Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ile kosztuje urlop w Grecji - dyskusja i komentarze

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 702
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 18.05.2023 12:07

Dla mnie porównujecie kierunki i style podróżowania, które w moim odczuciu nie powinno się porównywać. Ja w tym roku jadę samochodem 23-30 czerwca do Grecji (dalej Albania i Macedonia do 10 lipca), a we wrześniu do Chorwacji (16-23 września). Nie przyszło mi do głowy porównywać tego cenowo.

W Chorwacji byłem 13x od 2011 roku, w Grecji będzie to nasz pierwszy raz (wcześniej tydzień na Korfu samolotem oraz dzień tranzytem z Bułgarii na prom do Włoch). Jednak przeglądając setki ofert i zapytań poprzez e-mail mogę stwierdzić, że w Grecji jest prościej znaleźć nocleg w rozsądnych pieniądzach oraz, że w restauracjach jest chyba trochę taniej.

Jakby kogoś ciekawiło to w Grecji płacimy za nocleg dla czterech dorosłych osób (tylko takie szukam, choć dzieci 7 i 5 lat) 55 EUR, a w Chorwacji 50 EUR. Przejazd na Halkidiki to 1750 km, a na Pag to 1100 km, więc co tu porównywać. Jednak już wybrzeże Albani to 30 EUR (początek lipca), a jezioro Ochrydzkie to ok. 25 EUR.

Tak samo wczasy samolotem, wszystko zależy od terminu i czasu rezerwacji. Różnice potrafią być kolosalne. My w grudniu '22 byliśmy w Meksyku gdzie zapłaciliśmy za naszą czwórkę 14 tys. zł, gdzie normalne ceny były ponad 30 tys. zł. W połowie marca '22 Egipt (5* all inc) dla naszej czwórki kosztował 4,5 tys. zł, a pod koniec miesiąca musielibyśmy już zapłacić 11-12 tys. zł - piszę w obu przypadkach o lastach na 2-3 dni przed wylotem.

Kolejna sprawa jest taka, że miasta/regiony niesamowicie zmieniają się. W 2014 roku byliśmy ze znajomymi w Tajlandii w Krabi (półwysep Railay Beach). Byliśmy zachwyceni. W 2022 roku oni pojechali drugi raz. Z opowiadań i zdjęć miejsce nie do poznania. Kicz i pełno hoteli, wielki plac budowy, nawet układ plaż zmieniony.

W moim odczuciu Chorwacja również niesamowicie zmieniła się w porównaniu z moimi pierwszymi wyjazdami. Dlaczego to nie będę się rozwodził, bo nie ten wątek. Jednak póki będą siły, pieniądze i dalej takie miejsca gdzie można się odciąć od reszty świata, a jest ich pełno to dla mnie warto jeździć.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1701
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 18.05.2023 12:08

piekara114 napisał(a):Właśnie dla TWOJEJ rodziny, ale mam masę znajomych z dziećmi, dla których dłuższa droga, nawet 3-4 dni ze zwiedzaniem w trasie, nie jest żadnym problemem.


Oczywiście, że cały czas odnoszę się do mojej rodziny i pokazuję moją perspektywę w przypadku rodziny 2+3, z małym dzieckiem.
Co mnie obchodzą inne rodziny, , pary, samotnie podróżujący itp :hut:

Myślę, że nie mam już co dyskutować w tym wątku, wrócę kiedyś jak będę realnie zainteresowana kosztami :smo:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 18.05.2023 18:23

Piekara nie załamuj mnie. To żebym wiedział czy mi się opłaca lecieć do Grecji, nie muszę wcześniej sprawdzać na własnej skórze. Od tego jest m.in. to forum.
Ludzie podają koszty, ja porównuję do swoich i wyciągam wnioski. A te są miażdżące dla Grecji , jeśli chodzi o pobyt 4-5 tyg. w szczycie sezonu.
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1776
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 18.05.2023 18:36

Habanero, czy długość pobytu to główne kryterium?
A sorry, faktycznie napisałeś wcześniej, że wybierzesz dłuższy pobyt w Cro niż krótszy w Gre w tej cenie.
Ja chyba odwrotnie ;)
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 560
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 18.05.2023 18:45

Habanero napisał(a): jeśli chodzi o pobyt 4-5 tyg. w szczycie sezonu.


Taki pobyty można policzyć na palcach ręki.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 18.05.2023 19:26

marecky81 napisał(a):
Habanero napisał(a): jeśli chodzi o pobyt 4-5 tyg. w szczycie sezonu.
Taki pobyty można policzyć na palcach ręki.
I jednym z tych "palców" jest Konrad - Habanero.
Nie "kojarzę", aby bywał latem w Chorwacji krócej niż 4 tygodnie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.05.2023 20:40

Habanero napisał(a):Piekara nie załamuj mnie. To żebym wiedział czy mi się opłaca lecieć do Grecji, nie muszę wcześniej sprawdzać na własnej skórze. Od tego jest m.in. to forum.
Ludzie podają koszty, ja porównuję do swoich i wyciągam wnioski. A te są miażdżące dla Grecji , jeśli chodzi o pobyt 4-5 tyg. w szczycie sezonu.
Właśnie nie masz doświadczenia, a się wypowiadasz. W Grecji wynajmiesz bez problemu domek/apartament na miesiąc w sezonie za 800-1000 eur (w czerwcu to nawet za 600). Pewnie tego nie wiesz, bo skąd, a mało kto podróżuje na 4-5 tygodni i dzieli się po forach taką informacją.

Osobiście wolę kilka wyjazdów w ciągu roku, w różne miejsca, aby poznawać, zwiedzać, rozwijać się, doświadczać nowości. Nie wyobrażam sobie jeździć w te same miejsca, żal mi na to mojego życia, jeśli mogę zobaczyć coś nowego.

boboo napisał(a):
marecky81 napisał(a):
Habanero napisał(a): jeśli chodzi o pobyt 4-5 tyg. w szczycie sezonu.
Taki pobyty można policzyć na palcach ręki.
I jednym z tych "palców" jest Konrad - Habanero.
Nie "kojarzę", aby bywał latem w Chorwacji krócej niż 4 tygodnie.
To jesteś w błędzie.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 18.05.2023 21:11

piekara114 napisał(a): W Grecji wynajmiesz bez problemu domek/apartament na miesiąc w sezonie za 800-1000 eur (w czerwcu to nawet za 600). Pewnie tego nie wiesz, bo skąd, a mało kto podróżuje na 4-5 tygodni i dzieli się po forach taką informacją.
...

Sprawdzam. Podaj namiar na taki domek nad morzem w Grecji.
adamosos
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamosos » 18.05.2023 21:47

W kwestii kosztów - gdziekolwiek - można pojechać w dokładnie to samo miejsce, w bliźniaczym apartamencie i w tym samym okresie wydać X lub 5X, w zależności od możliwości i upodobań i stylu spędzania wolnego czasu.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.05.2023 22:16

Habanero napisał(a):Sprawdzam. Podaj namiar na taki domek nad morzem w Grecji.
Nie podzielę się namiarami z osobą, która nie jest szczerze zainteresowana. Poświęć swój czas i poszukaj.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 18.05.2023 22:29

piekara114 napisał(a):Ja 14 razy od 2000 r., były lata, że i 2 razy w roku (ostatnio w 2020 r.), w między czasie inne kraje i w Chorwacji zmieniło się bardzo, bardzo dużo, od zabudowania wybrzeża i jego skomercjalizowania, poprzez wzrost liczby turystów, mega zagęszczenie hoteli i kwater na wybrzeży po mega wzrost kosztów na miejscu (bez podniesienia jakości, koszty wejściówek!), po zmianę podejścia Chorwatów (na minus) do turystów.


Aż takim weteranem nie jestem, ale mam bardzo podobne odczucia. Oczywiście dla rodzin z małymi dziećmi Chorwacja jest opcją OK. Pakujemy majdan do samochodu, piętnaście godzin morderczej jazdy non stop, osiągamy kwaterę a potem już tylko to co z małymi dziećmi można robić czyli morze, morze, morze... I ja to rozumiem. Można też być zakochanym w Chorwacji. I ja to też rozumiem.

Przy jednak innych wymaganiach/możliwościach co do spędzania urlopu perspektywa się zmienia. Wejście do wodospadów Krka, Plitvickich 40 Euro za osobę. 8O Rodzina 2+2 to 136 EUR. To jest kosmos. Ja wiem, że to inne atrakcje, ale Ateny w wersji bilet Combo o którym piszesz w swojej relacji to 60 Euro. Rejs wokół Atos 20 EUR. Rejs do twierdzy Św. Mikołaja 21 Eur. Itd.

Co do cen kwater. Ażeby wyrobić sobie jakiś tam pogląd wystarczy porównać porównywalne przy pomocy prostego narzędzia. Najbardziej znany portal na b... drogi, ale prosty w obsłudze. Rok 2024 - lipiec. Wymagania : cztery tygodnie, 2+2 osoby, widok na morze, kuchnia, oceny 8+.
Kreta - spory wybór między 6 a 10 tysięcy, w sumie 480 obiektów. Najdroższy 462 tysiące - 10 sypialni, 9 łazienek.
Hvar - dwa obiekty w zakresie 7-10 tysięcy, w sumie 90 obiektów. Najdroższy 380 tysięcy - 2 sypialnie, 2 łazienki.
Oczywiście liczba obiektów jest pochodną wielkości obu wysp.

Grecja jako cel wakacyjnego wypoczynku oferuje w każdym aspekcie daleko szerszy zakres atrakcji przy aktualnie porównywalnych lub niższych cenach. Ma jedną wadę. Nie da się jej osiągnąć piętnastogodzinną morderczą jazdą non-stop. Gdyby się dało na forum greckim byłby niszowy temat : Dlaczego jeżdżę do Chorwacji. ?
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5245
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 18.05.2023 22:40

piekara114 napisał(a):
Habanero napisał(a):Sprawdzam. Podaj namiar na taki domek nad morzem w Grecji.
Nie podzielę się namiarami z osobą, która nie jest szczerze zainteresowana. Poświęć swój czas i poszukaj.
Załączniki:
161500749_parskajcmiechem.gif.c487aaa71ab6f4561816a25a1520ee9d.gif
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 18.05.2023 22:41

piekara114 napisał(a):
Habanero napisał(a):Sprawdzam. Podaj namiar na taki domek nad morzem w Grecji.
Nie podzielę się namiarami z osobą, która nie jest szczerze zainteresowana. Poświęć swój czas i poszukaj.

Kolejny szach mat :papa:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 19.05.2023 06:27

piekara114 napisał(a):
boboo napisał(a):(...) Nie "kojarzę", aby bywał latem w Chorwacji krócej niż 4 tygodnie.
To jesteś w błędzie.
Hmmm, wskażesz ten błąd?
Bo tak na szybko z "Kalendarza wyjazdowego":
Habanero
2020 -> 05.07 - 03.08
2023 -> 28.06 - 28.07

W kalendarzu na 2021 i 2022 Konrad nie czynił wpisów, ale z pogaduszek "przy kawie i makowcu" kojarzę, że też były to długie urlopy.
I... wyimaginuj sobie... również w Chorwacji.

piekara114 napisał(a):(...) doświadczać nowości. Nie wyobrażam sobie jeździć w te same miejsca, żal mi na to mojego życia (...)
Z samej natury Wszechświata wynika, że "nie można wejść dwa razy do tej samej wody" (niektórzy mówią "rzeki").
O ile możesz odwiedzić wielokrotnie jakiś punkt samej przestrzeni, to w naszej czasoprzestrzeni możesz to zrobić tylko raz.
"Jutro" to samo drzewko, źdźbło, skałka, fala, wiatr... będzie inne.
Nowy spektakl w tym samym miejscu.
Trzeba tylko chcieć to wiedzieć i widzieć.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 19.05.2023 07:37

No i już tydzień machnięty na Istrii :D
W sumie będzie 5 tyg. w Cro /4 miejscówki/ i ciągle mało.
Cały czas człowiek odkrywa nowe miejsca, zdobywa i doskonali nowe umiejętności, a co najważniejsze roni to co lubi, a nie to co wypada, bo cała masa znajomych tak robi.
Rozwijać się można na wiele sposobów. Wiedza, umiejętności, duchowo. Wskazywanie jedynej słusznej drogi
trąci strasznym snobizmem. Sorki za błędy ale siedzę w górach na obozie z mł. I bez okularów rzeźbię. A i wcześniej
był Pag na 4 tyg. i Brač z Pagiem na 3 :oczko_usmiech:
Pozdrav
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Ile kosztuje urlop w Grecji - dyskusja i komentarze - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone