Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Modra Špilja - kilka porad dla żeglarzy

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Modra Špilja - kilka porad dla żeglarzy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 10.08.2022 13:42

W tym roku postanowiłem odwiedzić Modrą Špilję na Bišsevie. O ile wycieczki zorganizowane z Komiży, czy Splitu są dobrze opisane w sieci, o tyle informacje dla żeglarzy są dość skąpe, dlatego postanowiłem opisać tę wycieczkę w miarę szczegółowo. Może komuś się to przyda.

Dawniej do jaskini można było wpływać własnym pontonem, teraz trzeba skorzystać z usług firmy, która wozi turystów małymi dziesięcioosobowymi łódkami. Z nielicznych publikacji w sieci dowiedziałem się, że w zatoce Mezuporat gdzie mieści się siedziba organizatora wycieczek jest kilka boi przeznaczonych dla zwiedzających jaskinię, a w przewodniku "888 portów i zatok" przeczytałem, że na tych bojach po godzinie 17 można stanąć na noc, żeby rano być pierwszym w kolejce. Wszystkie źródła polecają zwiedzanie jaskini przed południem, bo wtedy jest najlepsze światło.

Z takim zamiarem ruszyłem z Milnej na Braczu, niestety dopiero koło południa, bo miałem awarię windy kontwicznej i musiałem czekać na serwis. W pobliżu Visu oceniłem, że wiatr nawet dość silny ale w mordę, nie pozwoli mi na dopłynięcie na Biševo przed zmrokiem (na katarynie może bym dojechał, ale nie chciałem), więc odkręciłem jeden długi hals na pełne morze i w Mezuporat zameldowałem się tuż po wschodzie słońca.

Z dwunastu boi pięć było zajętych przez tych, który tam nocowali i kolejnych pięć przez łódki należące do firmy organizującej wycieczki do groty. Nigdzie w sieci nie znalazłem informacji, czy mam płynąć pontonem po bilety, czy czekać na jachcie, ale do otwarcia kasy (wujek Google podawał, że o ósmej) było jeszcze trochę czasu, więc zabraliśmy się za śniadanie.

Około siódmej przypłynęła motorówka, która przywiozła sterników tych małych łódek. Łódki popłynęły do nabrzeża i zwolniły 5 boi. Pół godziny później przypłynęła do nas jedna łódka i zabrała pierwszą turę do jaskini. Jak się okazało ta jedna łódka była oddelegowana do obsługi jachtów. My załapaliśmy się na drugą turę. Najpierw popłynęliśmy do nabrzeża z kasą, gdzie sternik kupił dla wszystkich bilety. Na łódce była też puszka na napiwki i nie była ona pusta, więc jak nie chcemy wyjść na gburów, to warto zabrać więcej niż tylko 100kun na bilet.

Jeszcze uwaga dla chętnych na nocleg w zatoce. Boje są rozstawione bardzo gęsto i na głębokości 30 metrów, więc promień cyrkulacji jest tak duży, że bliskie spotkania z sąsiadami są niemal pewne przy każdej zmianie kierunku wiatru. Dlatego na nocleg polecam stawać co drugą boję.

Wycieczka do jaskini trwa niecałe pół godziny i naprawdę jest warta polecenia. Żadne zdjęcia nie oddają rzeczywistości.

20220726_081515.jpg


20220726_081055.jpg


Na pierwszym planie łódka, która wozi do jaskini. W tle nabrzeże z kasą. Tu widać jak małe są odległości między bojami.

20220726_074812.jpg
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 10.08.2022 14:04

Bojkowisko i uwagi go dotyczące zapamiętane. Kto wie - może za jakiś czas zawitamy i my na Bisevie :D
Dziękuję :D
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 08.09.2022 13:48

Dopiero teraz natrafiłem na ten post, bardzo użyteczny!
Żegluję w Chorwacji od lat, ale jeszcze nigdy nie byłem w tej grocie właśnie z powodu trudności z dotarciem tam wcześnie rano, a jedna noc spędzona w Komiży zniechęciła mnie do dalszych prób. Pomysł z bojkami w Zat. Mezuporat jest wart rozważenia.
Wielkie dzięki!!! :D
smoczysko
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 16.04.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoczysko » 22.02.2023 15:05

Byłem w tej grocie już ze 3 razy ale nigdy z jachtu. Zawsze staliśmy w Komizy. Przyda się cenna informacja odwiedzając VIS ponownie w sierpniu :D

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone