Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Między morzem a górami: Czerwcówka 2023

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.04.2012 18:51

longtom napisał(a):Nie dla każdego to widoki :!:

Jesteś członkiem elitarnego klubu. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.04.2012 18:53

Sponad Velebitu wyłania się słońce i czuję od razu, że zbyt późno wystartowałem. Trudno, dostanę dziś w kość.
Po chwili docieram do rozgałęzienia - w lewo strzałka na Stipcev vrh. Moment zastanowienia. Z jednej strony upał szybko wzrasta, a drugiej - to zapewne jedyny szczyt na dzisiejszej trasie, więc może by jednak? Daleko nie jest. W porządku, skoczę na niego. Ścieżki tu nie ma, ale czerwone kółeczka prowadzą pod strome kamieniste zbocze i po chwili ostrożnie wspinam się na bliski wierzchołek. Luźne kamole chyboczą się pod stopami, więc stawiam kroki ostrożnie, a każdy chwyt sprawdzam, zanim zawierzę mu ciężar swojego ciała. Nie trwa długo i osiągam niewielką kulminację. Może niezbyt wybitny szczyt, ale całkiem ładny widok się z niego roztacza - robię więc błyskawiczną sesję fotograficzną i mogę wracać do właściwej trasy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.04.2012 18:54

Znów ostrożnie, żeby nie wyprzedzały mnie kamienie, po których schodzę i po chwili jestem na rozstajach. Teraz lekko nachylonym tarasem w kierunku rosnących w oczach zboczy, opadających od wysokiego grzbietu i nachylenie terenu zaczyna rosnąć. Stipcev vrh pozostaje w tyle maleńkim kopcem, a kąt widzenia pozwala już nawet Paski zaljev dojrzeć. Kolejny prom przecina cieśninę, gdy do moich uszu dociera podejrzany stukot - jak gdyby ktoś schodził z góry z kijkami. Rzeczywiście, po chwili spotykam Chorwata - zatrzymujemy się na chwilę pogawędki. Kiedy wypytuje o trasę, podaję moje plany i widzę jego zdumienie. Przecież to jakieś dwanaście godzin! Teraz z kolei ja się dziwię - według moich obliczeń powinienem się w osiem godzin wyrobić. Ale nie będę się z nim przekomarzał; stwierdzam tylko, że dzień przecież jest długi, a słońce zapowiada piękną pogodę. Oby nie nazbyt piękną...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.04.2012 11:18

Franz napisał(a):
Obrazek

W 1/3 od lewej strony widać Sveti Vid o wysokości 348m npm, najwyższe wzniesienie Pagu.

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.04.2012 00:54

longtom napisał(a):W 1/3 od lewej strony widać Sveti Vid o wysokości 348m npm, najwyższe wzniesienie Pagu.

Nawet byłem bliski myśli, by wspomnieć o tym. Ale zrezygnowałem, zakładając, że mało kogo to obchodzi.
A jeden z nielicznych (może jedyny) zainteresowany - sam rozpozna. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18313
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.04.2012 01:23

Franz napisał(a):A jeden z nielicznych (może jedyny) zainteresowany - sam rozpozna. :)


Dobre :lol:


Pozdrawiam
Piotr
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 11.04.2012 11:13

Franz napisał(a): ...(może jedyny) zainteresowany - sam rozpozna. :)


Kilka osób z forum się tam pofatygowało.
Np Kulki ( jak jeszcze do Chorwacji jeździli :D )

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.04.2012 13:09

longtom napisał(a):Kilka osób z forum się tam pofatygowało.
Np Kulki ( jak jeszcze do Chorwacji jeździli :D )

To już czasy lekko prehistorią zalatujące :wink:
Ale rzeczywiście, i myśmy odwiedzili to bardzo fajne miejsce na najfajniejszej chorwackiej wyspie :D

Widoki z góry, z wysokości Velebitu, na Pag, Rab czy Krk o poranku rzeczywiście są wspaniałe. Kilkukrotnie mieliśmy okazję je podziwiać, najmilej wspominam miejsce nieco bardziej na południe od tego co pokazuje Wojtek, z drogi na Baške Oštarije.
No i z Zavizana rzecz jasna :cool:
lemini
Globtroter
Posty: 54
Dołączył(a): 21.03.2011
Re: Między morzem a górami

Nieprzeczytany postnapisał(a) lemini » 11.04.2012 15:16

Franz napisał(a):Mam zamiar w tym wątku opisać i pokazać miejsca odwiedzone przeze mnie miesiąc temu. Jeśli ktoś zechce się przyłączyć i zaglądać raz za czas do tej relacji - będzie mi bardzo miło.

Wprawdzie akurat nastał czas intensywnych wyjazdów, ale mimo to - zaczynam. Na początek kilka fotek, ilustrujących charakter tych wspomnień.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



PIEKNIE !!!!!!!!!!!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Między morzem a górami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.04.2012 17:20

Chłopaki, ruch mi tu taki zrobiliście, że będę musiał szybko przelać znów kolejny kawałek moich wspomnień na klawiaturę. Tyle komentarzy! ;)
:lol:

lemini napisał(a):PIEKNIE !!!!!!!!!!!

Miło mi, że mamy zbliżony punkt widzenia. 8)

Witam Cię w mojej relacji.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.04.2012 23:41

Ledwo się rozstajemy, a już dobiegają mnie jakieś głosy i analogiczny stukot. Okazuje się, że spotkany Chorwat był tylko forpocztą i oto pozdrawiamy się ze schodzącą z góry piątką wędrowców, a po chwili kolejni czterej się zatrzymują i znów seria pytań. Przez moment nie bardzo wiedzą, gdzie szukać mojej planowanej mety. Mówię "Cesarina", a także "Cesarica" - bo różnie tę wioskę w różnych materiałach mam zapisaną. Okazuje się jednak, że to problem w wymowie. Nie wiem dlaczego, może przez skojarzenie z Cezarem, odruchowo wymawiam "z" zamiast "s", ale już mnie poprawiają: to nie jest włoski! Rozstajemy się ze śmiechem, odgłosy szybko się oddalają i cichną - zostaję sam na swoim szlaku. Ścieżka obiera kierunek równoległy do wybrzeża i znów mam mnóstwo okazji, by podziwiać w dole Pag z jego zatoczkami - kolejny prom zawinął do Uvali Zigljen, nieco na północ fikuśna Uvala Veli Svetojanj, a za półwyspem Zaglava głęboko wcięta Stara Novalja.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.04.2012 23:49

Ostry skręt w prawo, jeszcze trochę stromizny, po czym nachylenie stopniowo łagodnieje. Ścieżka łagodnym łukiem prowadzi między dwa niewielkie wzniesienia, stanowiące jakby rodzaj bramy, za którą otwiera się iście sielankowy krajobraz. Szeroki, prawie płaski teren, na który spływają delikatnie nachylone zbocza pagórków, zieleń traw przetykana jasnymi kamieniami i odłamami większych głazów, a pośród przeważającego żółtego kwiecia trafiają się tu i ówdzie urozmaicenia również w innych barwach. Mijam niski murek w kształcie okręgu - tym razem wzmocniony zaprawą - o zupełnie nieznanym mi przeznaczeniu. Żadnej zwierzyny nie dałoby się w nim trzymać, tym bardziej, że po przeciwnych stronach znajdują się dwie szerokie przerwy. No tak, teraz to żaden Chorwat się nie trafi, by mi wyjaśnić przeznaczenie tej konstrukcji.

Po chwili docieram do małego lasku, gdzie pośród drzew dają się zauważyć kształty jakichś domostw. Jeszcze kilka kroków i ścieżka doprowadza pod jeden z murowanych szałasów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18313
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.04.2012 00:39

Kolejny krąg kamienny jako zagroda - raczej mało przydatny i nadal pięknie 8) . Może ktoś obznajomiony wyjaśni przeznaczenie tych kręgów :?: :)


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.04.2012 11:22

piotrf napisał(a):Kolejny krąg kamienny jako zagroda - raczej mało przydatny i nadal pięknie 8) . Może ktoś obznajomiony wyjaśni przeznaczenie tych kręgów :?: :)

Pewnie zasiada na nim rada starszyzny velebickich przysiółków do obrad okrągłego stołu. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.04.2012 11:32

Mz to miasto chcieli tu postawić, a zaczęli od okrągłej wieży bramnej, stąd te przeloty u podstawy ...
Ciekawe, dlaczego nie dobudowali reszty? :?


;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Między morzem a górami: Czerwcówka 2023 - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone