Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowację

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
stachan
Moderator
Avatar użytkownika
Posty: 1444
Dołączył(a): 16.02.2014
Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowację

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 19.06.2020 11:32

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, którzy wybrali trasę przez Słowację :hut:

Według stanu na dzień powstania tego wątku podróż do Chorwacji jest możliwa przez Węgry, Austrię, Niemcy, Słowenię.
Jest również możliwość podróży via Czechy, ale z wyjątkiem mieszkańców województwa śląskiego.

Dla wszystkich zainteresowanych podróżą przez Słowację postanowiłem stworzyć poradnik nt. prawidłowego stworzenia wymaganych dokumentów. To jest naprawdę proste :P :idea:

Krok 1
Jako pierwszy musimy stworzyć dokument pozwalający łatwiej przekroczyć granicę z Chorwacją - zgodnie z zaleceniami służb chorwackich należy go mieć za przednią szybą w momencie przekraczania granicy chorwackiej.

Zatem wchodzimy na stronę Enter Croatia

i widzimy taką stronę startową:

Enter Croatia - widok startowy.jpg


Klikamy "Wypełnij formularz" i zostajemy przeniesieni tu:

Enter Croatia - widok formularza.jpg


Uzupełniamy wszystkie wymagane dane, czyli jadąc od początku:
- powód: turystyka,
- kraj: Poland,
- zgłoszenie ważne od: każdy wpisuje planowaną datę wjazdu do Chorwacji,
- zgłoszenie ważne do: każdy wpisuje planowaną datę wyjazdu z Chorwacji,
- imię, nazwisko, data urodzenia, numer telefonu: każdy wpisuje swoje dane,
- typ dokumentu: wybieramy taki, którym będziemy posługiwać się w podróży,
- numer seryjny, kraj wydający, obywatelstwo: wpisujemy odpowiednie dane,
- e-mail: wpisujemy adres, który używamy (proszę sprawdzić dwa razy czy nie ma literówki),
- odpowiadamy na cztery pytania zgodnie ze stanem faktycznym,

i teraz - jeżeli podróżujemy z rodziną, to klikamy "Dodaj współpodróżującego" (powinno być "współpodróżnego" :wink: ) i dodajemy każdego członka rodziny osobno uzupełniając dane jak powyżej.
Po dodaniu współpodróżnych musimy podać dane miejsca, w które planujemy udać się będąc na chorwackiej ziemi - klikamy w tym celu "Dodaj obiekt" i uzupełniamy wymagane dane. Na końcu zaznaczamy check boxa rodo i kliamy Wyślij, a już po kilku chwilach w podanej skrzynce ląduje potwierdzenie zgłoszenia naszej podróży. Samo potwierdzenie wygląda dość prosto - nie ma tam pieczątek, ani podpisów i dlatego, w mojej ocenie, warto również wykonać Print Screen samej strony po wysłaniu zgłoszenia, bo przyda się nam to przy wniosku o tranzyt słowacki.

Gdy klikniemy wyślij strona będzie wyglądała tak:

Zgłoszenie podróży_1.jpg


Sugeruję w tym miejscu zrobić właśnie Print Screen`a, bo ten widok jest z pewnością bardziej "urzędowy" od tego, co dostaniemy po kilku chwilach mailem, a to:

Zgłoszenie podróży_2.jpg


OK, czyli mamy już zgłoszenie podróży wymagane przez Chorwatów zrobione. Teraz czas na wniosek o zgodę na tranzyt via Słowacja, który pozwoli uniknąć mieszkańcom województwa śląskiego męczącej i kosztownej trasy prze Niemcy, a innym cromaniakom umożliwi przejazd przez otwarte od wczoraj Węgry.

Krok 2

Aby złożyć wniosek o zgodę na tranzyt przez Słowację należy wejść na stronę słowackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - zobaczymy wtedy taki widok:

Słowackie MSW_1.jpg


Na samym dole strony są zawieszone do pobrania trzy załączniki:

Słowackie MSW_2.jpg


Pierwszy załącznik (One person EU) jest dla osoby podróżującej samotnie, drugi (More person EU) dla osób podróżujących w grupie/rodzinie, natomiast trzeci nie dotyczy wyjazdów turystycznych (służy dla pracowników Policji).

Aby zapisać wybrany załącznik na dysku lokalnym naszego komputera wystarczy na niego kliknąć, wtedy otworzy się okno dialogowe, w którym system Windows zapyta gdzie zapisać ten załącznik (oczywiście są przeglądarki, które zapisują załączniki automatycznie w wybranej lokalizacji) - wybieramy zatem np. Pulpit i klikamy "Zapisz".

Po zapisaniu załącznika zrzucamy na pasek okno przeglądarki i przechodzimy do miejsca, w którym zapisaliśmy rzeczony załącznik. Aby go otworzyć musimy dysponować bezpłatnym programem Adobe Acrobat Reader DC, który można pobrać ze strony producenta.

Gdy już otworzymy taki załącznik widzimy coś takiego:

Wniosek tranzyt.jpg


Pola oznaczone czerwoną ramką musimy uzupełnić - wystarczy kliknąć myszką w danym polu. Pomiędzy polami poruszamy klawiszem Tab (do przodu) lub Ctrl Tab (do tyłu) lub po prostu klikamy myszką w dane pole.

Meno a priezvisko - wpisujemy imię i nazwisko.
Datum narodienia - wpisujemy datę urodzenia.
Cislo cestovneho dokladu - seria i numer dowodu osobistego lub paszportu.

ECV - numer tablicy rejestracyjnej samochodu, którym jedziemy.

Hranicny priechod [..] vstupu - wybieramy przejście graniczne, do którego nam bliżej (są tylko dwa: Barwinek lub Chyżne). W kolejnym okienku wpisujemy datę, czyli dzień, w którym pojawimy się na przejściu, a w kolejnym - godzinę przybycia.

Hranicny priechod [..] vystupu - wybieramy przejście graniczne, którym będziemy opuszczać ziemię słowacką i analogicznie wpisujemy datę (musi być taka sama, jak vstupu) oraz godzinę, o której planujemy się tam pojawić.

Nie mam na ten moment wiedzy jakie mogą być konsekwencje przyjazdu wcześniej / później niż zadeklarowane godziny, ale pewnie niebawem pojawią takie informacje od innych forumowiczów.

Gdy już będziemy mieli wszystkie "czerwone ramki" uzupełnione, wtedy w lewym górnym rogu okna klikamy "Plik", a następnie "Zapisz jako...". Nazwą pliku może być po prostu imię i nazwisko.

Mamy zatem uzupełniony i zapisany na naszym Pulpicie wniosek o zgodę na tranzyt.

Wracamy zatem do przeglądarki - na stronę słowackiego MSW.

Krok 3

Na stronie mamy trzy okienka do uzupełnienia:

- priezvisko, wpisujemy więc nasze nazwisko,
- meno, wpisujemy imię,
- adres mail - wpisujemy go, po czym sprawdzamy czy jest poprawny.

Teraz mamy dwa przyciski:

- Nahrajte Vašu žiadosť o tranzit - służy do dodania naszego wniosku, który zapisaliśmy na Pulpicie do całości korespondencji. Klikamy "Wybierz plik", szukamy lokalizacji, klikamy na wniosek,

następnie

- Povolenie na pobyt EU - tutaj teoretycznie powinniśmy dodać skany naszych dowodów, aby potwierdzić, że jesteśmy obywatelami UE, ale...

No właśnie - jeżeli zeskanujemy komplet dowodów dla osób umieszczonych we wniosku, to będziemy mieli jeden plik .pdf (to ważne - nie robimy zdjęcia tym dowodom, gdyż strona przyjmuje załączniki jedynie w formacie .pdf - oczywiście możemy zrobić zdjęcie, a następnie skorzystać z konwertera on line - jednak nie wiem jak potem z jakością i czytelnością). Ponadto na Pulpicie mamy zapisane jeszcze dwa dokumenty: potwierdzenie z Enter Croatia. Co zatem robić?

Ja osobiście wyznaję zasadę, że w kontakcie z urzędami im więcej dokumentów, tym lepiej. Urzędnik to też człowiek, który gdzieś tam jakąś odpowiedzialność ponosi. Jeśli zobaczy dużo dokumentów (nawet więcej niż trzeba), to podświadomie wyłączy ewentualne komplikatory :wink: Zwłaszcza, że wniosków z każdym dniem, każdą godziną przybywa coraz więcej i różnie może być...

Taka zgoda na tranzyt jest chyba uznaniowa (skoro ją ktoś rozpatruje i były informacje, że przychodziły maile, aby uzupełniać dokumentację), a więc można zrobić tak: połączyć w jeden dokument .pdf wszystkie dostępne dokumenty, czyli:

- potwierdzenie z Enter Croatia (to z maila),
- potwierdzenie z Enetr Croatia (ten zrzut strony PrtSc),
- skan dowodów,
- skan potwierdzenia pobytu w Chorwacji (z biura turystycznego, mail od właściciela kwatery, mail z booking etc.).

Aby kilka plików .pdf połączyć w jeden należy użyć konwertera on line np. Smallpdf

Gdy już połączymy wszystkie wskazane powyżej pliki, to wrzucamy je jako jeden załącznik do sekcji "Povolenie na pobyt EU", zaznaczamy check box`a rodo i klikamy "Odoslat".

Kilka chwil po wysyłce formularza dostaniemy dwa maile: jeden potwierdza nadanie wniosku, a drugi zawiera instrukcje. Żaden nie jest zgodą na tranzyt. Według relacji cromaniaków zgoda zwykle wpada do skrzynki na drugi dzień. Oczywiście może być również mail o brakach w dokumentacji - wtedy używamy translatora, przygotowujemy brakujące dokumenty i odsyłamy już bezpośrednio do nadawcy maila.

Uwaga!
Mogą się pojawić okresowe problemy z wejściem na Enter Croatia - sugeruję, aby nie odświeżać panicznie strony co 3 sekundy, tylko spróbować po 2-3 minutach. Im bliżej sezonu, tym goręcej. Nie tylko nad Jadranem... :wink:

Reasumując, mam nadzieję, że pomogę tym postem cromaniakom w przebrnięciu przez biurokratyczny gąszcz, jednak najbardziej wierzę w to, że już za kilka dni wszystkie granice staną dla Polaków otworem i bez stresu będziemy mogli planować podróż, aby wymoczyć lędziwie w ciepłych wodach Adriatyku i wygrzać pyszczki w bałkańskim słoneczku :oczko_usmiech:

W razie pytań piszcie śmiało :papa:

PS: Pozwolę sobie zasugerować Mod Team podwieszenie wątku we właściwej lokalizacji ze względu na silne rozdrobnienie postów informacyjnych przedmiotowej tematyki w wątku Koronawirus/COVID19/SARS-CoV-2/pandemia - a wakacje 2020

O matko... tak obszernego postu jeszcze w życiu nie napisałem :oczko_usmiech:

Udanych wakacji cromaniacy :!:
stachan
Moderator
Avatar użytkownika
Posty: 1444
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowac

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 19.06.2020 11:51

No proszę - właśnie przeczytałem informację, że od jutra granice słowackie otwarte dla tranzytu :mrgreen: :oczko_usmiech:

Miejmy nadzieję, że tak będzie :!:

Jeszcze tylko brakuje Czech do kompletu :idea:
Użytkownik usunięty
Re: Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.06.2020 11:54

Szczerze? Z całą moją sympatią i czechofilią po mieszkaniu w CR, Czechy przy otwartej Słowacji są mi do niczego niepotrzebne. Jak się zdenerwuję, to odeślę Vojtechovi moją roczną winietkę i poproszę o zwrot kosztów :mrgreen:
Janusz Bajcer
Moderator
Avatar użytkownika
Posty: 104269
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.06.2020 12:15

Pozwolenia na tranzyt już nie potrzeba.

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagicron
Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowację
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2021