Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolny Śląsk poleca się na urlop

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.11.2020 12:09

ZytaS napisał(a):Mam pytanie odnośnie drona (mój M cały czas naciska, żeby nabyć ). Jaki rodzaj drona macie, na co ewentualnie zwracać uwagę przy zakupie,czy zdarzyło się Wam kiedyś "zgubić" urządzonko? Zdjęcia z góry przepiękne

Mamy dji mavic mini. Bawimy się nim dopiero od czerwca i jeszcze nie zdążył nam uciec :wink: . Inna sprawa, że zwłaszcza na początku Paweł latał bardzo ostrożnie z ustalonym dość nisko pułapem wysokości.
A wady i zalety? Na plus przede wszystkim to, że jest mały i lekki, wrzucam w plecak i ruszamy na szlak. Z drugiej strony ta mała waga sprawia, że jest bardzo wrażliwy na warunki wietrzne. Inny minus jest taki, że przez to, że nadajnik łączy się przez wifi to łatwo łapie zakłócenia, zwłaszcza jak chcemy polatać w miastach, gdzie potencjalnych przeszkadzajek jest więcej.
Zdjęcia robi fajne, chociaż Paweł żałuje, że nie w raw'ach. Filmów dużo nie kręcimy, bo z filmami mamy tak, że nie chce nam się później ich oglądać :lol: .

Teraz wyszedł dji mavic mini 2, który ma rawy i inny system łączności z dronem niż przez wifi czyli wyeliminowano dwie słabości poprzednika, które najbardziej nam przeszkadzają.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 15.11.2020 12:23

marze_na napisał(a):
ZytaS napisał(a):Mam pytanie odnośnie drona (mój M cały czas naciska, żeby nabyć ). Jaki rodzaj drona macie, na co ewentualnie zwracać uwagę przy zakupie,czy zdarzyło się Wam kiedyś "zgubić" urządzonko? Zdjęcia z góry przepiękne

Mamy dji mavic mini. Bawimy się nim dopiero od czerwca i jeszcze nie zdążył nam uciec :wink: . Inna sprawa, że zwłaszcza na początku Paweł latał bardzo ostrożnie z ustalonym dość nisko pułapem wysokości.
A wady i zalety? Na plus przede wszystkim to, że jest mały i lekki, wrzucam w plecak i ruszamy na szlak. Z drugiej strony ta mała waga sprawia, że jest bardzo wrażliwy na warunki wietrzne. Inny minus jest taki, że przez to, że nadajnik łączy się przez wifi to łatwo łapie zakłócenia, zwłaszcza jak chcemy polatać w miastach, gdzie potencjalnych przeszkadzajek jest więcej.
Zdjęcia robi fajne, chociaż Paweł żałuje, że nie w raw'ach. Filmów dużo nie kręcimy, bo z filmami mamy tak, że nie chce nam się później ich oglądać :lol: .

Teraz wyszedł dji mavic mini 2, który ma rawy i inny system łączności z dronem niż przez wifi czyli wyeliminowano dwie słabości poprzednika, które najbardziej nam przeszkadzają.

Dziękuję za dokładne wyjaśnienia, przekażę M :D :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.11.2020 16:11

Złotoryja

O Złotoryję zahaczamy wracając z Pilchowic. Jest niedzielne wczesne popołudnie, wielkich oczekiwań nie mamy, chcemy przespacerować się po Rynku i zjeść dobre lody.
Wchodzimy w ulicę Marszałka Piłsudskiego i od razu okazuje się, że tej Złotoryi chyba jednak nie doceniliśmy. Ta zabudowa!

Obrazek

Obrazek


Druga wojna światowa obeszła się ze Złotoryją bardzo łagodnie. W mieście nie odnotowano większych zniszczeń, dlatego na dzisiejszą zabudowę Starego Miasta składają się zabytkowe kamienice głównie z XVI, XVII i XVIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Stojąca na Rynku fontanna Delfina pochodzi z 1604 r. Jej fundatorem był ówczesny burmistrz miasta Johannes Feige.

Obrazek



Kupujemy lody w Złotej i udajemy się w stronę kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Obrazek

Obrazek



Kościół zbudowany jest z kamienia - drobnoziarnistego piaskowca, który uzupełniono cegłą.
Historia budowy świątyni sięga I połowy XIII wieku, a patronat nad nią przypisuje się księciu wrocławskiemu Henrykowi I Brodatemu, który w 1211 roku nadał Złotoryi prawa miejskie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Część wschodnia świątyni (prezbiterium i transept) powstała ok. 1230-1247 roku. W 1270 roku kościół przejął zakon joannitów, który kontynuował budowę do początku XIV. Budowla łączy w sobie elementy romańskie i gotyckie.

Portal gotycki od strony zachodniej

Obrazek


i romański od północnej.

Obrazek

Obrazek


Wnętrze przez wieki rozbudowane zostało o elementy renesansowe i barokowe.

Obrazek


Koniecznie trzeba wdrapać się na szczyt wschodniej wieży kościoła, żeby z wysokości 63 metrów spojrzeć na Złotoryję i Pogórze Kaczawskie.

Obrazek



Ale widoki z wieży w kolejnym odcinku :papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 15.11.2020 20:41

A to nie w Złotoryi są organizowane zawody w płukaniu złota :?: Z tym mi się zawsze kojarzyło to miasteczko.

Ładne te kamienice. Dobrze, że zawierucha drugowojenna ominęła je. :)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 15.11.2020 22:52

Złotoryja też mi się bardzo spodobała. A na zdjęcia z wieży czekam z niecierpliwością, chciałem wejść na górę ale byliśmy za wcześnie i nie można było jeszcze wejść.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.11.2020 22:45

Nefer napisał(a):A to nie w Złotoryi są organizowane zawody w płukaniu złota :?: Z tym mi się zawsze kojarzyło to miasteczko.

Zgadza się, bo Złotoryja uchodzi za stolicę polskiego złota, a historia wydobycia tego cennego kruszcu sięga tu jeszcze średniowiecza :D .

Tereny w dolinie rzeki Kaczawy były jednymi z najbogatszych w Europie pokładów piasków i żwirów złotonośnych. W XII i XIII w. rocznie wydobywano w ten sposób do 50 kg czystego kruszcu. Złoto pozyskiwano również eksploatując żyły okruszcowane złotem - w tym celu drążono długie sztolnie w okolicznych masywach górskich. Pozostałością po tej działalności jest dziś udostępniona do zwiedzania Kopalnia Złota „Aurelia” wykuta pod górą Św. Mikołaja.
Mimo, iż wydobycie złota stało się z biegiem lat nieopłacalne to tradycja poszukiwania złota przetrwała. Polskie Bractwo Kopaczy Złota co roku organizuje w Złotoryi Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota.

Turyści odwiedzający Złotoryję mogą zwiedzić Muzeum Złota i Kopalnię Złota.


mchrob napisał(a):Złotoryja też mi się bardzo spodobała. A na zdjęcia z wieży czekam z niecierpliwością

W takim razie zapraszam 8) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.11.2020 22:49

Złotoryja, część II

Kupujemy bilety wstępu na wieżę kościoła Narodzenia NMP i ruszamy na górę.

Obrazek

Obrazek


Po drodze można przyjrzeć się stropom nad prezbiterium, można też pooglądać mechanizm zegarowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dowiadujemy się też trochę o historii miasta. Lekko nie było :roll: ...

Obrazek


Ostatnie parę stopni

Obrazek


I już można podziwiać widoki 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po zejściu z wieży udajemy się jeszcze elegancką ulicą Basztową,

Obrazek

Obrazek

Obrazek


do Baszty Kowalskiej należącej do zespołu umocnień wzniesionych w XIV w.

Obrazek

Baszta udostępniana jest do zwiedzania - stanowi punkt widokowy.
Chętni na wejście powinni zgłosić się do punktu IT. Po zachwycających widokach z kościelnej wieży jakoś nie mamy już ochoty :).


W drodze do samochodu zatrzymujemy się jeszcze na chwilę przy kościele p.w. św. Jadwigi Śląskiej - dawniej klasztorze Franciszkanów.

Obrazek

Obrazek


Tyle z pięknej Złotoryi :papa:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.11.2020 14:30

marze_na napisał(a):I już można podziwiać widoki 8) .


Prawie jak z mavica. :D

Byłem kiedyś w Złotoryi. Jakaś impreza była na Starym Mieście. Zapamiętałem głównie tłumy ludzi. Wasza jest dużo ładniejsza.

pzdr :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.11.2020 09:28

longtom napisał(a):Byłem kiedyś w Złotoryi. Jakaś impreza była na Starym Mieście. Zapamiętałem głównie tłumy ludzi. Wasza jest dużo ładniejsza

Lekkie zagęszczenie zrobiło się tylko po mszy świętej :). Poza tym nikt nie wchodził w kadr. Bardzo lubię takie bezludziowe zwiedzanie :oczko_usmiech: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.11.2020 15:04

Zamek Grodziec

W pierwszych dniach września roku covidovego pierwszego ruszyliśmy na kolejny krótki dolnośląski urlop :hut: .
Tym razem na parę dni zaszyliśmy się w Giebułtówku na Pogórzu Izerskim.

Zanim jednak dojedziemy na miejsce tradycyjnie obejrzymy coś po drodze 8) .
Tym razem wybór pada na Zamek Grodziec.
Ten późnogotycki zamek wzniesiono na bazaltowym, powulkanicznym wzgórzu o tej samej nazwie. Ponad lasem ledwie wystaje czerwona dachówka.

Obrazek


Teren podzamcza otaczają ruiny murów obwodowych oraz dwie baszty obronne.

Obrazek

Obrazek


Kiedy byliśmy tu kilka lat temu baszty łączył mostek. Szkoda, że pozwolono mu się zawalić :cry: .

Obrazek



Odrobina historii ...

Obrazek

Pierwszy murowany gród wzniósł w tym miejscu prawdopodobnie książę Bolesława III zwany Rozrzutnym. W roku 1320 sprzedał on Grodziec wraz z przyległo­ściami rycerzowi Swolo z rodu Bożywojów. Zamek stanowił własność tego rycerskiego rodu w XIV i częściowo XV w. Po wojnach husyckich splądrowany zamek w 1470 roku odkupił książę legnicki Fryderyk I i to on nadał założeniu obecny układ przestrzenny. Prace na zamku kontynuował następnie jego syn Fryderyk II, za sprawą którego Grodziec stał się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku.
Kres tej świetności przyniosła wojna trzydziestoletnia. Spalony wówczas zamek przez długie lata nie został odbudowany. Dopiero w 1800 roku, kiedy właścicielem dóbr został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa, podjęto poważniejsze prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne. Już w latach 30stych XIX stulecia zamek stał się celem licznych wypraw turystycznych. Uchodził w tym czasie za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z przedzamcza zwodzony most nad fosą prowadzi na dziedziniec zamkowy.

Obrazek

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.11.2020 15:06

Zabudowę zamku górnego tworzą pałac główny (tzw. palatium), potężny, wysoki na 26 metrów donżon, wieża północna i druga, mniejsza wieża zwana "starą".

Obrazek

Obrazek


Komunikacja między wieżami a palatium odbywała się poprzez drewniane tarasy i zbudowane na murach ganki strzelnicze.

Obrazek


Zwiedzanie zaczynamy właśnie od spaceru po murach :D .

Obrazek

Obrazek


Domyślacie się pewnie przeznaczenia takiego wykusza :wink:

Obrazek


Zgadliście :mrgreen:

Obrazek


Wzdłuż głównego pałacu prowadzi nas wąski i ciemny korytarz.

Obrazek

Obrazek


Po chwili znów jesteśmy za zamkowych murach

Obrazek


CDN

:papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.11.2020 15:34

Świetny zamek! :) Nigdy tam nie byłam.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 21.11.2020 17:27

Nam też udało się w tym roku odwiedzić ten zamek.Załapaliśmy się na zwiedzanie z przewodnikiem, a że nie wiedzieliśmy o tym zamku niczego było to bardzo pouczająca wycieczka. Ze swojej strony dodam że zamek został odbudowany na początku XX wieku przez słynnego niemieckiego architekta Bodo Ebhardta (odbudowywał też zamek Czocha).
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.11.2020 18:45

Ostatnia moja wizyta na Grodźcu to :roll: rok 2009, ale bardziej utkwiła mi w głowie ta pierwsza, z jesieni 1983 :D . Wówczas zamku w zasadzie zwiedzać nie było można, ale kolega z naszego "klubu turystycznego" (trzon trzyma się razem do tej pory :) ) jakimś cudem załatwił dla nas spartański nocleg, pokotem na podłodze w Wielkiej Sali.
Nocą cały Grodziec był tylko dla nas 8) . Ubrani w prześcieradła :wink: biegaliśmy murach zamku, oświetlonych jedynie wąziutkim rogalikiem księżyca, wołając z wieży "Przebacz mi Brunhildo" i inne „duchowe” dyrdymały :lol: .
Wspomnienia niezapomniane ! Tym milsze, że to była moja jedna z pierwszych "wypraw" wspólnie z Grześkiem - wtedy jeszcze nie było to takie pewne, że będziemy dalej razem iść przez życie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.11.2020 20:15

maslinka napisał(a):Świetny zamek! :)

Chyba pierwszy pokazany w tym wątku, który nie jest tylko trwałą ruiną :D .


mchrob napisał(a):Ze swojej strony dodam że zamek został odbudowany na początku XX wieku przez słynnego niemieckiego architekta Bodo Ebhardta (odbudowywał też zamek Czocha).

I nieźle mu to wyszło 8) .


dangol napisał(a):bardziej utkwiła mi w głowie ta pierwsza, z jesieni 1983 (...)

Danusiu, bardzo lubię te Twoje wspomnienia :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Dolny Śląsk poleca się na urlop - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone