Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy raz w CRO - kilka pytań

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.06.2018 22:32

Jarek999 napisał(a):Większość odradza jazdę Jadranką dla przyjemności i widoków, ale ja się z tym nie zgodzę, z pewnymi zastrzeżeniami.
Zwiedziłem Jadrankę od Rijeki po Cavtat, ale oczywiście nie na raz. Warto podzielić taką wycieczkę na kilka części. Dla mnie najciekawsza część zaczyna się od Zadaru i np. w jednym roku jadąc na Ciovo zjechałem z autocesty w Zadarze, zwiedziłem rankiem Zadar ( nie ma tłumów, wspaniała atmosfera budzącego się miasta - byliśmy od ok. 8 rano), a potem wzdłuż morza do Trogiru. Następnym razem jadąc znów na Ciovo odbiliśmy z autostady w Senij, dojechaliśmy do Zadaru, robiąc krótkie przerwy widokowo-krajoznawcze po drodze, a w Zadarze wskoczyliśmy na autostradę i dojechaliśmy nią do Trogiru. Wracając tego roku znów odbiliśmy w Senij i na północ do Rijeki i dalej do jaskiń w Postojnej w Słowenii.
Innego roku jadąc do Makarskiej, jechaliśmy od Trogiru Jadranką, właśnie dla widoków - a korki (nieliczne) pozwalają nawet kierowcy podziwiać widoki.
Jadąc na Peljesac, zwiedzaliśmy wybrzeże od Makarskiej do Stonu, a zwiedzając Dubrownik dotarliśmy do Cavtat.
W tym roku mam nadzieję dojechać dalej, bo do Baru w Czarnogórze, jadąc od Ploce Jadranką.
Nie każdy uważa taką drogę, jako drogę przez mękę, dla nas to prawdziwa gratka za każdym zakrętem widzieć nowy, piękny widok, a fotki i filmy z takiej trasy pozwalają przetrwać długi zimowe wieczory.
Ale oczywiście zaliczenie takiej trasy na raz to tylko zaliczenie, nie da się w 10 godzin "smakować" takiego piękna, można co najwyżej go "liznąć".

Jedno pytanie - miałeś 4-latka na pokładzie. :?:
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 17.06.2018 23:00

Zaczynałem od 9-latka..., ale dzieci są różne jedne nie cierpią jazdy samochodem, nawet krótkiej, inne uwielbiają, po kilku godzinach jak się zmęczą, trochę pośpią i dalej oglądają, zwłaszcza, jak za oknami coś się dzieje, czyli nie jest to autostrada.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.06.2018 23:04

Dziękuję za odpowiedź.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 18.06.2018 06:26

pajko napisał(a):Nie spieszy nam się , chcemy zobaczyć jak najwięcej :)
Teraz pytanie , czy któryś z odcinków warto pominąć bo nie ma sensu kręcić pustych kilometrów ?
Czy np nie ma sensu pchać się w centrum nie których miejscowości / miast ?
Liczę że mi pomożecie bo wyjazd za 2 tyg i pasuje mi już mieć dograną trasę
Nie wiem, co chcecie zobaczyć.
Jedni zwiedzają miasta, inni zwiedzają naturę.
Jeśli należycie do tych drugich, to trasa jest jak najbardziej warta polecenia.
Przystanki róbcie sobie w mniejszych miejscowościach (jest sporo knajpek po drodze),
bądź poza nimi - na parkingach widokowych.

Pierwszy raz do Chorwacji jechaliśmy Jadranką od Rijeki aż do przedostatniej wiochy (Molunat) przed Czarnogórą.
I tak sobie myślę, że warto to powtórzyć może już w przyszłym roku.

Macie wygodne auto, czas oraz chęć...
Paście oczy :wink:
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 18.06.2018 07:35

Cze!
Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie ...
Co będzie większą atrakcją dla twojego synka (a nawet reszty rodziny)?
-czy siedzenie w saochodzie i od czasu do czasu podziwianie widoków, czy też pluskanie się w wodzie-nawet jeśli to będzie hotelowy basen?
Sam mam 4-latka (14.03.14) ...i za przeproszeniem... ma on gdzieś widoczki itp. no chyba że w punkcie widokowym znajdą się jakieś mrówki czy też inne żyjątka ...to i owszem, W Plitwicach najlepszym punktem (nie koniecznie widokowym) była budka z lodami.
Wszystko w swoim czasie....poprostu, nie oczekiwałbym aby dziecko w tym wieku podzielało Twoją pasję.
pozdro
fly
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 18.06.2018 08:04

fly napisał(a):Sam mam 4-latka (14.03.14) ...i za przeproszeniem... ma on gdzieś widoczki itp. no chyba że w punkcie widokowym znajdą się jakieś mrówki czy też inne żyjątka ...to i owszem, W Plitwicach najlepszym punktem (nie koniecznie widokowym) była budka z lodami.

Tak to jest z dziećmi. Moje to podejrzewam wolałyby jechać nad jezioro kilka km, niż tysiące do Chorwacji, a starsza ośmiolatka to wręcz się buntuje, żeby nie jechać ;).
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 18.06.2018 08:05

jeżeli pisał, że robi to dla dziecka, to masz rację...
ale jeżeli nie...skoro pisał, że dzieci są różne? na autostradzie dziecko nie będzie się nudzić? fakt, przejedzie czasowo szybciej...
przez BiH wcale nie jedzie się znacznie łatwiej, a większość raczej nie odradza...
jest taki temat na forum: "Który odcinek Jadranki atrakcyjniejszy"...raczej całości nie ma sensu przejeżdżać...tylko te najatrakcyjniejsze...
ktory-odcinek-jadranki-atrakcyjniejszy-t23372.html
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 18.06.2018 08:39

Sol-Wagon napisał(a):...jest taki temat na forum: "Który odcinek Jadranki atrakcyjniejszy"...raczej całości nie ma sensu przejeżdżać...tylko te najatrakcyjniejsze...
ktory-odcinek-jadranki-atrakcyjniejszy-t23372.html

Tak jak mówisz, nie inaczej.
pozdro
fly
pajko
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 28.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) pajko » 18.06.2018 12:48

Dziękuje za uwagi .
Co do wytrzymałości mojego młodego w aucie to nie ma najmniejszych problemów bo jest przyzwyczajony do dalekich tras , co roku robimy tkz Eurotrip , a w tym roku pierwszy raz dużo większym i wygodniejszym autem .
Więc tego aspektu nie brałem wcale pod uwagę .
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 18.06.2018 18:03

Widzisz, większość wozi do marketu i babci "3 km"...wtedy jest jak jest...
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 18.06.2018 19:04

Sol-Wagon napisał(a):Widzisz, większość wozi do marketu i babci "3 km"...wtedy jest jak jest...

:)
...no akurat mój Junior ma do babci 1300km lub do drugiej blisko 1450,
codziennie do/i z przedszkola jeździ 60km
pozdro
fly
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Pierwszy raz w CRO - kilka pytań - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone