Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kilka wątpliwości czyli Chorwacja po dłuższej przerwie

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Arias
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 20.07.2015
Kilka wątpliwości czyli Chorwacja po dłuższej przerwie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arias » 21.07.2015 19:10

Witam wszystkich!

Chciałbym podzielić się z Wami moimi wątpliwościami dotyczącymi wyjazdu do Chorwacji i poradzić się w kilku kwestiach.
Będzie to dla mnie 3 wyjazd do Chorwacji, poprzednio byłem w 2006 roku (Lokva Rogoźnica) i 2009 roku (Zivogosce). Jedziemy we dwójkę, będzie to nasza zaległa podróż poślubna, planujemy wyjazd w pierwszą rocznicę naszego ślubu lub dzień po czyli w połowie sierpnia. Dla moje Żony będzie to pierwszy wyjazd do Chorwacji. Planujemy jechać motocyklem.
Pierwotnie zakładałem objazdówkę po Bałkanach czyli przez Węgry, Bośnię (Sarajewo), Czarnogórę (Drumitor, Kotor), wjechać do Chorwacji od strony Dubrownika i posiedzieć kilka dnia gdzieś w okolicach Makarskiej. Spanie pod namiotem, czasem kwatera. Ale jednak stwierdziliśmy, że na pierwszy taki wyjazd motocyklowy trasa może być zbyt ciężka, góry, zakręty, upał, zwiedzanie na szybko. A my jednak też chcemy odpocząć. No i czasu nie mamy zbyt dużo 10-11 dni więc porzuciliśmy wizję wyjazdu objazdowego na rzecz stacjonarnego.

Spanie - kwatera czy kemping?
Tu pojawia się moja pierwsza wątpliwość, a bardziej wątpliwość mojej żony bo ja jestem za wyjazdem na kemping. Ale moja żonka trochę stawia (że nie mamy całego ekwipunku, że trzeba to wszystko wieźć ze sobą; że upał i nie mamy pewności miejsca w cieniu itp). No i w sumie musielibyśmy kupić jakiś porządniejszy, przede wszystkim mniejszy i lżejszy namiot więc dochodzi dodatkowy wydatek. Ma sporo racji moja żona ale za kampingiem przemawia przede wszystkim cena. Ale chyba nie będę się za bardzo stawiał, w końcu to ona ma gorzej podczas tak długiej podróży i perspektywa spania przed 8 nocy na karimacie nie jest aż tak miła :)

Czyli podsumowując: raczej kwatera. Ale jeszcze się łudzę, że przekonam żonę ;)

Wybór miejscowości - Brela? Dobra decyzja?
Myśleliśmy o Istri i Rovinj. Już miałem rezerwować nocleg, już miałem mniej więcej wizję co zobaczyć, wycieczka do Wenecji, jaskinie w Słowenii, blisko z Polski, super. Ale...pokazałem Żonie gdzie byłem kiedyś, zobaczyła krajobraz jaki jest w Dalmacji środkowej i Jej się bardziej spodobało. Mi w sumie też bo pamiętam jak tam jest pięknie. A Istria musi jeszcze chwilkę poczekać.

Szukamy miasteczka, gdzie będzie względnie spokojnie ale też nie nudno, gdzie będziemy mogli znaleźć jakąś zatoczkę, pustą dziką plażę ale wieczorem będziemy mieli gdzie iść, wypić piwko w jakiejś knajpie, coś zjeść. No i chciałbym żeby woda przypominała tą z Lokvy Rogożnicy. Dużo bardziej mi się tam podobało niż za drugim razem na którymś z kempingów w Zivogosce. Mniej było różnych atrakcji podwodnych. No i plaże, skałki w Lokvie bardzo fajne, mało ludzi - właśnie podobnych skałek-zatoczek chciałbym doświadczyć w Breli, choć pewnie będzie dużo ciężej niż w Lokvie. Nie wiem jak teraz ale 9 lat temu w tej miejscowości nic nie było. Jakiś sklep na dole i to wszystko ale za to widok z apartamentu wynagradzał trudy podejścia (byliśmy nad ulicą).
Co plaży to może być trochę trudniej dostępna, póki co nie mamy dzieci więc możemy wybrać miejsce do plażowania gdzieś schowane.
Trochę martwi mnie to, że tak stromo jest w Breli i czy załadowanym na maksa motocyklem dam radę tam podjechać, najwyżej żona zejdzie :P :).
Faktycznie jest tak stromo?

Cena.
Czy za kwotę około 40euro za dwie osoby jest szansa znaleźć w Breli nocleg? Znajomi w zeszłym roku byli w 5 osób i płacili około 100 euro czyli wychodzi po 20e za osobę.
Przeglądam różne portale i generalnie ciężko o apartament dla 2 osób. Tzn. są ale jednak więcej jest dla kilku osób niż dla pary. Nie zależy nam żeby było jakoś super blisko do centrum ani do wody. Brela chyba aż tak duża nie jest, żebyśmy szli godzinę na plaże czy do centrum, jesteśmy jeszcze młodzi, jeszcze bez dzieci ;) więc możemy mieszkać ciut dalej.

Jechać w ciemno czy rezerwować?
Raczej chcę zarezerwować. Przede wszystkim dlatego, że będziemy jechać prawie 2 dni, dojedziemy pewnie w niedzielę popołudniu, zmęczeni i raczej nie będziemy mieli chęci na poszukiwania noclegu.
Z drugiej strony nie kupimy kota w worku i będziemy mogli trochę po negocjować, co raczej odpada w przypadku rezerwacji z domu.
Co do rezerwacji, to teraz też może być problem, bo pewnie sporo już po rezerwowane.
Powiedźcie mi - dlaczego na przykład oficjalnej stronie internetowej Breli nie ma nigdzie cen podanych? ;) Chodzi o to, żeby wysłać kilkadziesiąt maili i może gdzieś się uda, tak? Maile najlepiej pisać po angielsku?
A może ktoś poleci jakąś w miarę tanią kwaterę dla 2 osób, niekoniecznie blisko wszystkiego (byle w Breli :) ).

Zwiedzanie - Mostar, Dubrovnik, Imotski, Sveti Jure, Split?
Umówiliśmy się z moją Żoną, że nie pojedziemy typową objazdówką z namiotem (jak wcześniej pisałem) ale za to będziemy trochę zwiedzać. Na przemian - dzień leniuchowania, szwendania się po Breli, opalania, pływania, objadania i dzień aktywny czyli 5 rano pobudka, na motocykl i w drogę. I właśnie nie wiem co zobaczyć, a co odpuścić. Chciałbym Mostar, SV Jure (choć nie wiem czy namówię moją drugą połowę), Imotski. Co polecacie jeszcze w okolicy, może coś w Bosni? Może coś mniej popularnego? ;) No i jeszcze chcielibyśmy popłynąć na jakąś wyspę. Byłem już na Brac, ta słynna plaża Bol ale straszne tłumy. Może tym razem Hvar? Warto?
Kurde, nie starczy nam na wszystko czasu na pewno.

Trasa i nocleg po drodze.
Zakładam jazdę najszybszą możliwie drogą czyli autostradami. Jedziemy z Bydgoszczy więc jeszcze dochodzi nam pokonanie prawie całej Polski. Planuję wyjazd w sobotę 15.08 około 4 rano, obiecałem żonie, że po 10-11 godzinach jazdy zaczniemy szukać noclegu czyli około 16.00. Powinniśmy być wtedy gdzieś w Austrii, liczę, że za Wiedniem w kierunku na Graz. Chcę jechać trasą chyba standardową czyli Czechy (Ostrawa, Brno), Austrię (Wiedeń, Graz), kawałeczek Słowenii i Chorwacja.
Poradzilibyście gdzie ewentualnie moglibyśmy zatrzymać się na nocleg? Najlepiej niedrogi choć pewnie o to w Austrii będzie ciężko. Możemy trochę zboczyć z trasy. Zakładam, że dosyć szybko zaczniemy rozglądać się za noclegiem by go spokojnie znaleźć za w miarę rozsądne pieniądze.
Czy winiety na wszystkie kraje można wykupić w PZM-ocie? Oprócz Chorwacji oczywiście.
Czy w niedzielę na Chorwackiej autostradzie w kierunku Splitu będzie bardzo duży ruch i przewidywane korki? Jak byłem ostatnio to nie pamiętam, żebyśmy jechali tak daleko autostradą jak teraz pokazuje mapa. Chyba się trochę pozmieniało albo wtedy szukaliśmy oszczędności :)
Rozumiem, że jeśli nie zależy nam aż tak na widokach (nadrobimy później ) ale na szybkim dotarciu do celu to najlepiej będzie jechać autostradą do samej Breli? ;)
Do Breli mamy równe 1600 km. Czy jestem zbyt dużym optymistą zakładając, że bez problemu powinniśmy dotrzeć na niedzielne popołudnie zakładając wyjazd w sobotę koło 4 rano i nocując w jakimś motelu? ;) Prędkość zakładam około 120-130 czyli spokojnie, bez pośpiechu, co 2-3 godzinki przerwa na rozprostowanie kości.

Sorry za tyle pytań, pewnie część powinienem zadać gdzie indziej ale jak zacząłem pisać, to pomyślałem, że podzielę się wszystkimi moimi wątpliwościami.

Pozdrawiam
sneer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 725
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) sneer » 21.07.2015 21:01

Oczywiście odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz wertując forum :)

Odpowiem mocno wybiórczo:

za kampingiem przemawia przede wszystkim cena.

Nie do konca, pola namiotowe wcale nie są w Chorwacji takie tanie, czasem cena kwatery nie jest znacząco wyższa, a wygoda kwatery jednak większa.

Poradzilibyście gdzie ewentualnie moglibyśmy zatrzymać się na nocleg?


Najtaniej chyba tutaj (choć ja już tam się nie zatrzymuję), lub ta sama sieć ale Wiedeń:

https://www.cro.pl/oekotel-kalsdorf-graz-kto-byl-i-wyprobowal-t7488.html?hilit=oekotel

Czy winiety na wszystkie kraje można wykupić w PZM-ocie?


Lepiej tutaj: https://www.cro.pl/winiety-online-w-cenie-winiet-portal-tolltickets-com-t31825.html

Maile najlepiej pisać po angielsku?


Ja mam taką zasadę, że piszę po angielsku. Jeśli ktoś nie jest mi w stanie odpisać również w tym języku, to rezygnuję z oferty, bo nie chcę mieć później na miejscu problemów z komunikacją.
arek_sosnowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 08.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek_sosnowiec » 22.07.2015 08:58

Arias napisał(a):Spanie - kwatera czy kemping?

Moim zdaniem kwatera. Nie trzeba będzie zabierać namiotu, śpiworów itd (to chyba ma znaczenie przy wyprawie motocyklem???) a cena, jak zauważył Kolega wcześniej, nie będzie dużo wyższa. Za to komfort owszem.

Arias napisał(a):Wybór miejscowości - Brela? Dobra decyzja?

Bardzo dobra. Niestety ...

Arias napisał(a):Cena. Czy za kwotę około 40euro za dwie osoby jest szansa znaleźć w Breli nocleg?

... ja szukałem i ciężko znaleźć w Breli coś w sensownej cenie. Miejscowość super ale ceny z kosmosu. No i jest stromo (choć jak ja dałem radę to Wy tym bardziej :D ) i dużo ludzi. Troszkę dalej jest Podgora. Równie ładna (moim zdaniem) a mniej zatłoczona.

Arias napisał(a):Jechać w ciemno czy rezerwować?

Ja wolę wcześniej zarezerwować. Raz, że po podróży nie miałbym ochoty biegać po domach i pytać a dwa, jadę z dzieckiem (Was to nie dotyczy) i jakoś tak pewniej się czuję gdy wiem, że mam coś zarezerwowane. Na forum jest jednak mnóstwo osób które wolą jechać w ciemno. Ma to tą zaletę, że widzisz za co płacisz. No i można utargować cenę.
Gdyby nie udało się niczego znaleźć w Breli to jeszcze tydzień temu widziałem w Tucepi wywieszone kartki, że mają wolne apartamenty (były oferty 2+0) ale cen nie znam.

Arias napisał(a):Maile najlepiej pisać po angielsku?

Tak.

Arias napisał(a):Zwiedzanie - Mostar, Dubrovnik, Imotski, Sveti Jure, Split?

Jeziora Imotski można zwiedzić po drodze do Mostaru który, moim zdaniem, koniecznie powinniście zwiedzić. W drodze powrotnej można zaliczyć wodospady Kravica. Dubrovnik - obowiązkowo. Ponadto Split (wraz z ruinami rzymskimi w Salona), Szybenik. Trogir.

Arias napisał(a):Może tym razem Hvar? Warto?

Warto. Zdecydowanie warto. Takie standardowe tournee po wyspie to: Jelsa, Stari Grad, Hvar.

Arias napisał(a):Kurde, nie starczy nam na wszystko czasu na pewno.

Jak nie starczy to dokończycie za rok :D

Arias napisał(a):Poradzilibyście gdzie ewentualnie moglibyśmy zatrzymać się na nocleg?

Rzuć okiem na ten wątek:
gdzie-spac-w-drodze-do-hr-i-z-powrotem-polecamy-i-odradzamy-t17806.html
Wiem, stron dużo ale może coś znajdziesz.

Arias napisał(a):Czy winiety na wszystkie kraje można wykupić w PZM-ocie?

Można, ale po co przepłacać? Kupuj po drodze na stacjach benzynowych. Przy okazji zrobisz sobie dodatkową przerwę. Rozprostujecie kości. Kawy się napijesz ...

Arias napisał(a):Sorry za tyle pytań, pewnie część powinienem zadać gdzie indziej ale jak zacząłem pisać, to pomyślałem, że podzielę się wszystkimi moimi wątpliwościami.
Pozdrawiam

Po to jest forum. Szerokiej i bezpiecznej drogi oraz udanego wypoczynku :D :papa:
Arias
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 20.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arias » 22.07.2015 19:45

Dzięki za cenne porady. Decyzja podjęta, jedziemy do Breli na kwaterę.
Wysłałem dziś chyba z 20 maili i czekamy na odpowiedzi. Już kilka przyszło, większość nie ma wolnego tego terminu. Ale myślę, że coś zarezerwujemy.

Kojarzy ktoś ulicę Bartola Kasica w Breli? I czy główna ulica to jest Frankopanska? ;)

Pozdrawiam
Zonzi
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 21.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zonzi » 27.07.2015 10:23

Polecam okolice ulicy Stomarica na pograniczu Breli. Tam masz kwaterę na kwaterze i fajne zatoczki do wyboru do koloru. Część kwater nie istnieje w internecie szczególnie tych mniejszych.

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Kilka wątpliwości czyli Chorwacja po dłuższej przerwie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone