Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DZIWNA PARA-PRIMOŠTEN I SUTIVAN 2018

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Malen
Odkrywca
Posty: 118
Dołączył(a): 11.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Malen » 26.01.2019 21:21

travel napisał(a):Miały być włoskie Dolomity i Komiža na wyspie Vis , ale tak zauroczyłam mnie wyspa Brač , że zamieniałam Dolomity na Sutivan

To tylko potwierdzenie, że Brač cię urzekła :D ja też lubię wracać w miejsca, które znam i w których dobrze się czuję.

Fajnie jest zobaczyć siebie na czyichś zdjęciach. Trza było na piwo się umówić :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.01.2019 21:50

travel napisał(a):Widok w drugą stronę, lecz co ja widzę 8O - nad lądem znowu zbierają się burzowe chmury :roll:
Jak dobrze być na wyspie :hearts:

Często obserwuję, że właśnie tak jest: nad lądem - chmury, a nad wyspą - słońce :D Wyspy górą!

Bar Modrulj zrobił na mnie dobre wrażenie. Jedliśmy tam tylko palačinki. Następnym razem ;) muszę spróbować sałatki z hobotnicy :)

Uwielbiam wieczory w Cro z klapą :hearts:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 26.01.2019 22:11

Malen
Fajnie jest zobaczyć siebie na czyichś zdjęciach. Trza było na piwo się umówić :wink:

Toż się umawiałyśmy :evil: :wink: Tylko nie wyszło :oczko_usmiech:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 26.01.2019 22:28

Katerina napisał(a):Moim zdaniem hrapočuša lepsza w Kaštilu :D Mniej słodka.

Może spróbowalibyśmy ciasta w Kaštilu ale byliśmy za wcześnie :roll:

Katerina napisał(a):Jak dla mnie...to żołądki, lub jelita owcy :lol: :mrgreen: Tylko po co je suszą? :roll:

Mnie to przypomina skórę królika - tylko bez futra :lol:

Katerina napisał(a): A byliśmy tam chyba tego samego dnia, około 16 tej 8O Tyle okazji, żeby się spotkać, nawet przypadkiem :D Zapytam Zdzisława, może oni mają na zdjęciach telewizor :lol:

14 września to było....

Katerina napisał(a):To mogę być ja :lol: Powiękaszam i widzę, że ciuchy by się zgadzały...
...... który to był moment w trakcie koncertu? Sam początek, czy w trakcie?

Dokładnie 20.56 :D
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 26.01.2019 22:36

maslinka napisał(a):
travel napisał(a):Widok w drugą stronę, lecz co ja widzę 8O - nad lądem znowu zbierają się burzowe chmury :roll:
Jak dobrze być na wyspie :hearts:

Często obserwuję, że właśnie tak jest: nad lądem - chmury, a nad wyspą - słońce :D Wyspy górą!

Podobnie mieliśmy na Pagu

maslinka napisał(a):Bar Modrulj zrobił na mnie dobre wrażenie. Jedliśmy tam tylko palačinki. Następnym razem ;) muszę spróbować sałatki z hobotnicy :)

W sałatce nie ma sałaty , ale za to jest dużo pomidorów :)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 26.01.2019 22:46

Ale mi się zatęskniło za Braczem, zaraz się popłaczę ... hlip, hlip ...

TV w 2018 to wisiał w każdej konobie wiadomo z jakiego powodu. Rozemocjonowani wynikami drużyny zapomnieli go zdjąć ;)

To co wisi pod sufitem to ma chyba czaszkę i łapki, może to kuny obdarte z futra? (2szt) Kiedyś przecież te futerka były środkiem płatniczym.

Kasiu, zostałaś ustrzelona jak celebrytka :oczko_usmiech:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 26.01.2019 23:02

gusia-s
Ale mi się zatęskniło za Braczem, zaraz się popłaczę

Gusia narymowała się u dr.kokosa i tak jej zostało 8) :lol:
To co wisi pod sufitem to ma chyba czaszkę i łapki, może to kuny obdarte z futra? (2szt) Kiedyś przecież te futerka były środkiem płatniczym.

8O
Kasiu, zostałaś ustrzelona jak celebrytka :oczko_usmiech:

:sm: :lool: :lool: :lool:

Izo, mnie zachwyciła sałatka z ośmiornicy w konobie Miki, zaraz przy scenie, gdzie grała klapa.
Bardzo duże porcje soczystej i mięsistej :wink: hobotniczki, tylko trochę pomidorów, żadnej ściemy. Polecam, skoro ponownie wybierasz się do Sutivanu. Ach, ja też tam jeszcze wrócę :hearts:

IMG_20180918_190032.jpg

IMG_20180918_175837.jpg
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 27.01.2019 13:10

Katerina napisał(a):Izo, mnie zachwyciła sałatka z ośmiornicy w konobie Miki, zaraz przy scenie, gdzie grała klapa.
Bardzo duże porcje soczystej i mięsistej :wink: hobotniczki, tylko trochę pomidorów, żadnej ściemy. Polecam, skoro ponownie wybierasz się do Sutivanu.


Powiem Ci,że w sumie sałatka z Modruja wygląda tak jak ta z Miki , tylko podają ją w miseczkach :D

Katerina napisał(a):Ach, ja też tam jeszcze wrócę :hearts:

Pewnie we wrześniu ?
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 27.01.2019 20:25

Twoją relację również nadrobiłam. Przyjemny ten Sutivan we wrześniu i nawet na Zlatnim Racie nie takie dzikie tłumy ;)
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 27.01.2019 21:05

agata26061 napisał(a):Twoją relację również nadrobiłam. Przyjemny ten Sutivan we wrześniu i nawet na Zlatnim Racie nie takie dzikie tłumy ;)


Nawet bardzo przyjemny, szczególnie że w 2018 roku pogoda była wspaniała :hearts:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 27.01.2019 21:37

Kasiu narobiłaś mi smaka tą sałatką z ośmiornicy , że na kolację przygotowałam sobie taki talerzyk :mrgreen: :

20190127_192340.jpg
Malen
Odkrywca
Posty: 118
Dołączył(a): 11.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Malen » 27.01.2019 21:40

Piknie Izo. Wcinaj ze smakiem. :D
Nawet ośmiornicy nie potrzeba. :lol:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 27.01.2019 21:41

Malen napisał(a):Piknie Izo. Wcinaj ze smakiem. :D
Nawet ośmiornicy nie potrzeba. :lol:


Dzięki, to najlepsze jedzenie pod słońcem :papa:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.02.2019 20:23

Dzień trzynasty

Pomału zbliża się koniec naszych wakacji . Jest sobota , a w poniedziałek wyjeżdżamy :(
Staram się o tym nie myśleć.

Dziś pogoda także nam dopisuje 8O

Nie mogę się temu nadziwić. Słońce i gorąco - jakby to był lipiec a nie wrzesień :D

Na dziś nie mamy żadnych planów, co nie znaczy ,że nie będzie ciekawie.

Koło południa idziemy na "moją" plażę. Nie robię zdjęć , bo ile można fotografować to samo :roll:

Ale , ale .... zaczyna się chmurzyć . U nas na wyspie tylko trochę , za to nad Splitem na pewno będzie ulewa 8O

402.JPG

403.JPG


Okazuje się ,że nad lądem nie tylko pada deszcz ale i jest burza. Niestety nie udaje mi się uwiecznić błyskawic.

Burza zatrzymuje się nad lądem . Jak dobrze być na wyspie :hearts: :mg:

Późnym popołudniem głodni wracamy na kwaterkę .

Na kolację postanawiamy pojechać do Supetaru. Samochód zostawiamy na parkingu na terenie kompleksu hotelowego Velaris obok bazy nurkowej. Niby pisze, że parking jest tylko dla gości hotelowych , ale nikt tego nie sprawdza.

Przed kolacją idziemy zobaczyć cmentarz i słynne mauzoleum rodziny Petrinović.

A po drodze fotografuję takie roślinki:

sosenka,ale gdzie to to ma korzenie 8O 8O :?: :?:
404.JPG


i wybujały kaktus , a właściwie kaktusi krzak:
405.JPG


po chwili widzimy mauzoleum, które choć zbudowane jest z białego kamienia , to o tej porze jest żółto-pomarańczowe:
406.JPG


Zanim wejdziemy na cmentarz kilka słów o mauzoleum :

Mauzoleum wzniesione zostało w latach 1924 – 1927 na cześć zamożnej rodziny Petrinović. Całe mauzoleum wykonane jest z białego kamienia wydobytego na wyspie. Wnętrze oraz piękne drzwi z brązu są dziełem rzeźbiarza Toma Rosandića, tworzącego pod czujnym okiem Ivana Rendića-znanego i cenionego chorwackiego rzeźbiarza, żyjącego w latach 1849 – 1932.
Na cmentarzu umieszczonych jest wiele rzeźb Ivana Rendića. Do najbardziej cenionej zalicza się rzeźba przedstawiająca jedną ze scen biblijnych.

Wchodzimy na cmentarz.

tuż przy wejściu znajduje się ciekawy grobowiec
407.JPG

407a.JPG


a na przeciwko... właściwie nie wiem co to jest , pomnik na cześć Rendića , czy jego grób?
408.JPG


ale bardziej interesuje mnie mauzoleum:
410.JPG

410a.JPG

411.JPG

411a.JPG

411b.JPG

411c.JPG


studnia:
411d.JPG


a małż cierpliwie czeka :hut:
411e.JPG


a co to jest -grobowiec czy katakumby ?
412.JPG

412a.JPG

412b.JPG


Cokolwiek to jest na pewno nie przyprawia mnie o drzeszcze jak katakumby w Sutivanie :D

Potem spacerujemy po cmentarzu.
413.JPG

422.JPG

423.JPG

424.JPG


na koniec na jednym z pomników uwieczniam rzeźbę Rendića:
421.JPG


Opuszczamy cmentarz , po krótkiej naradzie wracamy do samochodu i jedziemy na kolację . Gdzie zjedliśmy kolację napiszę w następnym odcinku, ale na pewno nie będziemy jedli w Supetarze.

Po drodze robię zdjęcie wieczornego Sutivanu:
427.jpg


:papa: :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 02.02.2019 22:05

travel
nie wiem co to jest , pomnik na cześć Rendića , czy jego grób?

ale bardziej interesuje mnie mauzoleum:


Izo, piękne zdjęcia, ja też byłam na cmentarzu o podobnej porze, światło jest wtedy niesamowite :hearts:

Pozwolę sobie wkleić fragment mojej poprzedniej relacji (Na Obcasach...), w której przytoczyłam historię Ivana Rendića, powstania mauzoleum, jak też smutny koniec żywota artysty...

Ivan Rendić (ten od reliefów z brązu) bardzo chciał zaprojektować i zbudować to mauzoleum dla bogatego, powracającego z emigracji w Chile Frane Petrinovića. Ten początkowo chętnie zlecił tę pracę Rendićowi, który zdążył nawet narysować projekt.
Jednak zleceniodawca zachwycił się innym mauzoleum - zbudowanym w Cavtacie przez innego znanego artystę - Meštrovića i chciał mieć podobny, "rozbuchany" w stylu grobowiec - wycofał więc zlecenie u Rendića i zwrócił się do Meštrovića. Ten , honorowo - powodowany solidarnością zawodową względem kolegi - odmówił.
Zlecenie przypadło więc rzeźbiarzowi ze Splitu - Tomie Rosandićovi :roll: Oprócz samego mauzoleum stworzył też wartościowe dzieła wewnątrz grobowca, jak też tą ładną studnię na zewnątrz.
A co się stało z naszym Ivanem Rendićem - który oddał swe serce i dzieła Supetarowi?

Wierzyć się nie chce - spędził starość w nędzy i zapomnieniu w przytułku dla starców...
Chociaż grobowiec jego rodziny (jego projektu) znajduje się na cmentarzu, on sam nie jest w nim pochowany , ale w skromnym, nie opisanym grobie...Ot sprawiedliwość i wdzięczność :( Anioł uronił łzę ...


Anioł bardzo pięknie wyszedł na Twoim zdjęciu :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
DZIWNA PARA-PRIMOŠTEN I SUTIVAN 2018 - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone