Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja.

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.07.2009 20:44

Janusz Bajcer napisał(a):... zapraszam do radyjka...

Janusz, Ty nie bajeruj z radyjkiem tylko pisz CD :wink: :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.07.2009 00:36

ANITA:) napisał(a): mnie Turcja za każdym razem zachwycała, a najbardziej Wybrzeże Egejskie i Istambuł.


Tureckie Morze Egejskie może w przyszłości też mnie zachwyci :wink:

Piotrek_B napisał(a):Janusz, Ty nie bajeruj z radyjkiem tylko pisz CD :wink: :lol:


Chcesz CD - masz poniżej CD :wink: :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.07.2009 00:40

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja.

2. TURCJA cz.1

Obrazek

Turcja - dane ogólne

Dewiza polityczna: (Atatürk - Pokój w Ojczyźnie, Pokój na Świecie)
Język urzędowy: turecki
Stolica: Ankara
Ustrój polityczny: Republika
Głowa państwa Prezydent: Abdullah Gül
Szef rządu Premier: Recep Tayyip Erdogan
Powierzchnia
- całkowita: 780 580 km2
- wody śródlądowe: 0,3%
Liczba ludności: (2007)
- całkowita: 71 160 0001
- dodatkowo trzeba doliczyć ok.2 milionów koczowników żyjących we wschodniej Turcji oraz liczną ok. 3 milionową mniejszość turecką żyjącą w Niemczech
- gęstość zaludnienia: 92 osób/km2
Powstanie: Imperium osmańskie: 1299
Turcja: 29 października 1923
Religia dominująca: Islam
Jednostka monetarna: Nowa lira turecka (YTL)
Strefa czasowa: UTC +2 - zima ; UTC +3 - lato
Domena internetowa: tr
Kod samochodowy: TR
Kod telefoniczny: +90
Największe miasta: Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya. Antalya
Najwyższy punkt: Ararat 5165 m n.p.m.
Podział administracyjny: 67 prowincji (iller)
Narodowości: Turcy ok. 86%, Kurdowie ok. 11%, Arabowie ok. 2%
Wyznania: muzułmanie (gł. sunnici)) 99%

Turcja to kraj, o którym przed wyjazdem miałem tylko fragmentaryczną wiedzę.
Po podjęciu decyzji o wakacjach w tym kraju coś nie coś o nim poczytałem, na dwóch wycieczkach fakultatywnych przewodniczki też ciekawie o nim opowiadały, więc może kilka zdań o Turcji pozwolę sobie tu napisać.

Obrazek

Symbolika flagi tureckiej znajduje wyjaśnienie w legendzie o czasach wojny turecko-greckiej (1920-1922).
Po zaciętych walkach tureccy żołnierze szukali nocą na polu bitwy swych poległych towarzyszy. Znaleźli ich w kałużach krwi. Jasno świecił księżyc i gwiazda polarna.

Istiklâl Marsi (Marsz Niepodległości) jest od 1921 roku hymnem państwowym Turcji.

Tekst hymnu

Nie obawiajcie się i nie bądźcie posępni, purpurowa flaga nigdy nie wypłowieje.
Ona jest ostatnim niegasnącym ogniskiem naszego narodu.
Moja narodowa gwiazda zawsze będzie świecić,
ona jest gwiazdą mojego narodu i moją gwiazdą.
Nie martw się półksiężycu, bo gotów jestem poświęcić się dla ciebie.
Uśmiechnij się nad bohaterskim narodem, czemu ten gniew.
Jeśli będziesz zagniewany, nasze bohaterskie przelanie krwi będzie nic nie warte.
Do wolności ma prawo swój naród, który wielbi Boga i podąża za tym, co słuszne.


Obrazek

Turcja położona jest na dwóch kontynentach, w Europie (3 % powierzchni kraju) i w Azji, otaczają ją cztery morza: Morze Czarne, Morze Marmara, Morze Egejskie i Morze Śródziemne (po turecku: Akdeniz czyli Morze Białe)

Graniczy z ośmioma krajami: Grecją (205 km), Bułgarią (240 km), Gruzją (252 km), Armenią (268 km), Azerbejdżanem (9 km), Iranem (499 km), Irakiem (331 km) i Syrią (822 km), całkowita długość granic wynosi 2627 km.

Turcja jest krajem górzysto - wyżynnym, m.in. na północy rozciąga się pasmo Gór Pontyjskich, na południu pasmo Gór Taurus, na wschodzie zaś położony jest górski masyw wulkaniczny Ararat z najwyższym szczytem o tej samej nazwie.

Góry Pontyjskie

Obrazek

obejmują swoim zasięgiem tereny Wyżyny Anatolijskiej i częściowo Wyżyny Armeńskiej ich długość to około 1000 kilometrów, najwyższy szczyt tych gór to Kackar Dag, (3939 m.n.p.m.) u podnóży tych gór znajduję się Morze Czarne.

Góry Taurus

Obrazek

graniczą z Wyżyną Anatolijską, ciągną się na długości ok. 1500 km i szerokości do ok. 200 km. Składają się z szeregu, często równoległych, pasm górskich stromo opadających do Morza Śródziemnego i ku wąskim nizinom nadmorskim. Najwyższym szczytem tych gór jest Kaldi Dag (3734 m.n.p.m.)

Góry Ararat

Obrazek

to masyw wulkaniczny, leżący w samym sercu Wyżyny Armeńskiej, miedzy jeziorami Wan i Sewan, na terytorium Turcji, 32 km od granicy z Armenią i 16 km od granicy z Iranem.
Masyw górski zajmuje powierzchnię ok. 1000 km2 i składa się z dwóch szczytów: Wielkiego (5165 m.n.p.m.) i Małego Araratu (3896 m.n.p.m.)

W Biblii góry Ararat (które utożsamia się z górami Urartu) wskazane są jako miejsce spoczynku Arki Noego po potopie.

ARKA NOEGO - ciekawy artykuł

CD. TURCJA cz.2
beatusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 05.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) beatusia » 20.07.2009 07:38

Witaj;-))ja też w tym roku kotwiczyłam w Turcji;-)))od 29.06 do 13.07;-))Turcja fajna ale kto się kąpał w cro morzu to pewnie gdzie indziej mu się nie za bardzo będzie podobało;-))
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2009 08:05

beatusia napisał(a):....kto się kąpał w cro morzu to pewnie gdzie indziej mu się nie za bardzo będzie podobało;-))

A dlaczego ? Jadąc na zorganizowy wyjazd widzisz tylko mały jego fragment w najblizszej okolicy hotelu.
Wybrzeże tureckie jest doś długie i róznorodne - możesz trafić nawet na takie jak w HR.
Choc z drugiej strony takie porównania są bez sensu ;-)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.07.2009 08:12

Relacja rozwija się powoli, acz bardzo smacznie :D , czekam na CD.
A piękny Ararat kusi - choć podejrzewam, że ze względów technicznych i politycznych nie jest łatwo dostać się na niego.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.07.2009 08:14

Janusz Bajcer napisał(a):WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja.

1. PRZELOT DO ANTALYI Goran Karan & Nukhet Duru-Antalya

Przelot

Obrazek

O 17:50 wzbiliśmy się w powietrze.

Obrazek



To się nazywa reporter - wsiadł i jeszcze pstryknął swój odlot :wink: :lol:
hexapus
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 31.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) hexapus » 20.07.2009 08:34

O 17:50 wzbiliśmy się w powietrze.

Obrazek


Zdjęcie lecącego ( wznoszącego się) samolotu zapewnie jest zrobione na lotnisku w Turcji. Wskazuje na to tło nieba :D .
Ostatnio edytowano 20.07.2009 09:23 przez hexapus, łącznie edytowano 3 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2009 08:37

Buber napisał(a):....A piękny Ararat kusi - choć podejrzewam, że ze względów technicznych i politycznych nie jest łatwo dostać się na niego.

Dostęp do Araratu nie jest trudny w sensie politycznym.
Wejście odbywa się od strony południowo-zachodniej. Zamknięta dla turystów jest strona wschodnia czyli rejon graniczący z Armenią.
Trudniejsze jest natomiast podejście w sensie organizacyjnym. Szczyt Araratu jest powyżeżej 5000 m.n.p.m co wymaga aklimatyzacji więc cała wyprawa obliczona jest na 4-5 dni.
Zgoda na wejście wydawana jest od ręki pod warunkiem wejścia z miejscowymi "szerpami" ;-)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.07.2009 09:26

Piotrek - właśnie znalazłem ciekawy tekst na temat wyprawy na Ararat.
Rzeczywiście nie jest tak źle :D .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.07.2009 09:31

Niedawno zastanawiałam się, czy będzie Twoja relacja z Turcji, Januszu... Jest, i to, jak zwykle, bardzo rozbudowana i wciągająca :D
Gratuluję i czekam na więcej. Turcja to dla mnie zupełnie obce miejsca, więc chętnie je z Tobą odkryję.
Pozdrawiam :papa:
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 20.07.2009 09:47

Również siadam i czytam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.07.2009 10:04

Jeżeli można, rozszerzyłbym informacje o Turcji przekazywane przez Pana JB o moje,
nabyte w ciągu krótkiego, ale intensywnego pobytu.

Oczywiście, jeżeli Szanowny Pan JB pozwoli na wsparcie i małe wtręty dygresyjne, rozszerzające relacje,
tym bardziej, że, z tego co czytam, nasze poznawanie Turcji zazębia się tylko w twierdzy Pamukkale,
do Turcji natomiast przybyłem przejeżdżając przez pół Europy i kilka dawno nie widzianych przejść granicznych,
co już samo w sobie stanowiło niezapomniane przeżycie.

Aby nie być gołosłownym pozwolę sobie zaskoczyć (mam nadzieję) wszystkich informacją,
iż Turcja, jako jeden z niewielu krajów w Europie jest samowystarczalna
(jej gospodarka pozwala jej na samodzielne funkcjonowanie), natomiast, w przeciwieństwie do np. Polski,
pod względem wyznaniowym Turcja jest jednym z najbardziej liberalnych
i tolerancyjnych państw, co wyraża się między innymi zakazem propagowania symboliki religijnej
w życiu codziennym.

pzdr

Obrazek
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 20.07.2009 11:41

weldon napisał(a):
Aby nie być gołosłownym pozwolę sobie zaskoczyć (mam nadzieję) wszystkich informacją,
iż Turcja, jako jeden z niewielu krajów w Europie jest samowystarczalna
(jej gospodarka pozwala jej na samodzielne funkcjonowanie)



Autarkia? W dobie kandydowania Turcji do Unii Europejskiej? Wątpliwe.
A w kwestii państwa świeckiego, to póki co tą świeckość Turcja zawdzięcza w zasadzie jedynie armii. Jeżeli w tejże armii do władzy dojdą fundamentaliści, to może się tam rozkręcić niezła zawierucha. Oby nie...

EOT w tym wątku. Czekam na dalsze historię, bowiem sam wstęp (z paszportem) nieźle rokuje dalej.

PS. "Poseł Lechistanu nie przybył" - znacie tą legendę? ;)

Pozdrawiam
Rafał
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 20.07.2009 11:47

Dzisiaj szybko wertuję co nowego na forum...
Zapisuję się :) Dokładnie poczytam za jakiś czas... :wink:

pozdr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone