Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Wyspy Korčula

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 11.07.2021 04:32

^^
Bratinja, Rosohatica. Zasadniczo, plaże z wjazdem od strony Žrnova.
roman6
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 31.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) roman6 » 11.07.2021 12:25

Marsallah napisał(a):^^
Bratinja, Rosohatica. Zasadniczo, plaże z wjazdem od strony Žrnova.

Zanotowałem. Dziękuję.
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 25.07.2021 09:56

ktoś wie gdzie na Korculi kupię domowej produkcji dzemy z pomarańczy?
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 25.07.2021 10:19

Dwa lata temu (2019) w sezonie, w każdy piątek w Lumbardzie był targ domowych produktów.
Porą popołudniowo-wieczorną.
Można było kupić wszelkie smakołyki. Również dżemy, pomarańczowe i mandarynkowe.
IMG_20190712_191937.jpg

Ale jak jest teraz, nie wiem.
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 25.07.2021 10:49

boboo napisał(a):Dwa lata temu (2019) w sezonie, w każdy piątek w Lumbardzie był targ domowych produktów.
Porą popołudniowo-wieczorną.
Można było kupić wszelkie smakołyki. Również dżemy, pomarańczowe i mandarynkowe.
Ale jak jest teraz, nie wiem.

Super, sprawdzimy w Piątek zwłaszcza, że obok są winiarnie do odwiedzenia na mojej liscie: Grk, Bire Popić
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 25.07.2021 11:01

W Lumbardzie mam zaplanowany 2 tydzień wczasów w Chorwacji.
Są w okolicy plaże dobre do snoorkowaniu?
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 25.07.2021 11:10

Ponawiam prośbę o informację nt. Prizby - gastronomia, bary, sklepy, wypożyczalnie sprzętu, miejsca warte odwiedzenia/zobaczenia....
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 25.07.2021 11:12

Nie wiem jak jest z "lądową" dostępnością.
My braliśmy to od strony wody:
ol-bo-w-lumbardzie-na-korculi-2019-t55229.html
Ale może coś znajdziesz.
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 25.07.2021 20:32

Chciałbym się podzielić z wami opinia na temat rozreklamowanej Knoba Skver w Korcula . Dobre i tanio to było może przed odcinkiem na youtube pana R.M na Korculi a może przerosła ich sława. Pierwsze co to jeden kelner nie dawał rady obsłużyć wszystkich turystów z Polski na raz a siedzący przy tym samym stoliku naśladowali " fiu fiu fiu ". Zamówiliśmy kilak dań między innymi steki z tuńczyka i jagnięcinę. Poza tym że stek był dobry jak nie jeden z lepszych jaki jadłem to praktycznie samo danie nie oferowało za dużo ( dwa plasterki grilowanej cukini i jeden pomidora ) a kotlety z jagnięciny były podane zupełnie same mimo zapewnień kelnera że nie musimy zamawiać do niej nic dodatkowo ani grilowanych warzyw ani ziemniaków , wielkie oszustwo bo ona powinna być podana z ryżem i ziemniakami, tak czy inaczej czy to ziemniaki czy ryż a może ziemniaki i sałatka to jest to danie główne w karcie a podali same kotlety bez dodatków. Szału nie ma za podobne danie płacisz może 10-20 kun więcej na promenadzie ale dostajesz lepiej podane i pełniejsze danie z dodatkami. Zjedzone w milszej atmosferze niż ciasnym przesmyku miedzy odgłosami "fiu fiu fiu" i goścmi palącymi papierosy.
Ceny zdecydowanie zawyżone, stosunek jakości do ceny i obsługa na minus. Generalnie odradzam.

Na jutro mamy rezerwacje w winiarni i restauracji Zure w Lumbarda. Zaczynamy " wine tour" po winiarniach Korculi, a przyszły tydzień Pelješac:) jak ktoś chce rekomendacji dobrego wina to pytać.
roman6
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 31.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) roman6 » 25.07.2021 23:35

Rekomendacje mile widziane
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 26.07.2021 08:30

boboo napisał(a):Dwa lata temu (2019) w sezonie, w każdy piątek w Lumbardzie był targ domowych produktów.
Porą popołudniowo-wieczorną.
Można było kupić wszelkie smakołyki. Również dżemy, pomarańczowe i mandarynkowe.
Ale jak jest teraz, nie wiem.


Ja już wiem, imprezy nie ma w tym roku bo Covid
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 26.07.2021 08:53

Jeśli jednak wybierzesz się do Lumbardy, to zajrzyj tu:
https://goo.gl/maps/fougFrRoYBGhsBpU8
i normalnie zapytaj o produkty.
To ten gość ze zdjęcia powyżej (nasz gospodarz z 2019).
Możesz śmiało powiedzieć, że my go poleciliśmy (Olga i Bogdan, 2019, z czerwonym pontonem).
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 26.07.2021 11:31

boboo napisał(a):Jeśli jednak wybierzesz się do Lumbardy, to zajrzyj tu:
https://goo.gl/maps/fougFrRoYBGhsBpU8
i normalnie zapytaj o produkty.
To ten gość ze zdjęcia powyżej (nasz gospodarz z 2019).
Możesz śmiało powiedzieć, że my go poleciliśmy (Olga i Bogdan, 2019, z czerwonym pontonem).


super. Lumbarda obowiązkowo , bez GrK nie wracamy
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 26.07.2021 21:25

z pierwszych rekomendacji winnych na Korculi mogę polecić Pošip z winiarni Krajančić ( Zavalitica) . Uprzedzam, że typowego "tasting room" bez uprzedniego umówienia nie ma ale pomimo to nawet jak ktoś jest w tych okolicach to warto zaopatrzyć się w kilka butelek unikalnego Pošip. Pošip Intrada 2019 te wino opiszę bo tym regularnym Pošip nie będę się zajmował. Wino jest robione głownie na rynki zagraniczne ale dalej w przystępnej cenie. Ten " international style: charakteryzuje się między innymi oprócz typowo słomkowo żółtego koloru dla tych win lekką poświatą zieleni jak przy winach musujących i większą kwasowością niż inne Pošip z regionu choćby porównując z Pošip 'PZ' Čara, ma taką nutę zielonego jabłka ( jak ktoś pija wina choćby z Polski ze szczepu Solaris to wie o co chodzi ). Mi to odpowiada bo ta kwasowość dalej doskonale komponuje się w klimat białych win z Dalmacji. Wino wytrawne, idealne do zabrania do domu na uroczystą kolacje lub na wykwintny prezent dla znajomych. Podsumowująć Pošip Intrada karton znalazł się w moim bagażniku :)wyższy poziom to Pošip Sur-Lie ale to moze innym razem :)
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 29.07.2021 20:58

Pisze po 2 dniach przerwy bo chce połączyć wszystkie doznania związane z winem z Lumbarda. Dzień po dniu spędzony w winiarni Zure i Popić. Dwie selekcyjnie wybrane i moim jedne z najlepszych z okolicy. Jest jeszcze Bire ale tą winiarnię sobie odpuściłem w tym roku. Jak Lumbarda to wiadomo białe wino Grk. GrK to bardzo endemiczny szczep który rośnie tylko w tym jedynym miejscu na świecie na piaskach Lumbardy. Jest to 25 może 30 hektarów wszystkiego. Uprawia się tu też Plavac Mali tylko dlatego, że winorośl Grk ma kwiaty męskie bez pyłku i potrzebuje zapylacza.

Białe wytrawne wina Grk Bartul z Zure i Grk winiarni Popić to klasa sama w sobie. Warto to przypłynąć z choćby z półwyspu po kilka butelek Grk. Zure oferuje jeszcze medalowy Posip z 97 punktami z World Wine Awards 2021 ale niestety nie ma go już w sprzedaży w tym roku cały zapas wykupiony, nam udało się skosztowac lampkę. Grk jest to bardzo ale to bardzo ożezwiające wino, przeważający smak to morela, limonka i gruszka lekko słonawe z długim wykończeniem bez nadmiernej kwasowości. Właściwie to kwasowość i owoce uderzają w kubki smakowe w tym samym czasie co powoduje wspaniałe doznania w letnie upalne popołudnie. Podawać mocno schłodzone.

Ciekawy jest temat Plavac Mali z tego regionu jak wspomniałem jako zapylacz stanowi ok 10% obsadzeń Lumbardy ale nic się nie marnuje. Winiarnie z regionu mocno ale to mocno trzymają poziom, zapewne mają większy kapitał od zagranicznych turystów niż rodzinne winiarnie z półwyspu bo czerwone wino dojrzewa tu przez 8 miesięcy w 500 litrowych beczkach z dębu z Włoch w winiarni Popić i 1000 litrowych z debu francuskiego przez co najmniej 12 miesięcy w Zure. Jest to niemały wydatek. Szczerze to ciężko będzie wam znależc taki Plavac Mali na półwyspie Peljesać. Piasek Lumbardy sprzyja jak widać też czerwonym winom. Plavac Mali z Lumbardy jest nieziemsko łagodny z długim niemal aksamitnym wykończeniem przy całym smaku i aromacie charakterystycznym dla tego wina. Cudownie kręci Dalmacją w nosie. Jest go niestety bardzo mało w Popić zostało ostatnie 10 butelek czerwonego wina z czego 6 zabrałem ja. Polecam na przyszłość bo dostanie Plavac Mali w tym roku będzie graniczyło z cudem chyba że zamówicie lampkę na miejscu jak wam zaoferują.

Cenowo Grk Bartul z Zure i winiarni Popić kosztuje 100 kun.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Wyspy Korčula - strona 35
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone