Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Słowacja

Słowacja może poszczycić się jednym z najdłuższych w Europie systemów tras turystycznych, które są oznaczone i przystosowane do ruchu pieszego. Łącznie w kraju znajduje się około 13 tysięcy kilometrów pieszych szlaków. Na terenie Słowacji znajduje się ogromna liczba zamków – jest ich tu ponad 200. W słowackiej miejscowości Herlany znajduje się jeden z niewielu gejzerów zlokalizowanych w kontynentalnej Europie. Gejzer ten jest wyjątkowy ze względu na temperaturę wody, która wynosi zaledwie 20 stopni. Do wybuchów wodnych dochodzi co około 30 godzin, a każda erupcja trwa pół godziny i pozwala na podziwianie dwudziestometrowego gejzera.
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 21.04.2016 21:48

Kolejna porcja fajnych zdjęć - jednak jak jest pogoda świat jest piękniejszy!
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.04.2016 14:26

Sara76 napisał(a):Kolejna porcja fajnych zdjęć - jednak jak jest pogoda świat jest piękniejszy!

Zawsze!
Niestety na pogodę nie mamy wpływu...
klopot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1621
Dołączył(a): 22.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) klopot » 24.04.2016 16:05

Aga wiadomo, że na pogodę wpływu nie mamy, ale ten parasol. Powaliłaś mnie na kolana.
Pozdrawiamy
Beata i Rafał
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.04.2016 16:38

klopot napisał(a):Aga wiadomo, że na pogodę wpływu nie mamy, ale ten parasol. Powaliłaś mnie na kolana.
Pozdrawiamy
Beata i Rafał

Rafał, ja wiem, że to trochę obciach...
Ale po tym jak 2 razy przemokłam do suchej nitki, miałam to gdzieś. Chciałam mieć na sobie przynajmniej jedną suchą rzecz ;), co się udało właśnie dzięki parasolowi 8)

Pozdrawiam :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.04.2016 18:42

18 sierpnia (wtorek): Nowa Wieś Spiska

Dzisiejsza pogoda też nie nastraja do górskich wędrówek :(

Wsiadamy więc w Fabiaka i ruszamy przed siebie:

Obrazek

A konkretnie w stronę Nowej Wsi Spiskiej (Spišská Nová Ves).

Najpierw odwiedzimy tutejsze zoo:

Obrazek

Niestety, nie znajdzie się ono w czołówce naszych ulubionych ogrodów zoologicznych. Teren mały i, co niefajne dla zwierzaków, malutkie wybiegi :(

Misiek z tego powodu wygląda smutno:

Obrazek

"Kotki" smutne nie są, raczej groźne:

Obrazek

Obrazek

Zoo ma jednak trochę terenów zielonych:

Obrazek

i jakieś bajorko:

Obrazek

nad którym spotykamy Jožina 8O, którego hledaliśmy w 2010 roku na Morawach:

Obrazek

Ale w całym zoo najlepszy mają płot ;):

Obrazek

Na ogrodzie zoologicznym się zawiodłam, natomiast miasto zwane wsią ;) pozytywnie mnie zaskoczyło.

Spiska Nowa Wieś leży na wysokości 430 m n.p.m. w Kotlinie Hornadzkiej i liczy niespełna 40 tysięcy mieszkańców.
Do najważniejszych zabytków należy Kościół pw. Wniebowzięcia NMP - (wieża kościoła po prawej, po lewej - ratusz):

Obrazek

Świątynia zbudowana została w II połowie XIV w., następnie była kilkakrotnie przebudowywana. Wieża kościoła ma 87 metrów i jest najwyższa na Słowacji:

Obrazek

Na jej czterech ścianach znajduje się aż siedem tarcz godzinowych napędzanych jednym, wspólnym mechanizmem zegarowym. Nad galerią, obiegającą w górnej części wieżę, umieszczone są w narożnikach drewniane posągi czterech ewangelistów o wysokości 3,25 m i masie 800 kg każdy.

Obrazek

Na wieży znajduje się pięć dzwonów. Najstarszy (zwany Śmiertelnym), o średnicy 92 cm, pochodzi z 1486 roku; został wykonany przez nowowiejskiego ludwisarza Johanna Wagnera.

Autorstwa tegoż artysty-rzemieślnika jest również dzwon, który ustawiono niedaleko kościoła:

Obrazek

Niestety nie wejdziemy do świątyni, zamknięte.

Obrazek

Ale zobaczymy inne atrakcje. Nieopodal znajduje się jeszcze jeden (dużo mniejszy) dzwon, którym trzeba zadzwonić, jeśli się chce, aby życzenie się spełniło. Dzwonię więc :D:

Obrazek

Miejsce to nazywa się "miejscem życzeń" i okazuje się, że nie wystarczy pociągnąć za łańcuch. Według instrukcji wyrytej obok na kamieniu należy dodatkowo wejść do "półdzwonu" (widocznego na zdjęciu), popatrzeć na słońce przez specjalną dziurkę, odchylić głowę do tyłu, zamknąć oczy i dopiero zadzwonić... Życzenia poszybują w niebo wraz z dźwiękiem dzwonu :D

Skomplikowane, ale może dzięki temu okaże się skuteczne. Nie wiem, jeszcze się nie spełniło ;)

Idziemy zwiedzać dalej - w stronę Reduty. Reduta to okazała wielozadaniowa budowla miejska. Wzniesiona została w latach 1900-1905 w stylu secesyjnym, a mieści się w niej sala koncertowa, sala teatralna, hotel i kawiarnia.

Obrazek

Obrazek

Zmierzamy w stronę kolejnego zabytku - Domu Prowincjonalnego (Provinčný dom) z XV wieku:

Obrazek

Kiedyś pełnił on funkcję ratusza, obecnie znajduje się tutaj Muzeum Spiszu. W budynku znajdują się dwie bramy - większa tzw. "Brama Lewocka" (słow. Levočská brána) służyła dla powozów konnych i mniejsza, która jest nadal używana przez pieszych. Najciekawszą częścią budynku jest fasada z 1765 roku z sześcioma kartuszami przedstawiających cechy, które powinien mieć funkcjonariusz miasta lub prowincji.

Ostatnim zabytkiem, jaki tu oglądamy, jest kościół ewangelicki z XVIII wieku:

Obrazek

Poza tym jest dużo zieleni, ładny skwer:

Obrazek

z pomnikiem dowódcy czeskich i słowackich wojsk z czasów II wojny światowej, kapitana Jána Nálepki:

Obrazek

Nas już jednak zaczynają interesować inne uciechy niż zwiedzanie. A oto i największa przyjemność tego popołudnia ;):

Obrazek

Do tego bardzo smaczna pizza. Czegóż chcieć więcej? ;)

Spiska Nowa Wieś zaskoczyła mnie miło, bo niczego szczególnego się po niej nie spodziewałam. To niewielkie miasto warto odwiedzić ze względu na kilka interesujących zabytków.

Dzisiaj odwiedzimy jeszcze jedno miasto, którego zabytki deklasują te widziane przed chwilą...
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 24.04.2016 19:19

maslinka napisał(a):Dzisiaj odwiedzimy jeszcze jedno miasto, którego zabytki deklasują te widziane przed chwilą...


Jedziecie do Lewoczy? ;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.04.2016 19:22

SgwdYrEira napisał(a):
maslinka napisał(a):Dzisiaj odwiedzimy jeszcze jedno miasto, którego zabytki deklasują te widziane przed chwilą...


Jedziecie do Lewoczy? ;)

Tak :), ale od razu mówię, że wpadniemy tam tylko na chwilę (będziemy uciekać przed deszczem).

Chwaliłeś się, że masz zdjęcia ze Spiskiej Nowej Wsi (cytryny np.) 8) Może wrzucisz jakieś? :D
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 24.04.2016 19:31

maslinka napisał(a):
SgwdYrEira napisał(a):
maslinka napisał(a):Dzisiaj odwiedzimy jeszcze jedno miasto, którego zabytki deklasują te widziane przed chwilą...


Jedziecie do Lewoczy? ;)

Tak :), ale od razu mówię, że wpadniemy tam tylko na chwilę (będziemy uciekać przed deszczem).

Chwaliłeś się, że masz zdjęcia ze Spiskiej Nowej Wsi (cytryny np.) 8) Może wrzucisz jakieś? :D


Jutro wieczorem wrzucę fotkę tej cytryny, muszę wrócić do domu. A jak będziesz chciała to i z Lewoczy się coś znajdzie ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.04.2016 19:35

Ładna ta reduta, choć gotycka budowla bardziej do mnie przemawia :)

Piwko jakie to było?

8)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.04.2016 19:53

SgwdYrEira napisał(a):Jutro wieczorem wrzucę fotkę tej cytryny, muszę wrócić do domu. A jak będziesz chciała to i z Lewoczy się coś znajdzie ;)

Chętnie zobaczę :)


tony montana napisał(a):Piwko jakie to było?

8)

Mój ulubiony Pilsnerek oczywiście :mrgreen:
W takim kuflu (jest charakterystyczny) i z taką pianą to musi być Pilsner 8)
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 24.04.2016 20:04

Odnalazłem cytrynę :)
DSCF4945.JPG


DSCF4944.JPG
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.04.2016 20:22

Słodka! :mrgreen:
Louis de Funes nią jeździł? ;)
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 24.04.2016 20:24

Fajne to miasto co się Wieś nazywa :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.04.2016 21:12

Sara76 napisał(a):Fajne to miasto co się Wieś nazywa :mrgreen:

Bardzo fajne :D
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 24.04.2016 21:48

Nie wiem o co tu chodzi? ;)

P9112117.JPG


To Lewocza oczywiście :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowacja - Slovensko



cron
Słowacja - strona 56
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone