Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po prostu PELOPONEZ

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.07.2019 12:37

Mikromir napisał(a):A Ty już po chorwackim urlopie?

Wczoraj wieczorem wróciliśmy :cry:

Dziś po południu wrzucę zajawkę relacji ;)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.07.2019 12:45

maslinka napisał(a):Dziś po południu wrzucę zajawkę relacji ;)

Super, bo ciekawa jestem dokąd Was w tym roku poniosło. :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.07.2019 13:22

Mikromir napisał(a):
mysza73 napisał(a):Będę czytać i podziwiać, ofkors :mrgreen:

Cześć. :D A Ty w jakim kraju aktualnie przebywasz?... Bo to się nieco dynamicznie zmienia... :oczko_usmiech:


Jeszcze w Grecji ... ale to już ostatnie chwile, bo siedzę na lotnisku :cry:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 30.07.2019 15:20

Cieszę się na każdy grecki temat - tym bardziej w Twoim wykonaniu ... a jak będą jeszcze jakieś koleje - tym lepiej :-).
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10887
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.07.2019 16:09

Buber napisał(a):Cieszę się na każdy grecki temat - tym bardziej w Twoim wykonaniu ... a jak będą jeszcze jakieś koleje - tym lepiej :-).

koleje losu i wąskotorowe :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.07.2019 17:13

te kiero napisał(a):
Buber napisał(a):Cieszę się na każdy grecki temat - tym bardziej w Twoim wykonaniu ... a jak będą jeszcze jakieś koleje - tym lepiej :-).

koleje losu i wąskotorowe :D

O tak, i jeszcze koleje zębate. :oczko_usmiech:
Szczególnie koleje losu namieszały nam w tym roku przy wyjeździe :roll: ale ostatecznie wszystko jakoś się ułożyło.

Wojtku, bardzo miło Cię tu widzieć. :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.07.2019 17:33

mysza73 napisał(a):Jeszcze w Grecji ... ale to już ostatnie chwile, bo siedzę na lotnisku :cry:

Już doleciałaś do Polski, czy może w ostatniej chwili zmieniłaś zdanie? ;-)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.07.2019 18:31

Mikromir napisał(a):
mysza73 napisał(a):Jeszcze w Grecji ... ale to już ostatnie chwile, bo siedzę na lotnisku :cry:

Już doleciałaś do Polski, czy może w ostatniej chwili zmieniłaś zdanie? ;-)

Wrrrrr, doleciałam :evil:
Ruszamy na Radom :hut:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.07.2019 19:27

Cześć :)
Postaram się zaglądać i ja... część miejsc ze zdjęć poznaję, części nie, więc chętnie się dowiem gdzie to :cool:
Np te białe domki pod murem 8O , piękne... a to kolejne zdjęcie, pochmurne z przewróconym blokiem kamiennym też ciekawe :roll:
Czekam na c.d. :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.07.2019 21:23

kulka53 napisał(a):Cześć :)
Postaram się zaglądać i ja...

Cześć! Bardzo się cieszę. :D :D :D

te białe domki pod murem 8O , piękne...

Koroni.

a to kolejne zdjęcie, pochmurne z przewróconym blokiem kamiennym też ciekawe

Brama Arkadyjska w Starożytnej Messini.

Dziękuję! :D
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 30.07.2019 21:30

Pięknie się zapowiada. Teren dla mnie nieznany, więc chętnie popatrzę. Tym bardziej, że jakoś nie miałam przekonania do tego obszaru. Ale zainteresowanie wzrasta :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 31.07.2019 00:01

aga_stella napisał(a):... jakoś nie miałam przekonania do tego obszaru. Ale zainteresowanie wzrasta :D

Witaj. :D Myślę, że kilka ciekawych miejsc na Pelo da się znaleźć. :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 31.07.2019 01:59

10 lipca 2019
Lecimy...


...do Aten. Tym razem nie Egonem z Krakowa, a zwykłym łizerem z Katowic, który wprawdzie nie oferował w cenie biletu jedzonka (ani koszernego, ani żadnego innego :mrgreen: ), za to wylatywał w nieludzko stosownej porannej porze (6.20) z lotniska oddalonego od mojego domku o max pół godziny drogi. Będzie trochę o kasie także. Gdy kupowałam bilety lotnicze jesienią, cztery zestawy tam i z powrotem z wówczas obowiązującym bagażem podręcznym 10kg w rozmiarze 55x40x23 cm, plus 1 dodatkowy rejestrowany bagaż 20kg, plus 1 priority (bo miało jeszcze malutki bagaż podręczny), plus 2 wybierane miejsca w każdą stronę, kosztowały mnie 1979 zł. Po kolejnej reformie bagażowej tanich linii dostaliśmy w tej cenie dodatkowo (oprócz 10kg walizek) także mały bagaż podręczny, jedno priority gratis do dużej walizki i opcję pełnego zwrotu kosztów biletów, gdyby nam się ich zmiany nie spodobały. Oczywiście nie wybrzydzaliśmy zbytnio :mrgreen: , ostatecznie waliz i tasiek mieliśmy mieć tyle co u Egona w podobnej cenie, nie było więc źle. Tylko koszernego trochę żal. 8) :oczko_usmiech:

Ludzkie koleje losu prowadzą zawsze ostatecznie do jednego pewnego punktu historii każdego człowieka. Z tego powodu dwa dni przed wylotem okazało się, że małżonek mój nie poleci z nami 10 lipca, lecz wyruszy dopiero kolejnego dnia wieczorem z tego samego lotniska, lecz dla odmiany rajanem, bo akurat był dostępny i nawet o dziwo latał. Cóż, bywa i tak... :roll:

Dolecieliśmy więc do Grecji niejako na raty, lecz ostatecznie wszystko jakoś się ułożyło.

Teraz wypadałoby wstawić zdjęcie z okien samolotu, ale nie mam, bo było duuużo chmur i nie pstrykałam fotek :mrgreen: więc kolejne będzie z dłuuugaśnego korytarza prowadzącego od miejsca lądowania łizerów aż do hali gdzie odbieraliśmy bagaże. Korytarz miał genialny taśmociąg dzięki któremu pokonaliśmy tę przydługą trasę jakieś dwa razy szybciej niż normalnie pieszo, po drodze podziwiając świetne materiały reklamowe (plakaty, filmy, tapety, grafiki etc.) o Atenach i Grecji.

IMG_20190710_085708423.jpg


Jak poprzednio, skorzystaliśmy z lokalnej wypożyczalni samochodów ACR, gdzie wynajęcie auta klasy C na dwa tygodnie przy płatności gotówką kosztowało nas 480 euro w sumie. Blokada na karcie wynosiła ponoć 500 euro, ale jak zwykle nawet jej nie zauważyłam. Nie korzystam z pełnego ubezpieczenia z wypożyczalni, zmieściliśmy się czasowo na styk w naszym rocznym ubezpieczeniu wynajmowanego auta zakupionym w ubiegłym roku online w icarhireinsurance za £39.99. Zimą odkryłam ze zgrozą, że firma ta przestała sprzedawać ubezpieczenia mieszkańcom Polski, jednak upewniłam się mailowo, że stara polisa obowiązuje do dnia wygaśnięcia.

Tak więc 10 lipca w godzinach przedpołudniowych miły pan z ACR zapakował nasze bagaże do trzyletniego Forda Fiesty, na umowie mocno porysował szkic auta dokoła, bo czepiałam się każdej rysy :mrgreen: i wręczył nam kluczyki. Najbardziej podobała mi się jego instrukcja korzystania ze świateł awaryjnych: jeśli musisz się gdzieś na drodze zatrzymać, po prostu naciśnij na ten trójkąt i możesz wyjść z auta. :mrgreen: No tak, przecież to dokładnie tak wygląda na greckich ulicach. :lol:

IMG_20190710_143254179_HDR.jpg


Ponieważ musiałam sama dojechać na koniec Peloponezu wynajętym autem z dwójką dzieci na pokładzie 8O zatrzymałam się tylko dwa razy - na stacji benzynowej i przy Lidlu w Kalamacie. :roll: Startowałam z duszą na ramieniu, kierownica jęczała od uścisku moich dłoni :oczko_usmiech: i chciałam mieć to jak najszybciej za sobą, ale że trasa autostradą aż do Kalamaty była właściwie prosta jak w pysk strzelił, dałam radę i już wczesnym popołudniem mogłam relaksować się na balkonie w Agios Andreas rozkoszując się widokiem na Zatokę Meseńską...

P1320887.JPG


cdn.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.07.2019 06:33

Mikromir napisał(a):Koroni.

OK, byliśmy tylko w Methoni.
Mikromir napisał(a):Brama Arkadyjska w Starożytnej Messini.

Wiedziałem, że gdzieś już coś takiego widziałem :roll: :D
Zajrzałem do naszej relacji ale niestety fotki z tego akurat wyjazdu zniknęły :?

Agios Andreas... czyli tym razem padło na południowy zachód :) . Chyba muszę przelecieć zeszłoroczną relację z niniejszego wątku :roll: bo zapewne trochę mnie ominęło :?

Pozdrawiam :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 31.07.2019 10:24

Z zainteresowaniem przeczytałam o kwestiach organizacyjnych, tak różnych od tego, co my załatwiamy przed i na samym początku urlopu - bookowanie biletów na samolot, obliczanie kilogramów bagażu, wynajem auta z wypożyczalni...

Kiedyś w końcu pewnie i nas to czeka ;)

Danusiu, podziwiam Cię za prowadzenie (wypożyczonego!) samochodu po, z pewnością krętych, greckich drogach 8O :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po prostu PELOPONEZ - strona 29
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone