Chorwacja online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Korsyka 2008

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Korsyka 2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 22.07.2008 23:16

W tym roku wybór padł na Korsykę. Skład 8 osób, 2 samochody kombi...
20/06 po pracy, ok. godz. 19 podjęliśmy czynności standardowe, czyli pakowanie samochodów. Nie było to łatwe, bo obsada pełna...

Obrazek

Po 2 godzinach byliśmy gotowi. Początek trasy pokręcony, zamknięta z powodu remontu jest droga z Opola na Prudnik, Czerwonohorskie też rozkopane. Wyszło więc, że jedziemy na przejście Krnov i dalej Brno, Wiedeń, Villach, Wenecja, Florencja, Livorno.

Obrazek

Droga upływała spokojnie, znana już z poprzednich wyjazdów, aż do okolic Udine, gdzie nagle Opel stracił moc i silnik zaczął pracować jak diesel... Musieliśmy zjechać na najbliższy parking. Nie wyglądało to dobrze - paliła się kontrolka sygnalizująca jakąś awarię elektryki silnika i prawie nie działały lewe kierunkowskazy. Zapadła decyzja o wezwaniu pomocy drogowej. Po 2 godzinach oczekiwania pojawiła się laweta, która zawiozła Opla pod najbliższy autoryzowany serwis...

Obrazek

Niestety była to sobota, gościu z lawety postawił samochód na parkingu, wsiadł na rower i odjechał. Nie pomogły próby wytłumaczenia, że w niedzielę o godz. 8 rano mamy prom z Livorno. Wobec tego zaczęliśmy kombinować jak się podzielić... W międzyczasie część ekipy udała się do pobliskiej knajpy w celu uzyskania jakiejkolwiek informacji czy też pomocy. Miła barmanka, która na szczęście trochę władała angielskim, pomogła, wykonała telefon do miejscowego mechanika, który obiecał, że podjedzie zobaczyć, co się stało i co można zrobić.
Tuż obok zaczynało się włoskie wesele...

Obrazek

Po jakiejś godzinie zajechał się mechanik w zabytkowym furgonie, ubrany w kombinezon, w sumie zrobił pozytywne wrażenie. Pojawiła się nadzieja! Niestety władał tylko językiem włoskim. Na migi pokazał nam żeby jechać za nim do warsztatu. Opel w międzyczasie wystygł i zniknęła awaryjna kontrolka, ale silnik nadal tłukł się okropnie. Po chwili zajechaliśmy pod dom i mały warsztacik mechanika. Pukał, słuchał, kręcił głową, coś usiłował wytłumaczyć... Nie rozumieliśmy się ni w ząb! Nagle uśmiechną się szeroko zawołał żonkę, wykonał jakiś telefon, wsiadł w samochód i odjechał... Żona zaprosiła nas do ogrodu, usiedliśmy na zadaszonych ławeczkach i czekamy. Trwało to 15 minut, wrócił z jakąś kobietą, idą do nas, a pani po Polsku, dzień dobry!!! Okazało się, że znajoma mechanika ma znajomą, której znajoma... jest Polką mieszkającą tu od wielu lat. No i od razu wszystko stało się prostsze! Zaczęło się tłumaczenie, Luiggi twierdził, że to poszło coś w przewodach elektrycznych, ale można zaryzykować dalszą jazdę, ponieważ nie ma już spadków mocy. Jak się pojawią to kazał się zatrzymać na pół godziny i potem próbować jechać dalej. W kierunkowskazach natomiast poszedł jakiś przekaźnik. Niestety przy sobocie, bez komputera, bez oplowskich części niewiele mógł z tym zrobić. W sumie jednak bardzo nas uspokoił, a przede wszystkim byliśmy mu bardzo wdzięczni za okazane zainteresowanie, pomoc i życzliwość! Na pytanie o pieniądze tylko się uśmiechną i machną ręką, życząc szerokiej drogi! Dostał, więc "czwórkę" Lecha, pani Polka, Redsa i zapewnienie, że będziemy trzymać kciuki za Włochów w niedzielnym meczu!

Obrazek

Ruszyliśmy w kierunku Livorno. Na szczęście mocy nie ubywało i około godz. 23 dotarliśmy wreszcie do portu. Na parkingu zaczepili nas jeszcze kierowcy polskich ciężarówek, pytając czy nie chcemy kupić paliwa do naszego diesla...
O godzinie 7 ustawiliśmy się w kolejce do wjazdu na prom, kod kreskowy z biletów i jazda!
Prom znacznie mniejszy niż ten z zeszłego roku na Kretę. Zajęliśmy miejsca na leżaczkach na decku, 4 godziny relaksu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W związku z awarią musiały ulec nasze plany dotyczące objazdu wyspy. Trzeba znaleźć kemping blisko Bastii i rozejrzeć się za serwisem Opla.
Około godz. 12 zjechaliśmy z promu i ruszyliśmy na pierwszy kemping oddalony o jakieś 10 km na południe od Bastii.
Kemping "San Damiano" na szczęście okazał się bardzo przyzwoity. Położony na mierzei, w lesie, bezpośrednio przy piaszczystej plaży.

Obrazek

Po rozbiciu namiotów było już tylko lenistwo, plaża, morze. Odpoczynek po podróży.
W poniedziałek rano poszliśmy do recepcji celem zasięgnięcia języka odnośnie serwisu Opla. Pani była tak miła, że narysowała nam mapkę dojazdu do serwisu autoryzowanego i jeszcze jakiegoś innego, złapała za telefon i zadzwoniła do Opla, niestety okazało się, że są zawaleni robotą i nie chcą nas przyjąć. Ruszyliśmy, więc do tego drugiego, ale tam facet łamaną angielszczyzną wytłumaczył, że bez komputera do auta nie podejdzie i radził udać się do Opla. Tak też zrobiliśmy... A tam, cisza, spokój i "zawalenia" nie widać. Kierownik był miły i uśmiechnięty i ani słowa po angielsku nie kumał! Ale miał komputer! Podłączył, 5 minut i pełna diagnoza gotowa. W międzyczasie pojawiła się klientka serwisu, która władała językiem angielskim, pomogła w tłumaczeniu! Padł jakiś kawałek kabla... Z robocizną to będzie 160,00 euro. Nie ma wyjścia trzeba zrobić! To ile czasu na to trzeba? Pan spojrzał w kalendarz i zapadł wyrok... nowa część będzie na piątek! No i tu nie trzeba było tłumaczenia, kierownik spojrzał na nas i natychmiast złapał za telefon, po krótkiej rozmowie uśmiechną się i kazał przyjechać nazajutrz, o godz. 14. Uff, udało się!
Wieczorem wybraliśmy się na spacer do Bastii. Miasto mocno zniszczone, dużo sypiących się kamienic. Główna arteria komunikacyjna i Plac St-Nicolas przy porcie wyglądają dobrze, ale im głębiej w miasto tym gorzej. Poza tym nie czuliśmy się tam swobodnie. W bocznych uliczkach sporo "podejrzanych typków", strach! Bardzo ładnie wyglądają natomiast okolice cytadeli, ogrodu Romieu i starego portu, obecnie jachtowego, ale to jedyne miejsce, do którego trafiliśmy, w którym był spory ruch turystyczny, knajpki, muzyka i wesoła atmosfera.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

We wtorek głównym zajęciem było leżenie na plaży, całkiem przyzwoitej, piaszczystej i nie przeludnionej. Po południu podjechaliśmy do serwisu zostawić samochód do naprawy. Była jeszcze chwila stresu, bo kierownik nie był już taki uśmiechnięty i przez chwilę pomyślałem, że może część nie dotarła, ale na szczęście byłem w błędzie. Umówiliśmy się na odbiór samochodu na godz. 16 i wróciliśmy na kemp. Pod serwisem stał zepsuty Opel Omega na polskich blachach... Odbiór samochodu był punktualny, silnik chodził znowu normalnie, kierunkowskaz też zaczął działać, mimo, że nic przy nim nie robili. Rachunek urósł do 200,00 euro... Okazało się, że musieli dolać 2 litry oleju i jeszcze cos tam... trudno było się zorientować z języka migowego... W sumie i tak byliśmy szczęśliwi, że sprawa została załatwiona pozytywnie. Mogliśmy zacząć urlop!
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 23.07.2008 06:23

Dobrze się czyta te "oplowskie" (i nie tylko) przypadki. Na pewno kosztowało to sporo nerwów, ale trzeba przyznać, że mieliście też dużo szczęścia. Przeżyłem podobne przypadki w b.r. na Hvarze, tak że dobrze was rozumiem.
Pozdrawiam i czekam na C.D.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107346
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 23.07.2008 06:31

Dosiadam się do Buberka, też tu będę zerkał :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.07.2008 07:15

8O Nieprzyjemna przygoda na początek urlopu......., ale na szczęście dobrze się skończyła :D
Może lepiej było jechać w 2 Skody :wink:

Rondo w Bastii - miodzio........ 8)

Chętnie poczytam dalej, a najbardziej czekam na opisik i zdjęcia z tej najwyższej 'górki' 8)

Pozdrawiam :D
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 23.07.2008 07:40

Buber napisał(a):Dobrze się czyta te "oplowskie" (i nie tylko) przypadki. Na pewno kosztowało to sporo nerwów, ale trzeba przyznać, że mieliście też dużo szczęścia. Przeżyłem podobne przypadki w b.r. na Hvarze, tak że dobrze was rozumiem.
Pozdrawiam i czekam na C.D.


Cieszę się, że się podoba :)
Szczeście na prawdę nam dopisywało, zwłaszcza, że we Włoszech w weekend nic nie da się załatwić... przynajmniej oficjalnie, ale są jeszcze uczynni ludzie :D

pozdr
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 23.07.2008 07:41

Janusz Bajcer napisał(a):Dosiadam się do Buberka, też tu będę zerkał :lol:


A zapraszam, zapraszam :) :!:

pozdr
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 23.07.2008 07:47

kulka53 napisał(a):8O Nieprzyjemna przygoda na początek urlopu......., ale na szczęście dobrze się skończyła :D
Może lepiej było jechać w 2 Skody :wink:

Rondo w Bastii - miodzio........ 8)

Chętnie poczytam dalej, a najbardziej czekam na opisik i zdjęcia z tej najwyższej 'górki' 8)

Pozdrawiam :D


Też radziłem Iwce żeby kupiła Skodę... :wink:
Na Korsyce parkowanie odbywa się tak jak w krajach 'południowych', czyli gdzie popadnie... Natomiast jeżeli chodzi o samą jazdę 'tubylców', to byłem pozytywnie zaskoczony :!:
Co do górki, to na razie powiem tyle, że dla mnie to była rewelacja :!:

pozdr
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2044
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 23.07.2008 07:49

To i ja cichutko się przysiądę, jak można. :D pozdrawiam
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 23.07.2008 07:53

helen napisał(a):To i ja cichutko się przysiądę, jak można. :D pozdrawiam


...ależ oczywiście, zapraszam :)
Ja powoli zaczynam czytać Twoją opowieść :!: Być może uda mi się we wrześniu, po raz czwarty skoczyć do Cro..., w tamte rejony...

pozdr
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2044
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 23.07.2008 08:00

Miło mi, zapraszam i pozdrawiam.
anna6507
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 05.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) anna6507 » 23.07.2008 08:36

Witam, proszę o dalszą relację :)
pozdrawiam Ania
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 23.07.2008 08:50

anna6507 napisał(a):Witam, proszę o dalszą relację :)
pozdrawiam Ania


...ciąg dalszy w przygotowaniu :!:

pozdr
zmrol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 484
Dołączył(a): 08.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmrol » 23.07.2008 09:21

Też się dołączę do klubu czytaczy. :D
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 23.07.2008 11:41

zmrol napisał(a):Też się dołączę do klubu czytaczy. :D


Witam, witam, bardzo mi miło :)

pozdr
Aneta.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta.K » 23.07.2008 16:11

Ja tez siadam,czytam i czekam co będzie dalej...
:P :P :P
Następna strona

Powrót do Francja - Francecron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone