Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaką rybkę kupić?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
cadd
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 23.04.2017
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) cadd » 10.07.2018 18:50

W Chorwacji jadłem jak dotąd 2 gatunki ryb: oradę i brancin. Przygotowane samodzielnie na grillu z dodatkiem soli, pieprzu, cytryny, rozmarynu i oliwy z oliwek smakowały wybornie. Ważne jest, żeby nie grilować zbyt długo. Miarą odpowiedniego stopnia ugrilowania rybki jest kolor oczu - powinny być śnieżno białe :-)

WP_20170814_08_34_36_Pro.jpg
Brancin (2 szt. z lewej) i dorada (3 szt. z prawej) - kupione w sklepie rybnym w Tribunj
Załączniki:
WP_20170814_08_31_28_Pro.jpg
Ceny z 2017 roku
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 10.07.2018 20:40

:D fakt, świeża orada (dorada) i brancin (okoń morski) kupiona na targu, wybornie smakuje w Chorwacji...

My również grillujemy je z oliwą lub masełkiem oraz limonką w środku. Świetnym dodatkiem do niej jest grillowana papryczka chili, ewentualnie cebulka.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 10.07.2018 21:38

.......a czy jest jakaś różnica , gdy kupuje się w sklepie, w porównaniu do tej, kupowanej na targu?
domi_1
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 30.05.2017
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi_1 » 26.08.2018 13:02

ogólnie ze sklepu 100% hodowla, z targu również mogą być hodowlane (moi gospodarze z Hvaru opowiadali, że na wyspie nie ma dzikiej, w rybanicach jest z hodowli) ale jak znajdziesz dziko żyjące to poczujesz różnice. Coś jak w Polsce różnica między trocią a łososiem. Prawie to samo ale jednak robi różnice. Mogę Ci powiedzieć, że ja np. jadam te ryby i jak nie masz podniebienia jak Magda Gessler to będzie Ci smakowało.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 26.08.2018 13:57

....."ale jak znajdziesz dziko żyjące to poczujesz różnice"- tylko jak takowe znaleźć.?
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 26.08.2018 14:22

domi_1 napisał(a): Coś jak w Polsce różnica między trocią a łososiem. Prawie to samo ale jednak robi różnice. Mogę Ci powiedzieć, że ja np. jadam te ryby i jak nie masz podniebienia jak Magda Gessler to będzie Ci smakowało.

Zarówno łosoś jak i troć jest hodowlany jak i wolnożyjący, odpowiadając na pytanie twoje lew, szukaj na opakowaniu niebieskiego znaczka MSC Marine Stewardship Council i odnosi się to do wszystkich gatunków ryb oraz owoców morza.
pozdro
fly
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 26.08.2018 14:59

.........dzięki, ale "doprecyzowując", chodziło mi o Cro; ciekawi mnie ,czy komuś udało się kupić np. doradę od rybaka? Mnie nie.
Użytkownik usunięty
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2018 15:09

lew napisał(a):.........dzięki, ale "doprecyzowując", chodziło mi o Cro; ciekawi mnie ,czy komuś udało się kupić np. doradę od rybaka? Mnie nie.


Nie kupowałem, ale widziałem parę sztuk u rybaków. Polecam morskiego pasa - mięso może nieco mniej smaczne od dorady (choć co kto lubi), ale ość to tylko kręgosłup - podobnie jak u nas węgorz. Cały kosztuje ok. 200 kun, ale nawet 10 osób może się najeść.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 26.08.2018 15:13

...pochwal się gdzie :D
domi_1
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 30.05.2017
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi_1 » 26.08.2018 15:25

fly napisał(a):
domi_1 napisał(a): Coś jak w Polsce różnica między trocią a łososiem. Prawie to samo ale jednak robi różnice. Mogę Ci powiedzieć, że ja np. jadam te ryby i jak nie masz podniebienia jak Magda Gessler to będzie Ci smakowało.

Zarówno łosoś jak i troć jest hodowlany jak i wolnożyjący, odpowiadając na pytanie twoje lew, szukaj na opakowaniu niebieskiego znaczka MSC Marine Stewardship Council i odnosi się to do wszystkich gatunków ryb oraz owoców morza.
pozdro
fly

MSC oznacza, że ryba jest ze zrównoważonych dobrze zarządzanych łowisk, niekoniecznie dzikich. A co do pytania gdzie kupić świeżo złowione ryby to możesz próbować podpytać lokalsów. Jak dobrze trafisz to powiedzą Ci prawdę.
Użytkownik usunięty
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2018 15:28

lew napisał(a):...pochwal się gdzie :D


Na Peljesacu.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 26.08.2018 15:35

.....no tak. Przecież to w Cro.
Użytkownik usunięty
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2018 15:38

domi_1 napisał(a):
fly napisał(a):
domi_1 napisał(a): Coś jak w Polsce różnica między trocią a łososiem. Prawie to samo ale jednak robi różnice. Mogę Ci powiedzieć, że ja np. jadam te ryby i jak nie masz podniebienia jak Magda Gessler to będzie Ci smakowało.

Zarówno łosoś jak i troć jest hodowlany jak i wolnożyjący, odpowiadając na pytanie twoje lew, szukaj na opakowaniu niebieskiego znaczka MSC Marine Stewardship Council i odnosi się to do wszystkich gatunków ryb oraz owoców morza.
pozdro
fly

MSC oznacza, że ryba jest ze zrównoważonych dobrze zarządzanych łowisk, niekoniecznie dzikich. A co do pytania gdzie kupić świeżo złowione ryby to możesz próbować podpytać lokalsów. Jak dobrze trafisz to powiedzą Ci prawdę.


Na stronie msc.org przeczytałem, że : "Niebieski znak MSC znajduje się tylko na dzikich rybach i owocach morza."
Nie wiem ile wart jest ten certyfikat, ale może coś tam sugerować.
Użytkownik usunięty
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2018 15:39

lew napisał(a):.....no tak. Przecież to w Cro.


Nie rozumiem. Pytałeś o Bałtyk ? :)
domi_1
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 30.05.2017
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi_1 » 26.08.2018 16:35

Ogólnie znalezione w internetach-już prawie 90% światowych zasobów rybnych jest nadmiernie eksploatowanych bądź też wyczerpanych! Wśród zagrożonych gatunków znajdują się m.in. tak popularne na naszych stołach:dorada,halibut grenlandzki,węgorz. Z tego co kojarzę to Msc nie dostaną zagrożone wyginięciem gatunki. Ale ktoś mądrzejszy w tym temacie może powie coś więcej
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Jaką rybkę kupić? - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone