Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Słowacja

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
slawekk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 311
Dołączył(a): 22.04.2003
Słowacja

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawekk » 07.08.2006 21:35

A ja w tym roku zdradziłem Chorwację na rzecz Słowacji.
A dokładnie Słowackiego Raju. Było super. Niesamowite szlaki turystyczne wiodące wąwozami i dnami płynących potoków, gdzie trzeba było przeskakiwać z kamienia na kamień i z kłody na kłodę aby się nie skąpać. Wchodzenie na skały po przytwierdzonych do nich kilkunastometrowych stalowych drabinach lub po "stupaczkach", czyli przymocowanych do skał metalowych "wycieraczkach" szerokośći kilkudziesięciu centymetrów a zawieszonych kilkanaście metrów nad płynącą rzeką. Wspinanie się po drabinkach obok wodospadów gdzie woda dosłownie ochlapuje a w czasie mokrzejszych okresów przechodzi się prawie przez ścianę wodospadu.
Poza tym wizyty w termalnych basenach, zwiedzanie pięknych, kolorowych miasteczek i wielkich ponurych zamczysk.
Pięknie i taniutko. Płaci się "normalnymi" pieniędzmi a nie jakimś sztucznym euro. :mrgreen:
Ale do Chorwacji na pewno jeszcze pojadę.
:papa:
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 07.08.2006 21:53

Witam
Słowacja, znam, byłem w regionie Namestovo też wody termalne przekraczając granicę w Korbielowie. Podaj może gdzie to takie piękne słowackie regiony?
pozdrav :hut: :papa:
slawekk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 311
Dołączył(a): 22.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawekk » 08.08.2006 15:40

http://www.slovenskyraj.sk/
http://www.slovenskyraj.sk/pl.html
http://www.slovenskyraj.sk/strediska/strediska.html

Najwięcej i najlepszych tras rozpoczyna się w miejscowości Podlesok (w północnej części Parku) ale również Pila i Cingov.
Także właśnie w tej części proponuję zakwaterowanie. My mieszkaliśmy w miejscowości Spišský Štvrtok http://www.slovenskyraj.sk/obce/spstvrtok/pl.html
w pensjonacie Javor
http://www.slovenskyraj.sk/javor.html
który serdecznie polecam. Miejscowość leży na skrzyżowaniu głównych dróg i w bliskości wielu atrakcyjnych turystycznie miejsc np. termalne baseny we Vrbowie (6 km), Spiski Zamek (20 km), Kieżmark - zamek (14 km), Levoca (8 km), Spiska Nova Ves (10 km), Słowacki Raj (Podlesok) - 6 km, Dobszyńka Lodowa Jaskinia.
Bardzo przyzwoite warunki, przemili gospodarze (potrafiący doradzić ciekawe trasy, miejsca oraz odpowiedni strój do planowanej wyprawy) i co najważniejsze nie-Cyganie. Bo tutaj muszę ostrzec - w Słowacji jest mnóóóóstwo Cyganów i należy na nich bardzo uważać, a już nigdy nie wynajmować kwater u nich.
Gorąco zachęcam osoby lubiące aktywny wypoczynej bo przejście jednej trasy zajmuje średnio 4-5 godzin (łącznie z ześciem).
Pozdrawiam
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 29.06.2009 13:04

WSCHODNIO-SŁOWACKA HISTORYCZNA LEVOČA NA LIŚCIE ZABYTKÓW KULTURY UNESCO.


W sobotę 27 czerwca 2009 r. w hiszpańskiej Sewilli Komitet Organizacji ONZ ds. wychowania, wiedzy i kultury UNESCO zatwierdził wniosek Republiki Słowackiej o wpisanie historycznego centrum Levoči na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.O Spiskim mieście LEVOCZA (LEVOČA) powiadają, że jest najwspanialszym kamieniem szlachetnym w koronie spiskiej. Znajduje się tu najwyższy drewniany ołtarz gotycki na świecie i inne ciekawe zabytki otoczone częściowo zachowanymi miejskimi murami obronnymi. Punktem centralnym starodawnej Lewoczy jest rozległy rynek na planie prostokąta. Znajduje się tu rzymskokatolicki parafialny kościół św. Jakuba (Kostol sv. Jakuba) z XIV wieku, który należy do najcenniejszych budowli sakralnych na Słowacji. Wysoka szczupła wieża kościoła z pierwszej połowy XIX wieku jest najważniejszą dominantą w sylwetce miasta. Do niezwykle cennych należy zwłaszcza wnętrze kościoła, które jest wyjątkowym muzeum średniowiecznej sztuki sakralnej. Późnogotycki drewniany ołtarz główny św. Jakuba o wysokości 18,6 m jest najwyższym ołtarzem tego rodzaju na świecie. Zbudowano go z drewna lipowego w latach 1507-1517 w warsztacie Mistrza Pawła z Lewoczy (Majstra Pavla z Levoče). Mistrz Paweł ponoć powierzył swoją własną podobiznę jednej z dwunastu rzeźb apostołów wspaniałej kompozycji Ostatniej Wieczerzy, która znajduje się w dolnej części ołtarza. Z kościołem parafialnym sąsiaduje budowla dawnego ratusza lewoczskiego z arkadami zbudowanego po pożarze w roku 1550. Należy do szczytowych osiągnięć świeckiej architektury renesansowej na Słowacji. Na rynku stoi także zw. klatka wstydu z XVI wieku, która była wykorzystywana w przeszłości do publicznego upokarzania. Rynek centralny otacza ponad 50 godnych uwagi domów mieszczańskich i domów patrycjuszy. Większość z nich nosi nazwy dawnych właścicieli. Uwagę zwraca także renesansowy Thurzov dom, który zyskał wczesnorenesansową fasadę sgrafitową w roku 1904.

Levocza dołączyła do historycznych i przyrodniczych zabytków Spiszu, które na Liście UNESCO znajdują się od roku 1993 - Zamek Spiski (Spišský hrad) oraz okoliczne zabytki (Spiskie Podhradie + Kapitula Spiska + Żehra + rezerwat przyrodniczy Drevenik + Siwa Broda).

Zamek Spiski swoją powierzchnią ponad 4 ha jest jednym z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej. Najstarsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1120 roku. Początkowo pełnił on rolę twierdzy granicznej państwa węgierskiego, potem stał się na kilka stuleci siedzibą żupana spiskiego. W 1241 roku Zamek Spiski oparł się atakom Tatarów. W 1780 roku zespół zamkowy zniszczył pożar i Zamek Spiski zmienił się w ruinę. Do całkowitego spustoszenia nie dopuścili dopiero konserwatorzy zabytków, którzy w 1970 roku rozpoczęli konserwację obwarowań i pałaców. Ich wysiłek został doceniony w 1993 roku, gdy Zamek Spiski i okoliczne zabytki wpisano na listę UNESCO. Dzisiaj na Zamku mieści się ekspozycja Muzeum Spiskiego dotycząca dziejów zamku i średniowiecznej broni. Spiskie Podhradie jest dzisiaj siedzibą wznowionego biskupstwa spiskiego. Do najbardziej atrakcyjnych zabytków architektonicznych miasteczka należą: kościół Narodzenia Marii Panny z gotyckim ołtarzem skrzydłowym św. Barbary i gotycka chrzcielnica z drugiej połowy XV wieku, klasztor Braci Miłosierdzia, kościół ewangelicki z cennymi organami oraz odrestaurowana synagoga. Kapituła Spiska, która często porównywana jest z Watykanem jest małym cerkiewnym miasteczkiem, z mnóstwem cennych zabytków, gdzie znajduje się urząd biskupi. Najcenniejszymi zabytkami Kapituły są: Katedra św. Marcina, Pałac biskupi i Wieża Zegarowa. Miejscowość Żehra jest znana dzięki cennemu kościołowi rzymskokatolickiemu św. Ducha ze XIV wieku, którego wnętrza ozdobione są zachowanymi wyjątkowymi średniowiecznymi malowidłami ściennymi.

Nazwa trawertynowego masywu Dreveník pochodzi prawdopodobnie od „drewnianego grodu”, który został wzniesiony wcześniej niż zamek Spiski. To ważne stanowisko archeologiczne po dziś dzień odkrywa swoje tajemnice sięgające czasów neandertalczyków. Znaleziono tu szczątki mamuta, przedmioty z młodszej epoki kamiennej, epoki brązowej i z ery zamków warownych. Wyrastające z iłowca trawertynowe wieże stworzyły skalne miasteczka oraz raj wspinaczkowy. Pobudzały też fantazję ludzi, którzy często nadawali im odpowiednie nazwy. Możecie się więc przespacerować do wapiennych wież, położonych na wschodnich obrzeżach i nazywanych Kamiennym rajem, albo do jednego z najładniejszych wąwozów o nazwie Piekło. Znajduje się tu jeszcze mnóstwo innych form skalnych, rozwalin, szczelin oraz lodowych i soplowych jaskiń. W regionie tym spotkamy również interesującą roślinność. Schronieniem dla bogatej, chronionej prawem fauny i flory stał się nie tylko Drevenik, ale i niedaleki kopiec Sivá Brada /Siwa Broda/, który jest wyjątkowo zasobny w źródła mineralne. Niezwykłe kształty trawertynowych skał oraz bogata i rzadka roślinność czynią Dreveník popularnym miejscem turystycznych wędrówek. Przez ten narodowy rezerwat przyrody prowadzi turystów łagodna trasa. Z płaskowyżu Dreveník odsłania się przepiękny widok na górski masyw Branisko i Lewoczskie góry (Levočské vrchy).

Pozdrawiam

Ján Bošnovič
Dyrektor Narodowego Centrum
WiolaW
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 29.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) WiolaW » 08.07.2009 14:57

W drodze do Chorwacji zatrzymaliśmy się na 3 dni w Słowacji, chociaż pogoda popsuła nam trochę plany zwiedziliśmy Demianowską Jaskinię Wolności, Zamek Spiski i oczywiscie Tatralandię.
Zamek Spisk
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gollum
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 30.12.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gollum » 14.07.2009 16:10

Owszem, Słowacja ma swoje plusy, i to dużo, dlatego co parę lat tam bywam. Ale całkowicie nie odpowiada mi mentalność tamtejszej policji, namiętnie łapiącej nie mających winiet obcokrajowców na wyjeździe z autostrady. No bo sąd mają je mieć, skoro nikt nigdzie o tym obowiązku nie informuje, a i autostrady niekoniecznie wyglądają na autostrady ale zwykłe dwupasmówki. I to oznakowanie dróg (vide Koszyce), prowadzące niby dobrze, a i tak kończące się w płatnej autostradzie, z której nie ma odwrotu, a na końcu której czeka policja...
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 14.07.2009 16:39

Gollum napisał(a): Ale całkowicie nie odpowiada mi mentalność tamtejszej policji, namiętnie łapiącej nie mających winiet obcokrajowców na wyjeździe z autostrady. No bo sąd mają je mieć, skoro nikt nigdzie o tym obowiązku nie informuje, a i autostrady niekoniecznie wyglądają na autostrady ale zwykłe dwupasmówki. I to oznakowanie dróg (vide Koszyce), prowadzące niby dobrze, a i tak kończące się w płatnej autostradzie, z której nie ma odwrotu, a na końcu której czeka policja...


Ot i problem. A co, poleconym do domu maja Ci przysłać informację, że u nich obowiązują winiety?
Autostrada nie jest oznakowana? Człowieku, weź idź oddaj do Wydziału Komunikacji papier, zwany prawem jazdy!
Każda autostrada jest oznakowana. Tym bardziej ta, na której obowiązuje system winiet. A to po to, żeby tacy zdziwieni życiem jak Ty nie ciągali później zarządców drogi po sądach, za "niesłusznie" nałożone grzywny.


Gollum napisał(a):a na końcu której czeka policja...


..I ma zęby jak godzilla. Horror, terror, marmolada.

Pozdrawiam
Rafał
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 10.08.2009 11:52

Zaproszenie.
Dzień Słowacki na Rynku Głównym w Krakowie.
Piątek, 28.08.2009 w godz. 11.00 - 19.15.
,,Podczas całego dnia na Rynku Głównym w Krakowie prezentować będziemy atrakcje turystyczne, rzemiosło ludowe i zespoły ze Słowacji.
Wystąpią zespoły folklorystyczne Bystrina z Bańskej Bystrzycy, Rozsutec z Żyliny i Liptov z Ružomberka oraz zespól Hrdza z Prešova /world music/.
Urozmaiceniem słowackiej prezentacji w Krakowie będą konkursy nt. wiedzy o Słowacji oraz rozdawanie atrakcyjnych nagród dla uczestników konkursów.
Jednocześnie pragniemy Państwa poinformować, że podczas Dnia Słowackiego na Rynku Głównym w Krakowie wspólnie z Wydawnictwem AVALON promować będziemy książkę JANOSIK. PRAWDZIWA HISTORIA KARPACKIEGO ZBÓJA, której autorem jest Stanisław A. Sroka. Podpisywanie książek przez autora odbędzie się w godz. 17.30 - 19.15. Promocja książki związana jest z premierą filmu Janosik - prawdziwa historia, który na ekranach polskich kin pojawi się 4 września 2009 roku. Reżyserkami filmu są Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik. ''
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 11.08.2009 13:27

podobno Słowacja zdrożała po wejściu do strefy Euro?
MPaulo
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 50
Dołączył(a): 07.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MPaulo » 11.08.2009 13:53

Zdrożała i to bardzo. Jedzenie, piwo, nawet noclegi. Jest trochę drożej niż w Polsce, a było sporo taniej.
Warto jednak tam jechać zawsze, cudne miejsce, choć ja jestem przeważnie w weekend majowy lub w czerwcu, a jak da radę to także w zimie. Słowacki Raj też polecam wszystkim, jest pięknie. Cieszę się z Lewoczy - rzeczy
wiście cudne stare miasto.

Wakacje na Słowacji zamiast w Chorwacji czy Grecji (Egipcie, Turcji, etc.) to jednak trochę inna kategoria. Pięć dni w Raju to rozumiem, ale gdyby mi przyszło dwa tygodnie... No chyba, że nie chce się jechać do Chorwacji z powodu obrzydliwie drogiej autostrady chorwackiej - to im się odbije czkawką. Mamy tu dyskusję o kilkunastu euro za autostradę w Słowenii (fakt, że króciutki odcinek), a mało kto pisze o kilkuset złotych za Chorwację. Opłaty są obrzydliwe jak we Francji. Szkoda, że Chorwaci nie idą drogą Austrii, biorąc pod uwagę ilość km autostrad winieta za 14 euro za 10 dni byłaby na poziomie właśnie Austrii.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.08.2009 14:40

Kacper111 napisał(a):podobno Słowacja zdrożała po wejściu do strefy Euro?


Prawidłowo by było -od czasu wejścia Słowacji do strefy euro podrożało samo euro a nie Słowacja jako taka :wink:
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 16.08.2009 20:38

dokładnie jak pisze hepik , ceny się nie zmieniły tylko kurs. Z racji że mieszkam za miedzą mogę zaobserwować masowe najazdy Słowaków na wszelkiego rodzaju sklepy i hurtownie. Tereny są piękne to fakt, z ostatnich wypadów polecam Dolinę Rohacką , Diery w okolicach Terchowej ,Demianowską Dolinę z jaskiniami czy Chopokiem.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.08.2009 21:26

Witam!

Dwa lata temu zrobiliśmy sobie czterodniowy wypad do Słowacji mający na celu rozpoznanie przed czymś powążniejszym. Trasa wiodła przez:

1 dzień: Rużomerok, Liptovski Mikulaś, Dolina Demanovska, Besenova, Rużomberok, Donovaly (nocleg)

2 dzień: Wyjście na Zvolen, Banska Bystrica, Rimavska Sobota (nocleg)

3 dzień: Eger (Węgry) i powrót przez Słowacki Kras, Rożnava (nocleg)

4 dzień: Słowacki Raj (trasa z Dedinek przez Nalepkove wodospady i powrót kolejką linową do Dedinek), Tatrzańska Łomnica i powrót do Kraju

Część wyjazdu opisałem tutaj: forum/viewtopic.php?p=215933#215933
ale jak zwykle nie udało mi się skończyć...

Na razie nie udało nam się (poza weekendem w Małej Fatrze ale to i tak o dwa dni za mało) zatrzymać na dłużej w żadnym z miejsc a szkoda, gdyż ten rekonesans przekonał nas że Słowacja zasługuje na o wiele sczegółowsze i głębsze poznanie.

Po wprowadzeniu euro w Słowacji i przy obecnym kursie u nas wyjazd tam nie jest już tak radosny, przestałem też niestety jeździć na narty do Wielkiej Raczy (Oscadnica).
W zamian Słowacy robią u nas zmasowane zakupy a zaparkowanie pod cieszyńską Castoramą graniczy nieraz z cudem.

Pozdrawiam!
Stela
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 02.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stela » 16.08.2009 21:43

Polecam jeszcze Tatry- Wysokie, Zachodnie, Niskie, Bielskie- każde :)

Fatra przepiękna (Diery robią wrażenie, Rozsutce, Vratna Dolina)

Jaskinie Demanowskie już były- polecam zwłaszcza L'adovą, ale wiosną

Podobno niesamowita jest jaskinia Domica, ale nie byłam jeszcze.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 16.08.2009 21:58

Iwona_PB napisał(a):Polecam jeszcze Tatry- Wysokie, Zachodnie, Niskie, Bielskie- każde :)

Fatra przepiękna (Diery robią wrażenie, Rozsutce, Vratna Dolina)

Jaskinie Demanowskie już były- polecam zwłaszcza L'adovą, ale wiosną

Podobno niesamowita jest jaskinia Domica, ale nie byłam jeszcze.


o tak ....
Domica piękna - tylko trzeba sprawdzać czy płyną łodzie - poziom wody się zmienia.
Następna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2022