Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.07.2014 16:05

ASIULA HK napisał(a):
Franz napisał(a):podrzuciłem google'owi "dziką krainę" i dostałem 4160 wyników

No zobacz...jaki ten wujek mądry :wink: :D

Zatem Dzika kraina pozostanie tajemnicza.

Chociaż... coś mi się konotacje z polityką nasuwają. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.08.2014 23:00

W lewo ucieka w dolinę szlak niebieskich kółek, słabo w trawie wydeptany. Graniowy szlak czerwonych pasków jest wyraźną ścieżką - widać, że często przechodzoną. Spotykam widzianą wcześniej parą - już wracają z krótkiego porannego spaceru. Spali w Balea Lac i tylko wyszli rzucić okiem na świat z głównego grzbietu najwyższych gór w kraju. Odrobinę dalej ścieżka staje się nieco bardziej wymagająca, o czym zresztą uprzedzają sporej wielkości wykrzykniki na skałach.

RIMG0683.JPG


RIMG0685.JPG


RIMG0687.JPG


RIMG0689.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.08.2014 23:07

Wkrótce grań opada stromo i docieram do przełęczy, skąd otwiera się widok również na północną stronę, na usłaną piargiem dolinkę, podwieszoną ponad leżącym poniżej Lacul Doamnei, czyli Jeziorem Pani.

RIMG0691.JPG


RIMG0692.JPG


RIMG0693.JPG


RIMG0694.JPG
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.08.2014 23:31

Gdy widzę taką dolinkę , to mam przeważnie chęć/zamiar do niej wejść i popatrzeć na okalające ją skały z jej dna , tylko wtedy szkoda mi się robi osiągniętej wysokości :roll: :wink: .

Czy ktoś tak jeszcze ma , czy to tylko mój bzik :?: :?


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.08.2014 23:37

piotrf napisał(a):Gdy widzę taką dolinkę , to mam przeważnie chęć/zamiar do niej wejść i popatrzeć na okalające ją skały z jej dna , tylko wtedy szkoda mi się robi osiągniętej wysokości :roll: :wink: .

Czy ktoś tak jeszcze ma , czy to tylko mój bzik :?: :?

Mnie ta akurat dolinka nie kusiła.

Natomiast kiedyś starałem się jak najdłużej chodzić grzbietami głównymi. Później zacząłem doceniać widoki, roztaczające się podczas dochodzenia do nich i podczas powrotu - najlepiej z innego miejsca.
Wędrówka głównym grzbietem odbiera nam te możliwości.

Pewnie odbierasz to podobnie.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.08.2014 23:52

Właśnie o to mi chodziło . Czasem w górach popatrzenie na góry z takich dolin pozwala docenić ich potęgę .
Ze szczytów widok jest rozległy , piękny , ale w połowie góry ( gdy schodzimy , bo podczas wejścia myślimy o zdobyciu szczytu ) mamy widok w dolinę , ale również na szczyt , gdy tylko odwrócimy wzrok .
Moim zdaniem w tym miejscu widać najlepiej tą niesamowitą , majestatyczną potęgę góry .


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.08.2014 00:35

piotrf napisał(a):Ze szczytów widok jest rozległy , piękny , ale w połowie góry ( gdy schodzimy , bo podczas wejścia myślimy o zdobyciu szczytu ) mamy widok w dolinę , ale również na szczyt , gdy tylko odwrócimy wzrok .
Moim zdaniem w tym miejscu widać najlepiej tą niesamowitą , majestatyczną potęgę góry .

Nawet zwykła geometria potwierdza, że najpiękniejsze widoki roztaczają się z połowy wysokości.

Niektórzy mordują się, wchodząc na szczyt, by stamtąd wreszcie spojrzeć w doliny. Ja się cieszę widokami, jakie oferuje cała trasa.

Pozdrawiam,
Wojtek
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 08.08.2014 23:14

Ja tam nawet i wolę dolinki jeśli jest dużo różnorodnej flory.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.08.2014 16:19

DarCro napisał(a):Ja tam nawet i wolę dolinki jeśli jest dużo różnorodnej flory.

Przyznaję, że dla mnie flora jest mniejszym magnesem od krajobrazów.
Zwykle doceniam dopiero całe dywany kwiatów, jak np. czasami w Alpach, czy (w nadchodzących odcinkach relacji) w Macedonii.

Pozdrawiam,
Wojtek
razpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3768
Dołączył(a): 24.06.2008
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) razpol » 09.08.2014 17:21

Pozostaje mi czekać na te widoki z relacji.. :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.08.2014 18:33

razpol napisał(a):Pozostaje mi czekać na te widoki z relacji.. :)

W Alpach to na ogół Alpenrose (Alpejska Róża), czyli odmiana różanecznika. W Macedonii, to łąkowe kwiaty.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.08.2014 01:01

Franz napisał(a):
Niektórzy mordują się, wchodząc na szczyt, by stamtąd wreszcie spojrzeć w doliny. Ja się cieszę widokami, jakie oferuje cała trasa.


Dobrze , że to napisałeś , bo to potwierdza moje twierdzenie , że nawet jak nam się nie uda zdobyć szczyt z różnych , niezależnych często od nas przyczyn - warto wędrować i podziwiać świat z każdej perspektywy 8)


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.08.2014 15:16

piotrf napisał(a):Dobrze , że to napisałeś , bo to potwierdza moje twierdzenie , że nawet jak nam się nie uda zdobyć szczyt z różnych , niezależnych często od nas przyczyn - warto wędrować i podziwiać świat z każdej perspektywy 8)

Gdy byłem młodszy, wejście na szczyt było dla mnie najważniejsze. W ostatnich latach mam coraz więcej tras bez zaliczania wierzchołków.
Celem jest droga...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.08.2014 17:13

Teren staje się łagodniejszy i ścieżka pozwala powoli i bez wysiłku zdobywać wysokość.

RIMG0695.JPG


RIMG0696.JPG


RIMG0697.JPG


RIMG0698.JPG
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 14.08.2014 17:16

Szeroka, kompfortowa ścieżka jak na tę wysokość. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 131
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone