Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ksamil - Albania

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
frytowski
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 17.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) frytowski » 17.08.2012 09:16

Cześć!

Jutro jadę do Albanii (2+2)... naczytałem się relacji KOL'a oraz am1974 one mnie, jak pewnie wielu, natchnęły żeby się tam pakować, choć rodzina i znajomi pukają się w czółko i wymieniają głupie uśmieszki.. to chyba normalna reakcja zwykłego śmiertelnika :)

Ale nie o tym...
Mam mały dylemat - chciałem jechać do Ksamil ale zaczynam nabierać wątpliwości, relacje - te pozytywne jednak pochodzą sprzed wysokiego sezonu, jakoś nikt z przebywających tam w ostatnim czasie specjalnie się nie zachwyca.. zastanawiam się dlaczego? Ot tak po prostu bo "nie jestem wylewny" ;) czy po prostu mają mieszane uczucia po pobycie.
Dlatego proszę tych którzy byli ostatnio w Ksamil aby troszkę bardziej.. wiecie.. tak z uczuciem coś napisać ;)

Ja na szczęście jadę w ciemno, nic nie mam zarezerwowane wiec jakby co walnę jeszcze te 60 km na północ do Himary ??? albo coś innego po drodze wpadnie mi w oko.

pzdr
Marek
przepioor
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) przepioor » 17.08.2012 11:00

Cześć,
napisz co Cię interesuje tzn. jakie informacje?
Ja i moja rodzinka jesteśmy generalnie bardzo zadowoleni z pobytu w Ksamil (17-31 lipca).
Oczywiście nie jest to 'raj na ziemi', ale my wypoczęliśmy bardzo dobrze.
Trudno mi opisać szczegółowo cały pobyt - każdy przywiązuje wagę do innych rzeczy - tak więc poproszę o pytania :wink:
Pozdrawiam

Jacek
frytowski
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 17.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) frytowski » 17.08.2012 11:20

ok...
Ja jadę z dzieciakami 3 i 10 lat - a to stawia inne priorytety niż wyjazd samemu czy z żoną/dziewczyną.

Przede wszystkim zależy mi na ciszy i spokoju, obawiam się dzikich tłumów, mam takie projekcje, przypomina mi się Jastrzębia Góra sprzed lat kilkunastu, która z wiochy zabitej dechami w ciągu 2 sezonów stała się wiochą zabitą dechami z milionem turystów na m2 ;) .
Obawiam się braku miejsca na plaży (choć ten temat został już przez Ciebie wyjaśniony w podobnym wątku).

Poza tym tak ogólnie chciałbym usłyszeć subiektywne odczucia, wrażenia.

A konkretnie 2 pytania:
1. Poleciłbyś najlepszemu przyjacielowi?
2. Pojechałbyś tam jeszcze raz?

pzdr
Marek
przepioor
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) przepioor » 17.08.2012 11:41

Ok postaram się odpowiedzieć jak najbardziej szczegółowo.
Rozumiem, że wyjazd z małymi dziećmi (moje 'dziecię' ma 20 lat :D ) powoduje, że jesteś zainteresowany np. plażą piaszczystą, z bardzo łagodnym zejściem do wody.
Otóż są takie ale są (były) znacznie bardziej zatłoczone niż ta, na której bywaliśmy - kamienisto-żwirowa.
Na tych piaszczysto-drobnożwirkowych stały dość ciasno leżaki i parasole.
Generalnie powiem tak - jeżeli ktoś się (nie mówię że Ty :wink: ) spodziewa poziomu zagospodarowania typu Majorka lub Costa Brava to stanowczo NIE polecam. Albania jest ciągle jeszcze krajem słabo zagospodarowanym - w Ksamil pełno jest domów w budowie ale co ciekawe, żadna budowa nie była 'czynna' podczas naszego pobytu tzn. nie było hałasu betoniarek itp. Budują chyba przed i po sezonie turystycznym.
Czuliśmy się tam bardzo bezpiecznie - ludzie są życzliwi, pomocni i jacyś tacy spokojni i wyciszeni - ani razu nie widziałem pijanego, awantury czy nawet ludzi rozmawiających podniesionym głosem...
Poza tym ceny są jak dla mnie rewelacyjne: zarówno noclegów (płaciliśmy za apartament ok. 38 m2 pokój z aneksem kuchennym i spaniem oraz sypialnia 2 osobowa, łazienka, klima 20E/dobę), w sklepach (jak w Polsce lub niższe) a zwłaszcza w restauracjach (3 dorosłe osoby, solidny obiad + wino + napiwek w granicach 80-100 zł).

Tak, poleciłbym, informując o pewnych niedogodnościach - wyłączenia prądu 2-3 razy w ciągu pobytu, ok 20 minut do godziny, trochę śmieci, miejscami zatłoczone plaże.

Tak - bardzo bym chciał wrócić do Ksamil, z tym że lubię poznawać nowe miejsca więc może np. na tydzień a drugi w innym miejscu -Himare, Dhermi itp.

Jak masz jeszcze jakieś pytania to śmiało :wink:

Pozdrawiam

Jacek
frytowski
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 17.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) frytowski » 17.08.2012 13:22

Super! dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.

przepioor napisał(a):[ciach]Rozumiem, że wyjazd z małymi dziećmi (moje 'dziecię' ma 20 lat :D ) powoduje, że jesteś zainteresowany np. plażą piaszczystą, z bardzo łagodnym zejściem do wody.[ciach]

Też, ale na kamyczkach dzieciaki dadzą radę :)

przepioor napisał(a):[ciach]spodziewa poziomu zagospodarowania typu Majorka lub Costa Brava to stanowczo NIE polecam. Albania jest ciągle jeszcze krajem słabo zagospodarowanym[ciach]

To mnie nie zaskoczy, mam świadomość (tak mi się wydaje) jak wygląda rzeczywistość w Albanii, bałkański bałaganik i te klimaty są mi znane :)

przepioor napisał(a):[ciach]żadna budowa nie była 'czynna' podczas naszego pobytu tzn. nie było hałasu betoniarek itp. Budują chyba przed i po sezonie turystycznym.[ciach]

A tu mnie miło zaskoczyłeś, już się pogodziłem z tym, że będę słyszał kojące dzięki udarówki, betoniarki.. itd :)

przepioor napisał(a):[ciach]Czuliśmy się tam bardzo bezpiecznie - ludzie są życzliwi, pomocni i jacyś tacy spokojni i wyciszeni - ani razu nie widziałem pijanego, awantury czy nawet ludzi rozmawiających podniesionym głosem... [ciach]

Tak, potwierdzasz to o czym wielokrotnie czytałem, to bardzo cenne :)

Ja będę jechał w ciemno, zjadę do Ksamil w najbliższą niedzielę około południa i będę szukał apartamentu, gdybyś mógł mi polecić cześć wiochy która jest najfajniejsza - nie wiem jakich kryteriów użyć ;) . Nie musi być blisko morza, lubię spacerować, siedzę na tyłku cały rok w pracy :) . Taka wskazówka pomoże mi zawęzić poszukiwania :)

pzdr
Marek
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 17.08.2012 13:35

frytowski - szerokiej drogi i udanego urlopu a i.. skrobnij jakieś info i wrażenia z pobytu.
Tez mnie tam ciągnie. :mrgreen:
frytowski
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 17.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) frytowski » 17.08.2012 13:38

bzyku, dobry człowieku!
Oczywiście, że skrobnę i tu... i tam też.. :)

pzdr
Marek
przepioor
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) przepioor » 17.08.2012 13:47

frytowski
Ja będę jechał w ciemno, zjadę do Ksamil w najbliższą niedzielę około południa i będę szukał apartamentu, gdybyś mógł mi polecić cześć wiochy która jest najfajniejsza - nie wiem jakich kryteriów użyć . Nie musi być blisko morza, lubię spacerować, siedzę na tyłku cały rok w pracy . Taka wskazówka pomoże mi zawęzić poszukiwania


Ksamil w zasadzie 'składa się' z głównej ulicy (droga Saranda-Butrint) i kilkunastu uliczek poprzecznych w stronę morza.
Ja mieszkałem w 'górnej' części, niedaleko pomnika "4 Tancerzy" (do morza mieliśmy 10 minut spacerkiem).

Strona internetowa naszego gospodarza: http://www.ksamil.gr

P7261298.jpg
Widok z okna na stronę przeciwną do morza, Zalew Butrint

Okolice wokół tego pomnika to jest chyba pierwsze "mikro-centrum'
Drugie jest jakieś 600-800 metrów dalej, dookoła placyku z flagami, niedaleko Tirana Bank.
Wszędzie, gdzie rzucisz okiem widać napisy "DHOMA ME QERA" (doma me ciera) 'pokoje do wynajęcia'. Po prostu stawaj i pytaj :wink: Na ogół 'tambylcy' (zwłaszcza młodsi) posiadają elementarną znajomość angielskiego.

Jeszcze uwaga co do dźwięków - dominowały cykady i głos muezina wzywającego wiernych na modlitwę (5 x na dobę) oraz ryczenie osła :D - czasami mnie budził, skubany.

Pzdr.
Jacek
Romo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Romo » 17.08.2012 16:31

Ja również, od 21lipca do 04 sierpnia byłem w Ksamil, potwierdzam spostrzeżenia Przepioora. Również mieszkałem w okolicach pomnika z tancerzami. Od tego pomnika do brzegu morza jest około 200 m, ja mieszkałem ok. 200 metrów w przeciwną stronę. Miało to bardzo duże zalety, ponieważ wieczorne życie Ksamil koncentruje się wokół głównej ulicy biegnącej równolegle do morza - jej częścią jest właśnie wspomniane rondo z tancerzami, a także w tym drugim centrum, o którym wspominał Przepioor oraz nad samym brzegiem morza, gdzie są dwie-trzy "dyskoteki" - w każdym razie emitują głośno muzykę. W moim miejscu zamieszkania było owszem słychać, że coś gra, ale w żadnym wypadku nie było to uciążliwe, tym bardziej, że jak słusznie zauważył Przepioor - dominowały cykady. Aha, co do muzyki - policja uciszała ją około 24.00. Po prostu starsi Albańczycy o tej porze mieli już dość muzyki i dzwonili po policję. Jak już wcześniej wspomniano, przy rondzie z tancerzami jest mini-market, piekarnia burków, restauracja, kafejka, dwa fast-foody - więc wszystko pod bokiem. Byłem z grupą w sumie 14 osób i wszyscy byli Ksamil zachwyceni. Faktem jest, że od 02 sierpnia zrobiło się bardziej tłoczno niż zawsze, również na plażach. Co do plaż mogę, oprócz tych bezpośrednio w Ksamil polecić jeszcze jedną - tuż przed Ksamil zobaczysz po prawej stronie, jak tylko skończy się wzgórze, wzdłuż którego będziesz jechał, zbitą z desek kolorową budkę - Informacja Turystyczna ;)) przy niej należy skręcić i jechać szutrową drogą, która później się lekko wspina, ale zaraz potem opada lekko w dół i dojeżdża się do zejścia po schodach do plaży, która w/g mnie była najlepsza z tych, które odwiedziłem w Ksamil. Schodzi się po schodach, podłoże z kamyków, są leżaki i parasole, a w dalszej części nie ma leżaków i parasoli, jest luźniej. Woda fantastycznie przezroczysta, właśnie tam, w tym jedynym miejscu wyłowiłem trzy przepiękne czerwone rozgwiazdy. Nad plażą jest knajpka, można zjeść i wypić - przekąski, obiady, lody, napoje, piwko. Można tam spokojnie spędzićcały dzień. Jako że był to ostatni dzień przed moim wyjazdem do Polski i chciałem jeszcze podskoczyć do Sarande, to siedzialm tam od około 9.00 do 16.00 i teraz żałuję, że nie zostałem dłużej.
frytowski
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 17.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) frytowski » 17.08.2012 18:14

Romo, Przepioor... chłopaki!
Nawet nie wiecie jak jestem wam wdzięczny za wasze informacje!
A teraz pozwólcie, że zajmę się jakże radosną czynnością - pakowaniem - jutro z rana wyjazd :)

pzdr
Marek
przepioor
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) przepioor » 17.08.2012 18:18

Szerokiej drogi i skrobnij coś po powrocie albo i w trakcie - w Ksamil jest kilka kafejek internetowych 100 ALL za godzinę

Pzdr.
J.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 17.08.2012 19:14

... witam Was ...
... przepioor mam pytanie odnośnie Twojej kwatery w Ksamil ... dopiero za rok wybieram się do Albanii ale już teraz przeglądałem oferty wynajmu - okazuję się, że wstępnie wybrałem tą samą kwaterę co Ty ... możesz coś więcej napisac o tych apartamentach ( ewentualnie jakieś Twoje foty ) i o właścicielu ... jak jest np. z parkingiem i tym podobne rzeczy ... z góry wielkie dzięki ... pozdro ...
przepioor
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) przepioor » 17.08.2012 20:24

kmichal napisał(a):... możesz coś więcej napisac o tych apartamentach ...


Jasne! :) sporo fotek masz na stronie właściciela, ja wstawiam kilka swoich.
Właściciel to młody chłopak ok. 26 lat ma na imię Gentian, mieszka na dole z mamą i starszym panem (chyba ojciec?) Wszyscy są szalenie mili i uczynni z tym że po angielsku można się dogadać tylko z Gentianem :wink:
W sumie to są dwa budynki ze wspólnym podwórkiem - naliczyłem coś ok. 8 apartamentów, po dwa na każdym piętrze. Można parkować w środku - jest zasuwana brama, a jak się auta nie mieszczą - to przed domem - to jest b. spokojna 'uliczka', prawie bez przelotu.
W apartamencie masz wszystko co potrzeba w kuchni - jest 3-płytowa kuchnia elektryczna z piekarnikiem, lodówka, zlewozmywak, szafki, sztućce, garnki, patelnia, szklaneczki, filiżanki, kieliszki itp itd.
Pościel i ręczniki Pani Mama zmenia co tydzień albo i częściej :wink:
Nasz apartament składał się z kuchni-pokoju z wersalką i stołem, korytarzyka z łazienką oraz sypialni z wielkim łóżkiem. W sypialni jest klima, we wszystkich oknach odsuwane siatki i rolety. Na podłodze kafle.
W sumie wszytko wygląda na nowe lub prawie nowe. Jest jeszcze wielgachny balkon (wspólny dla całego piętra) z suszarką do suszenie ręczników itp.

Internet WiFi teoretycznie był - tzn. komputer widział sieć ale nie udało mi się połączyć - może ja coś źle robiłem? :?
Gentian coś wspominał, że wezwie jakiegoś 'magika' ale to już po naszym wyjeździe.

Co jeszce chcesz wiedziec? Pytaj śmiało :lol:

Pzdr.
Jacek

P7291720.JPG

P7291741.JPG

P7291726.JPG

P7170358.JPG

P7170360.JPG

P7170361.JPG

P7170362.JPG

P7170364.JPG

P7270002.JPG
Nasze śniadanko ;-)
Ostatnio edytowano 01.09.2012 11:13 przez przepioor, łącznie edytowano 1 raz
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 17.08.2012 21:03

... dzięki za tak szybką odpowiedź i foty ... pojedziemy z dwójką dzieci ( 6 i 8 lat ) - sądzisz, że to dobre miejsce dla maluchów ? ... jak daleko jest z apartamentów do głównej drogi i do plaży ... można płacić na miejscu w euro czy lepiej w miejscowej walucie ... aha a jak jest z cenami np. lody, pizza ... i jeszcze jedno jak z drogami - jak jechales do Ksamil ? Dzięki.
przepioor
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) przepioor » 17.08.2012 22:18

Hmmm, daaawno już nie mam takiego małego dziecka :D
W sumie to w Ksamil nie ma zbyt dużo atrakcji - głowne to ciepła woda i plaża. Widziałem co prawda jakiś plac zabaw dla dzieci ale nie wiem czy będzie dla Twoich dzieci atrakcją.
Z apartamentu Gentiana do głównej drogi, tzn. do pomniczka "4 Tancerzy" jest jakieś 400-450 m, a potem z 200 -300 m do morza - zależy którą plażę wybierzesz.
W euro nie płaciłem - za radą wielu forumowiczów pobierałem leki (ALL) w bankomacie, są dwa: jeden i drugi przy drodze Saranda-Butrint, 1. na stacji benzynowej "Kastrati" (Reiffeisen Bank, obsługuje MasterCard) i 2-gi Tirana Bank - (VISA).
Co do cen to jak już pisałem w innych postach - dla mnie rewelacja. 95% jedzenia i innych przedmiotów codziennego użytku jest w cenach albo bardzo podobnych do polskich albo nawet niższych.
Zdecydowanie taniej jest za to w knajpach - solidny obiad dla 3 osób z winem i napiwkiem dla kelnera (lub kelnerki :wink: ) to w przeliczeniu ok. 80 zł
Kurs PLN/ALL w drugiej połowie lipca był następujący: np. za 10 000 ALL mBank policzył mi 311 PLN.
Podstawowe zakupy zrobisz w mini marketach, piekarniach (BYREKTORE) i na straganach z owocami i warzywami - jest w zasadzie wszystko.
Nie najlepiej natomiast jest jeżeli chodzi o lody - widziałem w kilku miejscach Algidę w kulkach ale typowych lodziarni, jak np. w Chorwacji w Ksamil nie znalazłem :( Były za to w pobliskiej Sarandzie.

Jak masz jeszcze jakieś pytania - proszę pytaj

Pzdr.
Jacek
Ostatnio edytowano 20.09.2016 14:32 przez przepioor, łącznie edytowano 3 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Ksamil - Albania - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone