Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ksamil - Albania

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
cro penetrator
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 10.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) cro penetrator » 30.07.2012 22:18

Teraz to się zastanawiam czy tam w ogóle jechać :( . Jeżeli się jednak zdecyduję to 16-17 sierpnia lub w drodze powrotnej z Albanii czyli 29-30 sierpnia. Mam/miałem zamiar zobacz również kanion MATKA.
Baszka
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 09.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baszka » 31.07.2012 11:40

Jeśli chcesz przejść pieszo kanion Matka, to musisz przeznaczyć na to praktycznie pół dnia (szlak ma 9 km w jedną stronę). Można też przepłynąć łódką, jakieś 1,5 h wycieczki, koszt 5 euro od osoby.
Piszę to wszystko, bo myśmy strasznie chcieli pójść pieszo, ale nie wiedząc, jakie tam są odległości przyjechaliśmy za późno i nici z tego wyszły ;)
W każdym razie, na pewno warto tam zajrzeć. Piękne miejsce :)
Romo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Romo » 07.08.2012 15:32

Witam wszystkich serdecznie. W dniu wczorajszym wróciłem z Ksamil. chętnie odpowiem na ewentualne pytania, jestem także w stanie polecić niezłą kwaterę. Proszę pisać na adres adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl.
Pozdrawiam.
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 07.08.2012 23:01

Którędy jechałeś, jak droga minęła, jakieś wskazówki/porady.
Namiary na kwaterę bardzo miło widziane na adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Marek89
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 07.08.2012
wyjazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek89 » 08.08.2012 00:35

damian_zieba napisał(a):Witaj,

Mam pytanie,
telefonicznie nie zrobimy rezerwacji z ta Panią? Badź jakiś mail?
Planujemy tam przyjechać we wrześniu



Hej, ja też planuje jechać w tamte strony we wrześniu i obecnie szukam kogoś z drugim autem, we dwoje raźniej. To będzie pierwsza moja taka daleka podróż, jadę z 3 osobami jeszcze. Gdybyś był zainteresowany daj znać.
damian_zieba
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 11.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damian_zieba » 08.08.2012 12:01

Jasne że jestem zainteresowany,
mój mail to adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl odezwij się to się dogadamy.

Damian,
Romo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Romo » 09.08.2012 22:40

KarKoz napisał(a):Którędy jechałeś, jak droga minęła, jakieś wskazówki/porady.
Namiary na kwaterę bardzo miło widziane na adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl



Poszło na podanego maila.
Pozdrawiam
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 10.08.2012 07:04

Doszło, dzięki za info. Dowiedziałem się już, by w Macedonii na bramkach nie czekać tylko płacić od razu jedno euro, że w Ksamil można korzystać z greckiej sieci tel. oraz o tym że zdarzają się braki prądu. Bardzo przydatne informacje, jakby ktoś coś jeszcze praktycznego wiedział to niech się pochwali, śmiało, nie bać się :D ...
Pozdro...
przepioor
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) przepioor » 10.08.2012 14:20

Byłem z rodzinką w Ksamil 17.07-31.07 - namierzyłem dwa bankomaty - Raiffeisen Bank, na stacji Kastrati (przy 'głównej' drodze Saranda-Butrint), obsługuje MasterCard i drugi kilkaset metrów dalej w stronę Butrint, Tirana Bank - tylko Visa. Polecam spory sklep tuż obok pomniczka "Czterech Tancerzy" - dosyć tanio, niezłe zaopatrzenie i miła obsługa.

P1010058.jpg
Pomnik "Czterech Tancerzy"


P1010059.jpg
Sklep


Jak macie jakieś inne pytania - chętnie odpowiem.

Jacek
Baszka
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 09.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baszka » 10.08.2012 16:36

Hej,
ja mam pytanie odnośnie warsztatów mechanicznych, pomocy drogowej itd - nie tylko w Ksamil, a w całej Albanii :) widywaliście takie miejsca po drodze?
Jedziemy stareńkim autem i choć weźmiemy pół bagażnika części, to i tak różnie może być ;)
przepioor
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) przepioor » 10.08.2012 18:32

W Albanii jest chyba najwięcej na świecie stacji benzynowych i myjni samochodowych na kilometr drogi... :D , co do warsztatów to nie jestem pewny ale na pewno sporo widziałem po drodze serwisów opon - nazywa się to "GOMISTERI" czy jakoś tak... :wink: serwisy samochodowe tzn. małe warsztaciki też chyba widziałem, generalnie jest dużo wszystkiego, co dotyczy samochodów
Romo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Romo » 10.08.2012 23:01

Potwierdzam, jest dość dużo warsztatów samochodowych, szczególnie w okolicy Sarande, czyli niedaleko Ksamil. Poza tym byłem świadkiem, jak na przełęczy Llogaraja naszym rodakom zepsuł się samochodzik, nie mogli kontynuować jazdy i musieli naprawiać na miejscu - zrobiło się z czasem albańskie konsylium, pomagali jak umieli, a także - a może przede wszystkim - zajmowali się dzielnie logistyką, szczególnie w zakresie napojów różnej maści ;))) Jeżeli chodzi o sklepik na rondzie koło tancerzy - jest ok. Natomiast po wjeździe do Ksamil jest po lewej stronie trochę słabiej zaopatrzony "supermarket", przy głównej ulicy i tam alkohol jest tańszy - wiem to, bo w tym przy tancerzach pewnego razu zabrakło i koledzy pojechali dalej szukać Raki - znaleźli taniej. Naprzeciwko tego sklepu przy tancerzach, przy głównej ulicy jest "piekarnia" byrków. Sąróżne: z mięsem, serem białym, serem żółtym, cebulą, pomidorami i papryką. Pychota. Jak ktoś lubi takie swojskiw klimaty to polecam targ w Sarande rano, byłem tak około 9.00 - jest przy ulicy, która przekształca się w promenadę. Najbardziej podobał mi się sposób sprzedaży muli bez muszli - ale nie zdradzę, trzeba to obejrzeć, poza tym Raki jest po ok. 6 zł za 0,5l - wyborna i mocna - pali się bez problemu ;))) Poza tym po wojażach w Albanii polecam poddanie samochodu zabiegowi mycia - myjnia to LAVAZHO. Za 400 Lek robią cały samochód - a pył jest dosłownie wszędzie. Co do płatności na bramkach w Macedonii czy Serbii - to wszędzie płaciłem kartą VISA nie bawiąc się w żadną ich walutę i nie przeliczając, czy 1-2 EUR wystarczy, czy nie - bo stawki na bramkach są różne. Drobne EUR zostawiłem sobie na bramki w Grecji - tam od 2 do 2,40 EUR na bramce.
przepioor
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) przepioor » 11.08.2012 19:36

Faktycznie - teraz sobie przypomniałem że 'napitki' w tym drugim sklepie były tańsze ;-)
Co do piekarni - nazywa się BYREKTORE a burki (byrki) są faktycznie przepyszne.
Dla ciekawych króciutki kursik albańskiego w zakresie kupowania burków :D :

Sa kushton? (sa kuszton?) - ile kosztuje?

... me djath (me dźjat) - z serem
... me mish (me misz) - z mięsem
... me qepë (me ciep) - z cebulą
... me domate (me domate) - z pomidorami

Ceny oscylowały w granicach od 50 do 100 ALL w zależności od kształtu, wielkości i wypełnienia.
Pozdrawiam i życzę smacznego
Baszka
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 09.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baszka » 12.08.2012 18:06

Dzięki wielkie za informacje :)
Kaczaza
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 19.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kaczaza » 13.08.2012 12:16

Hej wszystkim,

odpisałem na masę maili od użytkowników cro.pl oraz innego forum na temat kwater i generalnie Ksamil. Pytanie do ludzików, którzy byc może są już po Albańskich wojażach- jak kwatery u Fationa? Czy ktoś skorzystał z jego oferty? Bardzo jestem ciekaw, bo chłopak dopiero startował z biznesem i interesuje mnie, czy jego apartamenty i pizzeria zyskały uznanie u rodaków :-)

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Ksamil - Albania - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone