Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga przez Bośnię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ACandrzej
Cromaniak
Posty: 1401
Dołączył(a): 17.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ACandrzej » 07.11.2018 08:51

Najbezpieczniejszych trasa do Dubrownika wiedzie autostradą przez Chorwację. W zimie trudno przewidzieć stan dróg w górach w Bośni.
Można trafić na prawie lato, a także na mocne opady śniegu. A jak mocno popada śnieg,to nawet najsprawniejsze służby drogowe potrzebujæ trochę czasu, aby doprowadzić drogi do dobrego stanu.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 11.02.2019 12:42

Wymyśliłam sobie właśnie, że może jeszcze raz w tym roku wracałabym z Hvaru do Warszawy przez BiH. Mam wielki niedosyt Mostaru, w którym tak naprawdę spędziliśmy tylko sam wieczór i noc (kosztem Počitelj i Blagaj pierwszego dnia, a następnego dnia wpadło nieplanowane Sarajewo w drodze na Węgry).
W sumie nie chciałabym powtarzać tej samej trasy, jaką już jechałam, czyli Mostar-Sarajewo-Šamac-Osijek-Budapeszt (tu mieliśmy 2 nocleg) i dalej do W-wy.
Podpowiedzcie jakąś ciekawą trasę przez BiH od Mostaru, ale nie koniecznie przez Sarajewo. Tak, żeby potem na Węgrzech za dużo nie nadrabiać kilometrów. W pierwszym momencie pomyślałam o trasie przez Banja Lukę, ale nie wiem, jakoś nie jestem w 100% przekonana. Ale zakładając że może byśmy jednak tędy pojechali, to rozumiem, ze ten kawałek Cro od granicy w Gradiska do Barcs to nie jest ani autostrada ani nic płatnego. Pytanie tylko, jaka jakość drogi ? I jak dalej na Węgrzech, gdzie planować nocleg żeby było następnego dnia optymalnie do Warszawy tak max 10 godzin ?
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 11.02.2019 20:51

odwiedź Travnik i Jajce...
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 11.02.2019 22:38

corrina napisał(a):Podpowiedzcie jakąś ciekawą trasę przez BiH od Mostaru, ale nie koniecznie przez Sarajewo. Tak, żeby potem na Węgrzech za dużo nie nadrabiać kilometrów. W pierwszym momencie pomyślałam o trasie przez Banja Lukę, ale nie wiem, jakoś nie jestem w 100% przekonana. Ale zakładając że może byśmy jednak tędy pojechali, to rozumiem, ze ten kawałek Cro od granicy w Gradiska do Barcs to nie jest ani autostrada ani nic płatnego. Pytanie tylko, jaka jakość drogi ? I jak dalej na Węgrzech, gdzie planować nocleg żeby było następnego dnia optymalnie do Warszawy tak max 10 godzin ?

Mostar - Jajce - Dolina Vrbasu - Gradiska - Barcs (od Banja Luki do Gradiski jest autostrada).
Pomiędzy Gradiska i Barcs nie ma autostrady, nie płaci się, droga całkiem przyjemna i dobra (wiadomo miejscami jest różnie). Na nocleg pociągnałbym już w kierunku Balatonu (a po drodze ciekawe nazwy miejscowości :wink: nudno nie będzie).
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 12.02.2019 21:05

W zeszłym roku wracałem z Czarnogóry przez Bośnię z Podgoricy na Sarajewo i dalej na Zenica-Doboj- Slavoński Brod w Chorwacji.
Tam można na Węgry, ale my pojechaliśmy A3 na Zagrzeb, A4 na Varażdin, dalej Ormuż w Słowenii, Bad Radkersburg w Austrii. W Rudensdorf mieliśmy nocleg i dalej do autostrady na Wiedeń.
Na tym odcinku mało autostrad, praktycznie tylko w Chorwacji i mały kawałek w BiH za Sarajewem, ale droga spokojna bez korków. Chcieliśmy pojechać inaczej niż zawsze, zwłaszcza przez góry w Bośnii i Slawonię w Cro, oraz trochę Austrii poza autostradami.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 20.05.2019 13:08

Napiszcie proszę coś o drodze z Zagrzebia do Drvenika w wersji przez Banja Lukę ;) Oczywiście chodzi mi o ten odcinek przez BiH czyli granica w Gradiska - Banja Luka - Busko Jezero i do granicy. Dalej Sestanovac - Zagvozd - Baska Voda…..Drvenik.

Mamy nocleg na południu Zagrzebia, blisko autostrady. Google mówi, że przez BiH raptem 2 godziny dłużej niż w Cro autocestą, długość trasy praktycznie taka sama (18 km mniej przez BiH ;) ). Na plus BiH przemawiają : widoki, brak autostradowej monotonii, tańsze tankowanie, brak opłaty za autostradę (aczkolwiek chyba za Zagrzebiem jest kawałek A3 w stronę BiH), możliwość zrobienia tańszych spożywczych i owocowych zakupów. Minusów w sumie nie widzę :smo: :mrgreen:

Nie chcę do Drvenika przyjeżdżać późnym popołudniem, żeby nie celować w ostatni prom na Hvar, więc zwiedzanie Banja Luki mogę sobie odpuścić. Chyba, ze po drodze jest coś mniejszego i takiego fajnego jak np Počitelj, które zajmie nie więcej niż godzinkę i nada się jednocześnie na jakąś przerwę w trasie. Do Jajce raczej nie będę odbijać, bo w drodze powrotnej będziemy w Plitwicach.

Wszelkie wskazówki mile widziane :mrgreen: :papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 20.05.2019 15:13

corrina napisał(a): brak opłaty za autostradę (aczkolwiek chyba za Zagrzebiem jest kawałek A3 w stronę BiH)

A3 Zagreb Ivanja Reka - Okucani Ikat = 54kn/59kn
E661 Gradiska (Jakupovci) - Banja Luka ~2,5KM

corrina napisał(a):Minusów w sumie nie widzę

jeśli macie zaplanowane tankowanie, zakupy, widoki, postój pewnie na jedzenie to wyjdzie sporo dłużej niż pokazuje GM, myślę, że nawet powyżej 8h
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 20.05.2019 17:49

te kiero napisał(a):
corrina napisał(a): brak opłaty za autostradę (aczkolwiek chyba za Zagrzebiem jest kawałek A3 w stronę BiH)

A3 Zagreb Ivanja Reka - Okucani Ikat = 54kn/59kn
E661 Gradiska (Jakupovci) - Banja Luka ~2,5KM


Kwota jak najbardziej akceptowalna :smo:

te kiero napisał(a): jesli macie zaplanowane tankowanie, zakupy, widoki, postój pewnie na jedzenie to wyjdzie sporo dłużej niż pokazuje GM, myślę, że nawet powyżej 8h


Tak, oczywiście wiem, ze kazdy postój spowolni, szczególnie ze na bośniackich drogach nie poszalejemy. Ale tankowanie max 10 min, jakiś spożywczak bliżej granicy z pół godziny max, widoki głównie z auta raczej. Zostaje kwestia obiadu.
W sumie może i wyjść z 8 godzin...
Ale jak wyruszymy z Zagrzebia kolo 7:00-8:00 to chyba jeszcze będzie rozsądnie? A jak z granicą, to oblegane przejście?
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 20.05.2019 20:09

GP Gradiska potrafi być przytkane; pamiętam je, bo pogranicznik był skrupulatny i straciliśmy tam sporo czasu.

Jak tak wcześniej wyjedziecie to luz. Ewentualnie na odcinkach autostradowych można podgonić.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 21.05.2019 09:32

Może się pokusimy o tą drogę, najwyżej będę przeklinać ;)
Nie wiem, czy ma to duże znaczenie na ewentualne NIEwybranie drogi przez autostradę w Cro - będziemy jechać w sobotę (niestety), więc może ta Bośnia nie byłaby takim złym pomysłem ?
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 21.05.2019 20:26

Jest to również argument przemawiającym za Bośnią, ale ja to szukam byle pretekstu, by przez Bośnię :)
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 22.05.2019 12:18

te kiero napisał(a):Jest to również argument przemawiającym za Bośnią, ale ja to szukam byle pretekstu, by przez Bośnię :)


No właśnie ja też, jeśli tego nie zauważyłeś ;) :lol:

Teraz jeszcze istotne pytanie, bo pomysł kolejny już się narodził, czy jest sens nocować w Banja Luce ? W sensie, czy popołudnie tam spędzone jest warte noclegu za 30 EUR (2+2), czy lepiej sobie podarować i lecieć prosto do Drvenika bez noclegu w BiH?
Nie ukrywam, że chętnie bym ten jeden nocleg gdzieś tu wcisnęła ;) Sarajewo i Mostar super pobieżnie "zaliczone", więc przydałoby się w tej sytuacji jakieś nowe miejsce. Wtedy następnego dnia wcisnęłabym jeszcze w drodze do Drvenika Jajce.
Pytanie jeszcze jedno - ile na przystanek w Jajce czasu w wersji minimalistycznej ?
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 22.05.2019 12:39

Osobiście dla mnie Banja Luka nie jest atrakcyjna, może tylko forteca. Dlatego pozwoliłem sobie tam na przystanek na rozprostowanie kości.
Jajce z twierdzą i wodospadem i małą starówką to mz. max jakieś 2godz.
Zamiast Banja Luki wybrałbym zdecydowanie Jajce lub pobliski Travnik, ale to moje/nasze odczucie.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 22.05.2019 15:45

te kiero napisał(a):Osobiście dla mnie Banja Luka nie jest atrakcyjna, może tylko forteca. Dlatego pozwoliłem sobie tam na przystanek na rozprostowanie kości.
Jajce z twierdzą i wodospadem i małą starówką to mz. max jakieś 2godz.
Zamiast Banja Luki wybrałbym zdecydowanie Jajce lub pobliski Travnik, ale to moje/nasze odczucie.


Nie miałam przekonania do Banja Luki od samego poczatku, myślałam, ze dam jej szansę, ale chyba jednak nie... Bo właśnie zarezerwowałam naszą zeszłoroczną miejscówkę... w Mostarze :hearts: Opcja spędzenia późnego popołudnia i wieczoru jeszcze raz w tym magicznym miejscu jednak wygrała z poznawaniem nowego ;)

To jeszcze jedno pytanie, czy taka droga do Drvenika będzie dobra ?
https://goo.gl/maps/C3uP5qg9kiVsPB4u8

Google sugeruje tak jak jechałam w 2018 czyli przez Metković - Ploce - Gradac... albo w ogóle z drugiej strony od Baskiej Vody, ta opcja jak dla mnie, zupełnie głupia. :roll:
St.Witch
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 23.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) St.Witch » 22.05.2019 17:15

[quote][/quote] Bo właśnie zarezerwowałam naszą zeszłoroczną miejscówkę... w Mostarze :hearts: Opcja spędzenia późnego popołudnia i wieczoru jeszcze raz w tym magicznym miejscu jednak wygrała z poznawaniem nowego ;)

Ha,a ja właśnie po Twojej relacji z zeszłego roku zdecydowałam się na Mostar i polecany nocleg w ...Aurorze.
Pierwszy nocleg w Otocac ,drugi w Mostarze,a potem z Drvenika na Hvar czyli podobnie jak Wy :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Droga przez Bośnię - strona 56
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone