Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Relacja czesko-szwajcarska ;)

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
DamianM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 483
Dołączył(a): 16.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DamianM » 01.11.2016 21:28

Witam.
Drezno i okolice było kiedyś w naszych planach,ale nic wtedy z tego nie wyszło :( :(
Może kiedyś.
Zobaczymy.
Jak narazie zostaję tutaj :D :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14785
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.11.2016 12:34

elka21 napisał(a):Rzeczywiście, to malowidło na chodniku, to wielkie..... woooow 8O

Robiło niesamowite wrażenie :mrgreen:


JoannaG napisał(a):Mnie Drezno bardzo interesuje i cieszę się, że zrobiliście sobie tak długi spacer po tym pięknym mieście :)

Bardzo długi :)
Opisuję szczegółowo, bo jest tam wiele ciekawostek, a w internetach trudno znaleźć wszystko pod jednym adresem. Ja przynajmniej miałam problem i trochę się przed wyjazdem naszukałam...


DamianM napisał(a):Witam.
Drezno i okolice było kiedyś w naszych planach,ale nic wtedy z tego nie wyszło :( :(
Może kiedyś.
Zobaczymy.

Trzymam kciuki, żeby się udało :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14785
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.11.2016 13:47

14 sierpnia (niedziela): Drezno - część piąta (Kunsthofpassage)

Wejście do tego pasażu można łatwo przeoczyć, ale my tu przyszliśmy specjalnie i od dłuższego czasu wypatrywaliśmy bramy z napisem: Kunsthofpassage, czyli Pasaż Artystycznych Dziedzińców. To niewielkie centrum kultury i sztuki z galeriami, sklepikami i kawiarniami.

Dziedzińców jest w sumie pięć, zaczynamy od Dziedzińca Mitycznych Stworzeń:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Później przechodzimy przez Dziedziniec Światła:

Obrazek

Obrazek

i docieramy do tego najciekawszego - Dziedzińca Elementów (Hof der Elemente). Od razu rzuca nam się w oczy dziwna konstrukcja rynien i lejków:

Obrazek

To tzw. Grający Dom, zwany również Domem Żywiołów. Idea jest taka, że kiedy pada deszcz i woda wpada w rynny, słychać muzykę :)

Obrazek

Obrazek

Dzisiaj nie pada, ale zgodnie z tym, co głosi tabliczka (i co wyczytałam w internecie), co pół godziny woda powinna być wlewana, a dom powinien grać:

Obrazek

Do oznaczonego czasu zostało tylko kilka minut, więc siadamy przy stoliku nieczynnej kawiarni, zadzieramy głowy (żeby zobaczyć kogoś z wiadrem na górze :mrgreen:) i czekamy...

Obrazek

Niestety, nic się nie dzieje. Woda ciurka przez cały czas (pewnie tak nie powinno być), ale nie wywołuje to żadnego efektu dźwiękowego.

Obrazek

Podziwiamy jeszcze fasadę domu po przeciwnej stronie podwórka:

Obrazek

Później wpada wycieczka Skośnookich i zaczyna sobie robić zdjęcia z torbami Lidla w różnych pozach :lol::

Obrazek

Mysza, Potter, po raz pierwszy zaobserwowałam dziwne upodobania Skośnookich do długiego i udziwnionego pozowania właśnie w Dreźnie :mrgreen:

Ewakuujemy się więc na Dziedziniec Zwierząt, na którym uwagę przykuwają wiklinowe balkony, żyrafa i skaczące małpy:

Obrazek

Obrazek

Opuszczamy ten wyjątkowy pasaż:

Obrazek

To niesamowite miejsce zdecydowanie trzeba odwiedzić, będąc w Dreźnie.

Przemierzamy dalej dzielnicę artystów i restauracji z różnych części świata:

Obrazek

Obrazek

Tutaj nawet parkometry są kolorowe :D:

Obrazek

Szkoda tylko, że na ulicach jest brudno, ale to też wpisuje się jakoś w artystyczny klimat ;)

Obrazek

I tak podziwiając różne rysunki i murale:

Obrazek

docieramy znowu do kościoła Trzech Króli:

Obrazek

Jesteśmy teraz w bardziej eleganckiej dzielnicy, chociaż to ciągle Nowe Miasto.

Obrazek

Obrazek

Z nostalgii za "starymi czasami" można się przejechać taką limuzyną:

Obrazek

Nowe Miasto to duża dzielnica, zaczynamy powoli czuć w nogach kilometry.

Obrazek

Nasz następny cel to Pałac Japoński:

Obrazek

Został on zbudowany w 1715 roku jako Pałac Holenderski, a później (w latach 1727–1736) rozbudowany dla Augusta II Mocnego jako barokowy, czteroskrzydłowy kompleks. Pochodzące z architektury japońskiej wygięte formy dachu nadały pałacowi jego nazwę.

W budynku znajduje się wystawa prehistorycznych zbiorów:

Obrazek

My wchodzimy tylko na dziedziniec, dość zaniedbany:

Obrazek

Obrazek

I idziemy wreszcie odpocząć i się zrelaksować, a do tego świetnie się nadają tereny zielone nad Łabą :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.11.2016 15:02

Z Dreznem "jesteśmy umówieni" na wiosnę , po ponownym otwarciu Pałacu Kultury ( zaplanowany na Marzec 2017 ) oraz Otwarciu Sali Trabantowej i garderoby Elektorskiej (Rüstkammer) , 800-lecie chóru Kreuzchor w Dreźnie . . .
Gdyby ktoś był zainteresowany , to pierwszego maja może zobaczyć paradę parostatków , a tydzień później - Festiwal Karola Maya w Radebeul . . . oj dzieje się tam 8) , szkoda że z Koszyc , czy Krosna to jednak spory kawałek drogi jest . . .

Piękny i ciekawy spacer mieliście , czekam na jego dalszy ciąg :D

Pozdrawiam
Piotr
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 02.11.2016 19:06

maslinka napisał(a):To niesamowite miejsce zdecydowanie trzeba odwiedzić, będąc w Dreźnie.

na pewno nie omieszkam. Ciekawa dzielnia 8)

pozdrawiam,
Michał
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14785
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.11.2016 19:54

piotrf napisał(a):Z Dreznem "jesteśmy umówieni" na wiosnę , po ponownym otwarciu Pałacu Kultury ( zaplanowany na Marzec 2017 ) oraz Otwarciu Sali Trabantowej i garderoby Elektorskiej (Rüstkammer) , 800-lecie chóru Kreuzchor w Dreźnie . . .
Gdyby ktoś był zainteresowany , to pierwszego maja może zobaczyć paradę parostatków , a tydzień później - Festiwal Karola Maya w Radebeul . . . oj dzieje się tam 8)

No no, rzeczywiście, dzieje się :D


Mikeee napisał(a):na pewno nie omieszkam. Ciekawa dzielnia 8)

Bardzo ciekawa :mrgreen: Lubię takie nietypowe atrakcje, oddalone od głównych tras turystycznych.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14785
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.11.2016 21:25

14 sierpnia (niedziela): Drezno - część szósta

Okrążamy Pałac Japoński:

Obrazek

i schodzimy nad Łabę:

Obrazek

Możemy sobie stąd popatrzeć na wzniesioną w stylu mauretańsko-secesyjnym budowlę o nazwie Yenidze:

Obrazek

Wbrew pozorom, nie jest to meczet. Kiedyś mieściła się tu fabryka i magazyn tytoniu, obecnie znajdują się pomieszczenia biurowe i restauracja.

Bulwary nad Łabą są ulubionym miejscem zarówno lokalsów, jak i turystów. Sporo tu rowerzystów:

Obrazek

Wiele osób odpoczywa, leżąc wprost na trawie i popijając napoje serwowane przez okoliczne knajpki.

Obrazek

Można tu nawet potańczyć 8O:

Obrazek

Wzorowo przystrzyżony szpaler drzew:

Obrazek

Przed nami Westin Bellevue - ponoć najpiękniejszy hotel w Dreźnie, a przed nim ciekawa fontanna:

Obrazek

Pozuję jak pani z kamienia, tylko strony mi się pomerdały ;):

Obrazek

Spacerując bulwarami nad Łabą, natykamy się na punkt, w którym można zrobić zdjęcie panoramy miasta zupełnie jak z obrazu Canaletta, który namalował kilka drezdeńskich pejzaży.

Obrazek

Można sobie porównać:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponieważ jesteśmy już zmęczeni, przysiadamy w jednej z knajpek na... nie, nie na piwo, na pyszną colę i delektujemy się widokiem, który kiedyś utrwalił Canaletto na obrazie Drezno widziane z prawego brzegu Łaby, przed Mostem Augusta :mrgreen:

Obrazek

Po chwili idziemy tym właśnie mostem, z powrotem w stronę Starego Miasta:

Obrazek

Pod mostem zadowoleni panowie ;):

Obrazek

Na Łabie też radośnie :D:

Obrazek

Humory dopisują nawet w popielniczce ;):

Obrazek

Jest już 18:30, a nam zostało jeszcze kilka budynków do zobaczenia:

Obrazek

Wspinamy się po schodach, oglądając się co chwilę za siebie:

Obrazek

Obrazek

Po tej stronie Łaby też tętni kulturalno-rozrywkowe życie:

Obrazek

Ciekawy pomnik - coś w stylu Układu Słonecznego:

Obrazek

(To dziecko siedziało tam ładnych parę minut i nie wyglądało na to, że ma zamiar zejść ;))

Na chodniku są przedstawione planety, z tym, że nie wszystkie. Dlaczego, nie mam pojęcia.

Mijamy okazały budynek drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych:

Obrazek

Obrazek

ze wspaniałą kopułą z postacią pozłacanego anioła:

Obrazek

Po tej stronie Łaby kotwiczy mnóstwo wycieczkowych statków:

Obrazek

Zmierzamy do małego parku nad rzeką, w którym znów zobaczymy coś ciekawego :D

Obrazek

Ale o tym w kolejnym (i ostatnim!) drezdeńskim odcinku :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14785
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.11.2016 13:45

14 sierpnia (niedziela): Drezno - część siódma (i ostatnia!)

To już ostatni odcinek poświęcony naszemu spacerowi po Dreźnie. Więcej nie będę Was męczyć tym miastem :mrgreen:

Wchodzimy do niewielkiego parku położonego nad Łabą:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeden z pięknych platanów:

Obrazek

Obserwujemy, jak po drugiej stronie rzeki trwają przygotowania do lotu:

Obrazek

Balon już wystartował:

Obrazek

Oprócz rowerzystów, nad brzegiem Łaby, można też zobaczyć ludzi na nartorolkach:

Obrazek

Jeden z pomników (rzeźb). Ma chyba przedstawiać stanowisko pracy malarza - jest sztaluga, krzesełko...:

Obrazek

Łapiemy ostatnie promienie zachodzącego słońca:

Obrazek

i powoli zmierzamy w stronę parkingu.

Po drodze oglądamy sobie jeszcze Nową Synagogę:

Obrazek

Została ona zbudowana w 2001 roku w miejscu zniszczonej w 1938 roku Synagogi Sempera. Budowla ma kształt bryły lekko skręconej w kierunku, w którym modlą się wierni, czyli na wschód.

Wracamy urokliwymi ulicami:

Obrazek

przez Nowy Rynek z oświetlonym słońcem kościołem Marii Panny:

Obrazek

Pomnik Fryderyka Augusta II Wettyna - króla Saksonii:

Obrazek

Widać, że Drezno to wciąż jeszcze plac budowy:

Obrazek

Ponownie przechodzimy przez Altmarkt:

Obrazek

Obrazek

Wieczorne loty balonem są miejscową atrakcją :D

Spoglądamy raz jeszcze na wieżę kościoła św. Krzyża, na której byliśmy kilka godzin temu:

Obrazek

Jak tu przyjedziemy następnym razem, Pałac Kultury będzie jak nowy ;):

Obrazek

Przechodzimy przez nieczynną dzisiaj (niedziela) Staromiejską Galerię:

Obrazek

i zaraz jesteśmy przy samochodzie.

To był dłuuugi (8 godzin, 16 km) i piękny spacer. Drezno mnie zafascynowało. Muszę przyznać, że podziwiając te wszystkie wspaniałe budowle, zapomina się o tym, że w większości nie są to autentyczne zabytki, a zrekonstruowane, często zaledwie przed kilku laty, budynki. Historia miasta jest bardzo ciekawa i warto się z nią zapoznać przed odwiedzeniem Drezna.

Ale poza historią i zrekonstruowanymi budowlami miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Widać, że nadal żyje i tworzy nową historię. Bardzo interesująca jest dzielnica Nowe Miasto, a Kunsthofpassage to, moim zdaniem, absolutny "must see" w Dreźnie.

Wracamy przez Pirnę i tutaj, przez przypadek (korek na drodze) oglądamy dom, w którym zatrzymał się Goethe w drodze do Marienbad:

Obrazek

Obrazek

Widoczek z trasy - po lewej Lilienstein, po prawej twierdza Königstein:

Obrazek

Przejeżdżamy przez Bad Schandau:

Obrazek

i mijamy ciekawy zabytek techniki, jakim jest winda osobowa z 1904 roku wywożąca turystów na wysokość 50 metrów, na platformę widokową, skąd widać Dolinę Łaby:

Obrazek

Powoli zapada zmrok, a my dojeżdżamy do naszej miejscówki w Růžovej. To był dzień pełen wrażeń :D

Jutro też wrażeń nie zabraknie - będziemy się wspinać po skałkach Czeskiej Szwajcarii :mrgreen:
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 06.11.2016 18:51

maslinka napisał(a):Więcej nie będę Was męczyć tym miastem :mrgreen:


To ja chyba masochista jestem, bo chętnie bym się jeszcze pomęczył :oczko_usmiech:
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 06.11.2016 19:24

maslinka napisał(a):Więcej nie będę Was męczyć tym miastem :mrgreen:


Wreszcie. Kamień z serca mi spadł ;)
Całe szczęście niebawem połazimy po skałkach :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.11.2016 20:31

maslinka napisał(a):Pozuję jak pani z kamienia, tylko strony mi się pomerdały ;):

- Ta druga lewa.
...

Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14785
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.11.2016 22:24

greenrs napisał(a):To ja chyba masochista jestem

Możliwe ;)


SgwdYrEira napisał(a):Wreszcie. Kamień z serca mi spadł ;)
Całe szczęście niebawem połazimy po skałkach :)

Nie wiedziałam, że Ty taki skałkowy jesteś ;)


Franz napisał(a):
maslinka napisał(a):Pozuję jak pani z kamienia, tylko strony mi się pomerdały ;):

- Ta druga lewa.
...

A to już wiem, która :mrgreen:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 08.11.2016 18:35

Teraz dopiero widzę, jak bardzo po łebkach zwiedziliśmy Drezno :? No ale 8 godzin to nie 2 :wink: Trzeba będzie kiedyś powtórzyć :!:
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 09.11.2016 00:18

Aga, gdzie te skałki?
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14785
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.11.2016 00:24

ruzica napisał(a):Teraz dopiero widzę, jak bardzo po łebkach zwiedziliśmy Drezno :? No ale 8 godzin to nie 2 :wink: Trzeba będzie kiedyś powtórzyć :!:

Mnie było mało po ośmiu godzinach... Też muszę wrócić :)


SgwdYrEira napisał(a):Aga, gdzie te skałki?

Będą. Najpóźniej w czwartek :mrgreen:

Zarobiona jestem :(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Relacja czesko-szwajcarska ;) - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone