Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nasza Cro 2012-.../Wakacje z widokiem - Korčula 2017

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 01.09.2017 10:35

Autko zostawiliśmy pod marketem Tommy. Do przystani jest stamtąd kawałek drogi, ale przynajmniej gratis :lol:

Vela Luka? Cóż mogę powiedzieć... dla mnie jest to najbrzydsze miasto w Cro, które do tej pory dane mi było zobaczyć. Brak jej klimatu, malowniczych uliczek i zaułków. Nie mamy nawet żadnego zdjęcia z centrum, choć czekaliśmy trochę na odpłynięcie, a potem jeszcze przysiedliśmy się na lody (miał być obiad w którejś z polecanych na forum knajpek, ale wcześniej kupiliśmy burki, mieliśmy też swoje kanapki i nie było ochoty na więcej).

Według rozkładu stateczek na Proizd miał odpływać o 10:00 i 11:30, cena 50 kun w obie strony od osoby.
Celowaliśmy w ten pierwszy, a i tak wypłynęliśmy nieco wcześniej, bo i tak nikt więcej nie wcisnąłby się na pokład.

Z wody Vela Luka nie wygląda jeszcze tak najgorzej :)

IMG_6460.jpg
IMG_6461.jpg


IMG_6465.jpg
IMG_6472.jpg
IMG_6474.jpg


Na wyspie są cztery główne plaże. Na pierwszą z nich - Batalo - nawet nie zaglądaliśmy, bo z forumowych relacji wiedziałam, że nie warto.
Kolejna to Veli Bili Bok i właśnie tam zatrzymała się większość plażowiczów. My tylko zerknęliśmy i ruszyliśmy dalej :)

IMG_6475.jpg
IMG_6476.jpg


Srednij Bili Bok to właściwie półka skalna, dla nas nie za bardzo, bo chyba trudno byłoby trwale zamocować parasol :mrgreen:

IMG_6493.jpg
IMG_6495.jpg
IMG_6496.jpg


Naszym celem był Donji Bili Bok - plaża oznaczona FKK, ale towarzystwo raczej mieszane (w kostiumach głównie Polacy).
Miejsca było sporo, otoczaki przyjemne, ale spore fale utrudniały nieco pływanie mniej wprawionym plażowiczom, czyli na przykład mi :lol:
Myślałam, że będziemy się nudzić, bo na wyspie poza plażowaniem niewiele jest do roboty, ale te kilka godzin minęło błyskawicznie 8)
Pięknie tam było :hearts:

IMG_6497.jpg
IMG_6505.jpg
IMG_6506.jpg
IMG_6507.jpg
IMG_6513.jpg
IMG_6515.jpg
IMG_6520.jpg
IMG_6522.jpg
IMG_6523.jpg
IMG_6524.jpg
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 19.09.2017 10:00

Zaniedbałam ostatnio relację :oops:
Ale pogoda nie rozpieszcza, a oglądanie słonecznych fotek z Chorwacji, zamiast pomagać, jeszcze bardziej pogłębia stan "jesiennej deprechy"...

Czas jednak na kolejny spacer po Korčuli.

Znajomy widok z tarasu :)

IMG_6526.jpg


I jeden z sąsiadów :lol:

IMG_6528.jpg


Było już dość późno, więc naszym głównym celem był zachód słońca. Idziemy zatem...

IMG_6531.jpg
IMG_6538.jpg


...tym razem z takiej perspektywy :)

IMG_6544.jpg


W nocy Korčula z "naszej" perspektywy prezentuje się równie pięknie.

IMG_6550.jpg
IMG_6557.jpg
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 20.09.2017 09:33

Dzień 7 - 05.07.2017
Žitna z góry. W poszukiwaniu mniej znanych plaż, a w końcu była... Bačva. Wieczorna Korčula.


Tego dnia postanowiliśmy ruszyć w głąb wyspy w poszukiwaniu jakiejś niewielkiej plaży spoza "top 5" Korčuli.
W Internecie wypatrzyłam niewielką zatoczkę Čavića w pobliżu Zavalatnicy.

Zjazd do Zavalatnicy przyjemny, bezproblemowy, ale chyba nie chciałoby mi się codziennie pokonywać tej trasy.
Skoro już byliśmy w okolicy trzeba było zobaczyć, jak z góry prezentuje się Žitna. W wielu relacjach na forum pojawiały się informacje, że sama plaża jest taka sobie, do tego mocno zatłoczona, więc nawet nie było planów na plażowanie w tym miejscu.

IMG_6564.jpg
IMG_6566.jpg


Na Čavićę trzeba skręcić sporo wcześniej, najpierw jest komfortowy szuter, potem asfalt.
Niestety, przy plaży stało jakieś auto, a sama zatoczka jest na tyle mała, że nasza dwójka zrobiłaby już tłok.
Zwróciliśmy uwagę, że droga prowadzi na kolejną plażę o miło brzmiącej nazwie Plavina. Nawet nieźle się prezentowała, ale akurat trwało... nawożenie kamyków. Co prawda moglibyśmy rozłożyć się nieco na uboczu, ale dźwięki pracujących maszyn na dłuższą metę mogłyby być trochę uciążliwe 8)
Dowiedzieliśmy się jednak, że kolejnego dnia "plaża będzie ok" :lol:

Trzeba było więc wdrożyć plan B, czyli kolejna zatoczka z listy - Bačva.
Naczytałam się, że zjazd jest nieco hardkorowy, ale jak dla mnie nic z tych rzeczy. Jedzie się długo, czasami bywa stromo, ale asfalt do samego końca bardzo ułatwia sprawę :) Widoki po drodze oczywiście bajkowe.

IMG_6567.jpg


Nie mogliśmy liczyć, że będziemy tam sami, ale plaża jest bardzo fajna - spokojna i przejrzysta woda, wygodne kamyczki i względny spokój. Co ciekawe z plaży mamy tylko jedną fotkę, z sumie to taka typowa zatoczka ze stromymi zboczami i linią horyzontu, więc co tu fotografować... Zresztą czasem jest tak przyjemnie, że nie ma ochoty na zabawy z aparatem ;)

IMG_6570.jpg


Wieczór ponownie należał do Korčuli.

IMG_6578.jpg
IMG_6597.jpg
IMG_6603.jpg
IMG_6607.jpg
IMG_6608.jpg


Tym razem zachód słońca oglądaliśmy spod beach baru koło klasztoru Sv. Nikole. Ceny w tym miejscu dość wysokie, więc nie skorzystaliśmy, ale wiele osób podziwiało ten widok znad szklaneczki czegoś mocniejszego :)

IMG_6615.jpg


Szkoda, że w knajpkach nie można zamówić lokalnego wina "na kieliszki". Cała butelka to wydatek ok. 300 kun i choćbyśmy nie wiem, jak się starali, to nie wypilibyśmy całej na jedno posiedzenie. No chyba, że z drzemką w gratisie :lol:
Jedyne chorwackie wino, które jest dostępne w ten sposób, to prošek.

IMG_6618.jpg
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 20.09.2017 09:57

Piękne, oddające klimat miejsca zdjęcia i ciekawa opowieść. Pozdrawiam!
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 28.09.2017 08:46

Igłą pinii napisał(a):Piękne, oddające klimat miejsca zdjęcia i ciekawa opowieść. Pozdrawiam!

również pozdrawiam :)

za chwilę jeszcze trochę klimatycznej Korčuli...
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 28.09.2017 08:52

Wieczorna Korčula jest dość zatłoczona, ale głównie w rejonie knajpek, bez rezerwacji ciężko tam o miejsce 8)

My jednak wybraliśmy spacery po niemal zupełnie pustych uliczkach i podziwianie oświetlonej starówki z naszej ulubionej miejscówki :)

IMG_6621.jpg
IMG_6632.jpg
IMG_6634.jpg
IMG_6639.jpg
IMG_6643.jpg
IMG_6646.jpg
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 28.09.2017 09:16

Dzień 8 - 06.07.2017
Ražnjić, czyli o miejscu bardzo fotogenicznym, ale zupełnie nienadającym się do plażowania...

Ten dzień miał być spokojniejszy, bez dalekich wojaży i wczesnego zrywania się z łóżka.

Rankiem do Korčuli zawitał całkiem spory statek pasażerski 8O

IMG_6649.jpg
IMG_6651.jpg
IMG_6653.jpg


Najpierw była kawka i coś słodkiego na starówce. Nie mogliśmy też odmówić sobie spaceru po niemal wyludnionej Korčuli. Choć pierwsze zorganizowane wycieczki wyruszyły już na miasto, no ale one skupiały się głównie w obrębie Placu Świętego Marka.

IMG_6655.jpg
IMG_6657.jpg
IMG_6661.jpg
IMG_6668.jpg


W planach było plażowanie na przylądku (?) Ražnjić, położonym kilka kilometrów za Lumbardą.
Po drodze zajrzeliśmy też w okolice kościółka Sv. Antuna z imponującymi schodami. Na górze czekał jednak przyjemny odpoczynek wśród zieleni, co było niezwykle przydatne z uwagi na niemiłosierny tego dnia upał :?
Z góry widać między innymi wysepkę Badija z klasztorem Franciszkanów, którą odwiedziliśmy kilka dni później.

IMG_6669.jpg
IMG_6670.jpg
IMG_6673.jpg
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 28.09.2017 09:33

Ržanjić to bardzo ciekawe miejsce, kolory porażają 8O
Skaliste wybrzeże prowadzące do niego opanowane jest przez naturystów.
Brak jest tam bardziej płaskich powierzchni, kamienie są bardzo ostre, nie mówię już o jakiejś możliwości zamontowania parasola. Rozłożyliśmy się w jedynym możliwym dla nas miejscu - wybetonowanym skrawku z widokiem na Pelješac, nawet parasol udało się zainstalować :D
Wejście do wody jednak nie było zbyt wygodne, a przepływające jednostki generowały fale, które właściwie uniemożliwiały mi chłodzenie w Jadranie.

Wybrałam się zatem na krótki rekonesans po okolicy. Pięknie tam :hearts:

IMG_6676.jpg
IMG_6678.jpg
IMG_6679.jpg
IMG_6686.jpg
IMG_6687.jpg
IMG_6696.jpg
IMG_6697.jpg
IMG_6699.jpg
IMG_6704.jpg
IMG_6711.jpg


Niestety, nie dało się tam długo wytrzymać...
W drodze powrotnej zajrzeliśmy jeszcze do jednej z winiarni w Lumbardzie w celu zakupu lokalnego wina - polecanego przez naszych gospodarzy Grk. Butelka kosztowała nas 90 kun, winko jest specyficzne, ma dość oryginalny smak i całkiem mocno uderza do głowy :lol:
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 09.11.2017 21:49

Blisko sześć godzin czytania i oglądania od pierwszej strony z małą przerwą na kawę :wink: .

Gratulacje. Sposób w jaki opisujesz Wasze podróże spowodował, że chęć bycia tam jest jeszcze większa, a fantastyczne zdjęcia oddają klimat tych pięknych miejsc i można poczuć "wirtualną rzeczywistość" :roll:

Nieśmiało zapytam.... Będzie c.d.? :wink:
tyniolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 850
Dołączył(a): 30.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) tyniolek » 12.11.2017 18:42

Uwielbiam Wasze zdjęcia, kocham Korčulę, a gdyby nie khml, nie zauważyłabym tej relacji! :oops:

Tęsknię za Korčulą, jej klimatem, widokiem na Peljesač... już nawet oglądałam noclegi na przyszły rok, ale chyba spasujemy:( A nie widziałam tyle miejsc, na czele z piękną U. Vaja:(
zumila
Odkrywca
Posty: 115
Dołączył(a): 03.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) zumila » 13.11.2017 23:15

Cudna relacja. Byłam dwa razy na Korculi a tyle jeszcze nie widziałam! Trzeba będzie wrócić :) Za rok jednak Pag :)
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 15.11.2017 11:45

tyniolek napisał(a):Uwielbiam Wasze zdjęcia, kocham Korčulę, a gdyby nie khml, nie zauważyłabym tej relacji! :oops:



Teraz przed Tobą kilka godzin czytania i oglądania :roll:

Polecam - naprawdę warto :wink:
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 07.12.2017 13:47

przepraszam za mega długą przerwę, ale pochłonęły mnie całkowicie myśli związane z pewną niespodzianką, którą przywieźliśmy z Cro :D
dodatkowo zdałam sobie sprawę, że 2018 będzie rokiem bez Chorwacji, dlatego trochę smutno wracać do wspomnień z tegorocznego wyjazdu...

mam nadzieję, że uda się jednak dokończyć relację i w te szare jesienno-zimowe dni znajdzie się paru chętnych czytelników
tyniolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 850
Dołączył(a): 30.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) tyniolek » 07.12.2017 17:05

Będzie dzidzia? :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.12.2017 18:08

To samo pomyślałam...więc nie masz wyjścia i musisz się wytłumaczyć...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Nasza Cro 2012-.../Wakacje z widokiem - Korčula 2017 - strona 50
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone