Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
karus
Croentuzjasta
Posty: 248
Dołączył(a): 06.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) karus » 09.12.2018 14:44

śmigacz napisał(a):Ja jako zwolennik drogi Słowacja , Węgry w przyszłym roku będę musiał się zmierzyć z Słowenią i Austrią w drodze powrotnej ponieważ dostaliśmy ciekawa propozycje po dwóch tygodniach pobytu w Dalmacji spędzenia kilku dni na Istrii. Coś mi się wydaje że będę musiał prześledzić ten wątek. Jeszcze wszystko dogrywamy ale jak by na to nie patrzec w przyszłym roku urlop nam się wydłużył praktycznie do 3 tygodni licząc z dojazdem. Zastanawiam się nawet czy z Istrii nie pędzić przez Chorwację na Węgry. Trochę koło robię ale dalej drogą znana a Słowenia i Austrią to nowość.

Nie ma prostszej drogi do Cro niż przez Austrię i Słowenię, nigdy nie potrafiłem zrozumieć tego kołowania przez Slowację i Węgry, szczególnie przez ludzi jadacych z zachodniej częsci Polski.
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 09.12.2018 15:39

karus napisał(a):
śmigacz napisał(a):Ja jako zwolennik drogi Słowacja , Węgry w przyszłym roku będę musiał się zmierzyć z Słowenią i Austrią w drodze powrotnej ponieważ dostaliśmy ciekawa propozycje po dwóch tygodniach pobytu w Dalmacji spędzenia kilku dni na Istrii. Coś mi się wydaje że będę musiał prześledzić ten wątek. Jeszcze wszystko dogrywamy ale jak by na to nie patrzec w przyszłym roku urlop nam się wydłużył praktycznie do 3 tygodni licząc z dojazdem. Zastanawiam się nawet czy z Istrii nie pędzić przez Chorwację na Węgry. Trochę koło robię ale dalej drogą znana a Słowenia i Austrią to nowość.

Nie ma prostszej drogi do Cro niż przez Austrię i Słowenię, nigdy nie potrafiłem zrozumieć tego kołowania przez Słowację i Węgry, szczególnie przez ludzi jadących z zachodniej części Polski.

Wszystko zależy od miejsca z którego startujemy i gdzie chcemy dotrzeć. Wyznacz sobie trasę np. pomiędzy Wrocławiem a Zadarem i zobaczysz, że różnica w kilometrach nie jest jakaś ogromna. Trasa przez Austrię Słowenię może jest najprostsza, ale też najbardziej uczęszczana. Do tego dochodzi myto na Słowenii, którego zwyczajnie wielu unika. :papa:
karus
Croentuzjasta
Posty: 248
Dołączył(a): 06.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) karus » 09.12.2018 16:00

@Bratwojciech - próbowałem wytyczyć trasę Wro- Zadar tylko problem w tym, że nawet google takiej trasy nie jest w stanie z automatu wyznaczyć, próbowałem przeciągać ale jakieś dziwne trasy mi wytyczało i kierowało z powrotem na trasę przez Austrię. Moim zdaniem prawidłowo :) Generalnie wygląda to na kluczenie w sporej części po zwykłych drogach zamiast autostrad. Może kilometrowo jest to 100 czy 150km różnicy ale w czasie to już będzie sporo. Słowenia jest droga (winieta) ale przelatujesz ją w 40 min i po sprawie. Bezpieczeństwo, czas i wygoda też się liczy ale trudno to wycenić.
pzdr
Nemhain
Croentuzjasta
Posty: 166
Dołączył(a): 19.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nemhain » 09.12.2018 17:19

Długie grudniowe wieczory skłoniły nas do planowania wakacji na przyszły rok ;) Zapewne takich pytań było już wiele i z góry przepraszam, w takim razie będę wdzięczna za przekierowanie czy link, ale może macie jakieś info jak to będzie w 2019 z autostradą słoweńską?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7946
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 09.12.2018 17:45

Nemhain napisał(a):Długie grudniowe wieczory skłoniły nas do planowania wakacji na przyszły rok ;) Zapewne takich pytań było już wiele i z góry przepraszam, w takim razie będę wdzięczna za przekierowanie czy link, ale może macie jakieś info jak to będzie w 2019 z autostradą słoweńską?

Będzie od granicy do granicy, czyli jak chcesz nie kupować winiety, to musisz się więcej nakombinować. :oczko_usmiech: :mrgreen:
Nie wiem tylko czy zakup winiety znacznie skróci to czas jazdy, bo jeśli Chorwacja nadal nie będzie w stafie Schengen to na granicy się będzie korkowało. :papa:
karus
Croentuzjasta
Posty: 248
Dołączył(a): 06.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) karus » 09.12.2018 18:35

Ooo to, że będzie autostrada przez całą Słowenię to jest świetne info ☺ korki na granicy mnie nie dotyczą bo będę jechał poza sezonem.
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 09.12.2018 18:45

karus napisał(a):@Bratwojciech - próbowałem wytyczyć trasę Wro- Zadar tylko problem w tym, że nawet google takiej trasy nie jest w stanie z automatu wyznaczyć, próbowałem przeciągać ale jakieś dziwne trasy mi wytyczało i kierowało z powrotem na trasę przez Austrię. Moim zdaniem prawidłowo :) Generalnie wygląda to na kluczenie w sporej części po zwykłych drogach zamiast autostrad. Może kilometrowo jest to 100 czy 150km różnicy ale w czasie to już będzie sporo. Słowenia jest droga (winieta) ale przelatujesz ją w 40 min i po sprawie. Bezpieczeństwo, czas i wygoda też się liczy ale trudno to wycenić.
pzdr

Napisałeś że nie rozumiesz dlaczego ludziska jadą przez Węgry, więc starałem się wyjaśnić. Różnice w kilometrach oczywiście są na plus Austrii i Słowenii tak jak napisałeś, ale przy założeniu trasy najkrótszej. Przy jeździe autostradowej ta różnica maleje o połowę, a czasowo różnica wbrew pozorom jest niewielka (oczywiście zakładając jazdę zgodnie z przepisami). Wyznaczając trasę przez Słowację i Węgry tych jak to napisałeś zwykłych dróg jest około 100 km. Reszta to też autostrady albo ekspresówki. Więc jak widzisz czas jest chyba raczej względny, a bezpieczeństwo to Twoje umiejętności, a nie autostrada. Natomiast wygoda, to jest jak najbardziej argument do przyjęcia. :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 09.12.2018 19:55

Bratwojciech napisał(a):... a bezpieczeństwo to Twoje umiejętności, a nie autostrada.

Moim zdaniem autostrady i drogi szybkiego ruchu to oprócz wygody, także bezpieczeństwo. Nie znam statystyk dla Polski, ale kiedyś trafiłem na niemieckie.
W Niemczech na milion tzw. „wozokilometrów” na autostradach przypada średnio tylko 1,7 ofiar, a na drogach lokalnych poza terenem zabudowanym aż 6,9.

W naszym kraju podobno wypada to gorzej, bo jest gorsza „sprawność autostradowa” polskich kierowców. :?
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 09.12.2018 20:50

walp napisał(a):
Bratwojciech napisał(a):... a bezpieczeństwo to Twoje umiejętności, a nie autostrada.

Moim zdaniem autostrady i drogi szybkiego ruchu to oprócz wygody, także bezpieczeństwo. Nie znam statystyk dla Polski, ale kiedyś trafiłem na niemieckie.
W Niemczech na milion tzw. „wozokilometrów” na autostradach przypada średnio tylko 1,7 ofiar, a na drogach lokalnych poza terenem zabudowanym aż 6,9.

W naszym kraju podobno wypada to gorzej, bo jest gorsza „sprawność autostradowa” polskich kierowców. :?

Oczywiście, że system autostrad ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Twierdze tylko (co sam zauważyłeś), że nie zastąpi umiejętności.
Zresztą kiedyś mówiono do kursanta, że na jeździe miejskiej trzeba się skupiać, a na ekspresówce czy jakiejś autostradzie to radyjko,kawusia i luz. Dzisiaj żaden instruktor przy zdrowych zmysłach nie palnie czegoś takiego. :papa:
SoftRM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 239
Dołączył(a): 08.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SoftRM » 12.12.2018 10:16

dids76 napisał(a): Zapewne bo jeśli Chorwacja nadal nie będzie w stafie Schengen to na granicy się będzie korkowało. :papa:

No właśnie na razie w tym temacie cisze , gdzieś tam są informacje że Chorwacja wejdzie DO Schengen do 2020 roku
czyli może na wakacje 2019 ?
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 12.12.2018 12:37

SoftRM napisał(a):
dids76 napisał(a): Zapewne bo jeśli Chorwacja nadal nie będzie w stafie Schengen to na granicy się będzie korkowało. :papa:

No właśnie na razie w tym temacie cisze , gdzieś tam są informacje że Chorwacja wejdzie DO Schengen do 2020 roku
czyli może na wakacje 2019 ?


No raczej jeszcze potrwa to kilka lat biorąc pod uwagę obecne nastroje w Europie. Rumunia i Bułgaria złożyły wnioski dawno temu i wciąż są blokowane.

Na pewno nie wcześniej niż wybudują most na Peljesac. Gdyby teraz Chorwacja weszła do Schengen, Dubrownik zostałby praktycznie odcięty od reszty kraju, kolejki na granicy w Neum sięgałyby Ploce.
Artur.m
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 13.08.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur.m » 12.12.2018 16:27

karus napisał(a):Ja jeżdżę do Cro w niedzielę a wracam w sobotę, moim zdaniem najbardziej optymalnie.

Ja wracałem w sobotę 4 sierpnia, bardzo duży ruch w godzinach południowych, korek ok. 20 km przed Lućko.
nenek
Croentuzjasta
Posty: 402
Dołączył(a): 28.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) nenek » 12.12.2018 16:44

Byłes tam w najgorszym mozliwym momecnie , znajomy wyjechał ze splitu okolo 16 i na Lucko czy granicy juz nie bylo korka było to jakos 26 sierpnia w 2017 roku od tamtej pory raczej nic sie nie zmieniło
karus
Croentuzjasta
Posty: 248
Dołączył(a): 06.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) karus » 12.12.2018 17:28

Artur.m napisał(a):
karus napisał(a):Ja jeżdżę do Cro w niedzielę a wracam w sobotę, moim zdaniem najbardziej optymalnie.

Ja wracałem w sobotę 4 sierpnia, bardzo duży ruch w godzinach południowych, korek ok. 20 km przed Lućko.

Problemem jest pewnie czas o którym tam byłeś. Ja wyjeżdzam z Pakostane o 4:00 więc w Lućko jestem o 7:00 gdy miasto jeszcze śpi, w tym roku może ze 2 samochdy przede mną na bramkach. Należy też dodac, że jechałem we wrześniu.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 13.12.2018 01:09

karus napisał(a):... Należy też dodac, że jechałem we wrześniu.

Wrzesień to zupełnie inna rzeczywistość.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć... - strona 613
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone