Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 17.08.2017 17:26

Magda O. napisał(a):Rozumiem, że ta tym Wasze wakacje się nie skończyły? Będzie coś jeszcze? :)
Te pustki... ciekawa jestem, jak wygląda tam w sezonie. Wydaje mi się, że wyspa raczej nie jest bardzo oblegana nawet w szczycie sezonu, ale mogę się mylić.


Nie za dużo, ale coś jeszcze będzie :).
Z tego to czytałem, to faktycznie, ze względu na stosunkowo trudną dostępność, wyspa nie jest nigdy jakoś wyjątkowo oblegana. Z drugiej strony jeśli tak jest, to trochę dziwi wyjątkowy wybór miejsc noclegowych praktycznie z każdej półki. W każdym razie, w szczycie sezonu na pewno tego nie sprawdzimy :).

Pozdrawiam


ajdadi napisał(a):W końcu udało mi się nadgonić. Takie 'tłumy' ludzi na plażach wręcz uwielbiam.
Pozdrawiam


My też uwielbiamy, dlatego pozostajemy wierni pewnym terminom wyjazdów. Jestem przekonany, że jeśli musielibyśmy odwiedzić wyspy w szczycie sezonu, postrzegalibyśmy je zupełnie inaczej, a tak miłość do nich nie słabnie, wręcz przeciwnie :D.

Pozdrawiam
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.08.2017 17:39

Dobrze, że Was dzieciaki same puścił na te wakacje....
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 17.08.2017 17:44

piekara114 napisał(a):Dobrze, że Was dzieciaki same puścił na te wakacje....


Duża w tym zasługa Mojej Mamy, która z Nimi została, ale myślę, że chyba ostatni raz nam się to udało. Przynajmniej na tak długo :(.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.08.2017 07:27

Pachia Ammos... masz na myśli tę zatoczkę i plażę w północnej części wyspy koło Panormos?
Wygląda fajnie :)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 18.08.2017 14:19

kulka53 napisał(a):Pachia Ammos... masz na myśli tę zatoczkę i plażę w północnej części wyspy koło Panormos?
Wygląda fajnie :)


Dokładnie o tą mi chodzi. Widziałem trochę zdjęć z tego miejsca i bardzo mi się podobało. Myślałem nawet żeby dojść tam jakoś z Panormos, najbliżej w sumie. Jednak bez żadnego szlaku, patrząc na ukształtowanie terenu, może to być problem. Najlepiej podjechać do Panagia Vryson i stamtąd iść jednym ze szlaków. Patrząc na mapę są dwa. Fajne zdjęcie widziałem z tego dłuższego (ok 4 kilometrów), nawet je na pulpicie miałem przez pewien czas. Widok jest piękny i trochę żałuje, że nim nie poszedłem.

Pozdrawiam
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.08.2017 14:24

KOL napisał(a):
piekara114 napisał(a):Dobrze, że Was dzieciaki same puścił na te wakacje....
Duża w tym zasługa Mojej Mamy, która z Nimi została, ale myślę, że chyba ostatni raz nam się to udało. Przynajmniej na tak długo :(.

Bezcenne Babcie :D
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 18.08.2017 14:30

piekara114 napisał(a):Bezcenne Babcie :D


Dokładnie :D.
Babcia dalej jest chętna do opieki nad Chłopakami, ale dzieci kategorycznie zapowiedziały, że już więcej nas samych nie puszczą :(. Najbardziej żałują, że nie popłynęli z nami promem, to dla Nich największa atrakcja, samolotem jakoś się specjalnie nie emocjonują.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 21.08.2017 12:52

16 Maj

Około godziny 4:30 przyjeżdża taksówka i zabiera nas do portu, gdzie czeka jeden z promów Blue Star Ferries. Bilety, jak pisałem, odebraliśmy już wcześniej w Pireusie.

Tak oto żegna nas Astypalea.

Obrazek


Prom prawie pusty. Nie wieje zbyt silny wiatr, siedzimy jak zwykle w tym samym miejscu i podziwiamy wschód słońca.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Pełny rozmiar


Do Amorgos dopływamy po półtorej godziny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Aegiali, pierwszy i jedyny przystanek przed Donoussą.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Potamos, mieszkaliśmy tam w 2013 roku. Piękny widok mieliśmy stamtąd.

Obrazek
Obrazek


A.D. 2013

Obrazek
Obrazek



Około godziny ósmej przypływamy na Donousse. W porcie czeka nasz Gospodarz, witamy się serdecznie, dotrzymaliśmy danej w październiku poprzedniego roku obietnicy i na Donousse wróciliśmy. Bagaże jadą samochodem, a my przez plażę idziemy do „naszych” Cavo Bianco Studios.

Kochamy to miejsce.

Obrazek


Pozostała część dnia to pełny relaks. Trochę co prawda wiało ale dało się wytrzymać. Byliśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się tam wrócić.

Zajęliśmy oczywiście to samo studio co w poprzednim roku. Byliśmy jedynymi gośćmi w Cavo Bianco.

Trochę szersza perspektywa.

Obrazek
Pełny rozmiar

Obrazek
Pełny rozmiar


Wakacje nieuchronnie zbliżały się do końca, a Donoussa miała być ich udanym zakończeniem. W sumie tak było. Szkoda tylko, że pobyt na Donoussie nie zakończył się tak jak sobie zaplanowaliśmy…
CDN
Ostatnio edytowano 16.08.2019 10:07 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.08.2017 21:09

Rejs takim pustym promem o świcie to też coś co lubię... :cool: .
Widok z Potamos rzeczywiście jest spektakularny, jeden z fajniejszych jeśli chodzi o widoczki "miejskie" :) , do tego o każdej właściwie porze dnia ze względu na dobre oświetlenie.
Grupka na przystani w Aegiali się zebrała, ale to zaledwie ułamek tego co było gdy myśmy opuszczali Amorgos, tłum ciągnął się prawie do zabudowań 8O ... no ale to też ze względu na mający nastąpić kolejnego dnia strajk.
KOL napisał(a):pobyt na Donoussie nie zakończył się tak jak sobie zaplanowaliśmy…

No to ciekawe jakie będzie to zakończenie.... 8O
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21046
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 21.08.2017 23:53

kulka53 napisał(a):No to ciekawe jakie będzie to zakończenie.


Też jestem ciekawy tego zakończenia...
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.08.2017 11:50

... nadrobione i to z przeskokiem na następną wysepkę ... :D ...
Pozdrawiam.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 22.08.2017 13:08

kulka53 napisał(a): ... no ale to też ze względu na mający nastąpić kolejnego dnia strajk.

No to ciekawe jakie będzie to zakończenie.... 8O



ajdadi napisał(a):Też jestem ciekawy tego zakończenia...



No własnie strajk, uprzedzę nieco fakty, właśnie on pokrzyżował nam szyki. Trzeba było na szybko zmodyfikować plan powrotu, dokładniej opiszę w jednym z następnych odcinków.

Pozdrawiam


kmichal napisał(a):... nadrobione i to z przeskokiem na następną wysepkę ... :D ...
Pozdrawiam.


To już niestety ostatnia wysepka :(, ale nie ostatni przeskok :).

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 28.08.2017 17:51

17 Maj

Na Donoussie jest pięć numerowanych oznaczonych szlaków:
1. Stavros - Kalotaritissa, długość 4,5 km, czas 1,5 godziny.
2. Kedros - Messaria (Charavyi) długość 1,1 km, czas 30 minut.
3. Mersini - Livadi, długość 0,9 km, czas 20 minut.
4. Kedros - Kato Milos, długość 1.8 km, czas 40 minut.
5. Stavros - Limni / Aspros Kavos, długość 2,1 km, czas 40 minut.
Trasę numer 1,3 i 5 zaliczyliśmy ostatnim razem, pozostały nam więc dwie, no i właśnie, kiedy nie mogłem spać 17 maja rano, postanowiłem zrobić sobie nimi samotny spacerek. Wyszedłem jeszcze przed szóstą rano. Niewątpliwą zaletą tej wczesnej pory jest brak upału, no ale coś za coś, widoki są na pewno ładniejsze w pełnym słońcu. Można jeszcze napisać, że wszędzie byłem zupełnie sam, no ale w maju to akurat od pory dnia nie zależy, jest tak przez cały dzień.

Na początek szlak numer 4.

Obrazek

Plaża Kedros. W październiku ubiegłego roku stało tu kilka namiotów, w maju ani jednego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Cel numer jeden.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jak widać na zdjęciach przejście szlakiem nie przysparza większych trudności.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Limenari

Obrazek


Wiatrak jest dosyć mocno zniszczony ale i tak jest to urokliwe miejsce. Oglądam go z każdej strony, a potem robię sobie pod nim dłuższą przerwę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Czas mam dosyć dobry, postanawiam zejść jeszcze na Limenari.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na plaży z kamyczków coś jakby pozostałości jakiś zabudowań.

Obrazek


W międzyczasie okazało się, że nie naładowałem baterii w aparacie, całe szczęście jest jeszcze telefon, którym posiłkowałem się już do końca mojej małej wyprawy.

Przed chwilą tam byłem.

Obrazek


Żeby przejść szlakiem numer 2, Messaria – Kedros, musiałem dojść jakoś do jedynej na wyspie asfaltowej drogi. Nie patrzyłem się już na mapę tylko na przełaj poszedłem w kierunku widocznej przede mną Messarii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Express Skopelitis zmierzający na Donoussę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Od momentu kiedy trafiłem na widoczną na zdjęciach drogę, szło już się bardzo wygodnie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Dochodzę do asfaltowej drogi, nie idę jednak w kierunku Stavros ale w przeciwną stronę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


W końcu jest to czego szukałem.

Obrazek


Idę trochę pod górę, robi się co raz ładniej.

Obrazek
Obrazek


Raz pomyliłem drogę i doszedłem przed jakieś prywatne zabudowanie.

Obrazek
Obrazek


Teraz już prosto w kierunku Stavros i Śpiącej Królewny :D.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Nad Kedros już świeci słoneczko.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Kiedy wróciłem do naszego studia Żonka jeszcze się dobrze nie rozbudziła, a ja w nogach już dwa szlaki.

Obrazek


Pozostała część dnia to już kompletny relaks.

Trochę naszego pokojowego bałaganu.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Ciemniejsze chmury nad Donoussą.

Obrazek
Obrazek


To, że przeszedłem wszystkie oznakowane szlaki na Donoussie, nie znaczy wcale, że następnym razem, który mam niemal pewność, że nastąpi, kiedy odwiedzimy Donoussę, nie będę miał gdzie iść. Wręcz przeciwnie, jest to mała wyspa, ale według mnie bardzo atrakcyjna, jeśli chodzi o piesze wycieczki. Jest jeszcze najwyższy szczyt Papas, którego nie odwiedziliśmy, jest jaskinia Fokospilia. Jest w końcu półwysep Kavi, który bardzo chciałem odwiedzić tym razem, ale przez komplikacje następnego dnia, nic z tego nie wyszło.
CDN
Ostatnio edytowano 17.08.2019 00:33 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.08.2017 18:19

KOL napisał(a):No własnie strajk, uprzedzę nieco fakty, właśnie on pokrzyżował nam szyki. Trzeba było na szybko zmodyfikować plan powrotu, dokładniej opiszę w jednym z następnych odcinków.
Od razu o strajku pomyśłam. Ostatnim razem też coś z promem było nie tak, jeśli dobrze pamiętam....

Ta zatoczka to idealna dla nas :D
Obrazek

Fajny spacerek, ale osobiście wybór Twojej Śpiącej Królewny bardziej mi pasuje.

Jakim przewodnikiem się posiłkujesz planując swoje wyprawy po wyspach?
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-16. Via Dubai '17!

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 28.08.2017 19:17

piekara114 napisał(a):Od razu o strajku pomyśłam. Ostatnim razem też coś z promem było nie tak, jeśli dobrze pamiętam....


Było niestety, też strajk i też dopadł nas na Donoussie, z tym, że wtedy strajkowali chyba kontrolerzy ruchu na lotniskach i wypadł nam samolot z Naxos :(.


piekara114 napisał(a):Ta zatoczka to idealna dla nas :D


Zatoczka fajna, ale nie każdemu przypadła by go gustu, kompletnie nie ma tam piasku. Mi to akurat nie przeszkadza. Nam najbardziej, jeśli chodzi o plaże na Donoussie, do gustu przypadła Fikio, którą odwiedziliśmy w tamtym roku. Rewelacja :!:

Obrazek


piekara114 napisał(a):Jakim przewodnikiem się posiłkujesz planując swoje wyprawy po wyspach?


Teraz to najbardziej tym co znajdę w necie i mapami, najlepsze chyba są Terrain. Najbardziej kompletny przewodnik po wyspach po polsku to "Grecja" z serii "Podróże z Pasją" Global PWN, z tym, że już się mocno zdezaktualizował.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 29.08.2017 14:55 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 117
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone