Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże na Północ podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 12.11.2016 14:52

Fajny ten wiatraczek ubrany w duńską flagę :wink: :papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 12.11.2016 20:58

kulka53 napisał(a):Co prawda mogę się mylić, ale odnoszę wrażenie graniczące z pewnością , że poza pewnie paroma miejscami w innych regionach, to właśnie Jutlandia i właśnie zachodnie jej wybrzeże jest w Danii najbardziej spektakularne i ciekawe.


... zgoda pod warunkiem, że naszym celem są tylko "cuda natury" ... :wink: ...

kulka53 napisał(a):słynny traktorbus


... np. TUTAJ lub TUTAJ ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.11.2016 08:50

ajdadi napisał(a):Fajny ten wiatraczek ubrany w duńską flagę :wink: :papa:

Dobrze że mieszkańcom zależało by go odnowić, prezentuje się całkiem nieźle i wspólnie z kościołem stanowią dwa najbardziej charakterystyczne punkty na wyspie :)
kmichal napisał(a):... zgoda pod warunkiem, że naszym celem są tylko "cuda natury" ... :wink: ...

Je właśnie miałem na myśli :idea: :D
Lubimy oczywiście zwiedzać miasta i zabytki ale do ciekawostek i krajobrazów stworzonych przez naturę ciągnie nie mniej...
Jak pod tym względem wypada pozostała część Danii sprawdzimy może już w przyszłym roku :cool:

kmichal napisał(a):... np. TUTAJ lub TUTAJ ... :wink: ...

No właśnie, czyli dobrze przypuszczałem że konkurencja istnieje :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.11.2016 12:17

14 sierpnia, niedziela c.d.

Prosto z Mandø pojechaliśmy do Ribe. To leżące kilka kilometrów od wybrzeża niewielkie miasto liczące około 8 tys. mieszkańców jest najstarszym w obecnych granicach Danii i uznawanym za najlepiej zachowane i najładniejsze, nic dziwnego, że jest można powiedzieć obowiązkowym punktem dla zwiedzających kraj turystów – w tym także dla nas :) .

Udokumentowana historia Ribe sięga VIII wieku, ale już wcześniej istniał tu znaczący gród zamieszkiwany przez ludność pogańską. W połowie IX wieku zbudowano tu pierwszy drewniany kościół a wiek później założono biskupstwo. W średniowieczu był to silny ośrodek gospodarczy i handlowy. Do upadku tego prężnego miasta przyczyniła się w XVI wieku reformacja i likwidacja biskupstwa a poza tym pożary, powodzie oraz przede wszystkim zamulenie portu. Dopiero od XIX wieku miasto zyskało większy rozgłos jako miejsce historyczne i turystyczne.

Dojeżdżając do Ribe od południa (jak my) już z daleka widać górujące nad równiną wieże słynnej katedry. Od tej strony nowszego miasta właściwie nie ma… skręcając z obwodnicy już po chwili jest się przy Starym Mieście. Kilka chwil na decyzję gdzie zaparkować (darmowo) i już możemy ruszać na zwiedzanie…. No może nie aż tak szybko, bo jeszcze trzeba było zrzucić cieplejsze ubrania – w środku dnia nastała całkiem ładna pogoda :cool: .

Obrazek

Jak widać z mapki płynie tutaj rzeczka, są kanały, wysepki – zapowiada się ciekawie :idea: .

Idziemy urokliwą uliczką Starego Miasta w kierunku jego centrum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W malutkich okienkach mikro domków często można zauważyć powystawiane lub pozawieszane różnego rodzaju ozdoby, takie jak te :cool:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.11.2016 12:18

W parę minut jesteśmy w pięknie ceglanym centrum 8O

Obrazek

Obrazek

Od razu bardzo się nam w Ribe podoba…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poza katedrą, do której zajdziemy później, najstarszą budowlą miasta jest XIII-wieczny kościół i klasztor św. Katarzyny. Oryginalnie dominikański, mieścił się tutaj szpital a dziś w części klasztoru znajduje się dom starców.

Kościół (mimo tego, ze jest niedziela) był akurat zamknięty :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół św. Katarzyny stoi przy ładnym placyku z fontanną :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hmm, a pod fontanną… :?

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.11.2016 12:19

Zamiast skierować się na Rynek, postanowiliśmy najpierw zajrzeć nad rzeczkę, a tam okazało się, że systemem kilku wysepek i mostków można przedostać się na jej drugą stronę – co też zrobiliśmy :D . Całość tworzy taki mikro park miejski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.11.2016 12:19

Z wysepki, a konkretniej z deptaka Nederdammen też widać katedralną wieżę :idea:

Obrazek

Kulka, szkoda że tylko jedna :wink:

Obrazek

Całkiem tu ładnie a stare domy przeplatane są nowszymi kamienicami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Początek deptaka przy Sanct Nicolaj Gade

Obrazek

Pomiędzy jednym brzegiem rzeczki a drugim są 2 większe wyspy. Między nimi Ribea przeciska się wąskimi kanałami na których zbudowano przed wiekami młyny. Dziś są odnowione (2 z nich) a trzeci był właśnie w trakcie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.11.2016 12:20

Wracamy do centrum

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Właśnie środkowy kanał pomiędzy wyspami jest w remoncie.

Obrazek

Obrazek

Tu deptak nosi nazwę Mellemdammen

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Docieramy do miejsca gdzie ostatni kanał rozszerza się i jest wykorzystywany jako mini porcik 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To zdjęcie myślę oddaje dość dobrze mój zachwyt ślicznym Ribe i tym co do tej pory widzieliśmy w Danii :cool: :lol:

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 18.11.2016 13:32

kulka53 napisał(a):Prosto z Mandø pojechaliśmy do Ribe.


... jak do Ribe to mnie zabraknąć tam nie może ... :wink: ...

kulka53 napisał(a):Idziemy urokliwą uliczką Starego Miasta w kierunku jego centrum.


... jakbym tam kiedyś był ... :wink: ...

kulka53 napisał(a):To zdjęcie myślę oddaje dość dobrze mój zachwyt ślicznym Ribe i tym co do tej pory widzieliśmy w Danii


... mam nadzieję, że w czerwcu też będę w takim zachwycie ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.11.2016 21:43

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Idziemy urokliwą uliczką Starego Miasta w kierunku jego centrum.


... jakbym tam kiedyś był ... :wink: ...

No właśnie... dobrze pamiętałem Twoje opisy i zdjęcia zwłaszcza z Ribe bo wiedziałem, że gdzie jak gdzie ale tam zajedziemy na pewno. Po raz kolejny się potwierdziło, że choćby nie wiem ile było zdjęć i jak dobry opis... nie zastąpi to odbioru osobistego :idea: :D , zupełnie inaczej sobie to miasto wyobrażałem :lol: .
Nie żeby mi się u Ciebie nie podobało... zdjęcia to takie patrzenie przez dziurkę od klucza, po prostu będąc samemu na miejscu na zupełnie inne rzeczy zwraca się uwagę, inaczej się odbiera.
Jednym słowem - trzeba pojechać osobiście :idea: :cool:
kmichal napisał(a):... mam nadzieję, że w czerwcu też będę w takim zachwycie ... :oczko_usmiech: ...

Szczerze tego życzymy :idea: :D

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2016 20:37

14 sierpnia, niedziela c.d.

Im bliżej Rynku i katedry, tym więcej zapewne bardzo starych domów, bardzo starannie odrestaurowanych :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Boczna uliczka

Obrazek

Na Rynku (Torvet)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2016 20:38

Katedra w Ribe (Ribe Domkirke) to najlepiej zachowana, zarazem najstarsza romańska budowla sakralna na terenie dzisiejszej Danii. Początki katedry sięgają X wieku, obecną zbudowano w 2 połowie XII wieku. W XIII wieku miała miejsce częściowa przebudowa w stylu gotyckim, zaś w XIV – rozbudowa podczas której dodano ceglane boczne kaplice. Wraz z reformacją zmienił się wystrój wnętrza ale bryła pozostała już niezmieniona aż do chwili obecnej.

Katedra sprawia dziwne wrażenie tak prawdę mówiąc – przynajmniej myśmy tak ją odebrali. Jest kolorowa :lol: , zbudowano ją bowiem z różnych materiałów – lekkiego tufu, piaskowca, ciemnego granitu a także z gotyckiej cegły, ma też dwie różne zupełnie wieże. Jest bardzo duża, nawet mimo tego, że stoi na całkiem sporym Rynku niełatwo objąć ją zdjęciem w całości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2016 20:38

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zauważyliśmy bardzo fajnie wyglądającą klamkę przy głównych wrotach katedry (wejście znajduje się z boku)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2016 20:39

Zanim wejdziemy do środka, jeszcze parę fotek z bardzo ładnego Rynku :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże na Północ podróże-Mały kraj,wielkie emocje-D

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 19.11.2016 20:49

kulka53 napisał(a):Nie żeby mi się u Ciebie nie podobało... zdjęcia to takie patrzenie przez dziurkę od klucza, po prostu będąc samemu na miejscu na zupełnie inne rzeczy zwraca się uwagę, inaczej się odbiera.


... w 100% się zgadzam - każdy zwraca uwagę na inne detale, a te jeszcze dodatkowo mogą się zmieniać w zależności od pory dnia, pory roku, pogody itd... ... :wink: ...

kulka53 napisał(a):Zanim wejdziemy do środka, jeszcze parę fotek z bardzo ładnego Rynku


... a ja czekam głównie na widokowe foty z wieży ... 8) ... tam niestety nie dotarliśmy - w trakcie nabożeństwa była zamknięta ... :evil: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże na Północ podróże :-) - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone