Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłosników Wyspy Vis

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 29.09.2018 21:27

gusia-s napisał(a):
Katerina napisał(a): ... Za rok jest w planie Jabuka, lub nawet Palagruża...
Eeee tam, co sie będziesz rozdrabniać, wal odrazu na "buta" :oczko_usmiech:


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 29.09.2018 21:35

baunty Tak, trzymali właśnie w tym wspomnianym przeze mnie porciku...Ale musiałbyś widzieć jak nasz Darko cumował...Łodż miała 13 - 14 m długości, trzeba było przywiązać ją w wielu punktach, bo w razie przypływu mogłoby nią rzucić o skały. Majstersztyk. A w ogóle, podczas naszej wyprawy na Svetac i wokół niego nie zobaczyliśmy ani jednej jednostki - nie tylko koło wyspy, ale również nigdzie w zasięgu wzroku, aż po horyzont - nikogo, co było niesamowite i dodawało wyprawie dodatkowej atrakcyjności..Także, w razie czego nie ma do kogo zawołać "Ahoj" :lol:
Powstanie nowa relacja, już niedługo, tamta jest już zamknięta :) :papa:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 02.10.2018 10:41

baunty napisał(a):W tym rejonie to w planach "od zawsze" mam popłynąć na Sv Andrija - tak po prostu zobaczyć tę wyspę i jak tam dawniej mieszkali ludzie. Ostatnia mieszkanka zmarła chyba w 2000 roku.


Tak to prawda, ale nie do końca. Zupełnie jak w Radiu Erewań - nie mieszkanka, tylko mieszkaniec i nie zmarł, tylko się wyprowadził, z pomocą miejscowych służb. W albumie o Visie, który można nabyć w Komunie w Komižy, jest nawet fotorelacja.

P.S. Świetne zdjęcia, Marsik.

Czekamy na relację, Katerina!
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 02.10.2018 14:53

Marsallah napisał(a):
baunty napisał(a):W tym rejonie to w planach "od zawsze" mam popłynąć na Sv Andrija - tak po prostu zobaczyć tę wyspę i jak tam dawniej mieszkali ludzie. Ostatnia mieszkanka zmarła chyba w 2000 roku.


Tak to prawda, ale nie do końca. Zupełnie jak w Radiu Erewań - nie mieszkanka, tylko mieszkaniec i nie zmarł, tylko się wyprowadził, z pomocą miejscowych służb. W albumie o Visie, który można nabyć w Komunie w Komižy, jest nawet fotorelacja.

P.S. Świetne zdjęcia, Marsik.

Czekamy na relację, Katerina!


To na necie być może jakieś bzdury piszą i to na wielu stronach :? :D

Kobieta nazywała się Antonija Zanki ( do klanu tej rodziny od kilkuset lat należy wyspa) i zmarła w 2000 czy 2001 ( wg źródeł chorwackich był to styczeń ) - była ostatnim stałym mieszkańcem wyspy.
Miała taki zwyczaj stawiania lampy naftowej w oknie - robiła to codziennie po zachodzie słońca.
W wielu źródłach to wyczytałem i wszystkie mówią o w/w kobiecie.

Poczytaj o tym , bo prawdopodobnie "radio Erewań, nadaje w zupełnie innym miejscu niż myślisz" :wink:
Aby zweryfikować "gdzie nadaje radio Erewań" wystarczy jak wpiszesz w google "Antonija Zanki" ( zanchi)
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 03.10.2018 09:35

Ok, sprawdziłem swoje źródła.

Mężczyzna, o którym pisałem, Boris Zanki, nie był ostatnim stałym mieszkańcem Svetaca, lecz nestorem rodu Z., który przyjeżdżał na wyspę po śmierci ostatniego mieszkańca wyspy. To on został uwieczniony w książce, którą mam. Tak to jest, kiedy przekaz radiowy zostanie zmącony przez obraz ;-)

Inna sprawa, że moje źródło podaje inne dane niż Twoje "internety" - ostatnia mieszkanka Svetaca ( również z rodziny Zanki) miała na imię Jurka (tak twierdzi również chorwacka wiki) i zmarło się jej w roku 1997.

Tak czy siak, ciekawa wyspa. Zastanawiam się, czy "babcia" z Podšpilja, która swoje kapary uprawia na Svetaca, też należy do klanu Z.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 03.10.2018 09:51

Zankich na Visie tyle co kotów :lol: Dowiem się na temat ostatniej mieszkanki u źródła i dam znać :)
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 03.10.2018 10:52

Marsallah napisał(a):Ok, sprawdziłem swoje źródła.

Mężczyzna, o którym pisałem, Boris Zanki, nie był ostatnim stałym mieszkańcem Svetaca, lecz nestorem rodu Z., który przyjeżdżał na wyspę po śmierci ostatniego mieszkańca wyspy. To on został uwieczniony w książce, którą mam. Tak to jest, kiedy przekaz radiowy zostanie zmącony przez obraz ;-)

Inna sprawa, że moje źródło podaje inne dane niż Twoje "internety" - ostatnia mieszkanka Svetaca ( również z rodziny Zanki) miała na imię Jurka (tak twierdzi również chorwacka wiki) i zmarło się jej w roku 1997.

Tak czy siak, ciekawa wyspa. Zastanawiam się, czy "babcia" z Podšpilja, która swoje kapary uprawia na Svetaca, też należy do klanu Z.


To nie są " moje internety" tylko ogólnie dostępne informacje na internecie.

Oczywiście pierwsze co się sprawdza to wikipedia danego kraju, to też swego czasu jako pierwsze przeczytałem :)

Piszesz o "Twoich źródłach" ...nie wiem co to za źródła, oby nie te , na których się wcześniej opierałeś pisząc o "radiu Erewań" :wink:

Naprawdę nie jest trudno znaleźć więcej info na ten temat.
Polecam choćby artykuł w "Feral Tribune" - tam jest trochę o tej pani - ale jest wiele innych , choćby strona pewnej grupy walczącej o zachowanie dziedzictwa kulturowego w tym rejonie - są duże zakusy na komercjalizowanie np Biśeva, moim zdaniem chore pomysły.
Mam nadzieję, że "obronią" tę wyspę przed "cywilizacją" - jak to określają chetni na dziwne inwestycje na Bisevie.
Kur...szklany taras m.in. chcą zbudować.

W/w starają się, aby na Bisevo wybudować bezpieczny port/cumowisko , bo tego tam w tej chwili brakuje.
Jest szansa, że w byłej szkole powstanie coś w rodzaju muzeum.
Czynią też syarania, aby więcej pieniędzy z biletów do slynnej jaskinii, było inwestowane na Bisevie - ale tak, aby wyspa zachowała swój tzw klimat.
.
Wracając do Svetaca, generalnie traktowałem to jako pewną ciekawostkę, a czytałem o tym dość sporo przed moim zamiarem ( do tej pory jest to tylko zamiar) odwiedzenia wyspy.
Nazwisko Jurka Zanki też przewija się w wielu artykulach i to właśnie przy nim pojawia się czasem info o wyjeździe z wyspy do domu spokojnej starości.
Jedna z legend głosi , że pomimo mieszkania tylko we dwójkę na wyspie... te dwie osoby ze sobą nie rozmawiały 8)

Katerina napisał(a):Zankich na Visie tyle co kotów :lol: Dowiem się na temat ostatniej mieszkanki u źródła i dam znać :)


Mam nadzieję, że uda się to wyjaśnić bez dogłębnego śledztwa .
Nie chciałem robić aż takich kłopotów pisząc o pani Antonii :)


PS Na Svetac i Bruśnik są organizowane wycieczki.
Koszt ok 350 kun wraz z jedzeniem.
Czas trwania ok 8 godzin.
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 03.10.2018 14:50

baunty napisał(a):(...)

1.jpg
"Moje Radio Erewań"
2.jpg
3.jpg

Poza tym -> W
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 03.10.2018 15:55

No cóż,, jeśli to ten przewodnik wprowadził Cię w błąd, to poczytaj w innych źródłach.

Na temat Wikipedii już pisałem w poprzednim poście - też zacząłem od lektury w Wikipediach z różnymi domenami ( zapewne większość ludzi od tego zaczyna) później znalazłem źródła z dokładniejszymi info.


Jeśli dobrze poszukasz to znajdziesz wiele ciekawych info na ten temat, bo już chyba nie ma sensu abyśmy dociekali co Cię wprowadziło w błąd
.
Tylko nie do końca rozumiem skąd przyszło Ci do głowy radio Erewań, kiedy pisałeś o rzeczach, które niekoniecznie pokrywały się z rzeczywistością, ale to już nie ma znaczenia, bo po to jest forum aby sobie pewne m.in. ciekawostki przekazywać.

Dodam jedno zdjęcie , ale jest tego znacznie więcej i z większą ilością informacji, wystarczy poszukać.
Załączniki:
svetac.jpg
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 04.10.2018 12:08

Bartek, mam tę samą książkę... :D

Dzisiejsza wiadomość zwrotna od Kapitana Zanki, który zawiózł nas na wyspę...

"Dear Katarina. The last one was Antonija, but the story of the Svetac residents still goes on...Several of us do have our addresses there, including me......" (jakbym nie wiedziała :roll: , przecież byłam pod tym adresem :lol: )

Chyba się nie obraził??? :roll: Przecież mamy popłynąć na Palagrużę w przyszłym roku :roll: :oczko_usmiech: Pewnie pomyślał :" WTF? " :mrgreen:

IMG_20180909_101720.jpg
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 04.10.2018 13:59

Palagruża...piękna sprawa, szczerze zazdroszczę :) Kolejne miejsce, które chciałbym zobaczyć, ale małżonka teraz ma "inne plany eksploracyjne" jeśli chodzi o Chorwację - choć mam nadzieję, że przekonam ją do pewnych rzeczy :) Wyspa/y te są fascynujące, ale na jedną łódkę tam nie popłynę , jeśli będziemy na przynajmniej 2 łódki, to już można to rozważać.
Pozostaje też kwestia jak/gdzie je bezpiecznie zacumować na noc.

Ciekawe historie są związane z tą wyspą, wykopaliska archeologiczne stawiają dużo hipotez - ale jak masz takiego przewodnika jak w/w, to zapewne przekaże wiele ciekawostek o tej wyspie.
To jest najstarsza wyspa na Adriatyku.

Tak tylko nawiązując do historii Svetaca, to część info też mam od ludzi przebywających stale na Visie.
Nie pytaj może o to tego pana, ale ponoć Jurka i Antonija naprawdę nie rozmawiały ze sobą - mimo, że przebywały tylko we dwie w tym samym miejscu :)
Gdzieś dość humorystycznie opisują historie z początku wojny w jeszcze Jugosławii i kontakt z paniami na Svetacu - miały inne zmartwienia :)

Mam dwa pytania:
Cumowanie na noc na Palagruży - może Wasz Kapitan coś podpowie.

Brusnik - czy ta zatoka jest w miarę bezpieczna, czy kotwica tam trzyma i jakie jest dno - czy wiesz coś na ten temat ?
brusnik.jpg




Na Palagrużę też są organizowane wycieczki z Komiży, jeśli ktoś jest zainteresowany i nie pływa sam łódką, to może warto rozważyć taką opcję. Cena niestety prawie 100 euro od osoby, ale być może na miejscu uda się znaleźć też coś tańszego.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 17.10.2018 16:20

baunty
Brusnik - czy ta zatoka jest w miarę bezpieczna, czy kotwica tam trzyma i jakie jest dno - czy wiesz coś na ten temat ?

My akurat cumowaliśmy z drugiej strony - wśród ostrych skał, na które wchodziliśmy bezpośrednio z pokładu. Kapitan wcześniej opłynął łódź pontonem i przywiązał ją w 4 punktach do skał. Nie mam pojęcia, dlaczego nie zacumował od strony plaży, tak jak na powyższym zdjęciu :roll: Może uznał,że tak lepiej? Przy plaży woda gwałtownie robi się bardzo głęboka...Gdzieś czytałam o 200m głębiny bezpośrednio przy Svetacu i Brusniku 8O , ale nie dopytałam Darko o to... :(
Ponieważ wyczytałam to w necie na dzień przed wyprawą, to nie pływałam na tej pięknej plażyczce :oops: :oczko_usmiech: Ale spytam męża, jak on odebrał to dno. :papa:
artbas
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 29.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) artbas » 30.10.2018 23:53

Witam Miłośników Wyspy :)
Wątek szybko zaliczony ( nie to co KMWHvar rok temu :lol: )
Przymierzamy się do odwiedzin tego pięknego miejsca, czy ktoś z forumowiczów kojarzy apartament Nona House w Komizie ?
Ew chętnie przyjmę na PW namiary na kwatery na wyspie ( dwie rodzinki, w sumie 7 osób) :)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 08.11.2018 16:12

Znalezione dzisiaj na FB...Jeszcze nie obczytałam, ale spodziewam się magnesów ze škarpiną i innych pamiątek tego typu w przyszłe lato :lol: Na razie mam magnes z jastogiem, škarpina przyda się do kolekcji :lol:

https://www.slobodnadalmacija.hr/scena/ ... BovJagxQjY

Na pewno coś kupię, bo facet chce zarobić na kruh i mljeko dla dzieci. 8)
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 08.11.2018 17:55

Katerina napisał(a):Znalezione dzisiaj na FB...Jeszcze nie obczytałam, ale spodziewam się magnesów ze škarpiną i innych pamiątek tego typu w przyszłe lato :lol: Na razie mam magnes z jastogiem, škarpina przyda się do kolekcji :lol:

https://www.slobodnadalmacija.hr/scena/ ... BovJagxQjY

Na pewno coś kupię, bo facet chce zarobić na kruh i mljeko dla dzieci. 8)


Te ryby są kapitalne . Zdecydowanie dam mu zarobić na mlijeko za djecu :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłosników Wyspy Vis - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone