Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.08.2012 17:25

Obłędne są widoki i pustki na Twoich zdjęciach...
Zastanawia mnie, czy będziemy mogli liczyć na to, że we wrześniu będzie podobnie w tych rejonach. Zobaczymy :roll: .

Pustki były też na promach... wygląda na to, że nieszczególnie lubiana przez nas procedura jakiegokolwiek rezerwowania nie będzie potrzebna by na takim promie znaleźć się wraz z naszym pojazdem :roll: .

Jeszcze miesiąc...

Pozdrawiam :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.08.2012 17:30

Przepraszam bardzo - co to jest (co tam jest) ?

Obrazek

:?:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 02.08.2012 13:29

Jacku, kamienie wystające ponad poziom morza. Wyglądają jak duże rybki.

KOLu, poranny spacer na najwyższą górkę na wyspie i mi sprawiłby niezłą frajdę. W godzinkę raczej bym nie weszła ale z tą druga grupą czemu nie.

Dla tego widoku wzgórza z białą czapą domków na szczycie
Obrazek
i wszystkich pozostałych zdjęć mogłabym jakieś tele nosić :wink:


KOLu, ostatni odcinek wysłał Ci się podwójnie
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 02.08.2012 13:31

Lidia K napisał(a):Jacku, kamienie wystające ponad poziom morza. Wyglądają jak duże rybki.


8O
Ale ja nie o to pytałem.

Chodziło mi o te "schrony" (?) w lewym dolnym rogu.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 02.08.2012 13:58

KOL na tym siedzie, piwko stoi.
Widać, że ma otwór z drzwiczkami jak beczce.
Czyli to są wielkie beczki na coś.

Gdyby ten kościółek był kiedyś częścią byłego monastyru to można by zaryzykować stwierdzenie, że te budowle to cysterny albo miejsca przechowywania oliwy.

Może autor będzie wiedział.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 02.08.2012 14:50

kulka53 napisał(a):Obłędne są widoki i pustki na Twoich zdjęciach...
Zastanawia mnie, czy będziemy mogli liczyć na to, że we wrześniu będzie podobnie w tych rejonach. Zobaczymy :roll: .

Pustki były też na promach... wygląda na to, że nieszczególnie lubiana przez nas procedura jakiegokolwiek rezerwowania nie będzie potrzebna by na takim promie znaleźć się wraz z naszym pojazdem :roll: .

Jeszcze miesiąc...

Pozdrawiam :)


Myślę, że we wrześniu będzie podobnie jak na przełomie maja i czerwca. Na promach raczej pustki, pełne obłożenie widzieliśmy tylko na katamaranach firmy Sea Jets, ale one nie zabierają samochodów, także raczej nimi nie popłyniecie. Pamiętam, że trzy lata temu tłumy ludzi czekały na promy Blue Star Ferries z Santorini, ale czytając Wasze relacje, to myślę, że Santorini raczej Wam nie grozi, no ale kto wie. My mieliśmy już tam nigdy nie jechać ale wyszło tak, że przesiadka na Santorini była konieczna. My promy rezerwujemy wcześniej, bo zawsze mamy zaklepane noclegi i musimy mieć 100% pewności, że dojedziemy na czas.
Za miesiąc jedziecie, ale Wam dobrze :!:
Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 02.08.2012 15:03

Lidia K napisał(a):Dla tego widoku wzgórza z białą czapą domków na szczycie
i wszystkich pozostałych zdjęć mogłabym jakieś tele nosić :wink:


KOLu, ostatni odcinek wysłał Ci się podwójnie


Widoki były rewelacyjne, my tam po prostu musimy wrócić :!:

Już zmieniłem powtórzony post, bo usunąć go chyba nie mogę.



Jacek S napisał(a):Przepraszam bardzo - co to jest (co tam jest) ?

:?:



Lidia K napisał(a):KOL na tym siedzie, piwko stoi.
Widać, że ma otwór z drzwiczkami jak beczce.
Czyli to są wielkie beczki na coś.

Gdyby ten kościółek był kiedyś częścią byłego monastyru to można by zaryzykować stwierdzenie, że te budowle to cysterny albo miejsca przechowywania oliwy.

Może autor będzie wiedział.


I chyba ta odpowiedź jest najbliższa prawdzie bo tam był kiedyś klasztor, zresztą najstarszy na wyspie, z około 1600 roku. Teraz, według przewodnika to miejsce ożywa tylko raz w roku podczas lokalnego święta 7-8 sierpnia.

Pozdrawiam
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 03.08.2012 09:49

KOL napisał(a):Już zmieniłem powtórzony post, bo usunąć go chyba nie mogę.



Usunąć ze środka może moderator. Wtedy robi się na końcu wątku pusty post. Każde przejście do nowej strony pojawia się wcześniej niż posty na niej. Zamiast usuwania można żeby ładnie wyglądało przenieść kilka końcowych zdjęć z wcześniejszego postu. Ale to jest tak naprawdę mało istotna zmiana.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 04.08.2012 17:05

3 Czerwiec

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Rano nasi Przyjaciele pakują się do busa i jadą do portu, a my idziemy obserwować z góry moment Ich pożegnania z Anafi. Przed sobą mają długi rejs do Pireusu
z przesiadką na Santorini.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak wyglądało pożegnanie z Anafi z perspektywy naszych Przyjaciół.

Obrazek
Obrazek

My cały kolejny dzień, już w mocno okrojonym składzie, spędzamy na spacerach po Chorze i wokół niej. Oprócz klimatycznych uliczek odwiedzamy plac zabaw przy tutejszej szkole i położony niedaleko cmentarz.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

CDN
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 06.08.2012 05:44

4 Czerwiec

Przedostatni dzień na Anafi, podobnie jak poprzedni, toczy nam się w bardzo leniwym tempie. Oprócz porannej wizyty w piekarni i w sklepie, prawie w całości spędzamy go w Panorama Rooms. Nieuchronnie zbliża się koniec wakacji i trzeba zbierać siły przed długim powrotem do domu, poza tym upał trochę zniechęca do spacerów.
W końcu jednak mobilizujemy się i postanawiamy zrobić sobie popołudniowo-wieczorną wycieczkę do portu. Najszybsza droga, jeśli nie ma akurat autobusu i jeśli nie posiada się żadnego środka lokomocji, prowadzi tam wybetonowaną ścieżką, która zaczyna się zaraz poniżej Chory (któryś z przewodników nazywa ją ścieżką dla mułów). Według mapy Terrain jest to 1200 metrów marszu w dół czyli połowa tego ile ma droga dla samochodów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Bardzo przyjemnie mija nam czas w portowej tawernie w Aghios Nikolaos, do tego stopnia, że przegapiamy jedyny o tej porze autobus do Chory. Czeka nas więc wieczorny spacer pod górę. Odległość 1200 metrów może nie robi wrażenia, ale kiedy trzeba ciągnąć za sobą marudzące pociechy, nie należy to do przyjemności. Dodatkowo po całym upalnym dniu i po wizycie w tawernie, siły też jakoś mniej.

CDN
Ostatnio edytowano 12.08.2012 17:55 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Grecja przez Albanię, i nie tylko, raz jeszcze 2011 i 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 06.08.2012 09:09

Zawsze na coś ciekawego można trafić. Wcześniej myslałam, że taki kształt dachu robi się nad cysterną czy spiżarnią. Ale to chyba nie do końca jest poprawne wytłumaczenie. Wygląda na to, że sporo różnych budynków ma takie beczkowe dachy
KOL napisał(a):Obrazek


Grobowce również mają dachy w kształcie pół beczki.
KOL napisał(a):Obrazek


Schody czy droga?
KOL napisał(a):Obrazek
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 06.08.2012 09:39

Lidia K napisał(a):Zawsze na coś ciekawego można trafić. Wcześniej myslałam, że taki kształt dachu robi się nad cysterną czy spiżarnią. Ale to chyba nie do końca jest poprawne wytłumaczenie. Wygląda na to, że sporo różnych budynków ma takie beczkowe dachy

Lidia K napisał(a):Grobowce również mają dachy w kształcie pół beczki.


Wydaje mi się, że przy takim kształcie dachu wnętrze budynku wolniej się nagrzewa, a grobowce po prostu nawiązują do architektury wyspy. My na Anafi też mieszkaliśmy w domku z takim półokrągłym dachem.
Pozdrawiam

Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 12.08.2012 17:57 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 07.08.2012 17:10

5 Czerwiec

Ostatni dzień na Anafi postanawiamy spędzić na plażowaniu, a że nie mamy ochoty na spacerek w upalnym słońcu idziemy na przystanek autobusowy. Za osobę dorosłą, o ile dobrze pamiętam, płacimy tyle samo co na Sikinos, czyli 1,60 euro, dzieci za darmo. Kilka minut jazdy i wysiadamy na skrzyżowaniu drogi Chora-Port z drogą na plażę Klisidi lub Kleisidi, zauważyłem, że na wyspie używa się obu nazw.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Plaża Klisidi oprócz tego, że jest chyba najładniejszą plażą na Anafi, jest też najłatwiej dostępna zarówno z portu Aghios Nikolaos, jak i z Chory. W pobliżu jest kilka pokoi do wynajęcia, a nad plażą można w bardzo przyjemnej kawiarni Margarita odpocząć od palącego słońca. Z kawiarni jest bardzo ładny widok na Klisidi.

Obrazek

Po paru godzinach plażowania, zmęczeni już trochę słońcem, (jak tam musi być w lipcu i sierpniu?!) decydujemy, że czas pozostały do powrotnego autobusu spędzimy w portowej tawernie. Z Klisidi do Aghios Nikolaos idzie się ścieżką jakieś 10-15 minut.

Obrazek
Obrazek

Takie, imponujących rozmiarów żaglowce można czasem było zobaczyć na morzu.

Obrazek

Ostatni autobus z portu do Chory, jeśli akurat w ten dzień nie ma później żadnego promu, odjeżdża około godziny 18 i nim właśnie wracamy do naszych pokoi.

W związku z tym, że drogi na Anafi są wąski i kręte, autobus musi prowadzić dobry i doświadczony kierowca.

Obrazek

Wieczór w Panorama Rooms nie należy do najweselszych, następnego dnia wcześnie rano musimy rozstać się już z tym pięknym miejscem jakim na pewno jest wyspa Anafi.

CDN
Ostatnio edytowano 12.08.2012 17:57 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
benetton
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 20.06.2011
Re: Grecja przez Albanię, i nie tylko, raz jeszcze 2011 i 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) benetton » 08.08.2012 11:04

bardzo fajna plaża - potwierdzam, ale żyjące tam ryby niestety okazały się krwiożercze ;)


KOL napisał(a):[b]

Wieczór w Panorama Rooms nie należy do najweselszych, następnego dnia wcześnie rano musimy rozstać się już z tym pięknym miejscem jakim na pewno jest wyspa Anafi.

my już niestety tego dnia mogliśmy tylko wspominać Anafi... :(
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Grecja przez Albanię, i nie tylko, raz jeszcze 2011 i 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.08.2012 23:47

Oglądam sobie Twoje zdjęcia , czytam opisy i zastanawiam się , czy starczy mi życia na zobaczenie tego wszystkiego w realu , poczucia tych temperatur , powdychania zapachów . . .
Zapewne nie , dlatego czekam na ciąg dalszy z nadzieją , że chociaż w relacjach uzupełnię te ewidentne braki :)



Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 32
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone