Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd z własną łódką, pontonem... (przeniesione z FAQ).

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
adam_cro
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 17.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adam_cro » 05.06.2008 22:08

piotrekiq napisał(a):Łódź jest ciekawa ale jej cięzar jest kłopotliwy. Jesli dodasz do tego masę przyczepy ok 200kg to ciagniesz ok 1500kg. Samochód do ciagnięcia takiego zestawu musi ważyć 2200..2500kg co w sumie daje ponad 3500kgt, a to zmusza wg przepisów UE do posiadania prawa jazdy kat C!. Jesli masz kat B to wolno Ci jeździć zestawem o masie do 3500kg. I tu jest problem. Ja mam Range Rovera (2500kg) + łódź z przyczepą (450kg) i mieszczę się w limicie. Życzę powodzenia w pływanku bo to najfajniejsza zabawa w cro jaka jest :)

Mam Volvo V50 2.0 diesel DMC 1900 KG i max ciężar przyczepy 1500kg, zostało mi jeszcze 100kg - więc wszystko gra :)
pozdrav
adam_cro
furzyk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 27.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) furzyk » 22.07.2008 23:12

juz raz pytalem ale moze sie cos w przepisach zmienilo - jesli posiadam maly jacht kabinowy o dlugosci 4.3 metra z silnikiem 4km to wystarczy ze zaplace stosowna oplate czy rowniez musze miec patent sternika morskiego ? U nas nie trzeba miec patentu nawet na lodzie 6.5 metra ale nie wiem jak to jest w CRO. Milo by bylo poplywac sobie od czasu do czasu na tych akwenach. Tym, ktorzy zaraz powiedza, ze przeciez taka mala lodka jest niebezpieczna na morze - odpowiem, ze w Omisu wiele razy widzialem jak chorwaci nawet mniejszymi lodziami (na zaglu czy silniku) plywali po morzu i na Cetinie.
volare77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 24.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 23.07.2008 08:02

Jakikolwiek patent potwierdzajacy umiejętność prowadzenia
łodzi ( jest respektowany z kraju pochodzenia), rejestracja-
bez tego nie wykupisz opłaty no i ew.(czasem wymagają)
ubezpieczenie OC ( można tam wykpić) - najgorzej jest z
UKF i certyfikatem radiooperatora - jak się kapetenia uprze
to pozwolenia nie dostaniesz. No to zostaje pływanie plażowe.
Takie przepisy dla wszystkiego powyżej 3 m.
Witek1965
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 01.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witek1965 » 31.08.2008 13:28

Podepnę się do tematy jeśli wolno. Mam zamiar kupiś sobie ponton do pływania rekreacyjnego blisko lini brzegowej. raczej nie zdecyduję się na wyprawy mz lądu na wyspy. Mam na oku ponton Yanmarin-yamaha 6-cio konna. ewentualnie druga oferta Honda EI 2.6 m - 4,5 konny silnik tejże marki z pełnym osprzętem. Pywać będą 2-3 osoby. Honda wiem, że jest niezłym sprzętem, o yanmarim mao jest info w necie. Buduja ładne łodzie, o pontonach nie znalazłem info. Co koledzy sadzicie o tym pontonie?
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 08.09.2008 17:02

Witek1965 napisał(a):Podepnę się do tematy jeśli wolno. Mam zamiar kupiś sobie ponton do pływania rekreacyjnego blisko lini brzegowej. raczej nie zdecyduję się na wyprawy mz lądu na wyspy. Mam na oku ponton Yanmarin-yamaha 6-cio konna. ewentualnie druga oferta Honda EI 2.6 m - 4,5 konny silnik tejże marki z pełnym osprzętem. Pywać będą 2-3 osoby. Honda wiem, że jest niezłym sprzętem, o yanmarim mao jest info w necie. Buduja ładne łodzie, o pontonach nie znalazłem info. Co koledzy sadzicie o tym pontonie?


Jeśli mogę coś zasugerować to ja bym wybrał chyba hondę , zresztą jest tyle sprzętu do wyboru, że na pewno coś znajdziesz dla siebie. Zasada jest jedna - silniki raczej markowe, a nie wynalazki z chin - poczytaj ten temat głębiej a dowiesz się dlaczego. Zresztą Pan Morski Pas i Pan Fux na pewno Cię jeszcze uświadomią w tej sprawie !
Pozdrawiam !!!

ps . Ja ewentualnie mogę opowiedzieć ze szczegółami o zakupie winiety i związanych z tym perturbacjach
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 08.09.2008 17:58

Jacek L napisał(a):ps . Ja ewentualnie mogę opowiedzieć ze szczegółami o zakupie winiety i związanych z tym perturbacjach


Nie kryguj się Panie Jacek tylko szybciutko pisz o tej winiecie, a zwłaszcza o perturbacjach ... :!:

pozdrav K
mjs
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 02.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mjs » 02.12.2008 10:56

Dopnę się jeszcze do tego wątku. Widzę, że wiele już zostało powiedziane i wyjasnione. Mam więc pytanka do doświadczonych kolegów:
- mam ponton Yamaha 3.3m z silnikiem 15KM - czy w 2-3 osoby da się nim pływać rekreacyjnie przy brzegu pomiędzy wyspami (nie na otwartym morzu)
- rozumiem, że wystarczy mi wykupić winietę (plus ekstrasy) w kapitanacie (mam patent SSM i rejestrację jako łodkę wędkarską)
- jak z pozostawianiem pontonu na noc - silnik demontować, ponton wyciągać na brzeg?
- czy w jakiś sposób przygotować strzęt do pływania po wodach słonych
- jakie wyposażenie jest wymagane poza kamizelkami: kotwica (jaką polecicie)? druga śruba (kiedyś pływałem z Chorwatem i mi coś takiego tłumaczył)? pławka?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
piotrekiq
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 22.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 02.12.2008 11:22

Rekreacyjnie tak, ale pamiętaj że jak sie pogoda załamie to może byc kłopot z powrotem, bo to krótka łodź. Silnik 15KM to spory jak na taki ponton (sprawdź czy taki można do tego pontonu zamontować ze względu na masę). Jeśli chodzi o zostawienie na noc, to zawsze zostawiam w porcie albo na martwej kotwicy (hybryd 5,5m + 60KM) i nigdy nie miałem przykrej niespodzianki. Zabierz ze sobą graty (wiatr w nocy może pozabierać) i paliwo, bo czasami dzieciaki kradną do motorowerów. Do słonej wody nie ma co przygotowywać. Po wyjeździe wymyj słodką wodą i tyle. Z wyposażeniem nie ma co przesadzać (mało miejsca). Pagaje, kamizelki i nie za duża kotwica + coś do wybierania wody np. obcięta butelka po coli. Tam takie pontony traktują ulgowo, jako zabawkę. Śruba jeśli jest alu, to może po spotkaniu ze skałami pęknąć!, ale również może uszkodzić się przekładnia. Ja mam 2 różne śruby i zmieniam je w zależności od tego jak chcę pływać, przy okazji mam rezerwę.
Pozdrawiam
mjs
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 02.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mjs » 02.12.2008 14:59

Dokładnie mam Yamaha 330S i Tohatsu M15 co jest rzeczywiście maxem ze względu na wagę, ale dzięki temu w ślizgu osiagam tak ok. 15w (ekonomic) a max prawie 19w przy 2-3 osobach.
Pagaje i kamizelki, gaśnica i czerpak, a nawet rzutkę zawsze biorę ze sobą.
Nie mam jedynie kotwy - 1kg wystarczy?
Walduś
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 29.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Walduś » 02.12.2008 23:36

W tym roku pływałem Hondą 3.5 metra + 15KM Mariner. Kotwica 1kg wydaje się trochę za mała, bo miałem 4kg i czasem prąd wlókł po dnie - musiałem zanurkować i ręcznie za zaczepić za skałę - dlatego cięższa wydaje się lepsza.

Zbiornik z paliwem zabierałem, inne klamoty też. Dodam tylko, że dwa tygodnie cumowałem w porcie po 35 kuna za dzień (10 kun za metr łodzi).
piotrekiq
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 22.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 02.12.2008 23:47

W większości portów miejskich (nie mylić z mariną) są darmowe miejsca postojowe! Nawet jak się wie gdzie to można za darmo "guminiaka" trzymać w Splicie. Ja staram się przy wyborze kwatery, wybierac takie które zapewniają "bojkę" do cumowania łodzi.
Pozdrawiam
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 28.01.2009 16:27

MorskiPas napisał(a):
Jacek L napisał(a):ps . Ja ewentualnie mogę opowiedzieć ze szczegółami o zakupie winiety i związanych z tym perturbacjach


Nie kryguj się Panie Jacek tylko szybciutko pisz o tej winiecie, a zwłaszcza o perturbacjach ... :!:

pozdrav K


W sumie to nie za wiele do opowiadania :D podchodziłem do tematu trzykrotnie - dzieki moim przyjaciołom (Bożo, Mirko) zostałem umówiony w kapitanacie w Dubrowniku na godz. 17 - pojechałem i pierwszym razem zastałem drzwi zamknięte ale w środku ktoś był, wyraźnie słyszałem bełkotanie - drugiego dnia, pojechałem godzinkę wcześniej ..... i zastałem dwóch gości szyjących żagiel (wystawały tylko głowy znad podłogi) - nic nie wiedzieli i nie widzieli - po poszukiwaniach znalazłem szefa od winiet - leżał nieprzytomny z kolegą (kolega trzymał butelkę) :D
Do trzech razy sztuka - zdałem relacje Mirko ,wiec zadzwonił do kapitanatu w Trsteno - i ...... cudownie - pan na mnie czekał w malutkim pomieszczeniu ,ale za to świetnie klimatyzowanym, uśmiechał się cały czas , szybko wypisał dokumenty i wysłał mnie na pocztę ,żebym wpłacił myto :D Poczta zaraz obok - bez problemu dziabneli w euro - koszt 70 od łodzi 5 m z silnikiem 90 KM , dali nalepki na łódkę ,mapkę i troszkę zapisanego papieru !

Panowie Fux , Morski Pas i Admin :D mają rację - z ubezpieczeniem łodzi na miejscu nie ma żadnego problemu (miałem własne z Polski - ale Pan pytał czy nie chcę jakichś dodatkowych świadczeń)- w sumie było fajnie ,gdyby dwa niepotrzebne wyjazdy do pijaków ,no i dwa stracone dni :wink:

I jeszcze jedno - poważna przestroga nie wodujcie łódek zanim nie kupicie winiety i nie okleicie łodzi !!!
Przyjechał pan Franc :wink: z łodzią - nie chciał słuchać Boża i zwodował , pojechał po winietę - niestety jak wrócił to przy jego łódce stała straż czy policja - było mu chyba bardzo przykro płacić mandat w wysokości 5000 kn.
To chyba wszystko Panie Morski Pasie :D
Pozdrawiam !!!
volare77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 24.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 29.01.2009 22:18

No to Go nabrali. Nieznajomość prawa jak widać jednak szkodzi.
W przepisach jest wyraźnie powiedziane,że wineta NIE JEST
wymagana przy postoju w porcie lub marinie. Wineta jest
opłatą za pływanie po wodach w CRO a nie na postój.

Podstawa prawna ( na stronie ministerstwa transportu np.w wątku
o pływaniu skuterem wodnym wzdłuż CRO) Ustawa o użytkowaniu
jachtów i innych pływadeł na wodach CRO Clenak 6 pkt.4).
Marshall
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 310
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marshall » 10.04.2009 22:13

volare77 - jak możesz to wyślij mi swoje namiary na adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl. Też jestem z Tuchowa i mam kilka pytań przed wyjazdem do CRO z własną jednostką pływająca - nie ma to jak kontakt na żywo. Z motorowodniactwem i ratownictwem jestem genetycznie związany od lat, mam pytania odnośnie przepisów. Pozdrawiam T. Marszałek.
volare77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 24.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 14.04.2009 19:14

502 355 726
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Wyjazd z własną łódką, pontonem... (przeniesione z FAQ). - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone