Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Živogošće Porat, Rzym, Monte Cassino i trochę Wenecji...

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 24.07.2015 00:48

renatalato napisał(a):...jak małpy, za siatką :roll: :wink: mówią że dla bezpieczeństwa, ale jak tu fotkę zrobić :?


Obiektyw do kratki, manualne ostrzenie.
Będę próbował w sierpniu.
Dzięki za zdjęcia schodów.
:papa:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 24.07.2015 10:58

walp napisał(a):
Też wchodziłem, to tylko 551 schodów i zawsze kilka euro w kieszeni. :) Trzeba oszczędzać nie tylko na objeździe M-L-P. :oczko_usmiech:

Ładnie pokazane.
Pozdrawiam :papa:


No tak, tylko 551, ale jakoś tak dziwnie mi sie wchodziło, ciągle w kółko :oczko_usmiech: duszno tam jakoś :roll: i bardzo, bardzo się umęczyłam :oczko_usmiech:
pozdrawiam

krutom napisał(a):
renatalato napisał(a):...jak małpy, za siatką :roll: :wink: mówią że dla bezpieczeństwa, ale jak tu fotkę zrobić :?


Obiektyw do kratki, manualne ostrzenie.
Będę próbował w sierpniu.
Dzięki za zdjęcia schodów.
:papa:


Tak też robiłam, ale z różnym skutkiem :wink:
pozdrawiam
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 24.07.2015 13:29

Zdjęcia przez siatkę :)

68.JPG


67.JPG


69.JPG


70.JPG


71.JPG


...i schodzimy na dół

72.JPG


...fajny ogródek za murami :)

73.JPG


74.JPG


75.JPG
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 24.07.2015 13:51

A na zewnętrznych balkonach kopuły nie byliście :?: :roll:
bo jak ja byłam w Rzymie w ubiegłym wieku :wink: to byłam tam i piękne widoki na Rzym miałam :lool:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 24.07.2015 14:14

Ciąg dalszy Bazyliki po zejściu na dół :D , fotki są słabej jakości :roll: , panował tam lekki półmrok i wyszło jak wyszło :roll:


76.JPG


77.JPG


78.JPG


79.JPG


80.JPG


81.JPG


...grób Jana Pawła II

84.JPG


..każdy może podejść, uklęknąć, pomodlić się lub pochylić głowę nad wielkim Człowiekiem, przed odgrodzonym grobem stoi ochrona i wpuszcza na ławeczkę dopiero wtedy jak ktoś inny wyjdzie, wszystko odbywa się bardzo sprawnie i w ciszy.

82.JPG


83.JPG


Pośrodku Bazyliki, nad ołtarzem głównym zwanyn także Konfesją, Bernini wykonał w brązie Baldachim trzymywany przez cztery kolumny imponuącej wielkści. Nad baldachimem wznosi się cudowna kopuła-projekt Michała Anioła – zrealizowany przez Fontane.

85.JPG


91.JPG


86.JPG


87.JPG


88.JPG


89.JPG


90.JPG


92.JPG
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 24.07.2015 14:54

fiolek napisał(a):A na zewnętrznych balkonach kopuły nie byliście :?: :roll:
bo jak ja byłam w Rzymie w ubiegłym wieku :wink: to byłam tam i piękne widoki na Rzym miałam :lool:


A mówisz o dachu Aniu :)

Zapomniałam o tych fotkach

65.JPG


66.JPG


5.JPG


6.JPG


7.JPG


8.JPG
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 25.07.2015 13:55

renatalato napisał(a):Rano po obfitym włoskim śniadaniu :oczko_usmiech: (kawa, herbata, soczek, sucharki, rogalik a raczej rogaliczek :oczko_usmiech: , ciasteczko), podanym prawie do łóżka

Uwielbiam włoskie hotelowe śniadanka :D

renatalato napisał(a):
fiolek napisał(a):
Sara76 napisał(a): może Janusz już coś szykuje na wiosnę bez Twojej wiedzy) :mrgreen:

o na to, to ja raczej nie liczę :evil:
Po Sycylii ma przesyt makaronów :oczko_usmiech:

Eee no, ile można się gniewać na makaron :oczko_usmiech: :mrgreen:


Na makaron nie można się gniewać :mrgreen:

A w ogóle, to mi się strasznie tego Rzymu zachciało... :papa:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 25.07.2015 22:05

Magdalena S. napisał(a):
renatalato napisał(a):Rano po obfitym włoskim śniadaniu :oczko_usmiech: (kawa, herbata, soczek, sucharki, rogalik a raczej rogaliczek :oczko_usmiech: , ciasteczko), podanym prawie do łóżka

Uwielbiam włoskie hotelowe śniadanka :D


Ja też, ale już mój mąż niekoniecznie :oczko_usmiech:

renatalato napisał(a):.......A w ogóle, to mi się strasznie tego Rzymu zachciało... :papa:


Też bym tam chętnie wróciła :lol: :papa:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 25.07.2015 22:51

Żegnamy Watykan, kierujemy się w stronę Zamku Świętego Anioła

76.jpg


77.jpg


78.jpg


79.jpg


...nasi tam byli 8O :oczko_usmiech: :mrgreen:

80.jpg



Nazwa - Zamek Świętego Anioła - ma swoje żródło w legendzie o cudownym pojawieniu nad Mauzoleum Archanioła Michała, który obronił rzymian przed epidemią dżumy. Stąd figura archanioła z mieczem w dłoni wznosząca się nad Zamkiem, zbudowany jako mauzoleum cesarskie, w średniowieczu przeobrażony został w twierdzę. Twierdza broniła papieża i Bazylikę św. Piotra, otaczającą ją dzielnicę i cały Rzym.

91.jpg


81.jpg


82.jpg





Od nazwy Zamku pochodzi też nazwa prowadzącego doń mostu, pierwotnie zwanego Pons Aelius (od drugiego imienia cesarza Hadriana), dziś Mostu Świętego Anioła
Dzisiejszy Ponte Sant` Angelo został na polecenie papieża Klemensa IX ozdobiony balustradą i posągami dziesięciorga aniołów.
Ich wykonanie polecono samemu Berniniemu i jego współpracownikom. Trzymający narzędzia męki pańskiej aniołowie stoją na straży symbolicznej drogi krzyżowej prowadzącej z Mostu Anioła poprzez Via Conzilazione do Bazyliki Św. Piotra. info z netu

84.jpg



...a na moście oprócz aniołów 8O .....

85.jpg


...popatrzcie sami :)

87.jpg


88.jpg


89.jpg


90.jpg


93.jpg


83.jpg


86.jpg
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 25.07.2015 22:59

Spacerkiem po Rzymie ciąg dalszy...

92.jpg


94.jpg


...najbardziej lubię takie uliczki :D

95.jpg


96.jpg


97.jpg


98.jpg


99.jpg


100.jpg


101.jpg


102.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.07.2015 23:46

Nie dziwię się, są urocze :D
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 26.07.2015 11:05

Lednice napisał(a):Nie dziwię się, są urocze :D


Jedną z tych uroczych uliczek, moja córcia potraktowała zwrotem z obiadu :roll: :wink: , zaraz wyszedł do nas miły pan z jakiejś kawiarni, przyniósł wody dla córci i szybciutko spłukał uliczkę :)
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 26.07.2015 11:27

Po krótkim odpoczynku idziemy dalej, według mapki zaraz powinien być...

Plac Navona (wł. Piazza Navona) został utworzony na zlecenie papieża Innocentego X, na dawnym stadionie Domicjana. Na placu odbywały się wyścigi rydwanów oraz zawody atletyczne. Podczas budowy placu zachowane zostały pierwotne wymiary stadionu - 54 x 276 metrów.



103.jpg



Stojąca na środku placu fontanna Czterech Rzek pochodzi z połowy XVII wieku, natomiast obelisk wznoszący się nad placem został sprowadzony z Egiptu na polecenie papieża. Postacie przedstawione jako rzeźby na fontannie symbolizują cztery rzeki. Osoba wyrzeźbiona jako postać zuniesioną ręką to Rio de la Plata, jeździec symbolizuje Dunaj i Europę, postać przedstawiająca Nil ma osłoniętą głowę. info z netu

104.jpg


105.jpg


106.jpg


107.jpg


108.jpg


109.jpg


110.jpg




112.jpg


113.jpg


114.jpg


111.jpg
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 05.08.2015 21:52

Pantheon - czyli innymi słowy "Świątynia wszystkich Bogów" jest to okrągła świątynia powstała w 125 roku n.e. ku czci siedmiu najważniejszych bóstw rzymskich.
Panteon, jest to jedyna wielka budowla starorzymska, jaka dotrwała do naszych czasów w całości (nie licząc przeróbek wnętrza w latach 1632 i 1747 oraz w 1883 roku zewnątrz).
Pierwotny Panteon wzniesiony został w latach 27-25 p.n.e. przez Marka Agryppę.
Niegdyś wewnątrz znajdował się ceremonialny ołtarz, gdzie zwierzęta były poświęcane i palone. Dym w czasie rytuału wydobywał się przez oculus, który nazywany był "wszystko widzącym okiem niebios".
Budowlę w około 600 roku n.e. przejęli chrześcijanie, twierdzący że Panteon jest domem demonów. Przekształcili go w kościół. inform z netu

115.jpg


116.jpg


117.jpg


118.jpg


119.jpg


120.jpg


121.jpg


122.jpg


123.jpg


124.jpg


125.jpg


126.jpg


127.jpg


128.jpg


129.jpg


...sklep i wyrób drewnianych kukiełek :wink:
130.jpg
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 05.08.2015 23:03

Pożegnaliśmy już wieczne miasto i następnego dnia wyruszamy do....

3.jpg


3a.jpg


Monte Cassino to wzgórze (519 metrów n.p.m.) w południowych Włoszech (Apeniny Środkowe), położone w dolinie rzeki Liri. Na jego szczycie znajduje się monumentalne Opactwo Benedyktyńskie którego początki sięgają pierwszej połowy VI wieku.
4.jpg


5.jpg


6.jpg


7.jpg


8.jpg


9.jpg


10.jpg


11.jpg


12.jpg


13.jpg


14.jpg


15.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Živogošće Porat, Rzym, Monte Cassino i trochę Wenecji... - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone