Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.01.2019 10:43

22 września, sobota

Plaża Kalamos okazała się absolutnym strzałem w 10, niezrównanym hitem tego wyjazdu :cool: . Powiem więcej… nie wiem czy któreś miejsce w którym mieliśmy okazję być kiedykolwiek w Grecji i nie tylko mogłoby się z nią równać :idea: . No dobra, parę fajnych przecież też było, jednak na pewno Kalamos do nich dołączyła.

Plaża jak plaża. Trochę żwiru, trochę piachu, trochę płaskich kamieni, w wodzie mniej więcej podobnie… ja wchodziłem bez plażowych butów, Małgosia nie mogła się bez nich obejść. To był dzień totalnej swobody, totalnego relaksu, któremu sprzyjała bardzo przyjemna pogoda – piękne słońce, lekki wiaterek, znośna jeszcze temperatura – zresztą gdy robiło się zbyt gorąco od razu wskakiwaliśmy do wciąż jeszcze ciepłej o tej porze roku wody. Ta część Eubei, zapewne dzięki uciążliwemu dojazdowi nie przyciąga zbyt wielu ludzi :wink: , dość powiedzieć że wczoraj popołudniu drogą którą przyjechaliśmy nie przejechało już potem ANI JEDNO auto, za to widzieliśmy późnym wieczorem pasterza pędzącego swe owce na wzgórzach wysoko ponad nami. Dziś – bo ten dzień spędziliśmy w całości na Kalamos – przejechał tylko jeden samochód :lol: , podobnie zresztą było kolejnego dnia o poranku. Za to mogliśmy, co niezbyt się często w Grecji na wyspach zdarza, przyglądać się licznym statkom o różnej wielkości i kształtach, wieczorem i w nocy oświetlonym, które zmierzały z i do cieśnin oddzielających Morze Egejskie od Czarnego…

Pustki były nieprawdopodobne zatem. Jeszcze chyba nigdy nie byliśmy przez cały dzień w takim miejscu, w którym nie widzieliśmy (poza wspomnianym samochodem) żadnego człowieka. A Kalamos to naprawdę bardzo fajna plaża :idea: - oto ona:

Obrazek

Jedyne zabudowanie które mogłoby być zamieszkałe – ale nie było.

Obrazek

Nieco ponad nami powstał drugi budynek, ale ewidentnie jeszcze jest niedokończony.

Obrazek

Przez cały dzień plaża była tylko i wyłącznie dla nas :)

Obrazek

No. może jeszcze dla tej widocznej w oddali grupki ptaków :lol: .

Obrazek

Kalamos – piach i kamyki :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.01.2019 10:44

Nasze drzewka :D .

Obrazek

Mając do dyspozycji tyle czasu i taką swobodę, postanowiliśmy w końcu skorzystać z wszystkich plażowych akcesoriów które przywieźliśmy ze sobą :wink: . Zawsze wozimy :lol: , tyle że jak do tej pory nie korzystaliśmy z nich prawie nigdy… mam tu na myśli materac :cool: . Tym razem został napompowany zakupioną razem z maską i płetwami pompką, a nie jak do tej pory moimi płucami :roll: .

Obrazek

Skorzystaliśmy oczywiście także z maski :D .

Obrazek

Usytuowanie naszego miejsca względem słońca było takie że do południa świeciło ono na auto, dlatego zabezpieczyłem je czym się tylko dało :lol: .

Obrazek

Obrazek

I tak spędziliśmy cały ten dzień… pływając na materacu, w masce i z płetwami, wylegując się na przypiekającym słońcu (na szczęście wzięliśmy jakiś krem do opalania :oops: ), czytając, i… po prostu nic nie robiąc…

Późnym popołudniem Małgosia wybrała się z aparatem na zachodni kraniec plaży i na zamykający ją pagórek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W oddali widać było jeszcze jedną zatoczkę z niewielką plażą.

Obrazek

Obrazek

Nietypowa sprawa, zwykle takie nadmorskie pagórki są skaliste, tutaj w całości pokryte były piachem… to chyba efekt tych częstych i silnych wiatrów go nawiewających :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tylko dziś nasza Kalamos o prawie zachodzącym słońcu…

Obrazek

To był wspaniały dzień. Wiele było fajnych wrażeń, chwil i miejsc w ciągu naszych podróży po Grecji i jej wyspach, ten jednak był jeśli nie najwspanialszym, to przynajmniej jednym z tych kilku porównywalnie niezapomnianych…

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.01.2019 15:56

Wspaniałe miejsce na totalny relaks i odcięcie się od wszystkiego..
Jan32
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 12.09.2018
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jan32 » 27.01.2019 20:39

piekara114 napisał(a):Wspaniałe miejsce na totalny relaks i odcięcie się od wszystkiego..

No, może z wyjątkiem tego co nas przy życiu trzyma - jakieś winko na plaży w księżycową noc...
Wsłuchiwać się z szum fal i nic poza tym, nawet nie planować kolejnego dnia - poezja. :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.01.2019 20:44

Jan32 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Wspaniałe miejsce na totalny relaks i odcięcie się od wszystkiego..

No, może z wyjątkiem tego co nas przy życiu trzyma - jakieś winko na plaży w księżycową noc...
Wsłuchiwać się z szum fal i nic poza tym, nawet nie planować kolejnego dnia - poezja. :)
W wino, fetę i oliwki można zaopatrzyć się w swoje i wtedy nic z zewnątrz nam nie potrzeba :mrgreen:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 28.01.2019 09:34

Rewelacyjna plaża! Ale najważniejsze, że pusta :D . Południowa Evia przez nas jeszcze nie odkryta :wink: . Natomiast na północy
mamy swoją :wink: pustą plażę w okolicach Gialtry :D. Dojazd - najlepiej rowerem :lol:

Pozdrawiam
W.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2019 10:25

piekara114 napisał(a):Wspaniałe miejsce na totalny relaks i odcięcie się od wszystkiego..

Tak właśnie było...absolutny spokój, relaks. Dzień prawdziwych wakacji :idea: , a nawet półtora :) , bo wczorajsze popołudnie też można do tego zaliczyć.

Jan32 napisał(a):No, może z wyjątkiem tego co nas przy życiu trzyma - jakieś winko na plaży w księżycową noc...
Wsłuchiwać się z szum fal i nic poza tym, nawet nie planować kolejnego dnia - poezja. :)

Akurat winko mieliśmy :cool:, takie jak lubimy, czerwone i półsłodkie :)
Pełnia akurat się już zbliżała ku końcowi... księżyc wschodził dość późno, jakoś około 21.
Poza szumem fal faktycznie żadne dźwięki nie dochodziły, nawet przepływające, doskonale widoczne statki były na tyle daleko, że nie było ich słychać. Raz czy dwa przepłynęła tylko jakaś motorówka :wink: .

piekara114 napisał(a):W wino, fetę i oliwki można zaopatrzyć się w swoje i wtedy nic z zewnątrz nam nie potrzeba :mrgreen:

Jeszcze woda do gotowania, picia i mycia :cool:
Natomiast my zamiast oliwek obżeramy się litrowymi greckimi jogurtami :lol:

janusz.w. napisał(a):Rewelacyjna plaża! Ale najważniejsze, że pusta :D . Południowa Evia przez nas jeszcze nie odkryta :wink: . Natomiast na północy mamy swoją :wink: pustą plażę w okolicach Gialtry :D. Dojazd - najlepiej rowerem :lol:

Zgadza się... najważniejsze że pusta i na odludziu :idea: , miejsce idealne, takie jakich w Grecji szukamy i po jakie m.in do niej jeździmy.
Przed wyjazdem przypomniałem sobie Twoją Evię :cool: , szkoda że fotki zniknęły (przynajmniej ja ich nie widzę :roll: ). Myśmy na północ też zawitali, ale za wiele nie widzieliśmy... dopadło nas już to słynne końcowowrześniowe załamanie pogody i musieliśmy zwiewać. Myślę, że nadrobimy braki w przyszłości, może i w tym jeszcze roku. Także Gialtrę i okolice :) .

Pozdrawiam
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 28.01.2019 23:10

Wkleję parę swoich pytań o Grecję w tym roku. Gościnnie. Wczoraj kupiłem bilety Ryanair na 2 tygodnie w lipcu .Do Aten. Wstępnie zarezerwowałem Apartman 4osobowy na 14 dni w Artemida, kilkanaście km od lotniska, nad morzem. Jedziemy w 2+1,waham się czy nie zaplanować tego urlopu w ten sposób że zarezerwuję z 3-4 dni w centrum Aten, zwiedzić miasto, może Pireus i rejs na Eginę? Bo każdy odradza wynajmowanie auta do jazdy miejskiej, a do centrum Aten z Artemidy jest 2h autobusami. A reszta plażing i wypady w okolice. Kasa jest ograniczona, planuję wydać 2000E na 2 tygodnie z dojazdem i noclegami. 3000max.Chcemy powiedzmy połowę zwiedzać połowę odpoczywać. Jakieś rady, sugestie? Piotrek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.01.2019 08:44

2000 E przy obecnym kursie to 8600 zł. Ile zapłaciłeś za loty i app. (opłacony już? jaka cena?), aby wiedzieć ile zostało....
Dla mnie ta kwota to bardzo duża jak na 2 tygodnie dla 2+1.

Ateny: autobusem dojedź do pierwszej stacji metra, a potem metrem do centrum. Z Pierusu do centrum będziesz ok. 1 h jechał.... więc opcja w mieszkania w centrum jest zdecydowanie lepsza (zwłaszcza, że nie masz samochodu).
Ja osobiście większego zwiedzania w lipcu w Atenach nie widzę - tłum i upał....

A może jak Danka czy Mysza wypożycz samochód i jedź na Peloponez i tam też będziesz miał co pozwiedzać i sporo miejsc do plażowania.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.01.2019 12:14

piotrekbeti napisał(a):Wstępnie zarezerwowałem Apartman 4osobowy na 14 dni w Artemida, kilkanaście km od lotniska, nad morzem. Jedziemy w 2+1,waham się czy nie zaplanować tego urlopu w ten sposób że zarezerwuję z 3-4 dni w centrum Aten, zwiedzić miasto, może Pireus i rejs na Eginę?

Artemida :? , jak dla mnie nie jest to dobre miejsce do spędzenia wakacji. Tereny Attyki nad morzem, przynajmniej w tym rejonie, to jeden niekończący się obszar zabudowany i wg mnie mało turystyczny.
Dlatego opcja 2 wydaje się lepsza. Najpierw Ateny (3 dni wg mnie wystarczy spokojnie) a potem...tak jak pisze Beata - wypożyczasz autko i śmigasz na Peloponez do jakiejś fajnej kwaterki :cool: . No albo na Eginę - choć wg mnie w sezonie to średni pomysł - lepiej wyskoczyć sobie wodolotem z Pireusu na jeden dzień a na miejscu wynająć auto i objechać ważniejsze miejsca.
Opcja druga to zamiast Peloponezu płyniesz po zwiedzeniu Aten z Pireusu na jakąś wyspę :) . Myślę że niezła byłaby Milos (+bliska Kimolos), ciekawa i taka wypośrodkowana - ani zadupie ani turystyczny kołochoz. Z takich bardziej popularnych - Naxos albo Paros , Naxos ładniejsza, ewentualnie Ios z przeznaczeniem głównie na plażowanie. A z tych mniej popularnych... może Anafi? albo Serifos?.
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 29.01.2019 17:11

Po opłaceniu biletów i noclegów powinno zostać 800E. I z 1000 w rezerwie w portfelu .Plus Revolut z podobnym limitem. 100euro dziennie nie przejemy nad morzem przy śniadaniach z marketu w apartmanie. A na Ateny i Akropol itp. przy 30E za osobę za bilety w sezonie czy prom na Eginę z 30E też wyjdzie w obie strony. Zakladam ze każdy wypad do Aten to minimun 100E.Auto wynajem ok 50E za dzień plus paliwo.
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 29.01.2019 17:33

W 2018 mieliśmy 14 noclegów na wyspie Brać plus 2 tranzytowe. Własny dojazd, myślałem że wydam 2000E poszło prawie 3000E. 2+1.Sam dojazd paliwo i promy 500E wyszło. Pamiątki z 2000kun. Trochę napojów wyskokowych w bagażniku też z 1000kun.Więc nie liczę na Grecję w tym roku mniej. Planowałem z biurem, ale po podliczeniu wszystkiego w sezonie to może zmieściłbym się w 16000PLN. To tak fajnie wygląda w reklamie , ale cena 2000PLN to jest za 1osobę w maju-pażdzierniku za 7dni. Każda wycieczka 40-50E /osobę. Ceny z biur zaczynają się od 3600 w lipcu za 2 tygodnie. Z wyżywieniem. Ale 99ciu? na 100turystów z Polski wybiera jednak biura przy wyjeżdzie na urlop w Grecji.? Był ktoś na takim urlopie w sezonie samodzielnie?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 29.01.2019 17:39

piotrekbeti napisał(a):Był ktoś na takim urlopie w sezonie samodzielnie?

Ja byłam - Tinos i Peloponez :oczko_usmiech:
W tym roku również jadę :oczko_usmiech: :papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 29.01.2019 17:47

mysza73 napisał(a):
piotrekbeti napisał(a):Był ktoś na takim urlopie w sezonie samodzielnie?

Ja byłam - Tinos i Peloponez :oczko_usmiech:
W tym roku również jadę :oczko_usmiech: :papa:

Mnóstwo ludzi było. I ja też. :mrgreen:
po-prostu-peloponez-t54554.html
Poświęć kasę na wynajęcie auta i śmigaj na Peloponez. :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 29.01.2019 17:49

Mikromir napisał(a):
mysza73 napisał(a):
piotrekbeti napisał(a):Był ktoś na takim urlopie w sezonie samodzielnie?

Ja byłam - Tinos i Peloponez :oczko_usmiech:
W tym roku również jadę :oczko_usmiech: :papa:

Mnóstwo ludzi było. I ja też. :mrgreen:
po-prostu-peloponez-t54554.html
Poświęć kasę na wynajęcie auta i śmigaj na Peloponez. :wink:

Lepiej płyń na wyspę :oczko_usmiech:

Ale jesteśmy pomocne :lol: :lol: :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 679
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone