Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy raz w CRO - kilka pytań

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 16.06.2018 22:23

Szczerze 99 ? procent Polaków jedzie od Zagrzebia-Lućko aż po ostatni zjazd do Apartmana płatną Autocjestą i nic innego nie polecę. Dla mnie można oszczędzić z 100kun i zjechać Jadranką ale poza widokami i z 2 godzinami dłuższym dojazdem nie ma to sensu. Ktoś kto jedzie z 12-16h z Polski to każda godzina ma przy podróży znaczenie bo wzmaga zmęczenie. Jeśli nocujesz w Plitvicach czy cuś to owszem. Ma to sens bo masz 200kun w kieszeni i 3 h dłużej na dojazd ale wtedy masz 8 h na dojazd po noclegu a nie 16 h czy więcej. Po 16+ h w aucie będziesz wyglądać i czuć się jak zoombie
pajko
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 28.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) pajko » 16.06.2018 22:25

Mnie interesuje w ten dzień odcinek z Senj do Makarskiej . czyli jakieś 350 km czas mam teoretycznie około 10h na pokonanie tego odcinka
sebula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 581
Dołączył(a): 09.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebula » 16.06.2018 22:27

Myślę że jak zjedziecie z autostrady w Splicie to wystarczająco nasycicie się widokami i staniem w korkach :D
pajko
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 28.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) pajko » 16.06.2018 22:33

Tu nie chodzi o zaoszczędzenie na paliwie czy autostradach . Chodzi o widoki i przyjemność z jazdy ( nie wygodę bo od tego mam wygodne auto :P )
Zerknijcie proszę na link z mapą który wkleiłem i powiedzcie czy warto coś o minąć czy jechać tak jak sobie zaplanowałem .

Specjalnie zaplanowaliśmy sobie nocleg żeby jardankę zrobić wypoczętym .
jarod
Odkrywca
Posty: 111
Dołączył(a): 05.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) jarod » 16.06.2018 22:36

Jechałem kiedyś z Primosten do Igrane, magistralą, żeby zaoszczędzić, podziwiać widoki itp. Dziś z tej trasy pamiętam nie te widoki i miejscowości mijane ale ślamazarną jazdę 60 km/h i wyprzedzających na trzeciego Chorwatów. Dłużyło się strasznie. No ale kto co lubi :D
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 16.06.2018 22:42

350km i 10h ? Nawet Jadranką to będzie max 5,5h
pajko
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 28.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) pajko » 16.06.2018 22:43

Mówię/piszę teoretycznie - chodzi mi o to że nie spieszy nam się .
Kurcze czytajcie to co piszę bo nie ma sensu klepać cały czas tego samego .
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.06.2018 22:50

pajko napisał(a):Mówię/piszę teoretycznie - chodzi mi o to że nie spieszy nam się .
Kurcze czytajcie to co piszę bo nie ma sensu klepać cały czas tego samego .

Ja przeczytałem i napisałem.
Post jest na poprzedniej stronie.
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 16.06.2018 22:53

Ja osobiście nie przejechałem całej Jadranki. Tylko od Zadaru do Splitu. Taki standard naszej krajówki ze spowolnieniami do 30km /h w miejscowościach. W nocy nie polecam.Widoki i trasa są OK. Jeśli wam się nie spieszy po noclegu tranzytowym to w porządku. Na Autostradzie jest te 90-110 średniej przelotowej na Jadrance 50-60. Zawsze korzystałem z Jadranki jako dojazdówki do atrakcji.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 16.06.2018 22:59

piotrekbeti napisał(a):350km i 10h ? Nawet Jadranką to będzie max 5,5h

......jechałem tą trasą 2x "dobrym samochodem" i wydaje mi się ,że czas 10h jest bardziej prawdopodobny.
sebula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 581
Dołączył(a): 09.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebula » 16.06.2018 23:00

Przyjemność jazdy...nie dla kierowcy. Korki, tubylcy (albo i nie ) wyprzedzający na linii ciągłej, droga w większości bez pobocza, ostre łuki drogi. Kierowca nie podziwia widoków tylko cały czas musi być skoncentrowany na jeździe. Ja osobiście za żadne skarby świata nie przejechałabym całej Twojej trasy Jadranką. Najwcześniej zjechałabym w Splicie , a najpóźniej w Omiśu.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.06.2018 23:29

pajko napisał(a):3 . Park narodowy KRKA - planuję zahaczyć w drodze powrotnej - Znaleźć nie daleko nocleg . Czy warto z 4 letnim dzieciakiem tam się wybrać ? Bo jeziora Plitvickie wiem że muszę odpuścić z racji syna .

Plitvice odpuszczasz z racji synka, a chcesz go męczyć wielogodzinną jazdą Jadranką i zwiedzaniem po drodze. :?:
Chyba, że synek wytrzymały na taką jazdę i lubi zwiedzać miasta.

Szczerze :?: ja odradzam, no ale to Ty zdecydujesz.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 16.06.2018 23:39

.......zgadzam się w całej rozciągłości, z tym, co napisał pan Janusz. Ewentualnie, można się wybrać przed sezonem, teraz sobie tego nie wyobrażam.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 17.06.2018 00:44

pajko napisał(a): Teraz pytanie , czy któryś z odcinków warto pominąć bo nie ma sensu kręcić pustych kilometrów ?
Czy np nie ma sensu pchać się w centrum nie których miejscowości / miast ?

Hmmm...
Oczywiście, że nie ma sensu pchać się do centrów wszystkich miast - chyba, że masz zamiar wysiąść z samochodu i dane miasto zwiedzić. Ale w takiej sytuacji zdecydowałabym się na tylko jedno miasto jako przerywnik w podróży (czas i dziecko pewnie na więcej nie pozwolą) i byłby to Split lub Trogir (każde z nich jest ładne i warte odwiedzenia - wybór wg uznania) - tam dopiero zjechałabym z autostrady. IMHO w takiej sytuacji nie ma sensu zjazd na Zadar i jazda jadranką w tamtej okolicy - widoki nie powalają, a czas się traci. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę i to, że wjazd do dużego miasta najprawdopodobniej będzie oznaczał stanie przez jakiś czas w korkach, szczególnie jeśli trafi się na godzinę szczytu. Nie mniej jednak przy takim planie podróży i rozłożeniu noclegów warto wziąć pod uwagę przerwę na zwiedzanie i obiad - przecież i tak trzeba ją zrobić, a szkoda byłoby przy okazji nie zwiedzić choć pobieżnie jakiejś przyjemnej starówki. Od Splitu na południe wracają piękne górskie krajobrazy i dlatego warto tamtędy pojechać wzdłuż wybrzeża jadranką, oczywiście jeśli nie podróżuje się w weekend i jeżeli chwilowa kondycja dziecka pozwala na przedłużenie podróży. Podróż z dziećmi to rzeczywistość bardzo dynamiczna i zmienna. :oczko_usmiech:
BTW, zwiedzałam Plitwickie dwukrotnie z czterolatkiem / czterolatką - bezproblemowo. NP Krka zresztą też. Można uwzględnić w podróży powrotnej.
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 17.06.2018 20:50

Większość odradza jazdę Jadranką dla przyjemności i widoków, ale ja się z tym nie zgodzę, z pewnymi zastrzeżeniami.
Zwiedziłem Jadrankę od Rijeki po Cavtat, ale oczywiście nie na raz. Warto podzielić taką wycieczkę na kilka części. Dla mnie najciekawsza część zaczyna się od Zadaru i np. w jednym roku jadąc na Ciovo zjechałem z autocesty w Zadarze, zwiedziłem rankiem Zadar ( nie ma tłumów, wspaniała atmosfera budzącego się miasta - byliśmy od ok. 8 rano), a potem wzdłuż morza do Trogiru. Następnym razem jadąc znów na Ciovo odbiliśmy z autostady w Senij, dojechaliśmy do Zadaru, robiąc krótkie przerwy widokowo-krajoznawcze po drodze, a w Zadarze wskoczyliśmy na autostradę i dojechaliśmy nią do Trogiru. Wracając tego roku znów odbiliśmy w Senij i na północ do Rijeki i dalej do jaskiń w Postojnej w Słowenii.
Innego roku jadąc do Makarskiej, jechaliśmy od Trogiru Jadranką, właśnie dla widoków - a korki (nieliczne) pozwalają nawet kierowcy podziwiać widoki.
Jadąc na Peljesac, zwiedzaliśmy wybrzeże od Makarskiej do Stonu, a zwiedzając Dubrownik dotarliśmy do Cavtat.
W tym roku mam nadzieję dojechać dalej, bo do Baru w Czarnogórze, jadąc od Ploce Jadranką.
Nie każdy uważa taką drogę, jako drogę przez mękę, dla nas to prawdziwa gratka za każdym zakrętem widzieć nowy, piękny widok, a fotki i filmy z takiej trasy pozwalają przetrwać długi zimowe wieczory.
Ale oczywiście zaliczenie takiej trasy na raz to tylko zaliczenie, nie da się w 10 godzin "smakować" takiego piękna, można co najwyżej go "liznąć".
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Pierwszy raz w CRO - kilka pytań - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone