Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

2018 Girona -Figueres - Barcelona

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
2018 Girona -Figueres - Barcelona

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 19.06.2018 23:05

...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym roku, po raz pierwszy dałem się ponieść modzie, na zimowy wyjazd w ciepłe strony.
No może nie tak bardzo ciepłe jak Izrael, ale dość interesujące. Była to moja pierwsza wizyta w Hiszpanii (choć właściwiej byłoby napisać w Katalonii) - więc weterani, proszę się nie dziwić naiwnym wrażeniom, opisom i innym mądrościom, które tu za chwilę się pojawią.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.06.2018 23:17

Czekam co się pojawi :wink: :D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.06.2018 23:19

Czekam niecierpliwie :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.06.2018 23:20

Pięknie tu będzie!
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 19.06.2018 23:40

...
Obrazek

Transport ...żeby było tanio i szybko, w grę wchodziły tylko jakieś lotnicze low - costy na czele z Ryanairem.
Zimą z Modlina są chyba nawet z 2 - 3 loty w tygodniu, początkowo brałem je nawet pod uwagę, bo lecąc stamtąd (3 godzinki) lądujemy od razu na barcelońskim El Prat. Jednak niechęć do kilkugodzinnej drogi za Warszawę przeważyła i zacząłem szukać czegoś na lokalnym rynku.
Z Krakowa Ryanair latał w lutym 2 x w tygodniu do Girony (GRO).
Port lotniczy Girona (latem znany bardziej jako Costa Brava airport) dzieli od Barcelony jakieś 90 km - w sumie spoko do przejechania. Po przeczytaniu kilku fajnych artykułów na temat Girony, wymyśliłem, że muszę ją odwiedzić (i może jeszcze coś w okolicy), więc w sumie dobrze się stało, że ten lot tam wypadł.

Spanko - wynajęte przez booking.coma - w Gironie 2 dni - Hotel Margarit - doskonała lokalizacja, w samym centrum, przy rzece Onyar, piechotą do starówki z 10 - 15 minut, do dworca też około 10 minut.
Barcelona - 5 dni - Cosmo Apartaments Sants - też dobre miejsce - tuż obok największego barcelońskiego dworca Sants (5 minut piechotą). Obok 3 linie metra - na dworcu - L5 i L3, w tej samej odległości na placu Sants - L1 i też L5.
W obydwu lokalach miły personel, nowoczesne pokoje, pyszne śniadanka - bardzo polecam.

Literatura ...
Dużo rzeczy jest na rynku, ale świetną pozycją do której wielokrotnie się wraca, jest "Przystanek Barcelona" Katarzyny Wolnik - Very. Coś jak "Chalepianka", tylko trochę więcej - książka opisuje dokładnie Barcelonę, wraz z informacjami technicznymi - gdzie, jak, za ile.
Z przewodników, niestety dopiero po powrocie, odkryłem "Barcelonę" wydawnictwa Lonely Planet - wystarczy za wszystkie Wiedzy i Życia itp. - zdecydowanie najlepsza publikacja "techniczna", inne nie warte zachodu.
W internecie szczerze mogę polecić świetny blog Justyny - historie i ciekawostki wszelakie z Barcelony i Katalonii, których nie ma w żadnej książce.
A dla nastroju można poczytać jeszcze "Gaudiego" Hensbergena lub na lekko wrócić do któregoś Zafona.
Ostatnio edytowano 07.08.2018 18:10 przez Buber, łącznie edytowano 4 razy
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.06.2018 00:09

Niniejszym uprzejmie wnioskuję o ukończenie tej relacji przed najbliższą niedzielą, gdyż jest mi potrzebna zanim polecę do Barcelony. 8)
Zatem urlop weź i pisz... :mrgreen:
:wink:
Buber napisał(a): Z przewodników, niestety dopiero po powrocie, odkryłem "Barcelonę" wydawnictwa Lonely Planet - wystarczy za wszystkie Wiedzy i Życia itp. - zdecydowanie najlepsza publikacja "techniczna", inne nie warte zachodu.

Właśnie odkrywam "Spacerownik historyczny. Barcelona." Marka Pernala. Zachwycający, choć parę lat już ma...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.06.2018 00:30

...
Obrazek

Polecieliśmy 13 lutego, we wtorek, podczas małopolskich ferii.
W samolocie było nawet kilka wolnych miejsc, 1/3 pasażerów to Hiszpanie.
Pierwszy raz leciałem Ryanairem - napiszę, że tam i z powrotem pełna kultura, bez obsesyjnego sprawdzania wymiarów walizek.
Dolecieliśmy na miejsce sprawnie, po około 2 godzinach.
Lotnisko w Gironie zimą jest puste (sprawdzałem, że poza sezonem, w porywach załatwia 4-5 samolotów pasażerskich dziennie).
Mimo to jest otwarty punkt informacyjny, gdzie można się co nieco dowiedzieć i odebrać foldery i mapki.
Znudzona obsługa rzuca się na podróżnych i nawet powie parę słów po polsku ...jest miło :D .

Po wyjściu z terminala trzeba pójść na prawo - zaraz jest tam taki większy przystanek autobusowy, z baraczkiem, gdzie można kupić bilety. Na samolot czekały akurat autobusy do Barcelony (cena bodajże 16E w jedną stronę i 25E open bilet w dwie strony).
Linię do Barcelony obsługuje firma Sagales - nr. autobusów 602 i 604 (najlepiej wejść w szukajkę, bo rozkład się zmienia, w zależności od sezonu).
W Barcelonie autobusy zatrzymują się na Estacio del Nord (blisko stacji metra L1 - Arc de Triomf).
Natomiast do dworca w Gironie, z lotniska jedzie najczęściej autobus 607 (też do sprawdzenia na stronie Sagales), coś około 20-25 minut (za cenę ok. 2,5E).
Można wziąć taksówkę, ale trzeba to robić sprawnie, bo szybko znikają.
Przy lotnisku wisi cennik taksówek - kurs do Girony 30 E... a że 607 była dopiero za 2 godziny (w ścisłym sezonie są częściej), to skorzystaliśmy.
Na szczęście taksówki to 6-osobowe vany, podzieliliśmy się kosztami z grupką Katalończyków, wracających z Krakowa.
Ostatnio edytowano 06.08.2018 23:17 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 20.06.2018 06:37

Ciekawy kierunek, więc się melduję.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.06.2018 07:27

...
Witam serdecznie Wszystkich.
Relacja ma być w zamyśle techniczno - zdjęciowa.
Dużo nad tym wyjazdem siedziałem, planowałem i szkoda byłoby to zapomnieć.

Mikromir napisał(a):Niniejszym uprzejmie wnioskuję o ukończenie tej relacji przed najbliższą niedzielą, gdyż jest mi potrzebna zanim polecę do Barcelony. 8) Zatem urlop weź i pisz... :mrgreen:
:wink:
....
Właśnie odkrywam "Spacerownik historyczny. Barcelona." Marka Pernala. Zachwycający, choć parę lat już ma...

Dobrze by tak było :D
Wolne nawet jest, ale ten czas już rozdysponowany. W razie potrzeby zapraszam na PW i to najlepiej jeszcze dziś.
Dzięki za typ książkowy - do tej publikacji nie dotarłem.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.06.2018 07:48

...
Do Girony przyjechaliśmy gdzieś po 21 - szej, więc poszliśmy zaraz spać.
W miasto ruszyliśmy następnego dnia rano - 14 lutego.
Basia przebąkiwała coś o tym, że to Walentynki ... ja jej przypomniałem, ze to Środa Popielcowa :D .


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najbardziej malowniczym fragmentem Girony są domy na rzeką Onyar, z wystającymi znad prawego brzegu wieżami dwóch kościołów. Są 2 szkoły mówiące o tym kiedy je fotografować - wg. jednej najlepiej z rana, inna mówi że między 15 - 16.
Nie ma to najmniejszego znaczenia, jeżeli światło jest kiepskie...
Najlepiej przejść nad rzeką kilkakrotnie, z jednego brzegu na drugi, po mostkach dla pieszych.
Z mostków koniecznie trzeba zaliczyć ten czerwony - dzieło samego Eiffla.


Obrazek
Ostatnio edytowano 07.08.2018 18:11 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.06.2018 08:07

Buber napisał(a): W razie potrzeby zapraszam na PW i to najlepiej jeszcze dziś.

Dziękuję za zaproszenie, już skorzystałam i napisałam PW. :smo:

Ale żeby walentynki zignorować... No wiesz... :roll: Mam nadzieję, że przynajmniej pościłeś w Środę Popielcową w ramach ekspiacji za tę winę... :boss:
:oczko_usmiech:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 20.06.2018 08:44

Mikromir napisał(a):Niniejszym uprzejmie wnioskuję o ukończenie tej relacji przed najbliższą niedzielą, gdyż jest mi potrzebna zanim polecę do Barcelony. 8)

A to do niedzieli będą wyniki pisemnych matur :?: 8O :roll:
:smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.06.2018 09:07

Barcelona i Figures odwiedzone lata temu, ale z chęcią bym tam powróciła... Już nawet nie raz patrzyliśmy na loty, ale zawsze coś... Czekam na te techniczne informacje (także aktualne ceny), bo one mnie zawsze interesują...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.06.2018 09:17

Buber napisał(a):Relacja ma być w zamyśle techniczno - zdjęciowa.
Dużo nad tym wyjazdem siedziałem, planowałem i szkoda byłoby to zapomnieć.

Lubię takie techniczno-zdjęciowe relacje, a ponieważ jest to kierunek, który rozważam, to możliwe, że kiedyś skorzystam z Twojego przewodnika.

Będę śledził. Pozdrawiam. :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.06.2018 09:42

mysza73 napisał(a):A to do niedzieli będą wyniki pisemnych matur :?: 8O :roll:
:smo:

:mrgreen:
Maturzystę zostawiam na posterunku, ma siedzieć, czekać i modlić się, by sprawdzający miał litość chociaż nad fizyką, bo matma już opłakana. :oczko_usmiech:

I dlaczego Ty Wojtku tak si ę spóźniłeś z tą relacją? :|
Dzięki za podpowiedź na pw. :papa:
Ostatnio edytowano 20.06.2018 09:46 przez Mikromir, łącznie edytowano 1 raz
Następna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
2018 Girona -Figueres - Barcelona
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone