Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Szkocji

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12165
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 12.10.2012 13:02

jan_s1 napisał(a):Najwyższa pora, ...


Pogodę miałeś fajną. :D
Nr 2 najbardziej mi się podoba, szczególnie chmury i do tego całe zdjęcie ostre od najbliższego źdźbła trawy aż do najdalszego kłębka chmury.
pzdr :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18146
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.10.2012 13:40

Wystawiłeś moją cierpliwość na konkretną próbę Janie :lol:

Ruszyłeś z relacją , co bardzo mnie cieszy - zobaczę Skocję Twoimi oczami ( obiektywem )
Pisz i wklejaj zdjęcia
Czekamy


Pozdrawiam
Piotr
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 15.10.2012 12:24

Widzę, że w dobrym momencie trafiłam :) Wstęp był, to teraz czas na kolejny odcinek :mrgreen:

pozdrawiam
:D
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 15.10.2012 13:11

Heloł John.
Te ostatnie to bym jeszcze ciaśniej skadrował.
Żeby w tej chałupki zrobić motyw główny a nie taki dodatek do lasu.
Mimo wszystko fajne.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.10.2012 18:05

longtom napisał(a):Pogodę miałeś fajną. :D


Szkocką. :)


piotrf napisał(a):Wystawiłeś moją cierpliwość na konkretną próbę Janie :lol:


Twoja cierpliwość jeszcze nieraz będzie narażona na dyskomfort, ponieważ mniejsze, lub większe przerwy będą nieuniknione. Obiecuję wszelako, że ciąg dalszy z pewnością nastąpi. Obiecuję również relację permanentną. Jak mi się skończy materiał, to polecę po następny. I tak przez najbliższe 20 lat. :) Oj, będziesz Ty tej Szkocji miał jeszcze po dziurki w nosie.


Tymona napisał(a): Wstęp był, to teraz czas na kolejny odcinek :mrgreen:


Miło Cię tu widzieć, ale widzę że znowu mnie gonisz. :)
Będzie mała przerwa, bo w czwartek lecę na tydzień do Paryża. Coś tam pewnie przybędzie w paryskiej relacji, a jak doskonale pamiętam podczas pisania tejże przeżyłem dzięki Tobie niejedną sympatyczną chwilę.


Fatamorgana napisał(a):Żeby z tej chałupki zrobić motyw główny a nie taki dodatek do lasu.


Tu jest akurat dodatkiem - chciałem pokazać jaka ona mała w zestawieniu z leśnym zboczem. Ale chałupek ci u mnie dostatek i jeszcze niejedna będzie głownym motywem.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.10.2012 19:54

Oda do wody.

Szkocja kojarzyła mi się zawsze z pięknymi widokami, zamkami, jajkami na bekonie i owsianką. Teraz doszły do tego zaciągnięte ciemnymi chmurami niebo i woda. Wszechobecna woda. Tego towaru tu nie brakuje i nigdy nie zabraknie.

W Polsce mamy czasem do czynienia ze zjawiskiem nazywanym deszczem. W Szkocji jest to niemal stan permanentny. Na pierwsze 29 dni mojego tutaj pobytu przypadł 1 (słownie: jeden) dzień całkowicie bezdeszczowy. Dopiero3 ostatnie pogodne dni poprawiły nieco tą mokrą statystykę.

Woda leje się tu zarówno z góry, jak i z dołu. Co krok szumi jakiś potok, strumyk, lub strumyczek, a jak nie szumi, to spływa leniwie pod naszymi stopami w różnych nieoczekiwanych miejscach. Jeśli zechce nam się opuścić drogę, lub ścieżkę, zaczynają się schody. To osobliwy teren pokryty gęsto kępami ichniej trawy. Między kępami są mniejsze, lub większe dołki. Na tych nierównościach łatwo połamać nogi, ale można je również przemoczyć. W każdym takim dołku jest co najmniej po kostki wody, kalosze są więc tu niezbędne. Nie tylko kalosze. Jeśli ktoś chce tu trochę połazić, musi zaopatrzyć się w taki twarzowy komplecik:

Obrazek


Pomyślałem sobie w tym momencie, że jak na miłośnika Szkocji uprawiam dość osobliwą reklamę tego pięknego kraju. To tylko kilka małych minusików. Plusy dodatnie zdecydowanie przeważają. I ja tam na pewno wrócę.

Na koniec parę wodnych zdjęć. Wybrałem pierwsze z brzegu, bo prawdę powiedziawszy trudno w Szkocji zrobić zdjęcie, na którym nie byłoby wody.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Hm, to też woda. :)

Obrazek
ziutt
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 791
Dołączył(a): 05.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziutt » 15.10.2012 20:04

Fantastyczne zdjęcia.Moje zdjęcia z Edynburga to odcienie szarości a tutaj feria barw.
Gratuluje :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.10.2012 09:42

jan_s1 napisał(a):Nie tylko kalosze. Jeśli ktoś chce tu trochę połazić, musi zaopatrzyć się w taki twarzowy komplecik

Trochę połaziłem. Bez takiego kompleciku. Ale brakowało go.
Zdarzało się, że przemokłem mimo braku deszczu. Od dołu. Mokre trawy sięgały pasa...

Pozdrawiam,
Wojtek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 16.10.2012 11:32

ziutt, dzięki. To miło, że Ci się podoba. :)


Franz napisał(a): Mokre trawy sięgały pasa...



Wiem coś o tym, bo pierwszego dnia gnany ciekawością wypuściłem się na spacer jeszcze nie zaopatrzony w owo ubranko. Efekt był dokładnie taki sam, jakbym forsował rzekę w której woda sięga mi do pasa. :)

Przydałby się w końcu jakiś widoczek, albo i dwa.

Dolina Glen Croe.
Obrazek



Loch Restil.
Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.10.2012 11:37

Cudne...

Pozdrawiam,
Wojtek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 12.11.2012 17:51

Wojtku, jedno słowo, ale jakie mocne! :)

Teraz będzie smacznie. :wink:
Temat psich gówienek przewijał się wielokrotnie nie tylko na naszym forum. To jeden z 5000 problemów, z którymi nie możemy dać sobie rady. W Szkocji psów widziałem dużą ilość, gówienka ani jednego. Taki dziwny kraj. Nikomu nie mieści się w głowie, że jego pies mógłby gdzieś cokolwiek po sobie zostawić. Niezależnie od tego są (pewnie na wszelki wypadek) środki dyscyplinujące. W różnych miejscach są umieszczane stosowne tabliczki, na których między innymi jest podana wysokość kary za taki wybryk. W Minard taka przyjemność kosztuje 40 funtów. W centrum Inveraray wygląda to nieco inaczej:

Obrazek

I jeszcze trzy fotki z nad Loch Fyne:

Obrazek



Obrazek



Obrazek
Ostatnio edytowano 12.11.2012 22:04 przez jan_s1, łącznie edytowano 2 razy
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.11.2012 17:53

jan_s1 napisał(a):I jeszcze trzy fotki z nad Loch Fyne

Musiałbym się powtórzyć. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 12.11.2012 18:31

Bardzo ładne tereny ... tylko ten deszcz ! :twisted:

Za dolinę Glen Croe już Cię chwaliłem, teraz to robię robię za jeziorko Loch Restil. ;) 8)


pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12165
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 12.11.2012 18:46

jan_s1 napisał(a):Na pierwsze 29 dni mojego tutaj pobytu przypadł 1 (słownie: jeden) dzień całkowicie bezdeszczowy.


A ja mam bardzo słoneczne wspomnienia ze Szkocji. Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że nie pamiętam szkockiego deszczu. 8O
Ale to było w zeszłym stuleciu, a tyle ostatnio się pisze o zmianach klimatu. :D

Nieustające 8O :o 8O
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 12.11.2012 22:22

Miło się z Wami rozmawia. :)

longtom napisał(a):A ja mam bardzo słoneczne wspomnienia ze Szkocji. Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że nie pamiętam szkockiego deszczu. 8O


Ja będę tak miał w przyszłym roku. Zamówiłem pogodę na październik.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom



cron
Klub Miłośników Szkocji - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone