Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania lub Czarnogóra 2022 - zestaw pytań

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 21.09.2020 11:09

Piotrek_k napisał(a):Wstępnie lecimy na trzy rodziny (10 osób) na dwa lub trzy samochody.

Piotrek_k napisał(a):4. Bezpieczeństwo.. wieczorami na ulicach oraz złodziejstwa samochodowego (wszyscy mamy nowe auta i ubezpieczone, jednak zawsze to żal i kłopot)

To zacznijcie od weryfikacji OWU w rozdziale na temat AC oraz assistance. Każda ubezpieczalnia ma swoje zasady i wykluczenia.
Pamiętam że u mnie w AC wykluczona jest kradzież min. na terenie Albanii.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 14.02.2021 14:54

Piotrek_k napisał(a):Cześć,

W przyszłym roku planujemy odwiedzić nieznane nam lądy.
Wstępnie lecimy na trzy rodziny (10 osób) na dwa lub trzy samochody.
Wszyscy lubimy wypoczynek na plaży oraz zależy nam przede wszystkim na bliskości do morza i ładnych widoków.

Pytania zadam w możliwie najprostszej formie :

1. Albania czy Czarnogóra najbardziej przypomina Chorwację pod kątem widoków i kuchni ?
2. Które z powyższych jest tańsze?
3. Jaka jest jakość kwater w obydwu ? Któremu bliżej do... Europy :mrgreen: Wiem że można znaleźć wypasione apartamenty jak i apartamenty wystrojem przypominające późnego Gierka, aczkolwiek chciałbym się dowiedzieć jaki z reguły jest standard.
4. Bezpieczeństwo.. wieczorami na ulicach oraz złodziejstwa samochodowego (wszyscy mamy nowe auta i ubezpieczone, jednak zawsze to żal i kłopot)
5. Jakieś miejsca w szczególności polecacie/odradzacie?
6. Cenne wskazówki.. ?

Z góry dziękuję jeśli ktoś się podejmie odpowiedzi.
:boss:


Moim zdaniem żaden z tych krajów nie nadaje się już/jeszcze na spędzanie tam urlopu za to na zwiedzanie jak najbardziej.
Czarnogóra oczywiście bardziej przypomina HR (widokowo i kulturowo) tyle że jest totalnie zawalona przez Serbów i Ruskich, którzy odwalają tam totalne bydło. A że wybrzeże jest niewielkie to wszędzie tłok gwarantowany. Zaśmiecone plaże to smutny standart.

Albania z kolei ma znacznie większy potencjał, z uwagi na długie wybrzeże i piękne plaże na riwierze (tj. na południe od przełęczy Llogara). Tyle że infrastruktura turystyczna jeszcze nie całkiem podźwignęła się po epoce głębokiego komunizmu.
Chyba że komuś nie przeszkadza wszechobecny syf w postaci śmieci, baraków, rozgrzebanych robót, brudnych miejscówek i knajp z podejrzanym jedzeniem. Nie twierdzę że tak jest wszędzie ale jest tak najczęściej. Na szczęście ten kraj zmienia się na plus w oczach i myslę że za 10 lat to będzie ciekawa alternatywa dla HR. (dla Czarnogóry brak perspektyw).

Więc jeżeli Albania to optymalnie wypoczynek w Epirze (Grecja) z przejazdem przez AL (i zwiedzaniem po drodze) z noclegami, których jakość gwarantuje np. Booking.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 27.06.2021 19:17

Mogę w kwestii Czarnogóry napisać. Ceny super, znacznie taniej w restauracjach zarówno jedzenie, jak i alkohol, inne używki także tanio , papierosy po 2.20 €. Plażing...Chorwacja bije Czarnogórę na głowę. W Czarnogórze się pali wszędzie, w sklepach na plaży i wciskają te kipy w kamienie, inne śmieci także lądują gdzie popadnie. Niestety także jachty zrzucają zenzy prosto do morza. Ponieważ nie mają tylu plaż co Chorwaci i są bardzo tani, toteż jest masa turystów, na plażach, jak śledzie w puszce. Byłem na kilku plażach, jedna była tylko pusta, piaszczysta plaża Ada Bojan, tuż przy granicy z Albanią, ale piasek szary, rozgrzany do czerwoności, nie dało się bez butów chodzić. https://www.youtube.com/watch?v=mZKRWeRE5Wo mój filmik z Sutomore, byliśmy także na plaży w Bar, Kotorze i Budvie. Moje refleksje....piękny kraj na zwiedzanie i niekoniecznie odpowiedni na plażing.
Ostatnio edytowano 28.06.2021 22:39 przez SebastianM, łącznie edytowano 2 razy
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 27.06.2021 19:23

SebastianM napisał(a):Mogę w kwestii Czarnogóry napisać. Ceny super, znacznie taniej w restauracjach zarówno jedzenie, jak i alkohol, inne używki także tanio , papierosy po 2.20 €. Plażing...Chorwacja bije Czarnogórę na głowę. W Czarnogórze się pali wszędzie, w sklepach na plaży i wciskają te kipy w kamienie, inne śmieci także lądują gdzie popadnie. Niestety także jachty zrzucają zenzy prosto do morza. Ponieważ nie mają tylu plaż co Chorwaci i są bardzo tani, toteż jest masa turystów, na plażach, jak śledzie w puszce. Byłem na kilku plażach, jedna była tylko pusta, piaszczysta plaża Ada Bojan, tuż przy granicy z Albanią, ale piasek szarym rozgrzany do czerwoności, nie dał się bez butów chodzić. https://www.youtube.com/watch?v=mZKRWeRE5Wo mój filmik z Sutomore, byliśmy także na plaży w Bar, Kotorze i Budvie. Moje refleksje....piękny kraj na zwiedzanie i niekoniecznie odpowiedni na plażing.


10/10. Piękne góry, plaże kiepskie. Tłum w sezonie straszny. Bardzo dużo Serbów i Rosjan.
pdw88
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 15.06.2014
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) pdw88 » 13.07.2021 20:20

Jechał ktoś ostatnio do Czarnogóry- Ulcinj - przez Węgry i Serbię?
Wyjeżdżam 15 sierpnia, na chwilę obecną przez Serbię muszę przejechać tranzytem w ciągu 12 godzin. Trasa do pokonania w tym czasie?
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.07.2021 21:03

pdw88 napisał(a):Jechał ktoś ostatnio do Czarnogóry- Ulcinj - przez Węgry i Serbię?
Wyjeżdżam 15 sierpnia, na chwilę obecną przez Serbię muszę przejechać tranzytem w ciągu 12 godzin. Trasa do pokonania w tym czasie?


Z Röszke do Brodarewa jest nieco ponad 500 km , więc jeżeli nie masz w planie zwiedzania Serbii :wink: , to raczej 12 godzin powinno wystarczyć . Z Barwinka do Ulcinj z dwoma "postojowymi" granicami ( łącznie około godziny ) i czterema przerwami na posiłek , przejazd zajął nam około 21 godzin . Najwolniejsza jest Słowacja - ograniczenia prędkości i od policji gęsto . Potem autostrada i ogólnie dobre drogi . Powodzenia .


Pozdrawiam
Piotr
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 22.07.2021 10:44

Bez Zielonej Karty czy ubezpieczenia granicznego, a jedynie z polskim OC nasi zmotoryzowani mogą od 2 sierpnia 2021 r. wjeżdżać na terytorium Czarnogóry oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Komisja Europejska zatwierdziła uczestnictwo tych państw w Porozumieniu Wielostronnym.

Komisja Europejska opublikowała decyzję w sprawie stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (2009/103/WE) w odniesieniu do kontroli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów silnikowych przebywających w Czarnogórze i Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Zgodnie z tą decyzją od dnia 2 sierpnia 2021 roku państwa członkowskie

1. odstępują od kontrolowania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w przypadku wszystkich rodzajów pojazdów normalnie przebywających na terytorium Czarnogóry, z wyjątkiem pojazdów wojskowych zarejestrowanych w tym kraju, przy ich wjeździe na terytorium Unii,

2. odstępują od kontrolowania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w przypadku wszystkich rodzajów pojazdów normalnie przebywających na terytorium Zjednoczonego Królestwa, z wyjątkiem pojazdów wojskowych zarejestrowanych w tym kraju, przy ich wjeździe na terytorium Unii.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Podjęcie tej decyzji było możliwe dzięki podpisaniu przez Biura Narodowe państw Unii Europejskiej oraz Andory, Bośni i Hercegowiny, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Serbii, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa aneksu do Porozumienia Wielostronnego, na mocy którego członkiem porozumienia stało się Biuro Narodowe Czarnogóry. W aneksie tym zawarto praktyczne ustalenia dotyczące zniesienia kontroli ubezpieczenia w odniesieniu do pojazdów normalnie przebywających na terytorium Czarnogóry i objętych postanowieniami Porozumienia.


źródło
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 397
Dołączył(a): 05.07.2012
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 04.06.2022 10:10

Witam.
Najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu ponownie wybierzemy się do Sarandy.Korci mnie
żeby tym razem pojechać samochodem.
W związku z tym proszę o porady dotyczące trasy ,a tym bardziej noclegów tranzytowych.
Pzdr.Marek P.
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 04.06.2022 22:56

Wszystko zależy od tego ile będziesz miał "dni wolnych".
Najszybsza trasa, jadąc z województwa lubelskiego to: Słowacja, Węgry, Serbia, Macedonia, Grecja i Albania. Oczywiście nie polecam jechać na "raz" całej trasy. To jednak 2000km :roll: . Jeśli wybieram taką trasę to z jednym noclegiem tranzytowym w Serbii np. w m. Nisz. Wyjazd z domu ok g. 17:00, na 12:00/13:00 jesteś w Niszu (wliczone przerwy na posiłki, tankowanie, granicę etc). Kolejnego dnia wyjazd ok 9:00 i na 20:00 jesteś w Sarandzie (z przerwą na obiad). W Macedonii jeździliśmy przez Bitolę - dobre miejsce na obiad.

Alternatywnie możesz będąc już w Macedonii pojechać bezpośrednio do Albanii kierując się na jez. Ochryda i przejście graniczne Kjafasan - trasa przez góry, kilometrowo bardzo zbliżona do trasy przez Grecję, ale realnie nam wyszła podróż prawie 2 godziny dłużej w stosunku do drogi przez Grecję.

Trasa, którą będziemy jechać za kilkanaście dni :lol: (znacznie dłuższa), ale bardzo malownicza to przejazd przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i wjazd do Albanii. W tym roku z uwagi na dłuższy urlop taką właśnie trasę wybraliśmy. Oczywiście z 3 noclegami tranzytowymi (nie licząc pierwszej nocy spędzonej w podróży). Wszystko zaplanowane tak, aby nigdzie się nie spieszyć :wink:
Wyjazd g. 17:00, dojazd do Sarajewa około g.11:00 i pierwszy nocleg. Następnego dnia wyjazd ok g.8:30, przejazd przez kanion Pivy (bardzo malownicza droga), następnie wyjątkową drogą P14 - góry Durmitor i dojazd do m. Mojkovac na g.18:00/19:00 na drugi nocleg (po drodze kilka przerw i obiad np. w Żabljak). Kolejny dzień wyjazd ok. g.8:00 i przejazd przez słynną SH20 - góry przeklęte, dojazd do Durres na g.17:00 na ostatni nocleg "tranzytowy". Kolejny dzień to już dojazd do Sarandy/Ksamil (z przerwami ok 7 godzin) oczywiście jadąc przez przełęcz Llogara.

Jeśli masz dużo wolnego czasu, nikt z jadących nie ma choroby lokomocyjnej (bardzo dużo krętych dróg) i nie miałeś okazji przejechać się tak malowniczą i widokową trasą to polecam taki dojazd. Zdecydowanie lepiej taką trasę objechać jadąc w kierunku _ do Sarandy niż w drodze powrotnej. W tej wersji możesz śmiało z jednego tranzytowego noclegu zrezygnować - z tym, że wtedy w samochodzie min 10 godzin jazdy codziennie.

Dużo więcej informacji o drodze do Albanii znajdziesz tu: poradzcie-prosze-jaka-droga-dojechac-do-albanii-t24814.html
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 397
Dołączył(a): 05.07.2012
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 05.06.2022 10:32

Dzięki za info.czasowo jestem nieograniczony ponieważ ja i żona już na emeryturze.
Jazda nocą niestety odpada,ale wyjeżdżając wczas rano powinienem na nocleg zameldować się w Niszu.
Następnego dnia liczę bezpiecznie dotrzeć do Sarandy.
Na razie to tylko plany.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 05.06.2022 10:58

Cropidło napisał(a):Witam.
Najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu ponownie wybierzemy się do Sarandy. Korci mnie
żeby tym razem pojechać samochodem.
W związku z tym proszę o porady dotyczące trasy ,a tym bardziej noclegów tranzytowych.
Pzdr.Marek P.

Jeżeli ruszasz z Oświęcimia lub okolic, to dasz radę spokojnie dojechać do Niszu i po noclegu do Sarandy. Jest to opcja szybsza. Jeśli wolelibyście trasę ciekawszą i chcieli coś po drodze zobaczyć, to wybrałabym na nocleg Sarajewo (2 noclegi). Z Oświęcimia do Sarajewa jest 970 km i około 11 godzin jazdy. Wyjeżdżając raniutko dojedziecie na kolację. Sarajewo jest piękne (wg mnie) i warto dzień poświęcić na zwiedzanie i delektowanie się tamtejszą kuchnią. Po kolejnym noclegu, wyjeżdżając rano, jesteście w Sarandzie wieczorkiem, nie spiesząc się.
Mogę Ci przesłać namiar na świetny pensjonat z bezpiecznym (zagrodzonym) miejscem parkingowym i dobrym śniadaniem :) .
Wszystko zależy od tego jak bardzo lubicie jeździć samochodem nie po autostradach :) . Droga przez Nisz to droga łatwa i wygodna.
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 397
Dołączył(a): 05.07.2012
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 05.06.2022 11:23

Przytulę wszelakie info.i każdy namiar na nocleg tranzytowy.
Z góry dziękuję.
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 397
Dołączył(a): 05.07.2012
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 05.07.2022 16:42

Zadam pytanie z innej beczki.
Czy ktoś z tutaj obecnych jechał z Sarajewa w kierunku Czarnogóry przez przejście graniczne w Hum.
Oglądałem niedawno na YT filmik Marcina Prokopa właśnie z tej trasy i widzę ciemność.
Natomiast wujek G prowadzi z Sarajewa do Albanii właśnie przez to przejście,a na zdjęciach SV
widziałem na tym mosteczku autokar.
Ktokolwiek coś wie?
AndrewP
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 07.07.2006
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrewP » 05.07.2022 21:27

Jechałem tą trasą ale z Czarnogóry do Sarajewa dwa lata temu. W Czarnogórze drogi ok. Mostek da się spokojnie przejechać. Za mostkiem ok. 20 km wąskiej drogi (w BiH), można spotkać tiry i autobusy. Ja przejechałem spokojnie bez stresu, choć mistrzem kierownicy nie jestem. Dalej do Sarajewa dobra droga.
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 397
Dołączył(a): 05.07.2012
Re: Albania lub Czarnogóra 2021 - zestaw pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 05.07.2022 21:31

Już mam jasność.
Dzięki.
Planowany start ok.2.08
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania lub Czarnogóra 2022 - zestaw pytań - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone