kupuj przy górze objawień, ulica naprzeciw klasztoru jest pełna tego typu i super wyposażonych sklepów...

corrina napisał(a):Gdzie dobrze zjeść w Mostarze ? Nastawiamy się na baraninę/jagnięcinę :)

po drodze można bardzo dobrze zjeść poniżej twierdzy w Pocitelj pyszne Cevapi, do tego popić wyciskanem sokiem z granatów, które rosną naokoło...

corrina napisał(a):W piątek ruszylibyśmy w stronę Budapesztu. No i tutaj nie wiem, którędy jechać. Google i Via Michelin sugerują przez Sarajewo, Zenice, Doboj....
...Może udałoby się jeszcze coś niewielkiego po drodze zobaczyć, co proponujecie ? Tak żeby było w ramach postoju i nas specjalnie dodatkowo nie zmęczyło chodzenie itp. ? :)...

Vranduk: zamek i sama miejscowość fajnie położona...
Maglaj: zamek-fajny punkt widokowy (widoczny po prawej stronie drogi, za rzeką),
w Doboj też jest twierdza...
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 01.07.2018 14:07

podpowiedzcie proszę, jadąc z Banja Luki do Orebica gdzie najlepiej przekroczyć granicę BiH CRO? z powrotem będzie to trasa Orebic Sarajewo, czy ma to znaczenie? czy w obie strony przekroczenie w tym samym miejscu?

jeśli tak to w jakim najlepiej?

jeśli ma to znaczenie to 23 lipiec w poniedziałek rano, a z powrotem 1 sierpień środa
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 02.07.2018 14:05

Banja Luka - Bugojno - Livno - Arzano (przejście graniczne) - autostrada na południe - Plocie (prom) lub Ston.
Trasa od Bugojno do Arzano = piękna widokowo po płaskowyżach, bez patroli policji, można pocisnąć bo bezpiecznie
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 02.07.2018 14:28

emtomek napisał(a):Banja Luka - Bugojno - Livno - Arzano (przejście graniczne) - autostrada na południe - Plocie (prom) lub Ston.
Trasa od Bugojno do Arzano = piękna widokowo po płaskowyżach, bez patroli policji, można pocisnąć bo bezpiecznie


dziękuję ślicznie :D

prom z Orebica, więc skieruję sie na Ston
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 02.07.2018 14:31

emtomek, a wiesz może czy po przekroczeniu przejścia w Arzano do Ston, ten odcinek chorwacki jest płatny? to jest autostrada? nie mogę się dopatrzeć
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 02.07.2018 14:55

"... prom z Orebica, więc skieruję sie na Ston..." ???
Nie bardzo rozumiem - jaki prom z Orebica? Mowa była o trasie do Orebica, więc można promem Ploce - Trpanj albo autem przez Neum i Ston
Ostatnio edytowano 02.07.2018 15:00 przez emtomek, łącznie edytowano 1 raz
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 02.07.2018 14:59

Odcinek trasy Arzano - Sestanovac jest bezpłatny. Dalej proponuję na płatną autostradę na Dubrovnik z której trzeba zjechać na Ploce (prom) lub Metkovic (przez Ston)
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 02.07.2018 15:00

emtomek napisał(a):... prom z Orebica, więc skieruję sie na Ston... ???
Nie bardzo rozumiem - jaki prom z Orebica? Mowa była o trasie do Orebica, więc można promem Ploce - Trpanj albo autem przez Neum i Ston


a bo ja na Korculę płynę :)

faktycznie napisałam że do Orebica, a nie dopisałam, że stamtąd na Korculę promem :)
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 02.07.2018 15:02

emtomek napisał(a):Odcinek trasy Arzano - Sestanovac jest bezpłatny. Dalej proponuję na płatną autostradę na Dubrovnik z której trzeba zjechać na Ploce (prom) lub Metkovic (przez Ston)


dziękuję, już patrzę jakie są ceny za ten odcinek
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 02.07.2018 15:08

OK, rozumiem.
Jeśli wybierzesz wariant Jadranką (bezpłatny) to zastanów się czy nie warto za kilka euro tunelem przeciąć pasmo górskie Rastovac - Baska Woda. Dużo szybciej i bezpieczniej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Droga przez Bośnię - strona 54
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone