Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 05.04.2014 08:09

Jak wszyscy zaczniemy dmuchac to chmurki rozwiejemy - efekt skali. :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.04.2014 17:23

piotrf napisał(a):
ASIULA HK napisał(a):Na fotografiach, wygląda to, bardzo malowniczo Wojtku :) :wink:

Pełna zgoda . Tam , na miejscu musiało wyglądać znacznie lepiej 8)

dangol napisał(a):Fotki z granicy "dwóch światów" rewelacyjne 8) , a wędrówka z takimi widokami z pewnością była przeżyciem niezykłym!

CROberto napisał(a):Uch....tyle samo tu piękna co i grozy... 8)
:papa:

Było cudnie. Przynajmniej w tym momencie...

DarCro napisał(a):Jak wszyscy zaczniemy dmuchac to chmurki rozwiejemy - efekt skali. :)

Pojemność płuc potrzebna spora.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.04.2014 17:48

Jeżeli sytuacja będzie się zmieniała w tym kierunku, to pod znakiem zapytania staje sens dalszej wędrówki. Co mi z tego, że się wdrapię na najwyższy szczyt Rumunii, jeśli z niego absolutnie nic nie będzie widać?
Ale zawracać już? Nie, może jeszcze się los odmieni - przecież nie oddam walkowerem. Przyspieszam kroku...

RIMG0537.JPG


RIMG0538.JPG


RIMG0539.JPG


RIMG0540.JPG


RIMG0541.JPG


RIMG0542.JPG


RIMG0543.JPG


RIMG0544.JPG
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 11.04.2014 18:33

Ekstra te trzy pierwsze zdjęcia w tym poście z "piramidami"!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.04.2014 14:20

DarCro napisał(a):Ekstra te trzy pierwsze zdjęcia w tym poście z "piramidami"!

Takie obłoki to na wagę złota. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.04.2014 22:55

Chmurki chwilami wyglądają naprawdę pięknie - to rozdzielając sobą kolejne plany, to znów obramowując któryś dowolnie wybrany z wierzchołków; przyznaję, podoba mi się ten spektakl. Jednak obserwuję ich systematyczny przyrost - mimo pewnych fluktuacji - i obawa o sens pchania się na Moldoveanu narasta. Nie przerywając marszu, zaczynam rozważać możliwości częściowej zmiany trasy. Nawet przychodzi mi do głowy zejście do schroniska, zanocowanie i atak szczytowy w dniu następnym. To miałoby sens, zważywszy długość całkowitej drogi, jednak nie zabrałem ze sobą śpiwora, więc to rozwiązanie też nie za bardzo pasuje.

W efekcie decyduję się dotrzeć do zwornika, z którego odbija na południe krótki grzbiet z najwyższym szczytem Rumunii - choćby po to, by zerknąć, jak wygląda świat po jego drugiej stronie - a na razie podziwiam szybko zmieniający się spektakl, łapiąc czasem obiektywem to samo miejsce, które już po chwili wygląda przecież zupełnie inaczej.

RIMG0545.JPG


RIMG0546.JPG


RIMG0547.JPG


RIMG0548.JPG


RIMG0549.JPG


RIMG0550.JPG


RIMG0551.JPG


RIMG0552.JPG
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 16.04.2014 13:23

Aj, pięknie tu nadal dzięi tym mgłom... 8O

A jak to jest w rumuńskich schroniskach:
- możliwe spanie na glebie?
- jak się nie ma śpiwora to dadza jakies koce?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.04.2014 20:06

DarCro napisał(a):A jak to jest w rumuńskich schroniskach:
- możliwe spanie na glebie?
- jak się nie ma śpiwora to dadza jakies koce?

Kiedyś można było bez problemu spać na glebie, kiedy łóżka były zajęte. Ostatnio remontują wiele schronisk, z niektórych robiąc istne hotele - tam już raczej to nie będzie wchodziło w grę. Ale jest jeszcze sporo normalnych i tam pewnie zwyczaje się zachowały. Koce też można dostać, jeśli są dostępne. Nie wiem, jak teraz - kiedyś bywały również zawilgocone i zatęchłe.

Pamiętam z kolei swój nocleg pod Triglavem w Słowenii. Spanie na glebie (ja akurat spałem na ławie) było gratis, tylko za koce - jeśli ktoś chciał - trzeba było zapłacić. Przy czym, to był jeden z tych dni, kiedy dzikie tłumy szturmują Triglav. Normalnie być może kasują i za podłogę.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.04.2014 22:01

Kiedy docieram do Vistea Mare - zwornika grzbietu kulminującego w Moldoveanu - nie widać już nic. No cóż, nie zdążyłem. Trudno, rezygnuję z wejścia na najwyższy szczyt; może za to zdążę wrócić do samochodu przed zapadnięciem zmroku.

Ściągam plecak i sięgam po mineralkę. Kiedy ponownie zarzucam go na grzbiet, coś się wokół mnie zaczyna znowu zmieniać. Wyraźnie się przeciera i już po chwili widać w dole Lacul Valea Rea - jeziorko w najwyższej partii długiej doliny o takiej samej nazwie, która na polski przekłada się jako Zła Dolina. A kiedy podnoszę wzrok wyżej, chyba dostrzegam coś na samym wierzchołku Moldoveanu. Ostateczna decyzja zapada - ruszam na szczyt.

RIMG0553.JPG


RIMG0554.JPG


RIMG0555.JPG


RIMG0556.JPG


RIMG0558.JPG


RIMG0559.JPG


RIMG0560.JPG


RIMG0563.JPG
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 21.04.2014 07:27

...bo dolina była ... ZŁA! :evil:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.04.2014 13:53

DarCro napisał(a):...bo dolina była ... ZŁA! :evil:

Bo to zła dolina była.

A jaka pociągająca...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.04.2014 18:16

Wejście trochę ścieżką, częściowo po stromym piarżystym stoku; spotykam kogoś schodzącego, mgły zaczynają mnie otulać coraz szczelniej. Docieram na pierwszy, niższy wierzchołek, gdzie siedzi dwóch ludzi, a rozmowa toczy się w języku niemieckim. Pozdrawiam tylko i idę dalej. W paru miejscach trzeba użyć rąk, zwłaszcza w jednej ciekawej szczerbinie, ale ogólnie łatwo – trochę grzbietem trochę ciut poniżej. Po chwili docieram na szczyt – Moldoveanu zdobyty.

Spotykam tych dwóch Rumunów, z którymi zamieniłem na początku kilka zdań, zatem aż tak wiele mnie nie wyprzedzili. W trakcie rozmowy pytam, czy nadal mają zamiar wracać do Balea Lac. Tak, mają latarkę, nie mają obaw. W takim razie i ja też nie powinienem ich mieć.

Rumuni zaczynają schodzić, a ja zjadam tylko jabłko na szczycie – jakiejkolwiek widoczności brak – i tak samo ruszam w drogę powrotną.

RIMG0564.JPG


RIMG0565.JPG


RIMG0566.JPG


RIMG0567.JPG


RIMG0568.JPG


RIMG0571.JPG


RIMG0572.JPG


RIMG0573.JPG
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 26.04.2014 23:59

Zdjęcie drugie od końca: aż się prosi by skoczyć w tę mgiełkę i zobaczyć co tam jest. :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.04.2014 16:59

DarCro napisał(a):Zdjęcie drugie od końca: aż się prosi by skoczyć w tę mgiełkę i zobaczyć co tam jest. :)

To jedno z moich ulubionych zdjęć.
Cieszę się, że nie mnie jednego zaintrygował uchwycony na nim klimat.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Rumuńskie wyrypy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.05.2014 15:12

Widzę, że jeden z Rumunów rozmawia przez telefon – czyżby był zasięg? Zrzucam plecak, wygrzebuje komórkę i załączam. Niestety, nie udaje mi się połączyć ze światem; trudno, może później.
Dopędzam ich po chwili, kiedy jeden z nich się zatrzymuje na pogawędkę z kimś, idącym w górę. Drugi narzeka, że jego młodszy brat nikomu na szlaku nie daruje i każdego zaczepi. Po chwili spotykam znajomych Łodzian, którzy po zostawieniu gratów w schronisku, wyruszyli na szczyt. Życzę im lepszej widoczności od tej, która mnie była dana i kontynuuję zejście z rumuńskimi towarzyszami. Kiedy jednak zaczynam odczuwać głód, zostaję na posiłek, podczas gdy oni schodzą nadal.

Krótko po tym, jak zwinąłem majdan i ruszyłem w dalszą drogę, spotykam siedzącego przy ścieżce chłopaka, więc pozdrawiam go:

- Buna ziua.
- Cześć – słyszę w odpowiedzi.

Jego kumple wyskoczyli na najbliższy wierzchołek, podczas gdy on postanowił na nich poczekać. Śpią w Podragu, a w ogóle to pojechali… na Krym. Tam jednak z uwagi na zagrożenie pożarowe zabroniono szwendania się bezproduktywnego, więc część czasu przeznaczyli na Rumunię.

Wkrótce mijam znajomych Rumunów, bo z kolei oni rozłożyli się na piknik. Cały czas towarzyszą mi obłoki po północnej stronie grani, które nie mają jednak dość siły, by zasnuć południową stronę, chociaż wciskają się przez niżej położone fragmenty grzbietu. Kiedy docieram do jeziora Podu Giurgiului, słońce z trudem tylko przebija się przez wcale nie tak grubą ich warstwę. Nad jeziorem ktoś właśnie rozbija namiot – dochodzi piąta po południu – a mnie czeka teraz ostre podejście na Vf. Mircii.

RIMG0574.JPG


RIMG0575.JPG


RIMG0576.JPG


RIMG0577.JPG


RIMG0578.JPG


RIMG0580.JPG


RIMG0582.JPG


RIMG0584.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 126
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone