Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Relacja czesko-szwajcarska ;)

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 31.10.2016 12:49

Oczywiście, że interesuje. Sam mam w planie odwiedzić to miasto podczas wypadku do Czeskiej i Saskiej Szwajcarii.

A same skały przypominają mi te Ardspaskie i Teplicke Slalne Mesto, choć chyba jednak te "szwajcarskie" są bardziej spektakularne

pozdrawiam,
Michał
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 31.10.2016 13:03

Cieszę się, że jednak są zainteresowani (lub niezainteresowani, jak Pirat :lol:, ale oglądający :mrgreen:)
Pirat, Ty znowu chcesz mnie przestraszyć? :twisted: Ja się boję białych twarzy...

A tak w ogóle, to chodziło o gibnięcie strony, jak pisze MRK :mrgreen: Na poprzedniej było już zdecydowanie za dużo zdjęć 8)


Mikeee napisał(a):A same skały przypominają mi te Ardspaskie i Teplicke Slalne Mesto, choć chyba jednak te "szwajcarskie" są bardziej spektakularne

Niestety, nie mam (jeszcze ;)) porównania do tych, które wymieniłeś, ale tydzień temu byliśmy na Szczelińcu. Chociaż to zupełnie inna bajka...
Tiskie Steny - dużo bardziej rozległy teren, mnóstwo skał, bardzo ciekawe formy. Ale Szczeliniec też mi się podobał, szczególnie Piekiełko :twisted:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 31.10.2016 13:35

maslinka napisał(a):
Mikeee napisał(a):A same skały przypominają mi te Ardspaskie i Teplicke Slalne Mesto, choć chyba jednak te "szwajcarskie" są bardziej spektakularne

Niestety, nie mam (jeszcze ;)) porównania do tych, które wymieniłeś, ale tydzień temu byliśmy na Szczelińcu. Chociaż to zupełnie inna bajka...
Tiskie Steny - dużo bardziej rozległy teren, mnóstwo skał, bardzo ciekawe formy. Ale Szczeliniec też mi się podobał, szczególnie Piekiełko :twisted:


Ardspach i Teplicke Skalne Mesto odwiedziliśmy w lipcu tego roku właśnie przy okazji pobytu w Górach Stołowych. Szczeliniec i Błędne Skały są super 8)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 31.10.2016 14:20

14 sierpnia (niedziela): Drezno - część druga

Wyszło słoneczko, idziemy dalej - w stronę Neumarktu:

027056.jpg


Na Nowym Rynku podziwiamy jedną z najważniejszych drezdeńskich budowli - zbudowany z piaskowca kościół Marii Panny (Frauenkirche):

027553.jpg


Przed kościołem pomnik Marcina Lutra:

027957.jpg


Na placu rozstawiono ciekawe palety, w których umieszczono rośliny, głównie kaktusy i inne sukulenty:

028465.jpg


Fajnie to wygląda :D:

028973.jpg


Obchodzimy Nowy Rynek dookoła, mijając m.in. gmach Akademii Sztuk Pięknych:

029415.jpg


Pozostałości murów kościoła Marii Panny, którego rekonstrukcja zakończyła się ostatecznie w 2005 roku:

029884.jpg


Na Nowym Rynku dużo się dzieje - stąd odjeżdżają dorożki:

030308.jpg


Można tu spotkać Anioła:

030699.jpg


Złotą Panią:

031078.jpg


czy najprawdziwszego Elvisa 8O:

031588.jpg


Ustawiamy się w kolejce, żeby wejść do Frauenkirche. W środku tłumy:

032023.jpg


Zupełnie inaczej niż w kościele św. Krzyża, który zresztą bardziej nam się podobał.

032473.jpg


Barokowy luterański kościół Marii Panny powstał w II połowie XVIII wieku. Jest największym na świecie, obok katedry w Strasburgu, budynkiem wzniesionym z piaskowca, a jego kopuła to najokazalsza tego typu konstrukcja z kamienia wśród kościołów leżących na północ od Alp.

Podczas bombardowań alianckich został poważnie uszkodzony i ostatecznie zawalił się. Za czasów NRD pozostał trwałą ruiną służącą za pamiątkę okropieństw wojny. Dopiero w 1985 roku zdecydowano o jego rekonstrukcji, jednak prace rozpoczęto dopiero po upadku Muru Berlińskiego. 30 października 2005 roku kościół został ponownie konsekrowany i otwarty dla wiernych i turystów. Z pomnika wojny przeistoczył się w symbol pojednania.

Podziwiamy ołtarz wraz z organami oraz rzeźbę Modlitwa Jezusa w Ogrójcu:

033624.jpg


Właśnie wybija 13:00. Na ołtarzu pojawia się kobieta, prosi wszystkich o zajęcie miejsc i zaczyna czytać... chyba Pismo Święte:

034118.jpg


Po niemiecku, więc niewiele rozumiemy ;) Postanawiamy się ulotnić...

Tak jak pisałam, kościół św. Krzyża zrobił na nas zdecydowanie większe wrażenie niż Frauenkirche, ale do tej świątyni wejść po prostu trzeba - ze względu na rozmiary budowli (i kopuły!) oraz na fakt, że kościół, po odbudowie, w której pomagali mieszkańcy miasta i darczyńcy, stał się symbolem pojednania.

Wychodzimy z kościoła, a tu... nie ma Elvisa 8O:

035144.jpg


Może odjechał jednym z mercedesów ;):

035659.jpg


Opuszczamy Nowy Rynek:

036047.jpg


i kierujemy się w stronę kolejnej ważnej atrakcji turystycznej - Orszaku Książęcego:

036498.jpg


Fürstenzug (Orszak Książęcy) to obraz ścienny liczący 101 m długości, złożony niemal z 25 tysięcy płytek z porcelany miśnieńskiej. Przedstawia władców dynastii Wettinów jako orszak jeźdźców.

037055.jpg


Autorem malowidła jest artysta drezdeński, malarz historyczny i profesor tutejszej Akademii Sztuk Pięknych – Wilhelm Walther. Wykonywał je od końca XIX do początków XX wieku.

037596.jpg


Malowidło stanowi największy na świecie ceramiczny obraz ścienny. Zostało wykonane w celu upamiętnienia 800-letniej historii władców z dynastii Wettynów władających Saksonią w latach 1123–1918. Znalazły się tu łącznie 94 osoby, z których 35 stanowią margrabiowie, hrabiowie, książęta i królowie Saksonii, np. August II i August III:

038294.jpg


Bombardowanie Drezna tylko nieznacznie uszkodziło malowidło. Ogółem na powierzchni niespełna 25 tysięcy kafelków jedynie 223 z nich wymagały kompletnej rekonstrukcji.

038827.jpg


Jesteśmy coraz bliżej najpiękniejszej, moim zdaniem, drezdeńskiej budowli... Ale o tym już w następnym odcinku :)
Ostatnio edytowano 20.04.2020 21:20 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 31.10.2016 16:14

Ja szczerze mówiąc relacje nie- chorwackie :D
Drezno bardzo ladna,
a skałki bardzo mnie zachęcają,
napisz proszę jak wyglądał cennik noclegów, na ile da się się chodzić z dziećmi, wózkami,
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12724
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 31.10.2016 17:29

Po "Waszym" Dreźnie włóczę się z przyjemnością, bo już prawie zapomniałam :wink: , jak tam jest. Obiecywałam sobie powrót, ale :roll: oczywiście nie wyszło.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 31.10.2016 18:07

kkra napisał(a):napisz proszę jak wyglądał cennik noclegów, na ile da się się chodzić z dziećmi, wózkami,

To jest generalnie drogi rejon. Po czeskiej stronie, za osobę (często ze śniadaniem) trzeba liczyć około 500 koron, czyli jakieś 80 zł. My też tyle płaciliśmy wiosną, a latem już 550, bo sezon...
Po niemieckiej stronie jest minimalnie drożej.

A czy z małymi dziećmi się da chodzić? Zależy, gdzie; są miejsca, że spokojnie. Może nie po skałkach i punktach widokowych, jakie zdobędziemy następnego dnia, chociaż to wszystko zależy od dzieci, od tego, do czego są przyzwyczajone...


dangol napisał(a):Po "Waszym" Dreźnie włóczę się z przyjemnością, bo już prawie zapomniałam :wink: , jak tam jest. Obiecywałam sobie powrót, ale :roll: oczywiście nie wyszło.

Witaj, Danusiu :)
W takim razie "za chwilę" zapraszam na spacer po Zwingerze 8)
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 31.10.2016 20:15

maslinka napisał(a):Nikogo nie interesuje? :( :twisted: :wink:

No jak nie :?: :D

Mnie bardzo. Byłem w Dreźnie miesiąc wcześniej. Niestety przykry incydent (drobna stłuczka i ponad dwugodzinne czekanie na policję) nie pozwolił nam na zwiedzenie tak wielu miejsc, jak udało się Wam.
Z tym większą przyjemnością oglądam Twoją relację :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 31.10.2016 20:27

greenrs napisał(a):Mnie bardzo. Byłem w Dreźnie miesiąc wcześniej. Niestety przykry incydent (drobna stłuczka i ponad dwugodzinne czekanie na policję) nie pozwolił nam na zwiedzenie tak wielu miejsc, jak udało się Wam.
Z tym większą przyjemnością oglądam Twoją relację :)

Oj, to masz niemiłe wspomnienia :?
Musisz wrócić i dać miastu drugą szansę :D



14 sierpnia (niedziela): Drezno - część trzecia (Zwinger)

Zanim jednak dojdziemy do Zwingera, mamy jeszcze kilka innych budowli do zobaczenia, np. katolicką katedrę Świętej Trójcy (Hofkirche):

052750.jpg


Niestety nie wchodzimy do środka. Na wszystko nie ma czasu...

Nasz kolejny cel to Rezydencja Wettynów (Residenzschloss) - ogromny kompleks budynków.

053272.jpg


Zamek powstał w XII wieku, a został zburzony... wiadomo, kiedy...

Wchodzimy przez bramę:

053734.jpg

054092.jpg


Groźnie wyglądający typ :o:

054606.jpg


Jeden z dziedzińców Zamku:

054998.jpg

055356.jpg

055715.jpg


Uliczka oddzielająca poszczególne budynki kompleksu:

056134.jpg


Kolejny dziedziniec:

056521.jpg


Ludzie czekają na zwiedzanie z przewodnikiem. My nie mamy zamiaru oglądać wnętrz (musielibyśmy być w Dreźnie przynajmniej 3 dni), więc się stąd ewakuujemy.

Ładne przejście nad ulicą:

057077.jpg


Nad Łabą stoi piękny budynek Opery Sempera, niestety aktualnie wejście główne jest remontowane:

057539.jpg


Natomiast z tego miejsca pięknie się prezentuje katedra Św. Trójcy i część budynków Rezydencji Wettinów:

058010.jpg


Stąd już tylko dwa kroki do Zwingera, który z tej strony wygląda raczej niepozornie:

058461.jpg


Za to z bramy wylewa się cała fala Japończyków...

Kiedy się już wejdzie na wewnętrzny dziedziniec tej niesamowitej budowli, nie da się pozostać obojętnym na jej piękno:

059003.jpg

059361.jpg


Zwinger to najznakomitszy budynek późnego baroku w Niemczech. Powstał w latach 1710-1728 jako dzieło współpracy architekta Matthäusa Daniela Pöppelmanna i rzeźbiarza Balthasara Permosera. Początkowo służył za oranżerię i kulisy dla dworskich festynów, później stał się miejscem wystaw.

060013.jpg


Aktualnie znajdują się tutaj zbiory porcelany przedstawiające zarówno porcelanę chińską z XV wieku, jak i znane w całych Niemczech wyroby z miśnieńskiej manufaktury porcelany. Oprócz tego zwiedzający znajdą tutaj m.in. Salon Matematyczno-Fizyczny, Salon Francuski, Salon Niemiecki oraz Długą Galerię z Bramą Koronną.

Nam najbardziej spodobała się Fontanna Nymphenbad zajmująca jakby osobny dziedziniec:

060789.jpg

061147.jpg

061506.jpg


Uwaga! Nadciąga wycieczka! :roll::

062030.jpg


Chować się, kto może ;) Np. na balkonie nad fontanną, a właściwie obok górnej jej części:

062596.jpg


z widokiem na to piękne miejsce, w którym byliśmy przed chwilą.

063026.jpg


Można też stąd popatrzeć na cały Zwinger:

063434.jpg


Schodzimy znowu na główny dziedziniec:

063838.jpg


Fontann tu też nie brakuje:

064232.jpg


Ta pani chyba chciała się poczuć jak królowa :D:

064767.jpg


Wychodzimy na piętro widocznego na zdjęciu powyżej Pawilonu Miejskiego:

065205.jpg


Znajduje się tu niewielka kawiarnia i ładny widok na Residenzschloss:

065641.jpg


Przechadzamy się też Długą Galerią i podziwiamy Bramę Koronną:

066069.jpg


I tak kończy się nasz spacer po Zwingerze. Muszę przyznać, że jestem oczarowana... :D
Ostatnio edytowano 20.04.2020 21:30 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9098
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 31.10.2016 22:12

Ja również 8O :D
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 01.11.2016 00:31

maslinka napisał(a):Nam najbardziej spodobała się Fontanna Nymphenbad zajmująca jakby osobny dziedziniec:

Obrazek

Jak powiedział nam spotkany przypadkowo Polak mieszkający w Dreźnie, w kawiarni z której wychodzi się na ten dziedziniec podają najlepszą kawę w mieście. Musieliśmy oczywiście spróbować :) No i stwierdziliśmy, że zdarzyło nam się... wypić lepszą :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.11.2016 13:07

elka21 napisał(a):Ja również 8O :D

W następnym odcinku będą nieco inne klimaty ;)


greenrs napisał(a):Jak powiedział nam spotkany przypadkowo Polak mieszkający w Dreźnie, w kawiarni z której wychodzi się na ten dziedziniec podają najlepszą kawę w mieście. Musieliśmy oczywiście spróbować :) No i stwierdziliśmy, że zdarzyło nam się... wypić lepszą :wink:

W tej kwestii się nie wypowiem, bo my jesteśmy zupełnie niekawowi :?
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.11.2016 17:41

14 sierpnia (niedziela): Drezno - część czwarta (Neustadt)

Oczarowanie szybko nam minie, kiedy zobaczymy Nowe Miasto (szczególnie Zewnętrzne Nowe Miasto) ;) Czytałam trochę o tej kolorowej dzielnicy artystów, studentów i... kloszardów i musiałam ją zobaczyć.

Przechodzimy mostem na drugą stronę Łaby. Zostawiamy za sobą największe atrakcje turystyczne i tłumy ludzi:

076779.jpg


Nad rzeką trwa właśnie wyścig kolarski sponsorowany przez Škodę:

077210.jpg


Za nami Altstadt:

077594.jpg


Przed nami Neustadt i pomnik złotego faceta ;):

078119.jpg


To Złoty Jeździec (Goldener Reiter) - pomnik przedstawiający elektora saskiego i króla polskiego Augusta II Mocnego.

078601.jpg


Statua pokazuje króla jako rzymskiego cesarza w zbroi w kierunku północno-wschodnim, czyli w kierunku ówczesnego polskiego królestwa. Król i rumak są rzeczywiście pozłacane.

079140.jpg


Jesteśmy na Nowym Mieście, co od razu widać w architekturze ;):

079681.jpg


Dominuje tu styl socrealistyczny.

Idziemy zacienionym deptakiem:

080119.jpg


który przechodzi w piękną aleję platanów:

080526.jpg


Mijamy kościół Trzech Króli:

080920.jpg


koło którego rozłożyła się pani z całym swoim dobytkiem:

081343.jpg


Kawałek dalej - nowe budownictwo i jedna z miejskich fontann:

081770.jpg


Zaczynamy się robić głodni, a ponoć najlepiej zjeść właśnie na Nowym Mieście, lepiej przede wszystkim dla portfela.
W poszukiwaniu restauracji wchodzimy w różne zaułki, bramy i pasaże:

082322.jpg


Niektóre są naprawdę piękne. Jedno z takich ładnych podwórek:

082750.jpg


doprowadza nas do dwóch restauracji. Jednak ceny bardzo wysokie, szukamy dalej...

Ostatecznie kusi nas "oferta dnia" restauracji St. Petersburg:

083278.jpg


Zdjęcie zrobione po tym, jak opuściliśmy to miejsce; wcześniej wszystkie stoliki były zajęte.

Restauracja rosyjska, nietania, ale oferta dnia (schabowy z frytkami, surówkami i małym piwem za 8,80 euro) jest w naszym zasięgu. Siedzimy na zewnątrz, ale zajrzeliśmy do wnętrza, które utrzymane jest w rosyjskim klimacie, z głośników płynie też rosyjska muzyka. Kelnerka biegle mówi po rosyjsku, obsługując gości, najprawdopodobniej Rosjan, którzy stanowią większość klientów 8O

Żałuję, że nie zamówiliśmy pielmieni, chociaż były dość drogie...

Kawałek Rosji w centrum Drezna za nami, idziemy dalej, przez targ staroci:

084395.jpg


Mijamy kolejne fontanny:

084785.jpg


i wchodzimy w dzielnicę Zewnętrzne Nowe Miasto (Äußere Neustadt), w odróżnieniu od Wewnętrznego, w którym byliśmy przed chwilą.

085278.jpg


Nowa dzielnica wita nas kolejną fontanną:

085686.jpg


i brudem na ulicach...

Są też pierwsze symptomy tego, że znaleźliśmy się w miejscu życia drezdeńskiej bohemy - pomnik książek, pisarzy, czytelników czy czegoś w tym stylu sfotografowany z trzech stron:

086259.jpg

086618.jpg

086976.jpg


Jeśli chcecie zjeść w Dreźnie naprawdę tanio, Zewnętrzne Nowe Miasto jest takim miejscem. Znajdziecie tu niezliczoną liczbę małych pizzerii, barów tacos, sushi, żarcia hinduskiego, tajskiego i jakiego tam chcecie.

087556.jpg


Jest tanio, ale też nieporządnie i, co tu dużo mówić, brudno (przynajmniej na ulicach). Teraz widać, że jesteśmy w mieście byłego DDR-u :roll:

088189.jpg


Jesteśmy zadowoleni, że już jedliśmy.

088593.jpg


I kiedy zaczynam kręcić nosem, że wcale mi się tu nie podoba i gdzie jest niby ta artystyczna dzielnica, staję jak wryta, bo przede mną, wprost na chodniku, wyrasta takie dzieło:

089138.jpg


Trzeba stanąć w odpowiednim miejscu (zaznaczonym krzyżykiem), żeby zobaczyć to malowidło w 3D. Na zdjęciu wyszło całkiem nieźle, chociaż na żywo wrażenie jest bezcenne :D

Tutaj postacie się już trochę wyciągnęły w lewo, ale za to ma się wrażenie, że siedzę na schodku, murku:

089907.jpg


Niesamowite! Nie wiem, jak się robi takie cuda, ale ogromne brawa dla artysty :mrgreen:

I od tego momentu zaczyna mi się w Äußere Neustadt bardzo podobać :D

090676.jpg


Zresztą z każdym krokiem robi się coraz ciekawiej:

091092.jpg

091451.jpg


A najciekawiej będzie w tym pasażu:

091853.jpg


(Głównie z jego powodu chciałam tu przyjść :D)

Ale o tym napiszę w następnym odcinku... 8)
Ostatnio edytowano 20.04.2020 21:38 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9098
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 01.11.2016 19:09

Rzeczywiście, to malowidło na chodniku, to wielkie..... woooow 8O
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 01.11.2016 21:10

Mnie Drezno bardzo interesuje i cieszę się, że zrobiliście sobie tak długi spacer po tym pięknym mieście :)

Pozdrawiam
Asia :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Relacja czesko-szwajcarska ;) - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone