Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 05.03.2012 16:33

Patrząc na tę cerkiew wychodzi mi, że to strasznie pobożny naród był.

Tonących w odmętach piekielnej rzeki niedużo, za to świętych jak bąbelków w kąpieli :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.03.2012 16:40

Przepiękna ta cerkiew św. Jerzego - i z zewnątrz, i wewnątrz.

Kompletnie inny świat. Jestem pewna, że bardzo by mi się spodobała podróż po Rumunii :)
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 05.03.2012 18:51

maslinka napisał(a):
Kompletnie inny świat. Jestem pewna, że bardzo by mi się spodobała podróż po Rumunii :)


Ja już dawno nabrałem tej pewności ... nadchodzi czas Crozdrady :D
Przypomnę tylko złotą myśl autorki tej relacji ; trzeba się pośpieszyć z wyjazdem do Rumunii , aby zdążyć przed galopującą komercją :wink:
Pozdrav ...
Ostatnio edytowano 05.03.2012 19:44 przez mkm, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.03.2012 19:22

mkm napisał(a):
maslinka napisał(a):
Kompletnie inny świat. Jestem pewna, że bardzo by mi się spodobała podróż po Rumunii :)


. . . trzeba się pośpieszyć z wyjazdem do Rumunii , aby zdążyć przed galopopującą komercją


Całkowicie się z tym stwierdzeniem zgadzam i chociaż nie można mówić ( pisać ) w tym przypadku o "galopce" , to jednak zmiany od 2002 roku ( nasza pierwsza tam wizyta :) ) zauważalne są prawie wszędzie .
Wystarczy więc zostawić na granicy pośpiech , odrzucić uprzedzenia i obalać kolejne mity :wink:
Miłego poznawania :D

Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.03.2012 20:01

mkm napisał(a): Ja już dawno nabrałem tej pewności ... nadchodzi czas Crozdrady :D


... oraz szansa na kolejną rumuńską opowieść :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.03.2012 20:07

W Kaczyce znajdują się dwie cerkwie: grekokatolicka (k. XIX w). oraz prawosławna Św. Jana Nowego z Suczawy (1892-1896).

Obrazek

Fotka z netu: Obrazek

Jednak to nie świątynie przywiodły nas tutaj, lecz :idea: kopalnia soli, znajdująca się naprzeciwko rzymskokatolickiego kościoła...

Obrazek

Od bramy do budynku wejściowego do kopalni idziemy drogą wewnątrzną.

Obrazek

Fotka M.:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Kopalnię otwarto w 1791 r., złoża soli odkryto kilka lat wcześniej. W 1792 r. do pracy w kopalni sprowadzono 20 górniczych rodzin z Bochni, dla dzieci w 1802 r. otwarto polską szkołę. W 1810 roku w kopalni były już trzy szyby, a poziomy kopalniane znajdowały się na głębokości 30,5 m, 40 m i 76 m.
Liczba Polaków pracujących w salinie (także na kierowniczych stanowiskach) szybko wzrastała, stan taki utrzymał się aż do czasów międzywojennych i okresu repatriacji. Polacy są autorami (na wzór rodzimych kopalni) licznych obiektów podziemnych: kaplicy, sali zabaw, sztucznego jeziorka... Eksploatacji soli zaprzestano w 1989 roku, przystapiono wtedy do wyburzania niezabytkowych budynków kopalni. Został tylko budynek administracji oraz budynek szybu kopalni oraz dwa budynki przy drodze wiodacej od bramy.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.03.2012 20:24

Budynek administracyjny kopalni i szyb Ferdynad z wieżyczką zegarową:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W przedsionku budynku na ścianach wiszą plansze z opisaną historią kopalni, schematy jej organizacji i budowy.

Obrazek

Obrazek

Jest też portiernia z kasą biletową, ale... :o nikogo tam nie ma!

Obrazek

Czekamy kilka minut... i :roll: nikt nie przychodzi... Drzwi do zejścia do kopalni są jednakże otwarte :wink: , a światła w korytarzach są zaświecone :) . Wejdziemy więc, a zapłacimy jak :idea: będziemy wracać...

Obrazek

Podziemna trasa turystyczna to nie jest to trasa okrężna, trzeba wrócić tą samą drogą...

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.03.2012 20:26

Schodami a potem pochyłą śliską pochylnią obniżamy się na poziom, w którym na głębokości 21 m znajduje się kaplica Św. Barbary z 1806 r . Jej rozmiary: 25 * 9 * 7 m. Ołtarz i ambona wykute są w soli, na ścianach widnieją nazwiska polskich górników.

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idziemy dalej (cały czas w dół) schodami i wąskim chodnikiem, wokół nas unosi się :mrgreen: drażniący zapach ropopochodnych impregnatów do drewna. Być może pachnie też sól, ale :roll: ten zapach jest skutecznie zabijany przez aromaty chemiczne. Cóż, grota solna to to nie jest :wink: ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.03.2012 21:52

Kolejna solna kaplica, tym razem malutka prawosławna , znajduje się na głębokości 38 m.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na jej ścianach oraz przy wejściu wykute są solne płaskorzeźby – m.in. pustelnik Daniła oraz Adam i Ewa (wykonane przez artystę z pobliskiej Pleszy Bolka Majerika ).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze trochę w dół ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.03.2012 22:01

Dochodzimy na głębokość 42 m do podziemnego słonego jeziorka Lacul Sărat (Lacul Saramura) o powierzchni ok. 10 * 6 m głębokości 1,5 - 2,5 m. Ponoć kiedyś po tym jeziorku pływało się łódką :) .

Fotka Z.: Obrazek

Dalej jest sala balowa...

Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Wracamy obok jeziorka na skrzyżowanie korytarzy. Jeden z nich doprowadza do małej sali muzealnej, tu też znienacka :roll: pojawiaja się (a jednak :wink: !) miejscowa przewodniczka (doskonale zresztą mówiąca po polsku :) ), która pobiera stosowną opłatę za zwiedzanie.

Obrazek

Na tym jednak jej rola się kończy :wink: , gdyż nadal zwiedzamy sami :) , podobnie jak kilka innych osób, które w międzyczasie poszły w nasze ślady.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.03.2012 22:11

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.03.2012 22:20

Świetna ta kopalnia! Sala balowa prawie ;) jak w Wieliczce :D Płaskorzeźby też kapitalne.

Zapisuję Kaczykę na moją "rumuńską listę" :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.03.2012 22:28

maslinka napisał(a): Zapisuję Kaczykę na moją "rumuńską listę" :D


Zamiast, czy oprócz Cro?
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.03.2012 22:31

Znów ta sama krzyżowka, z niej ostatnim już odgałęzieniem idziemy na najniższy poziom kopalni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu właśnie (na głębokości 75 m) znajdują się największe sale, które były wykorzystywane jako miejsce spotkań oraz jako boisko sportowe.

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na powierzchnię wracamy znają już drogą...

Obrazek

Obrazek

Owce też już sobie poszły...

Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.03.2012 23:04

dangol napisał(a):
maslinka napisał(a): Zapisuję Kaczykę na moją "rumuńską listę" :D


Zamiast, czy oprócz Cro?

To lista rumuńska, więc niezależna od chorwackiej :D Kiedy się już wybierzemy do Rumunii, to będzie m.in. Kaczyka :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011 - strona 51
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone