Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
szczepanlukasz
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 10.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) szczepanlukasz » 10.05.2021 14:18

A nie było kiedyś tak (pytanie czy nadal tak jest?), że za miastem PTUJ można było wjechać na E59 (węzeł Drażenci) i dojechać do słoweńsko-chorwackiej granicy bez konieczności zakupu winiety?
Wtedy objazd wyglądałby następująco: Mureck-Lenart-Ptuj?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7946
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 10.05.2021 14:46

szczepanlukasz napisał(a):A nie było kiedyś tak (pytanie czy nadal tak jest?), że za miastem PTUJ można było wjechać na E59 (węzeł Drażenci) i dojechać do słoweńsko-chorwackiej granicy bez konieczności zakupu winiety?
Wtedy objazd wyglądałby następująco: Mureck-Lenart-Ptuj?

Kiedyś tak było. Teraz, po oddaniu odcinka autostrady od Ptuj do granicy trzeba tam mieć winietę.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 11.05.2021 17:15

Na FB gość opowiedział, co go właśnie spotkało przy powrocie z Chorwacji - https://www.facebook.com/groups/chorwac ... nt_mention
Sprawa w skrócie wyglądała tak:
chciał jechać przez Cvetlin, ale przegapił skręt w przecznicę, więc Google Maps wyznaczyło mu nową trasę przez sąsiednie przejście graniczne. A na tym przejściu już czekała na nich słoweńska policja, która na powitanie nałożyła im mandaty po 250 EUR od osoby w samochodzie, od dwóch samochodów łącznie 2750 EUR.
Ponieważ posty na FB czasami znikają, więc cytuję jego treść:

Ahoj !
Słowenia. Mandaty.
Pomyliliśmy busem drogę (sugerowana przez Google do Ptuj, z Chorwacji). Byłem pewien, że jadę na kolejne małe przejście poza autostradą. Nie było oznaczenia braku przejazdu, a tablica z ograniczeniami prędkości sugerowała przejście drogowe. Brak zakazu i innych informacji. Ukryta kamera i ukryty patrol. Nie pozwolili nam zawrócić tych kilkuset metrów i jechać na przejście. Podobno policja zgłaszała w Ministerstwie brak właściwego oznakowania, ale nie ma go, a są ukryte kamery i alarm w radiowozie i komendzie. W tym samym czasie inny patrol złapał inne auto z Polski i policjant z innego radiowozu (nieoznakowanego) chwalił się, że zapłacili 7 x 250 Euro. My nie zgodziliśmy się płacić za dzieci ( poniżej 16 roku, bez zdolności do zawinienia, ale sugerowano, że mamy zapłacić za ilość osób w samochodzie i zabrali wszystkie dokumenty, też małoletnich). Brak zapłaty to procedura na komisariacie etc. oraz mandat po 500 Euro, jako nieopłacony na miejscu. Uznaliśmy, że najłatwiej zapłacić okup tym zbójom przydrożnym i odwołać się do ministerstwa oraz zawiadomić ambasadę. To celowa pułapka. Pierwsze co powiedziała policjantka: tak jest codziennie, bo Google mapy tak prowadzą. Nie ma znaków zabraniających i dokładnego oznaczenia granicy, ale nie zmienia to faktu, że pomyłkowo jesteście w Słowenii i ja mam swoje rozkazy i nie mogę Was odprawić granicznie mimo, że macie prawo być w strefie Schengen jako jej obywatele mający wszystkie dokumenty. Uważajcie, bo takich miejsc może być więcej. PS: podobno niemiecki AutoBild opisywał temat przygód Niemców i Austriaków z oceną nieprawidłowego działania Słoweńców, co też wiemy od policji.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7946
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 11.05.2021 17:27

Chris_M napisał(a):Na FB gość opowiedział, co go właśnie spotkało przy powrocie z Chorwacji - https://www.facebook.com/groups/chorwac ... nt_mention

Już kilka razy pisałem tutaj że przy granicy Slo/Hr trzeba uważać :wink: Kilka lat temu GM podobnie posłał mnie przez przejście przez które teoretycznie nie powinienem jechać https://goo.gl/maps/X3tnSSQmaknxErv16
Miałem przejechać przez Ptuj w godzinach szczytu i najprawdopodobniej GM stwierdziło ze tędy do Cvetlin jest szybciej. Jechałem z Slo do Hr i na szczęście nikt mnie nie zatrzymał. Nie było żadnego znaczenia granicy ani znaków zakazu, o tym że jestem w Hr zorientowałem się dopiero po przydrożnych znakach.
Ostatnio edytowano 11.05.2021 17:40 przez dids76, łącznie edytowano 1 raz
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 11.05.2021 17:34

Gość z FB prawdopodobnie jechał właśnie tą samą trasą co Ty!
desloch
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 09.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) desloch » 13.05.2021 08:22

a jest ktoś w stanie wyjaśnić skąd takie mandaty? są jakieś przejścia niedostępne dla innych narodowości niż słoweńcy, chorwaci? czy to wynika z zamkniętych przejść w związku z pandemią?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.05.2021 08:56

To już jest tak pogmatwane, że lepiej chyba dla świętego spokoju kupić winietę, Słoweńcy zawsze tacy byli a to, że są krajem tranzytowym nigdy ich nie cieszyło. Dwa razy jechałem przez Cvetlin, w Ptuj dopiero ustawiałem GM na Cvetlin i jazda. Nie wiem szczerze powiedziawszy o co tutaj chodzi. Kiedyś było pięknie, koło Gostice Majolka w Trzec wbijało się na główną i do granicy. Teraz trzeba kombinować.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7946
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 13.05.2021 11:38

desloch napisał(a):a jest ktoś w stanie wyjaśnić skąd takie mandaty? są jakieś przejścia niedostępne dla innych narodowości niż słoweńcy, chorwaci? czy to wynika z zamkniętych przejść w związku z pandemią?

Problemem jest to że Chorwacja nie jest w strefie Schengen i nie można przekraczać granicy w każdym miejscu.
U nas było podobnie, w latach 90-tych byłem w SG na granicy Pl/Cz, dla mieszkańców strefy nadgranicznej były "Przejścia Małego Ruchu Granicznego" przez które można było przejść posiadając tylko DO, co najlepsze na paszporcie nie można było przejść. Nie pamiętam już kwot mandatów, ale jeżeli zatrzymało się kogoś kto nie był uprawniony do przekraczania takiego MRG to otrzymywał mandat i był zawracany.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 13.05.2021 12:14

desloch napisał(a):a jest ktoś w stanie wyjaśnić skąd takie mandaty? są jakieś przejścia niedostępne dla innych narodowości niż słoweńcy, chorwaci? czy to wynika z zamkniętych przejść w związku z pandemią?

Rzecz w tym, że przejście graniczne w Cvetlin jest dostępne dla tzw. "małego ruchu granicznego" (co oznacza ludność tylko miejscową), ORAZ dla obywateli UE mających prawo swobodnego przemieszczania. Natomiast to przejście, na którym polują na turystów, jest przeznaczone TYLKO dla "małego ruchu granicznego".
Tak więc od strony formalnej Słoweńcy są kryci, a główna wina leży po stronie Googla, który trasę wyznacza przez to przejście, chociaż nie jest ono ogólnodostępne.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.05.2021 14:42

Czyli lepiej nie kombinować i jechać z winietą główna trasą.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 13.05.2021 15:24

alechandro napisał(a):Czyli lepiej nie kombinować i jechać z winietą główna trasą.

I Słoweńcom cały czas właśnie o to chodzi! ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.05.2021 15:48

Wiadoma sprawa, na objeździe też zostawia się pieniądze ale nie tyle co na winietach. Jedyny pozytyw tej głównej drogi jest knajpka, która tam jest.
new1984
Croentuzjasta
Posty: 260
Dołączył(a): 18.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) new1984 » 14.05.2021 09:40

matko z córką....

byłem 8 razy w CRO, w tym roku 9-ty wyjazd, i ... nigdy nie zwracałem na to uwagi - zawsze jeździłem przejściami lokalnymi z tego wynika.

Dzięki Cro.pl, może mi uratowaliście sporo jurków mandatu 8O
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7946
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 14.05.2021 10:56

new1984 napisał(a):matko z córką....

byłem 8 razy w CRO, w tym roku 9-ty wyjazd, i ... nigdy nie zwracałem na to uwagi - zawsze jeździłem przejściami lokalnymi z tego wynika.

Dzięki Cro.pl, może mi uratowaliście sporo jurków mandatu 8O

Zależy co nazywasz "przejściami lokalnymi". Tam gdzie jest normalna kontrola graniczna (np Cvetlin czy Dobovec) można normalnie granicę przekraczać. :papa:
new1984
Croentuzjasta
Posty: 260
Dołączył(a): 18.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) new1984 » 14.05.2021 11:23

dids76 napisał(a):
new1984 napisał(a):matko z córką....

byłem 8 razy w CRO, w tym roku 9-ty wyjazd, i ... nigdy nie zwracałem na to uwagi - zawsze jeździłem przejściami lokalnymi z tego wynika.

Dzięki Cro.pl, może mi uratowaliście sporo jurków mandatu 8O

Zależy co nazywasz "przejściami lokalnymi". Tam gdzie jest normalna kontrola graniczna (np Cvetlin czy Dobovec) można normalnie granicę przekraczać. :papa:


W tym roku chciałem jechać przez Rogatec – Hum na Sotli, ale to przejście, jak i Cvetlin jest na wiki oznaczone tylko dla Chorwatów i Słoweńców. Dubovec jak najbardziej, więc nie będzie problemu: https://goo.gl/maps/gKdq6TGWVGQ4XcGp8

A w przeszłości jechałem chyba 2-3 razy Zgornji Leskovec – Cvetlin, na szczęście bez przygód.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 317
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone