Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po prostu PELOPONEZ

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.09.2018 21:28

agata26061 napisał(a):Bardzo lubię w Chorwacji (zdaje się, że w Grecji też to mają) te ich ławeczki, krzesełka, stoliczki poustawiane w każdym zakątku. Nadaje to fajny klimat tym uliczkom czy schodkom. Podoba mi się :hearts: :hearts:

O tak, to ma swój urok. :D Tak jak stoliki kawiarniane nad samym brzegiem morza... :D

piekara114 napisał(a): Grecja jest znana ze skórzanych butów, które podobno są świetnej jakości i co ważne bardzo wygodne i o modnym designie... To jedna z lepszych pamiątek z Gr... Na Krecie było tego pełno. W Chanii jest nawet jedna uliczka, gdzie sprzedawali tylko wyroby ze skóry: buty, sandałki, paski, torebki...futerka też się znalazły (te to dominują na Riwierze Olimp.)....

To wiele tłumaczy. A ja tam pojechałam bez praktycznego przygotowania w tym temacie... :oops: :oczko_usmiech:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.09.2018 21:33

29 lipca 2018
Niedziela w Nafplio...


Zerkniemy na kilka ciekawych miejsc...

Oczywiście musieliśmy zajrzeć na Plac Syntagma, czyli Konstytucji - całkiem spory 8O i mocno wypolerowany... :)

aP1300888.JPG


aP1300899.JPG


...z Muzeum Archeologicznym w budynku dawnego weneckiego arsenału...

aP1300887.JPG


Naszą uwagę na placu przyciągają ślady pozostawione przez Wenecjan...

aP1300893.JPG


...które ktoś niegodnie potraktował... :?

aP1300894.JPG


...oraz pomnik:

aP1300896.JPG


Na skraju placu widać Vouleftikon, czyli dawny budynek Parlamentu, zbudowany w 1730 przez Turków jako meczet...

aP1300890.JPG


...wraz z dawną medresą...

aP1300882.JPG


Budynek niestety był zamknięty, ale zza drzwi dochodziły dźwięki fortepianu - próba przed koncertem.

Po drugiej stronie placu, w głębi, inny meczet zamieniono na teatr:

aP1300891.JPG


Sporo tu tych byłych meczetów... :roll:

aP1300930.JPG


Są też kościoły prawosławne, of course, jesteśmy przecież w Grecji, bądź co bądź. :wink:

Wypada tu wspomnieć o kościele Agios Spiridon, który został świadkiem udanego niestety zamachu na pierwszego prezydenta niepodległej Grecji, Joanisa Kapodistriasa w roku 1831 .

aP1300924.JPG


Maczali w tym palce i broń - a jakże - Manioci z rodu Petrobeja Mawromichalisa, tego samego, który ze swymi oddziałami pierwszy zaatakował turecki garnizon w Kalamacie, inicjując walkę o niepodległość. Niestety, ten niezwykły, silny i niezależny przywódca poróżnił się z Kapodistriasem (to osobna długa historia), a jego aresztowanie i uwięzienie w Nauplionie doprowadziło do prawdziwego buntu na półwyspie Mani. Dwaj rozwścieczeni krewni Petrobeja w akcie wendetty dopadli prezydenta zmierzającego na niedzielną mszę w Agios Spiridon...

aP1300923.JPG


Petrobej Mawromichalis zajmował jeszcze wiele zaszczytnych stanowisk za panowania Ottona aż do swej śmierci w glorii sławy w roku 1848...
O Maniotach jeszcze później będzie - duuużo. :oczko_usmiech:

Zapomniałabym o Muzeum Komboloi, czyli słynnych paciorków. :)

IMG_20180729_124532144.jpg


Zajrzeliśmy do paru innych miejsc, z których zdjęć już brak. :roll:

Od tego wędrowania mocno zgłodnieliśmy, zatem czas był na lunch w jednej z niewielkich knajpek. :)
Praktyczne zdjęcie kawałka menu: :mrgreen:

IMG_20180725_185938837.jpg



No i oczywiście trzeba też udać się na deser... 8)

aP1300914.JPG


zerknąwszy następnie na okoliczne palmy :wink:

aP1300915.JPG


A potem można ruszyć w dalszą drogę - wysoko! 8O

:papa:
Ostatnio edytowano 08.09.2018 09:01 przez Mikromir, łącznie edytowano 3 razy
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 07.09.2018 21:57

Witam :smo:
ale mam zaległości :roll: ale może szybko trzepnie śniegiem to nadrobię :mrgreen: :papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.09.2018 22:05

lotnikwsk napisał(a):Witam :smo:
ale mam zaległości :roll: ale może szybko trzepnie śniegiem to nadrobię :mrgreen: :papa:

Cześć. :-) Lepiej późno niż wcale. :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 08.09.2018 08:34

Home Made Italian Ice Cream - zrobiłeś mi takiego smaka , że chyba do fabryki czekolady na lody pojadę :oczko_usmiech:
Pięknie tam 8)


Pozdrawiam
Piotr
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 08.09.2018 09:25

dla mnie najladniejsze miasto w GR. Mógłbym na obrzezach zamieszkac.

Szwedanie sie jest fajne - zazwyczaj przebywalismy 5-7 dni w jednym miejscu a potem przeprowadzka.

Ale ostatnio jedno miejsce powtórzyło sie kilka razy i córka ma dwie koleżanki z GR plus "cała" wioska zaczepia i rozmawia o zyciu albo gdzie cos zjesc ...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.09.2018 14:08

piotrf napisał(a):chyba do fabryki czekolady na lody pojadę :oczko_usmiech:

Masz jakąś w pobliżu? Byłabym zainteresowana... :wink:

aaczekolada.jpg


ogorek napisał(a):dla mnie najladniejsze miasto w GR. Mógłbym na obrzezach zamieszkac.

Całkiem ładne, choć takie trochę nie klasycznie greckie. Mało białego, dużo innych kolorów.

ogorek napisał(a): jedno miejsce powtórzyło sie kilka razy i córka ma dwie koleżanki z GR plus "cała" wioska zaczepia i rozmawia o zyciu albo gdzie cos zjesc ...

Czyli prawie swojak. :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.09.2018 14:14

Mnie z kolei zrobiłaś smaka na souvlaki albo inne wrapy :D Całkiem przyzwoite ceny!
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.09.2018 15:29

maslinka napisał(a):Mnie z kolei zrobiłaś smaka na souvlaki albo inne wrapy :D Całkiem przyzwoite ceny!

I smaczne potrawy. :-) Mitato mogę polecić.
Rzeczywiście, wrapy były całkiem niedrogie, a ja też je zazwyczaj lubię. Większe porcje suflaków (3 patyki :wink: )już jako normalne danie "talerzowe" nieco droższe:

IMG_20180725_185949528.jpg


ale porcje całkiem spore, z dodatkami (frytki, pita, warzywa, sos).
Tu syn już zdążył pożreć jednego chicken fillet homemade souvlaka i wszystkie frytki: :mrgreen:

IMG_20180729_132658784.jpg


Jak na turystyczne miasto nie było cenowo tak źle. :wink:
Generalnie w Grecji dało się dość łatwo znaleźć proste dania - takie do spożycia w trakcie zwiedzania, "w biegu" - w dość akceptowalnych cenach, mniej więcej jak te wyżej. Tylko jedna restauracja na Peloponezie mocno mi się naraziła :x ale to byli Manioci :wink: - o nich później.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.09.2018 21:45

Mikromir napisał(a):Rzeczywiście, wrapy były całkiem niedrogie, a ja też je zazwyczaj lubię.
Wrapy to dla Ciebie gyros-pita? frytki, mięso, cebula, pomidor, sos zawinięte w pitę?
Obrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 08.09.2018 22:13

Mikromir napisał(a):
piotrf napisał(a):chyba do fabryki czekolady na lody pojadę :oczko_usmiech:

Masz jakąś w pobliżu? Byłabym zainteresowana... :wink:


https://pl.tripadvisor.com/Restaurant_R ... outhe.html

CzekPelczar.jpg


Czekolada.jpg


Danusiu , "niebo w gębie" to mało powiedziane :D , do tego sporo atrakcji dla dzieci : czekoladowy pociąg , czekoladowy wodospad ( czekoladospad chyba :lol: ) , czekoladowe śruby , narzędzia , motocykle ect. , nawet buty z czekolady można nabyć . . .


Pozdrawiam
Piotr
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.09.2018 23:06

piotrf napisał(a):
Mikromir napisał(a):
piotrf napisał(a):chyba do fabryki czekolady na lody pojadę :oczko_usmiech:

Masz jakąś w pobliżu? Byłabym zainteresowana... :wink:

(...)
Danusiu , "niebo w gębie" to mało powiedziane :D , do tego sporo atrakcji dla dzieci : czekoladowy pociąg , czekoladowy wodospad ( czekoladospad chyba :lol: ) , czekoladowe śruby , narzędzia , motocykle ect. , nawet buty z czekolady można nabyć . . .

Oooo 8O W takim razie, jeśli kiedyś zajrzę w te okolice, z pewnością też wstąpię. Może niekoniecznie na czekoladowego buta, ale na filiżankę ciepłej czekolady na pewno. :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.09.2018 23:10

piekara114 napisał(a):
Mikromir napisał(a):Rzeczywiście, wrapy były całkiem niedrogie, a ja też je zazwyczaj lubię.
Wrapy to dla Ciebie gyros-pita? frytki, mięso, cebula, pomidor, sos zawinięte w pitę?

Tak, dokładnie to coś figurowało w menu jako wraps - właściwie chyba to samo, co na talerzu z daniem normalnym, tylko zawinięte w pitę i podane na desce / talerzyku. No, może tylko mięsa trochę mniej się tam zmieściło niż na talerzu z trzema suflakami. :wink: Ale tak jak pisałaś gdzieś wcześniej, sycące i niedrogie.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 09.09.2018 08:12

piekara114 napisał(a):
Mikromir napisał(a):Rzeczywiście, wrapy były całkiem niedrogie, a ja też je zazwyczaj lubię.
Wrapy to dla Ciebie gyros-pita? frytki, mięso, cebula, pomidor, sos zawinięte w pitę?
Obrazek

Takie podobne do jakże w Polsce sławnego kebaba ;)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 09.09.2018 08:29

agata26061 napisał(a):
Takie podobne do jakże w Polsce sławnego kebaba ;)

Dokładnie. U nas wrapy są tradycyjnie takie bardziej "naleśnikowe" i zrolowane. Tam chyba nazwali tak wszystko, co - jak sama nazwa wskazuje - dało się opakować w np. pitę oraz papier i jeść "w ręce", w tym tradycyjne kebaby, gyrosy, czy jak tam zwał - stąd ten nagłówek menu. Ale oczywiście zamawialiśmy coś na kształt naszego kebaba / gyrosa w bułce, tylko serwowanego z różnymi rodzajami mięsa do wyboru.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po prostu PELOPONEZ - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone