Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Jaką rybkę kupić?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
cadd
Podróżnik
Re: jaką rybkę kupić?

Nieprzeczytany postnapisał(a) cadd » 10.07.2018 17:50

W Chorwacji jadłem jak dotąd 2 gatunki ryb: oradę i brancin. Przygotowane samodzielnie na grillu z dodatkiem soli, pieprzu, cytryny, rozmarynu i oliwy z oliwek smakowały wybornie. Ważne jest, żeby nie grilować zbyt długo. Miarą odpowiedniego stopnia ugrilowania rybki jest kolor oczu - powinny być śnieżno białe :-)

WP_20170814_08_34_36_Pro.jpg
Brancin (2 szt. z lewej) i dorada (3 szt. z prawej) - kupione w sklepie rybnym w Tribunj
Załączniki:
WP_20170814_08_31_28_Pro.jpg
Ceny z 2017 roku
majeczka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 10.07.2018 19:40

:D fakt, świeża orada (dorada) i brancin (okoń morski) kupiona na targu, wybornie smakuje w Chorwacji...

My również grillujemy je z oliwą lub masełkiem oraz limonką w środku. Świetnym dodatkiem do niej jest grillowana papryczka chili, ewentualnie cebulka.
lew
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 10.07.2018 20:38

.......a czy jest jakaś różnica , gdy kupuje się w sklepie, w porównaniu do tej, kupowanej na targu?
domi_1
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi_1 » 26.08.2018 12:02

ogólnie ze sklepu 100% hodowla, z targu również mogą być hodowlane (moi gospodarze z Hvaru opowiadali, że na wyspie nie ma dzikiej, w rybanicach jest z hodowli) ale jak znajdziesz dziko żyjące to poczujesz różnice. Coś jak w Polsce różnica między trocią a łososiem. Prawie to samo ale jednak robi różnice. Mogę Ci powiedzieć, że ja np. jadam te ryby i jak nie masz podniebienia jak Magda Gessler to będzie Ci smakowało.
lew
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 26.08.2018 12:57

....."ale jak znajdziesz dziko żyjące to poczujesz różnice"- tylko jak takowe znaleźć.?
fly
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 26.08.2018 13:22

domi_1 napisał(a): Coś jak w Polsce różnica między trocią a łososiem. Prawie to samo ale jednak robi różnice. Mogę Ci powiedzieć, że ja np. jadam te ryby i jak nie masz podniebienia jak Magda Gessler to będzie Ci smakowało.

Zarówno łosoś jak i troć jest hodowlany jak i wolnożyjący, odpowiadając na pytanie twoje lew, szukaj na opakowaniu niebieskiego znaczka MSC Marine Stewardship Council i odnosi się to do wszystkich gatunków ryb oraz owoców morza.
pozdro
fly
lew
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 26.08.2018 13:59

.........dzięki, ale "doprecyzowując", chodziło mi o Cro; ciekawi mnie ,czy komuś udało się kupić np. doradę od rybaka? Mnie nie.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2018 14:09

lew napisał(a):.........dzięki, ale "doprecyzowując", chodziło mi o Cro; ciekawi mnie ,czy komuś udało się kupić np. doradę od rybaka? Mnie nie.

Nie kupowałem, ale widziałem parę sztuk u rybaków. Polecam morskiego pasa - mięso może nieco mniej smaczne od dorady (choć co kto lubi), ale ość to tylko kręgosłup - podobnie jak u nas węgorz. Cały kosztuje ok. 200 kun, ale nawet 10 osób może się najeść.
lew
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 26.08.2018 14:13

...pochwal się gdzie :D
domi_1
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi_1 » 26.08.2018 14:25

fly napisał(a):
domi_1 napisał(a): Coś jak w Polsce różnica między trocią a łososiem. Prawie to samo ale jednak robi różnice. Mogę Ci powiedzieć, że ja np. jadam te ryby i jak nie masz podniebienia jak Magda Gessler to będzie Ci smakowało.

Zarówno łosoś jak i troć jest hodowlany jak i wolnożyjący, odpowiadając na pytanie twoje lew, szukaj na opakowaniu niebieskiego znaczka MSC Marine Stewardship Council i odnosi się to do wszystkich gatunków ryb oraz owoców morza.
pozdro
fly

MSC oznacza, że ryba jest ze zrównoważonych dobrze zarządzanych łowisk, niekoniecznie dzikich. A co do pytania gdzie kupić świeżo złowione ryby to możesz próbować podpytać lokalsów. Jak dobrze trafisz to powiedzą Ci prawdę.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2018 14:28

lew napisał(a):...pochwal się gdzie :D

Na Peljesacu.
lew
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 26.08.2018 14:35

.....no tak. Przecież to w Cro.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2018 14:38

domi_1 napisał(a):
fly napisał(a):

pozdro
fly

MSC oznacza, że ryba jest ze zrównoważonych dobrze zarządzanych łowisk, niekoniecznie dzikich. A co do pytania gdzie kupić świeżo złowione ryby to możesz próbować podpytać lokalsów. Jak dobrze trafisz to powiedzą Ci prawdę.

Na stronie msc.org przeczytałem, że : "Niebieski znak MSC znajduje się tylko na dzikich rybach i owocach morza."
Nie wiem ile wart jest ten certyfikat, ale może coś tam sugerować.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2018 14:39

lew napisał(a):.....no tak. Przecież to w Cro.

Nie rozumiem. Pytałeś o Bałtyk ? :)
domi_1
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi_1 » 26.08.2018 15:35

Ogólnie znalezione w internetach-już prawie 90% światowych zasobów rybnych jest nadmiernie eksploatowanych bądź też wyczerpanych! Wśród zagrożonych gatunków znajdują się m.in. tak popularne na naszych stołach:dorada,halibut grenlandzki,węgorz. Z tego co kojarzę to Msc nie dostaną zagrożone wyginięciem gatunki. Ale ktoś mądrzejszy w tym temacie może powie coś więcej
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne.

Jaką rybkę kupić? - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019