Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wojak10
Odkrywca
Posty: 97
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojak10 » 12.04.2022 22:18

To ma sens.
W takim razie drugi przykład, przejście graniczne Tornyosnémeti, Słowacja/Węgry. Wskakuję od razu na M30, tam zapytają o winiety. Mam udać się do pobliskiego przejścia- Buzica?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107696
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.04.2022 22:27

Na przejściach granicznych nie pytają o winiety.
Jeśli wjeżdżasz na autostradę, na Węgrzech musisz mieć winietę elektroniczną.
Kontrola jest na autostradzie przy pomocy wideo kamer.
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 13.04.2022 16:00

Czy trasa przez Czechy/Austrię jest dużo szybsza? do tej pory zawsze jeździłem przez Słowację i Węgry, a dokładnie Zwardoń->Żylina->Bratysława->Szombathely->Letenye. Zależy mi na skróceniu czasu podróży bo młody strasznie marudzi nad ranem;) Dodam, że jadę w nocy, z soboty na niedzielę.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7953
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 13.04.2022 16:15

qra69 napisał(a):Czy trasa przez Czechy/Austrię jest dużo szybsza? do tej pory zawsze jeździłem przez Słowację i Węgry, a dokładnie Zwardoń->Żylina->Bratysława->Szombathely->Letenye. Zależy mi na skróceniu czasu podróży bo młody strasznie marudzi nad ranem;) Dodam, że jadę w nocy, z soboty na niedzielę.

Powinno być trochę szybciej, chociaż wiele zależy czy na granicy Slo/Hr będą korki.
Zamiast Zwardoń - Żylina spróbuj A4 - A1 - Ostrawa - Brno - Bratysława, jest drożej o jedną winietę ale na pewno szybciej.
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 13.04.2022 16:32

a przez Węgry coś szybszego? bo ta trasa którą jeźdźę co prawda pusta ale jednak autostrad niewiele
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2184
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 14.04.2022 00:49

qra69 napisał(a):a przez Węgry coś szybszego? bo ta trasa którą jeźdźę co prawda pusta ale jednak autostrad niewiele


Obecnie autostrada/ekspresowa jest od granicy w Rajce aż do Szombathely, czyli większość trasy na Węgrzech.

Na dzień dzisiejszy szybszej trasy nie ma.
LUKASQ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 294
Dołączył(a): 12.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) LUKASQ » 14.04.2022 10:49

qra69 napisał(a):Czy trasa przez Czechy/Austrię jest dużo szybsza? do tej pory zawsze jeździłem przez Słowację i Węgry, a dokładnie Zwardoń->Żylina->Bratysława->Szombathely->Letenye. Zależy mi na skróceniu czasu podróży bo młody strasznie marudzi nad ranem;) Dodam, że jadę w nocy, z soboty na niedzielę.


Bardzo polecam trasę przez CZ/AT bo moim zdaniem to trasa bardzo płynna. Poza tym lepszej nawierzchni na trasie PL>CRO nie uświadczysz nigdzie indziej. Moim zdaniem nawet jak ktoś jest fanem trasy przez SK/HU to warto chociażby raz przejechać się przez CZ/AT.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 14.04.2022 11:18

LUKASQ napisał(a):
qra69 napisał(a):Czy trasa przez Czechy/Austrię jest dużo szybsza? do tej pory zawsze jeździłem przez Słowację i Węgry, a dokładnie Zwardoń->Żylina->Bratysława->Szombathely->Letenye. Zależy mi na skróceniu czasu podróży bo młody strasznie marudzi nad ranem;) Dodam, że jadę w nocy, z soboty na niedzielę.


Bardzo polecam trasę przez CZ/AT bo moim zdaniem to trasa bardzo płynna. Poza tym lepszej nawierzchni na trasie PL>CRO nie uświadczysz nigdzie indziej. Moim zdaniem nawet jak ktoś jest fanem trasy przez SK/HU to warto chociażby raz przejechać się przez CZ/AT.

Jeździłem kilkanaście razy, ale remonty i natężenie ruchu przeniosło mnie z powrotem na SK-H. Dodatkowym atutem jest brak kolejki granicznej SLO-HR (puki co) lub kombinowanie objazdem płatnego odcinka autostrady w SLO. Cenię sobie komfort jazdy więc SK-H jest dla mnie optymalne.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2184
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 14.04.2022 11:53

LUKASQ napisał(a):
Bardzo polecam trasę przez CZ/AT bo moim zdaniem to trasa bardzo płynna. Poza tym lepszej nawierzchni na trasie PL>CRO nie uświadczysz nigdzie indziej..


Jeździłem i przez Węgry, i przez Austrię.

Co do jakości nawierzchni - austriackie autostrady na tę chwilę nie umywają się do węgierskich pod względem komfortu jazdy - z tej prostej przyczyny, że węgierskie są nowe. Austriacka Suddautobahne (A2) jest już bardzo mocno sfatygowana i wymaga remontów (cały czas coś tam wymieniają). Dodatkowo przewagą autostrad węgierskich jest mała liczba zakrętów, a w Austrii pomiędzy Neunkirchen a Loipersdorf trzeba sporo kręcić kierownicą i mocno uważać.

Natomiast co do płynności - wszystko idzie w łeb w momencie dotarcia do przejścia w Macelj, gdzie czasem trzeba postać kilka godzin, podczas gdy w Letenye przejeżdża się w 99% z marszu.
O korkach we Wiedniu nie wspomnę.

Osobiście jeżdżę już tylko przez Węgry. Przez Austrię tylko wtedy gdy muszę (np. do Włoch)
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 14.04.2022 11:57

O rany, może nie będziemy reklamować SK-H, bo zrobi się ciasno jak w CZ-A. :lol:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2184
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 14.04.2022 12:03

wielbiciel napisał(a):O rany, może nie będziemy reklamować SK-H, bo zrobi się ciasno jak w CZ-A. :lol:


Też prawda :mrgreen: :mrgreen:
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 442
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 14.04.2022 13:49

Trasa do Chorwacji wiele razy przejechana i dla nas lepsza jest opcja przez Węgry zgodnie z argumentami wymienionymi wyżej.
W tym roku jednak żona powiedziała że nie damy orba.. zarobić ani grosza zarówno na winietach jak i paliwie i pojedziemy przez Austrię. W sumie to już kilka lat minęło od ostatniego razu więc warto sobie przypomnieć.
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 14.04.2022 14:26

woojtekg napisał(a):Trasa do Chorwacji wiele razy przejechana i dla nas lepsza jest opcja przez Węgry zgodnie z argumentami wymienionymi wyżej.
W tym roku jednak żona powiedziała że nie damy orba.. zarobić ani grosza zarówno na winietach jak i paliwie i pojedziemy przez Austrię. W sumie to już kilka lat minęło od ostatniego razu więc warto sobie przypomnieć.
O ile pojadę w tym roku, to dla mnie tylko opcja PL/CZ/AT/SLO/HR. Co do Węgier, to chętnie bym jechał właśnie nad Balaton w tym roku po 12 letniej "przerwie" jeśli chodzi o ostatni mój raz na Węgrzech. Korci mnie jedno miejsce na Półwyspie Tihany ale z bazą noclegową tam straszna lipa.... A propos Orbana - ani nie zachęcam ani nie odradzam jazdy czy wczasów w HU bo nie jestem zwolennikiem podejścia typu: zrobię mamie na złość i odmrożę sobie uszy (pojadę droższą drogą).
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.04.2022 14:36

marekkowalak napisał(a): Dodatkowo przewagą autostrad węgierskich jest mała liczba zakrętów, a w Austrii pomiędzy Neunkirchen a Loipersdorf trzeba sporo kręcić kierownicą i mocno uważać.
Dla mnie to minus. Trasa ciągnie się i ciągnie, nudna jak flaki z olejem... A tych zakrętów w AT to w większej ilości jest w jednym miejscu....

Na korki w Wiedniu czy Macelj nigdy nie trafiłam (sorry, na granicy raz staliśmy z 15 min)... po prostu planuję trasę tak, aby przejazd wąskim gardłem wypadł o optymalnej godzinie....
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2184
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 14.04.2022 14:40

piekara114 napisał(a): po prostu planuję trasę tak, aby przejazd wąskim gardłem wypadł o optymalnej godzinie....


No właśnie - przez Austrię trzeba dostosowywać moment wyjazdu do korków na granicy i we Wiedniu.

Przez Węgry jedziemy kiedy nam się podoba i prawie nigdy nie stoimy na granicy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 318
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone