Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po prostu PELOPONEZ

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 08.11.2018 19:09

Moim zdaniem z roku na rok (patrząc od 7-miu lat) ludzi w GR coraz wiecej.
Czy również tam dotrą ... nie wiem ... ale tam mało miejsc do spania (w AA) więc i na plaży tłumów bym się nie spodziewał

kiedyś pisałem, że sa ładniejsze plaże niż okolice Mili/Kiveri (Argolidzka) czy Meseńsa (AA) w sensie dna, brzegu wody
A sam nie wiem,czy znowu nie wyląduję okolice Mili/Kiveri z tego względu,że kwater jest tam sończona ilość (i nie wielka).
Zastanawia mnie długa plaża w Kiwieri cała w parasolach - skąd Ci ludzie tam się mogą brać

AA jest znacznie mniejsze i kwater naprawdę tam niewiele więc tłumów być nie powinno
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.11.2018 19:53

ogorek napisał(a):Moim zdaniem z roku na rok (patrząc od 7-miu lat) ludzi w GR coraz wiecej.

No tak... ale jednak w Xifias i w ogóle w okolicach Monemvasii było pustawo, i to nawet na początku sierpnia. Ja rozumiem takie zadoopie jak Xifias, ale nawet miejska plaża w Gefyrze, gdzie jest sporo domów, w południe 2 sierpnia wyglądała tak:

aP1310649.JPG


Jeden - dosłownie - prywatny parasol. To było dla mnie trudne do wyjaśnienia... No chyba, że sjesta... :roll:

Wracając do Zatoki Messeńskiej, myślisz, że z drugiej strony zatoki, w takiej dziurze jak np. Kitries, Akrogiali czy Avia, mogłoby być więcej turystów?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.11.2018 20:03

Ja nawet dziś w rozmowie z Potter stwierdziłam, że jak na znajdę nic na tym Parosie (wkurzam się coraz bardziej :evil: ) to ... pojadem do Stefci :hearts: :hearts: :hearts:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 08.11.2018 20:42

Kitries ma ładny port, malutką plaże, jest osłonięte od fal i urocze.
Ale od kilku lat budują tam takie falochrony (nie w samym Kitries ale od Kitries w stronę Kalamaty) i było słychać, że pracują
Może skończyli. Pamietam, ze jak czytalem opinie a AIRBNB o ap i domach za Kitries w stronę Kalamaty to trochę wczasowiczów miało o ten hałas pretensje (że nie zostali uprzedzeni).

Co to znaczy "dużo domów" .... Jak jeden ciąg przy plaży to nie jest dużo.
Dużo to jak masz jakieś pensjonaty,hotele, ... ila rzędów domów.
Mogą być domy do wynajacia a mogą być "dacze" ludzi z Aten i te się zapełniają w weekendy.

Przykładowo jezioro Limni Voulagmenis blisko Aten (za nim swiatynia Hery) było wogóle nie zatłoczone w tygodniu ...
Ale w weekendy czuć było, że to weekend ...

Całe wybrzeze Argolidzie od Plitry w dół do Elafonisos też nie ma zatłoczonych plaż.
Niby na Elafonisos jest trochę ludzi na plazy Simos ale plaza jest OGROMNA i skłąda się z dwu zatok - możesz być całkiem osamotniona - jak zechcesz

Już nie jestem wyznawcą "tylko my w tej zatoczce/plaży". Plaże z prysznicami, toaletami, lazaami z parasolami i małą "kawiarenką" też mają swój urok (oczywiscie mówię o niewieliej grupie ludzi). Na początku lipca w AA bylismy na tej plazy z leżaczkami 2 razy praktycznie sami. A leżaków sporo

Zamówiliśmy sok w barze swiezo wyciskany - chyba 2.5 - i piło się go świetnie pod parasolem - na lezaku.
Posnorkelowalismy, wypłukalismy się pod prysznicem i pograliśmy w karty.

Jak hotel, osrodek - ma wlasną plażę to raczej liczba lezakow bedzie x 2/3 liczba pokoi.
A te hotele w AA są malutkie.

Woda, brzeg - bardziej podobał mi się po wschodniej stronie zatoki (zwłaszcza okolice Jaskini Diros)
Ale jak masz w planach Pylos, ... to AA jest świetną miejscówką (i spokojną) jako baza wypadowa.
Ale nie siedzialbym tam dłużej jak kilka dni

Ja zrozumialem, ze wiekszosc ludzi z forum GRECJA.iq24.pl twierdzi, ze dzien bez ruszania auta (zwiedzania, inna plaza) to dzien stracony
To czy musi to być kwatera przy morzu ? Nie ma jakis apartamencikow z basenem np ?
A do morza spacerem lub autem ?
Mysza ile dochodzilas do plazy ?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.11.2018 21:13

ogorek napisał(a):Mysza ile dochodzilas do plazy ?

Ale o który apartman mnie pytasz, ten u Stefci?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 09.11.2018 09:23

ogorek napisał(a):Ale od kilku lat budują tam takie falochrony (nie w samym Kitries ale od Kitries w stronę Kalamaty) i było słychać, że pracują

Dzięki za info, spokój to ważna rzecz.

ogorek napisał(a):Co to znaczy "dużo domów" .... Jak jeden ciąg przy plaży to nie jest dużo.
Dużo to jak masz jakieś pensjonaty,hotele, ... ila rzędów domów.

Miałam na myśli całe miasteczko z hotelikami i apartamentami, jakim jest Gefyra

ogorek napisał(a):Całe wybrzeze Argolidzie od Plitry w dół do Elafonisos też nie ma zatłoczonych plaż.

Powiedziałabym nawet, że cała Lakonia - poza małymi wyjątkami - jest raczej niezadeptana przez turystów.

ogorek napisał(a):Już nie jestem wyznawcą "tylko my w tej zatoczce/plaży". Plaże z prysznicami, toaletami, lazaami z parasolami i małą "kawiarenką" też mają swój urok (oczywiscie mówię o niewieliej grupie ludzi).
...
A te hotele w AA są malutkie.

No niby tak... ale jednak samotność na wakacjach mi się marzy... Może się jednak przekonam kiedyś do hotelików... Jedną propozycję w takim na samej plaży mam interesującą cenowo, ale ciągle się łamię...

ogorek napisał(a):Woda, brzeg - bardziej podobał mi się po wschodniej stronie zatoki (zwłaszcza okolice Jaskini Diros)

No właśnie, mnie też się podobało w tamtych okolicach, tylko stamtąd wszędzie daleko...

ogorek napisał(a):To czy musi to być kwatera przy morzu ? Nie ma jakis apartamencikow z basenem np ?
A do morza spacerem lub autem ?

Jeszcze nie mieszkałam w apartamencie na samej plaży, zawsze musiałam kawałek podejść - czasem 100m, czasem 200m, a w Bułgarii raz mieliśmy dom z basenem kilometr od plaży - niby fajnie, ale ciągłe dojeżdżanie do plaży nie było tak całkiem komfortowe. Ciągle mi się marzy, żeby zasypiać przy szumie fal - jak kiedyś na Pagu, gdzie tak wiało nocami, że to morze słychać było nawet z daleka z wysokiego klifu. :lol:


BTW, czy przejazdem przez Kalamatę ciężko się przedrzeć samochodem? Korkuje się mocno w sezonie, czy nie ma tam takiego problemu?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.11.2018 09:33

ogorek napisał(a):Ja zrozumialem, ze wiekszosc ludzi z forum GRECJA.iq24.pl twierdzi, ze dzien bez ruszania auta (zwiedzania, inna plaza) to dzien stracony
To czy musi to być kwatera przy morzu ? Nie ma jakis apartamencikow z basenem np ?
A do morza spacerem lub autem ?
Ja nie muszę mieć app. przy plaży, bo i tak na dzikie plaże (różne) podjeżdżamy samochodem (wolę zatoczki ze skałkami niż duże długie plaże), no ale na wieczór muszę mieć centrum miasteczka w zasięgu spaceru i to miasteczko musi być nad samym morzem - lubię spacerować promenadą wzdłuż morza, bez tego to dla mnie nie wakacje.... Właśnie myślę m.in. o Waszym Pelo, ale czy znajdę miejscowość, która spełni moje oczekiwania? i jeszcze w pobliżu będą plaże idealne do snurkowania?
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 09.11.2018 09:47

Mikromir napisał(a):To naprawdę bardzo fajne miejsce.


Jakoś się wcale nie dziwię. :papa:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 09.11.2018 09:59

No wygląda pięknie 8O
Bo wszyscy byli na Riwierze Olimpijskiej :mrgreen:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 10.11.2018 08:54

piekara114 napisał(a):na wieczór muszę mieć centrum miasteczka w zasięgu spaceru i to miasteczko musi być nad samym morzem - lubię spacerować promenadą wzdłuż morza, bez tego to dla mnie nie wakacje.... Właśnie myślę m.in. o Waszym Pelo, ale czy znajdę miejscowość, która spełni moje oczekiwania? i jeszcze w pobliżu będą plaże idealne do snurkowania?

Co do snurkowania - raczej nie pomogę, specem nie jestem. Mogę tylko powiedzieć, że najbardziej przejrzystą wodę + kamienie zamiast piachu + skałki widziałam właśnie w tych zachodnich okolicach Mani, które odwiedziłam. Co nie znaczy, że gdzie indziej była mętna - nawet tam gdzie piach, żwirek czy mieszanina piasku i kamieni, w wodzie była dobra widoczność, nie jakaś zawiesina. Ale rozumiem, że chodzi Ci raczej o życie podwodne...
Co do miasteczek - czy możesz choć w przybliżeniu określić, który rejon Peloponezu Cię najbardziej interesuje?

ajdadi napisał(a):
Mikromir napisał(a):To naprawdę bardzo fajne miejsce.

Jakoś się wcale nie dziwię. :papa:

:) :papa:

Beata W. napisał(a):No wygląda pięknie 8O
Bo wszyscy byli na Riwierze Olimpijskiej :mrgreen:

:lol:
Każdy kraj na swoją Makarską. :wink: :papa:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 10.11.2018 16:12

piekara114 napisał(a):
ogorek napisał(a):Ja zrozumialem, ze wiekszosc ludzi z forum GRECJA.iq24.pl twierdzi, ze dzien bez ruszania auta (zwiedzania, inna plaza) to dzien stracony
To czy musi to być kwatera przy morzu ? Nie ma jakis apartamencikow z basenem np ?
A do morza spacerem lub autem ?
Ja nie muszę mieć app. przy plaży, bo i tak na dzikie plaże (różne) podjeżdżamy samochodem (wolę zatoczki ze skałkami niż duże długie plaże), no ale na wieczór muszę mieć centrum miasteczka w zasięgu spaceru i to miasteczko musi być nad samym morzem - lubię spacerować promenadą wzdłuż morza, bez tego to dla mnie nie wakacje.... Właśnie myślę m.in. o Waszym Pelo, ale czy znajdę miejscowość, która spełni moje oczekiwania? i jeszcze w pobliżu będą plaże idealne do snurkowania?


Nafplio. Tylko nie wiem jak z kwaterami w Nafplio i okolicy.
Kwatera gdzieś w okolicy spaceru do portu/starówki.

Widziałem ogłoszenia o wynajem długoterminowy w Nafplio - to powyżej Nafplio były ceny bardzoumiarkowane ale raczej dojazd do portu gdzie jest olbrzymi parking.

A jak już trzeba dojeżdzać to równie dobrze można zamieszkać w Tolo/Drepano/Vivieri/Mili/Kiviery i do Nafplio 20 minut autem.
Wyjdziena to samo co mieszkanie powyżej Nafplio i 20-30 minut spacer

No chyba, ze w centrum Nafplio są kwatery w rozsądnych cenach.
Plaza w Nafplio to takie bardziej skałki właśnie.

Ale jakbyś celowała w PEO to polecam Nafplio na kila dni i kilka dni w zatoce Lakonskiej (tam z promenadą słabo ale najlepsze wycieczki to Monemvasia, jaskinia Diros, wyspa Elafonisi). A te wycieczki są najlepsze z mety własnie gdzieś pomiędzy Plitra a Elafonisos
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 10.11.2018 16:23

Rzeczywiście, Nafplio jest ładnym miastem, mam na myśli starówkę i okolice. Styl bardziej włoski niż typowo grecki, ale kolorowe uliczki mają naprawdę dużo uroku. No i promenada praktycznie dokoła cypla. Stateczki w porcie. Twierdze. Dużo do zwiedzania w okolicy. Zostaje tylko poszukać odpowiednich plaż...

Południowa strona cypla:

aaP1300992.JPG


aaP1300991.JPG


Ale południowa część Peloponezu ma zupełnie inny klimat, bardzo mi się tam podobało.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 10.11.2018 18:33

co to jest poludniowa cz PEO ?
Są 3 "palce" i kazdy trochę inny
Tak naprawdę to sa 4 (ten mały tam są ciekawe Poros, Methana, zatoka 'russian bay', Hydra, Spetses)

Ten wielki palec w zatoce Argolidzkiej liczę osobno

Zresztą kazda z zatok ma inne wybrzeze od strony zachodniej inne od wschodniej.
Np. wybrzeże w Lakońskiej od Plitra do Elafonisos wydaje się ciekawsze niż od Gythio w dół

Zupełnie inna kraina jest widokowo, portowo, plazowo w Mesenskiej na wschodnim i zachodnim wybrzezu

Dosyć fajny jest południowa część tego ostatniego na zachód cypla (dlugie plaze, twierdze - Methoni)
Nie podobała mi się zatoka przy tym palcu Argolidzkiej (kawałek od Pavlopetri do Neapoli).
Zresztą połnocne skraje zatok są "nijakie" czy to okolice Kalamaty, czy Lakońskiej czy nawet Argolidzka kawałek za Mili do Nafplio.
https://goo.gl/maps/zFt8cM49XST2
ludzie kąpali sie tez tu i wypływali poz https://goo.gl/maps/9JGK8axGLB32
https://goo.gl/maps/DMamvdukZjL2
malowniczy kosciolek https://goo.gl/maps/J2pav8czECR2
https://goo.gl/maps/VsoNqSSMNTy
tu byly tylko mewy https://goo.gl/maps/VsoNqSSMNTy



Płynąć łodką od Nafplio do Tolo pamietam fajne kapliczki na skałach czy nawet kilka zatok z fajną wodą
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 10.11.2018 18:58

ogorek napisał(a):co to jest poludniowa cz PEO ?
Są 3 "palce" i kazdy trochę inny

No właśnie. Wszystkie mają fajne zakamarki. Bardzo różne, ale na każdym jest coś, co mnie pociąga. I każdy się różni od okolic Nafplio, które są takie... hmmm... bardziej cywilizowane?... :wink:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 11.11.2018 00:25

Ale @piekara i sporo ludzi z CRO szuka takiego 'schludnego', malowniczego miasteczka z duża ilością ryneczków, jest gdzie pospacerować, jest park, zabytkowe umocnienia.

Zresztą nawet przewodniki PASCAL-a opisują Nafplio jako najładniejsze miasteczko w GR

Znam miejsca gdzie są 4-ry bungalowy, 3 domeczki tawerna i nawet porcik.
Ale z czasem brakuje spaceru w bardziej cywilizowanym miejscu. A z tamtego miejsca nawet do wioski jest 10km

W Nafplio jest sterta kawiarni, klubów, tawern, fastfoodów, sklepów, sklepików, zabytków, ryneczków, ... ogromny parking w porcie
Wiele miejsc do spacerowania (nie tylko okolice portu ale umocnienia czy samo miasteczko)

No ale praktycznie brak typowej "miejskiej" plaży.
Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości Nauplion był w latach 1823-1834 pierwszą stolicą nowożytnego państwa greckiego (podupadłe pod panowaniem tureckim Ateny liczyły wówczas jedynie ok. 6 tys. mieszkańców). Jesienią 1828 r. zamordowano w nim pierwszego greckiego premiera J. Kapodistriasa.


Czy jest "włoskie". Twierdza i sporo zabytków z "panowania" Weneckiego.
Ale czyć Chania na Krecie nie ma również (częściowo) podobnego charakteru ?

Zresztą czy GR to znaczy małe białe domki z niebiesimi okiennicami ?
Czy ew rozpadajace się domeczki tak chętnie fotografowane.

Ta unikalna architektura Mani wywodzi się ponoć z piractwa ....
Klasyczne miasteczka GR z super wąskimi uliczkami kojarzą mi się po latech z bałaganem planistycznym (i pozwoleniowym zapewne).

Będąc w Nafplio można jeździć do Vivari, Mili, za Kiveri gdzie są zatoczi w skałkach
Lub być w tych bardziej rustyalnych miejscach a jeździć od czasu do czaasu do Nafplio właśnie.

Ale OK - nie kazdy jadac na urlop chce mieć jakieś miasteczko.
Są tacy co wolą kamping czy osrodek z dala od jakiegokolwiek miasteczka
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po prostu PELOPONEZ - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone