Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zip20
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 22.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) zip20 » 14.09.2023 17:29

baska napisał(a):Niestety nasze państwo znów zrobiło skok na kasę i z dniem 31 stycznia 2023 tracą ważność wszystkie dotychczasowe dokumenty rejestracyjne.

Uprzejmie przypominamy, że od dnia 1 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Powstał jeden ogólnopolski rejestr jednostek morskich i śródlądowych prowadzony w systemie teleinformatycznym – REJA24.
Dokumenty rejestracyjne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów tj.:

· ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym - rejestry prowadzone przez starostów,

· ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej - rejestry jachtów śródlądowych prowadzone przez Polski Związek Żeglarski i Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego,

· ustawy z dnia 18 września 2001 r. – Kodeks morski - rejestr jachtów morskich prowadzony przez Polski Związek Żeglarski

zachowują ważność tylko do dnia 31 stycznia 2023 r.
Właściciele jednostek pływających zarejestrowanych w ww. rejestrach mają obowiązek je na nowo zarejestrować w rejestrze jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m – REJA24.

Wnioski o rejestrację jednostek pływających można kierować do dowolnie wybranego organu rejestrującego, tj.: starostów (starostwa powiatowe), prezydentów miast na prawach powiatów, Polskiego Związku Żeglarskiego i Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego bez względu na fakt, gdzie uprzednio była zarejestrowana jednostka pływająca.
Procedura rejestracji kończy się wydaniem dokumentu rejestracyjnego jednostki pływającej.
ODBIÓR DOKUMENTU może nastąpić jedynie w organie rejestrującym (dokument nie może być przesłany wnioskodawcy), dlatego wybierając organ rejestrujący wnioskodawca powinien wziąć pod uwagę wygodę dotarcia do jego siedziby.

My na szybko rejestrowaliśmy tuż przed wyjazdem, bo nie chcieliśmy ryzykować że nie sprzedadzą nam winiety. Ale jak widać tam na szczęście nie dotarła jeszcze chyba informacja o nowych dowodach



Właśnie sprawdzam ten portal reja tylko nie wiem co ja mam wpisać w port macierzysty jak ja nie mam takiego portu.
Ogólnie wiele niewidomych, zanurzenie pontonu, i jeszcze kilka innych informacji których nie ma na certyfikacie od pontonu

Druga sprawa jak rejestrowałem PZM to mam go wyrejestrować z stamtąd bo teraz wygodniej w starostwie zarejestrować ?
koks88
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 11.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) koks88 » 15.09.2023 07:05

Port macierzysty wpisz dowolny nie ma to żadnych konsekwencji przynajmniej ja takich nie znam. Zanurzenie pontonu też wpisz to co ci się wydaje realne np 0,2m nikt się tego nie czepia i nie sprawdza. Polecam obejrzenie filmików instruktażowych na stronie reja24 > platforma szkoleniowa > materiały szkoleniowe dla interesantów. Temat przerabiałem pierwsze pływanie z winietą w Cro już za mną. Wszystko poszło bez problemu.
LUKASQ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 311
Dołączył(a): 12.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) LUKASQ » 19.09.2023 13:17

Jaka jest waszym zdaniem minimalna moc silnika do pontonu aby już fajnie poruszać się nim po Adriatyku i najmniejsza moc do motorówki ?
koks88
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 11.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) koks88 » 19.09.2023 13:25

Podaj więcej szczegółów. Przynajmniej wymiary ilość osób na pokładzie rodzaj dna/podłogi jeżeli chodzi o ponton. Jeżeli chodzi o motorówkę to podaj konkretny model. A najlepiej przeczytaj ten temat (tak wiem to zajmie dużo czasu) to wyrobisz sobie jakieś zdanie. Generalnie odpowiedzi konkretnej i tak nie uzyskasz, ale pewnie kilka osób poda swoje przemyślenia w tym temacie.
ventus
Croentuzjasta
Posty: 176
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 19.09.2023 15:28

Zdania mogą być różne. Zależy to od wielkości pływadła,liczby i wagi pasażerów. Dla przykładu, ponton 3,6m i 3 osoby, wystarczy 15KM, 4m i ciut więcej- 3 do 5 osób, minimum 20KM. Oczywiście z mniejszą mocą też popłyniesz, ale pojawi się problem z wejściem w ślizg i mało komfortowe słuchanie, wysilonego motoru. Motorówka to dość obszerny temat, ale co by nie powiedzieć, żeby nazwać to wg. mnie motorówką, należałoby zaczynać od 40KM, żeby w razie czego móc kogoś, lub coś pociągnąć. To moje zdanie, wypracowane na fali. Wszystko trzeba dobierać pod swoje potrzeby. Ja mogę na pontonie zawiesić max 50KM, ale pojawią się pytanie po co. Po Jadranie nie za często, uda się wykorzystać moc, ze względu na zafalowanie. Kto pływał gumiakiem, ten wie. Do tego waga silnika. Trzeba szukać pomocy przy zmontowaniu takiego sprzętu, lub wozić na przyczepie. Myślę, że to nie ma sensu. Ciągnąć przyczepę z 4 metrowym dmuchańcem przez 1200 km. Zestaw z mniejszym silnikiem, jest bardziej uniwersalny i doskonale połknie go bagażnik vana lub busa. Ciekaw jestem co koledzy na to. Pozdrav
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 19.09.2023 18:00

Może podpowiedź.Ponton 270 cm jaki silnik optymalny?.Producent pisze do 5 km
Czy na 2 osoby może byc o mniejszej mocy .Wg mnie mniejsza moc to mniejszy ciężar do przenoszenia silnika do wody.
opet
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 03.06.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) opet » 19.09.2023 18:26

Mniejszy od 5 KM to raczej nie na Jadran. Chyba, że chcesz pływać przy plaży. Albo jako tender do jachtu.
Trzymaj się instrukcji pontonu. Taki mały da ci radość na 1, albo pół, pobytu. Apetyt rośnie w miarę pływania.
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 19.09.2023 19:00

Skoro już wiem o mocy.Prosze o podpowiedź.Dwu czy cztero suw.I najmniej awaryjna marka.Pewno będe szukał używki.
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 19.09.2023 21:24

Korzystając z okazji w tym wątku chciałem podziekować za porady i pomoc w zakupie pontonu w Niemczech kol.boboo.Dodam że obecnie pontony Viamare u Niemca połowę taniej niż u Nas.
ventus
Croentuzjasta
Posty: 176
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 20.09.2023 22:08

Każdy z silników ma swoje plusy i minusy, jak to bajkach bywa. Jedno co mogę stwierdzić, jeśli dwusuw, to z automatycznym dozowaniem oleju. W tym momencie, wybór staje się prostszy - Yamaha Autolube. Czterosuwy są zwykle troszkę cięższe i wymagają serwisu olejowego i rozrządu. Nie jest to dziś takim problemem jak 20 lat temu. Są za to cichclsze i bardziej ekonomiczne. Tylko czy ma to znaczenie przy małych mocach, raczej nie wielkie. Dużo zależy od kwoty.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 26.09.2023 08:58

zip20 napisał(a):
Druga sprawa jak rejestrowałem PZM to mam go wyrejestrować z stamtąd bo teraz wygodniej w starostwie zarejestrować ?


np. jak był w PZZ to można zaznaczyc, ze chcesz utrzymac numer i nazwę.

1. ponoc trzeba san dowodu ale ja sie logowałem przez epuap i skanu nie dawałem
2. w certyikacie CE nie było liczby miejsc. kazali mi wpisać ze nieznana. Dopiero mail, ze załączyłem zdjęcie tabliczki i tam jest to znowu korespondencja przez reja ze tak jak było ;)

niektóre załączniki wymagane nie mają sensu dla riba wiec w to miesjce wrzucałem drugi raz tabliczkę itp
LUKASQ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 311
Dołączył(a): 12.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) LUKASQ » 27.09.2023 16:47

Trochę kurcza szkoda że w tym dziale nikt nie robi takich fotorelacji jak inni opisują wyprawy np do Włoch jak w innych wątkach :( Super by było poczytać o wesołej pontonowej czy motorówkowej przygodzie w HR przy śniadaniu albo przerwie obiadowej w pracy
ventus
Croentuzjasta
Posty: 176
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 27.09.2023 19:14

Jak to nie robi a Cromaniak ,,boboo", obszerne relacje, poszukaj
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 27.09.2023 19:43

:lol: Kolega Boboo poszedł w działalność podziemną :D .
Dobrze że chociaż istnieje duchem w tym wątku.
Niebieski2008
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 28.09.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Niebieski2008 » 28.09.2023 08:57

ogorek napisał(a):
zip20 napisał(a):
Druga sprawa jak rejestrowałem PZM to mam go wyrejestrować z stamtąd bo teraz wygodniej w starostwie zarejestrować ?


np. jak był w PZZ to można zaznaczyc, ze chcesz utrzymac numer i nazwę.

1


Tak było do 31 stycznia 2023 roku. Teraz niestety dostaje się zupełnie nowy numer. Reje24 , darujcie sobie lepiej iść do Starostwa Powiatowego do wydziału Ochrony Środowiska tam załatwicie wszystkie. Trzeba mieć wszystkie faktur-umowy od łodzi , pontonu , silnika.... Certyfikat jednostki CE jeśli ktoś ma oraz zdjęcie TABLICZKI certyfikatu CE z jednostki.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 746
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone