Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowację

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3235
Dołączył(a): 16.02.2014
Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowację

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 19.06.2020 12:32

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, którzy wybrali trasę przez Słowację :hut:

Według stanu na dzień powstania tego wątku podróż do Chorwacji jest możliwa przez Węgry, Austrię, Niemcy, Słowenię.
Jest również możliwość podróży via Czechy, ale z wyjątkiem mieszkańców województwa śląskiego.

Dla wszystkich zainteresowanych podróżą przez Słowację postanowiłem stworzyć poradnik nt. prawidłowego stworzenia wymaganych dokumentów. To jest naprawdę proste :P :idea:

Krok 1
Jako pierwszy musimy stworzyć dokument pozwalający łatwiej przekroczyć granicę z Chorwacją - zgodnie z zaleceniami służb chorwackich należy go mieć za przednią szybą w momencie przekraczania granicy chorwackiej.

Zatem wchodzimy na stronę Enter Croatia

i widzimy taką stronę startową:

Enter Croatia - widok startowy.jpg


Klikamy "Wypełnij formularz" i zostajemy przeniesieni tu:

Enter Croatia - widok formularza.jpg


Uzupełniamy wszystkie wymagane dane, czyli jadąc od początku:
- powód: turystyka,
- kraj: Poland,
- zgłoszenie ważne od: każdy wpisuje planowaną datę wjazdu do Chorwacji,
- zgłoszenie ważne do: każdy wpisuje planowaną datę wyjazdu z Chorwacji,
- imię, nazwisko, data urodzenia, numer telefonu: każdy wpisuje swoje dane,
- typ dokumentu: wybieramy taki, którym będziemy posługiwać się w podróży,
- numer seryjny, kraj wydający, obywatelstwo: wpisujemy odpowiednie dane,
- e-mail: wpisujemy adres, który używamy (proszę sprawdzić dwa razy czy nie ma literówki),
- odpowiadamy na cztery pytania zgodnie ze stanem faktycznym,

i teraz - jeżeli podróżujemy z rodziną, to klikamy "Dodaj współpodróżującego" (powinno być "współpodróżnego" :wink: ) i dodajemy każdego członka rodziny osobno uzupełniając dane jak powyżej.
Po dodaniu współpodróżnych musimy podać dane miejsca, w które planujemy udać się będąc na chorwackiej ziemi - klikamy w tym celu "Dodaj obiekt" i uzupełniamy wymagane dane. Na końcu zaznaczamy check boxa rodo i kliamy Wyślij, a już po kilku chwilach w podanej skrzynce ląduje potwierdzenie zgłoszenia naszej podróży. Samo potwierdzenie wygląda dość prosto - nie ma tam pieczątek, ani podpisów i dlatego, w mojej ocenie, warto również wykonać Print Screen samej strony po wysłaniu zgłoszenia, bo przyda się nam to przy wniosku o tranzyt słowacki.

Gdy klikniemy wyślij strona będzie wyglądała tak:

Zgłoszenie podróży_1.jpg


Sugeruję w tym miejscu zrobić właśnie Print Screen`a, bo ten widok jest z pewnością bardziej "urzędowy" od tego, co dostaniemy po kilku chwilach mailem, a to:

Zgłoszenie podróży_2.jpg


OK, czyli mamy już zgłoszenie podróży wymagane przez Chorwatów zrobione. Teraz czas na wniosek o zgodę na tranzyt via Słowacja, który pozwoli uniknąć mieszkańcom województwa śląskiego męczącej i kosztownej trasy prze Niemcy, a innym cromaniakom umożliwi przejazd przez otwarte od wczoraj Węgry.

Krok 2

Aby złożyć wniosek o zgodę na tranzyt przez Słowację należy wejść na stronę słowackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - zobaczymy wtedy taki widok:

Słowackie MSW_1.jpg


Na samym dole strony są zawieszone do pobrania trzy załączniki:

Słowackie MSW_2.jpg


Pierwszy załącznik (One person EU) jest dla osoby podróżującej samotnie, drugi (More person EU) dla osób podróżujących w grupie/rodzinie, natomiast trzeci nie dotyczy wyjazdów turystycznych (służy dla pracowników Policji).

Aby zapisać wybrany załącznik na dysku lokalnym naszego komputera wystarczy na niego kliknąć, wtedy otworzy się okno dialogowe, w którym system Windows zapyta gdzie zapisać ten załącznik (oczywiście są przeglądarki, które zapisują załączniki automatycznie w wybranej lokalizacji) - wybieramy zatem np. Pulpit i klikamy "Zapisz".

Po zapisaniu załącznika zrzucamy na pasek okno przeglądarki i przechodzimy do miejsca, w którym zapisaliśmy rzeczony załącznik. Aby go otworzyć musimy dysponować bezpłatnym programem Adobe Acrobat Reader DC, który można pobrać ze strony producenta.

Gdy już otworzymy taki załącznik widzimy coś takiego:

Wniosek tranzyt.jpg


Pola oznaczone czerwoną ramką musimy uzupełnić - wystarczy kliknąć myszką w danym polu. Pomiędzy polami poruszamy klawiszem Tab (do przodu) lub Ctrl Tab (do tyłu) lub po prostu klikamy myszką w dane pole.

Meno a priezvisko - wpisujemy imię i nazwisko.
Datum narodienia - wpisujemy datę urodzenia.
Cislo cestovneho dokladu - seria i numer dowodu osobistego lub paszportu.

ECV - numer tablicy rejestracyjnej samochodu, którym jedziemy.

Hranicny priechod [..] vstupu - wybieramy przejście graniczne, do którego nam bliżej (są tylko dwa: Barwinek lub Chyżne). W kolejnym okienku wpisujemy datę, czyli dzień, w którym pojawimy się na przejściu, a w kolejnym - godzinę przybycia.

Hranicny priechod [..] vystupu - wybieramy przejście graniczne, którym będziemy opuszczać ziemię słowacką i analogicznie wpisujemy datę (musi być taka sama, jak vstupu) oraz godzinę, o której planujemy się tam pojawić.

Nie mam na ten moment wiedzy jakie mogą być konsekwencje przyjazdu wcześniej / później niż zadeklarowane godziny, ale pewnie niebawem pojawią takie informacje od innych forumowiczów.

Gdy już będziemy mieli wszystkie "czerwone ramki" uzupełnione, wtedy w lewym górnym rogu okna klikamy "Plik", a następnie "Zapisz jako...". Nazwą pliku może być po prostu imię i nazwisko.

Mamy zatem uzupełniony i zapisany na naszym Pulpicie wniosek o zgodę na tranzyt.

Wracamy zatem do przeglądarki - na stronę słowackiego MSW.

Krok 3

Na stronie mamy trzy okienka do uzupełnienia:

- priezvisko, wpisujemy więc nasze nazwisko,
- meno, wpisujemy imię,
- adres mail - wpisujemy go, po czym sprawdzamy czy jest poprawny.

Teraz mamy dwa przyciski:

- Nahrajte Vašu žiadosť o tranzit - służy do dodania naszego wniosku, który zapisaliśmy na Pulpicie do całości korespondencji. Klikamy "Wybierz plik", szukamy lokalizacji, klikamy na wniosek,

następnie

- Povolenie na pobyt EU - tutaj teoretycznie powinniśmy dodać skany naszych dowodów, aby potwierdzić, że jesteśmy obywatelami UE, ale...

No właśnie - jeżeli zeskanujemy komplet dowodów dla osób umieszczonych we wniosku, to będziemy mieli jeden plik .pdf (to ważne - nie robimy zdjęcia tym dowodom, gdyż strona przyjmuje załączniki jedynie w formacie .pdf - oczywiście możemy zrobić zdjęcie, a następnie skorzystać z konwertera on line - jednak nie wiem jak potem z jakością i czytelnością). Ponadto na Pulpicie mamy zapisane jeszcze dwa dokumenty: potwierdzenie z Enter Croatia. Co zatem robić?

Ja osobiście wyznaję zasadę, że w kontakcie z urzędami im więcej dokumentów, tym lepiej. Urzędnik to też człowiek, który gdzieś tam jakąś odpowiedzialność ponosi. Jeśli zobaczy dużo dokumentów (nawet więcej niż trzeba), to podświadomie wyłączy ewentualne komplikatory :wink: Zwłaszcza, że wniosków z każdym dniem, każdą godziną przybywa coraz więcej i różnie może być...

Taka zgoda na tranzyt jest chyba uznaniowa (skoro ją ktoś rozpatruje i były informacje, że przychodziły maile, aby uzupełniać dokumentację), a więc można zrobić tak: połączyć w jeden dokument .pdf wszystkie dostępne dokumenty, czyli:

- potwierdzenie z Enter Croatia (to z maila),
- potwierdzenie z Enetr Croatia (ten zrzut strony PrtSc),
- skan dowodów,
- skan potwierdzenia pobytu w Chorwacji (z biura turystycznego, mail od właściciela kwatery, mail z booking etc.).

Aby kilka plików .pdf połączyć w jeden należy użyć konwertera on line np. Smallpdf

Gdy już połączymy wszystkie wskazane powyżej pliki, to wrzucamy je jako jeden załącznik do sekcji "Povolenie na pobyt EU", zaznaczamy check box`a rodo i klikamy "Odoslat".

Kilka chwil po wysyłce formularza dostaniemy dwa maile: jeden potwierdza nadanie wniosku, a drugi zawiera instrukcje. Żaden nie jest zgodą na tranzyt. Według relacji cromaniaków zgoda zwykle wpada do skrzynki na drugi dzień. Oczywiście może być również mail o brakach w dokumentacji - wtedy używamy translatora, przygotowujemy brakujące dokumenty i odsyłamy już bezpośrednio do nadawcy maila.

Uwaga!
Mogą się pojawić okresowe problemy z wejściem na Enter Croatia - sugeruję, aby nie odświeżać panicznie strony co 3 sekundy, tylko spróbować po 2-3 minutach. Im bliżej sezonu, tym goręcej. Nie tylko nad Jadranem... :wink:

Reasumując, mam nadzieję, że pomogę tym postem cromaniakom w przebrnięciu przez biurokratyczny gąszcz, jednak najbardziej wierzę w to, że już za kilka dni wszystkie granice staną dla Polaków otworem i bez stresu będziemy mogli planować podróż, aby wymoczyć lędziwie w ciepłych wodach Adriatyku i wygrzać pyszczki w bałkańskim słoneczku :oczko_usmiech:

W razie pytań piszcie śmiało :papa:

PS: Pozwolę sobie zasugerować Mod Team podwieszenie wątku we właściwej lokalizacji ze względu na silne rozdrobnienie postów informacyjnych przedmiotowej tematyki w wątku Koronawirus/COVID19/SARS-CoV-2/pandemia - a wakacje 2020

O matko... tak obszernego postu jeszcze w życiu nie napisałem :oczko_usmiech:

Udanych wakacji cromaniacy :!:
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3235
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowac

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 19.06.2020 12:51

No proszę - właśnie przeczytałem informację, że od jutra granice słowackie otwarte dla tranzytu :mrgreen: :oczko_usmiech:

Miejmy nadzieję, że tak będzie :!:

Jeszcze tylko brakuje Czech do kompletu :idea:
Użytkownik usunięty
Re: Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.06.2020 12:54

Szczerze? Z całą moją sympatią i czechofilią po mieszkaniu w CR, Czechy przy otwartej Słowacji są mi do niczego niepotrzebne. Jak się zdenerwuję, to odeślę Vojtechovi moją roczną winietkę i poproszę o zwrot kosztów :mrgreen:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107802
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Wakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.06.2020 13:15

Pozwolenia na tranzyt już nie potrzeba.

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagiWakacje 2020 - przewodnik dla podróżujących przez Słowację
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone