Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dubrownik zwiedzanie

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.07.2019 12:32

majkik75 napisał(a):/edit/ Za przejazd prze BiH nie ma opłat, jedynie trzeba mieć zieloną kartę, to prawda ?

Pozdrawiam, Michał

Jeśli jedziesz do Dubrownika prze z Neum - opłat drogowych brak.
Prawda, że trzeba posiadać Zieloną Kartę, której na granicy w Neum raczej nie sprawdzają.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 01.07.2019 13:06

Janusz Bajcer napisał(a):Jeśli jedziesz do Dubrownika prze z Neum


Tak, dokładnie. Czyli tylko ZK. OK, dziękuję :)

pozdrawiam, Michał
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 01.07.2019 13:17

Tam na granicy szczególną troską otaczają auta z niemieckimi tablicami rejestracyjnym. Nasze najczęściej poganiają ręką i mówią "poliaki okej" :papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 01.07.2019 13:39

OK, super.

A jak z tymi limitami wejść ?

pozdrawiam, Michał
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 01.07.2019 13:51

Jak jechałem w 2017 to też pisali o limitach, licznikach wejść itd. Niczego takiego nie widziałem i żadnych ograniczeń z tego powodu też. Byłem w wysokim sezonie
- koniec lipca. Może teraz coś takiego wreszcie wprowadzili ale mam wrażenie, że bardziej chcą tym odstraszyć turystów żeby zmniejszyć ilość odwiedzających niż faktycznie wprowadzić.
Poza tym to raczej skomplikowane do zrealizowania. Gdyby było jedno wejście i jedno wyjście to sprawa prosta. Przy kilku kasach już nie tak prosto to zrealizować. W założeniu ma być ograniczona liczba zwiedzających - po osiągnięciu limitu nie wejdziesz póki ktoś nie wyjdzie.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 01.07.2019 14:55

Tomy Lee napisał(a):Przy kilku kasach...

Ale rozumiem, że płaci się tylko za spacer po murach miastach, nie za samo wejście do miasta ?

pozdrawiam, Michał
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 01.07.2019 15:10

Spokojnie możesz zejść na dół chodzić po rynku ile zechcesz. Tylko wejście na mury jest płatne. Jak będziesz korzystał z miejskiego parkingu (polecam bo podziemny i zawsze to auto w cieniu) to zaopatrz się w nominały mniejsze niż 200 kun. Mnie i moim znajomym zdarzyło się, że automat nie przyjmował dwusetek a pani w sklepie po drugiej stronie nie sprzeda Ci batonika ani wody jak dasz 200 bo wie, że chcesz rozmienić na parking. Ot taka uprzejma baba. I jeszcze drzwi otwierają się tylko jak Ci otworzy guzikiem więc nawet jej za bardzo "pozdrowić" wychodząc nie można :roll:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 01.07.2019 15:53

Tomy Lee napisał(a):zaopatrz się w nominały mniejsze niż 200 kun. Mnie i moim znajomym zdarzyło się, że automat nie przyjmował dwusetek a pani w sklepie po drugiej stronie nie sprzeda Ci batonika ani wody jak dasz 200 bo wie, że chcesz rozmienić na parking. Ot taka uprzejma baba.

Tak, wiem :roll: To już spotkałem w Cro, w Makarskiej (dżizus jakie okropne miejsce :twisted: ). Też parkowaliśmy bo raz pojechaliśmy zobaczyć to "osławione" miejsce i miałem dokładnie taką samą sytuację. Od teraz zawsze odkładam sobie do kubeczka po Ożujsku :P w samochodzie reszty z zakupów, co sprawia, że mam zawsze sporo drobnych na parkingi :lol:

pozdrawiam, Michał
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 01.07.2019 16:22

Tomy Lee napisał(a):Spokojnie możesz zejść na dół chodzić po rynku ile zechcesz. Tylko wejście na mury jest płatne. Jak będziesz korzystał z miejskiego parkingu (polecam bo podziemny i zawsze to auto w cieniu) to zaopatrz się w nominały mniejsze niż 200 kun. Mnie i moim znajomym zdarzyło się, że automat nie przyjmował dwusetek a pani w sklepie po drugiej stronie nie sprzeda Ci batonika ani wody jak dasz 200 bo wie, że chcesz rozmienić na parking. Ot taka uprzejma baba. I jeszcze drzwi otwierają się tylko jak Ci otworzy guzikiem więc nawet jej za bardzo "pozdrowić" wychodząc nie można :roll:


Ciekawe jak ty byś reagował prowadząc taki sklepik? Zapewne codziennie przynosił byś ze sobą worek drobnych , jedynie po to, by ulżyć niedoli biednych turystów. I najlepiej epitety i "pozdrowienia"
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 01.07.2019 17:36

Bravik napisał(a):
Tomy Lee napisał(a):
Ciekawe jak ty byś reagował prowadząc taki sklepik? Zapewne codziennie przynosił byś ze sobą worek drobnych , jedynie po to, by ulżyć niedoli biednych turystów. I najlepiej epitety i "pozdrowienia"


Po pierwsze nie chciałem "tylko rozmienić" ale coś u niej kupić - czytaj dać jej zarobić na co od razu zareagowała agresją. Po drugie - w tak gościnnym kraju pełnym tubylców życzliwie nastawionych do turystów zachowanie tej kobiety było czymś nowym i niezbyt miłym stąd uprzedziłem zainteresowanych o swoich spostrzeżeniach. Nie wnikam w jaki sposób Ty prowadzisz swój biznes ale myślę, że ktoś, kto planuje po raz pierwszy odwiedzić to urocze miasto z Twojej wypowiedzi skorzysta nieco mniej niż z moich spostrzeżeń. Jak nie masz do powiedzenia nic merytorycznego i przydatnego innym osobom to - tak bez epitetów - może daruj sobie takie wycieczki? :?
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 01.07.2019 23:04

Tomy Lee napisał(a):
Bravik napisał(a):
Tomy Lee napisał(a):
Ciekawe jak ty byś reagował prowadząc taki sklepik? Zapewne codziennie przynosił byś ze sobą worek drobnych , jedynie po to, by ulżyć niedoli biednych turystów. I najlepiej epitety i "pozdrowienia"


Po pierwsze nie chciałem "tylko rozmienić" ale coś u niej kupić - czytaj dać jej zarobić na co od razu zareagowała agresją. Po drugie - w tak gościnnym kraju pełnym tubylców życzliwie nastawionych do turystów zachowanie tej kobiety było czymś nowym i niezbyt miłym stąd uprzedziłem zainteresowanych o swoich spostrzeżeniach. Nie wnikam w jaki sposób Ty prowadzisz swój biznes ale myślę, że ktoś, kto planuje po raz pierwszy odwiedzić to urocze miasto z Twojej wypowiedzi skorzysta nieco mniej niż z moich spostrzeżeń. Jak nie masz do powiedzenia nic merytorycznego i przydatnego innym osobom to - tak bez epitetów - może daruj sobie takie wycieczki? :?


Uderz w stół... To ty używasz słów typu "tubylec", "baba". To tobie ekspedientka nie dała szansy przesłania jej "podziękowań". Poza tym sam sobie przeczysz. Zdecyduj się - chciałeś kupić batonik czy chciałeś rozmienić banknot z dużym nominałem. Bo gdybyś chciał tylko kupić tego nieszczęsnego batonika użyłbyś np. karty. W Polsce też chodzisz z pięćsetzłotówką po pudełko zapałek.
Over and Out.
neumann21
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 03.07.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) neumann21 » 03.07.2019 11:52

Witam wszystkich użytkowników forum!
Jutro startuję na wczasy do Czarnogóry - jednym z punktów planu na początek przyszłego tygodnia jest wycieczka do Dubrovnika. Planujemy być tam w okolicach godziny 8-9 i wracać do Budvy popołudniu.
Chciałbym dopytać o parę szczegółów, jeżeli chodzi o trasę oraz ceny w Dubrovniku.

1) Czy droga od granicy Czarnogóry z Chorwacją (Sutorina-Pločice) jest płatna do wysokości Dubrovnika? Jeżeli tak to jaki koszt? Jestem świadom konieczności posiadania zielonej karty.

2) Czy kolejka na wzgórze Srđ już kursuje? Czytałem gdzieś na forum, że do końca czerwca nadal nie było porozumienia z miastem.

3) Czy parking na wzgórzu Srđ nadal jest bezpłatny? Nie ukrywam, że skłoniony radami na tym forum zamierzam pozostawić tam auto i stamtąd ruszyć na zwiedzanie miasta.

4) Na jakie koszty muszę być przygotowany w samym Dubrovniku?
O murach wiem - 200 kun osoba dorosła/50 kun dziecko do lat 7 oraz studenci, na stronie kolejki także znalazłem informacje o przejeździe w 1 stronę 90 kun/w 2 - 170 kun.
Parking jak rozumiem (jeżeli na Srđ nie znalazłbym miejsca) ok. 40 kun za godzinę - jak to wygląda jakby się chciało zostawić tam auto na parę godzin, pół dnia? Czy są jakieś pakiety?
Pomijam kwestię posiłków na miejscu.

Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi - zdaję sobie sprawę, że trochę tego jest, ale chociaż informacja na część z nich da mi jaki pogląd - dzięki!
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 03.07.2019 12:21

Pytałem dziś mailowo na stronie www.dubrovnikcablecar.com o możliwość zaparkowania samochodu i czy zakupione bilety na kolejkę są na konkretny dzień, czy na jakiś okres. My planujemy właśnie tam się na górze zatrzymać, zjechać na dół pozwiedzać i pod koniec dnia wjechać na górę. Odpowiedź (przetłumaczona) :

"Przy górnej stacji znajduje się parking za Amfiteatrem, a także za Fort Imperial na szczycie wzgórza Srđ.

Nasza rada to wykorzystanie map google do zlokalizowania drogi w kierunku wioski Bosanka i drogi prowadzącej z Adriatyku w kierunku Bosanki, a ta droga poprowadzi Cię dalej na szczyt wzgórza Srđ (po minięciu wioski Bosanka zobaczysz stację kolejki linowej i Fort Cesarski). Droga jest dość wąska i bardzo ruchliwa w lecie i wymaga dobrych umiejętności jazdy.

Możliwe jest również rozpoczęcie podróży kolejką linową z górnej stacji i po wizycie w Starym Mieście wrócisz, bilety są dostępne w sklepie z pamiątkami na górnej stacji. Bilety zakupione online są ważne do 31 marca 2020 r.

Kolejka linowa jest otwierana codziennie o 9:00. Nie ma opłaty parkingowej na górnej stacji."


Wszystko da się dowiedzieć 8)

pozdrawiam, Michał
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 03.07.2019 17:31

@neumann21:
Właśnie wróciłem z Dubrownika.

Ad.1. Cała droga jest darmowa. Zielonej karty nikt nie sprawdzał, ale nie warto ryzykować.
Ad.2. Kolejka kursuje od 9:00. Strona: http://www.dubrovnikcablecar.com/
Ad.3. Parking jest bezpłatny. Byłem o godzinie 8:40 na górze i były 3 wolne miejsca, które do 9, już nie były wolne. W ciągu dnia jak się trafi. Ktoś wyjeżdża, ktoś wjeżdża. Poza tym auta stały też trochę wyżej " po krzakach" i na poboczu.
Ad.4. Ceny są jak w Dubrovniku :) Tutaj: https://maps.app.goo.gl/7tZLtAeuTpPn7wve6 - lody po 10 kun gałka, Cola, Cappy 0,25 - 28 kun, jedzenie sobie darowaliśmy :)
Jeśli chcecie kupić coś do picia, to na Stradun idąc od Pile Gates po prawej (Placa br. 5 na Stradunu) jest kiosk z lodówkami z Cola, Capy, Spritem, Woda 0,5l. w miarę w normalnych cenach - sprawdziłem paragon: Cola, Sprite 0,5l - 14 kun, Cappy 0,33l - 11 kun

Magnesy - 21 kun.

Jeśli chodzi o obiad, to polecam Neum :) parking: Parking Neum
https://maps.app.goo.gl/abpzBCRni8HH1Ae39 - 2 KM/h, knajpy przy parkingu. My byliśmy tutaj: Gostionica Galeb
https://maps.app.goo.gl/D3YSNtFo8SpMuTnSA - polskie menu, kelner mówiący po polsku. Za rosół, naleśniki z nutellą, kurczaka z grilla (2 spore kawałki) + frytki + sałatka (pomidory, ogórki, papryka, sałata, cebula), pizza, 2 wody min, 2 cole, cappy, kawa z mlekiem i 3 gałki lodow zapłaciliśmy 55 KM. Za napiwek kelner dziękował 4 razy i już chciał się umawiać na następny raz.
A knajpy stoją w szeregu jedną koło drugiej - każdy coś wybierze. Ceny w porównaniu z Dubrovnikiem - super.

p.s. W Dubrovniku Polaków jak mrówków :)
neumann21
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 03.07.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) neumann21 » 03.07.2019 20:25

@majkik75 i @coglin - serdeczne dzięki Wam za odpowiedzi!!!

Rozjaśniliście mi wszystkie kwestie, które były istotne dla mnie przed wjazdem do Chorwacji i Dubrovnika. Baa, nawet dostałem rekomendacje jedzeniowe :D

Apropo dojazdu do Dubrovnika - chcemy ruszyć z Budvy około 6:00, pokazuje 2:30 jazdy, więc powinniśmy być podobnie jak Ty @coglin !

Nic tylko ruszać jutro do Czarnogóry. Wycieczka do Dubrovnika planowana na wtorek. W czwartek 11 lipca wracam, więc do końca kolejnego tygodnia zdam swoją relację :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Dubrownik zwiedzanie - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone