Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Belgrad - zwiedzanie

Obszar dzisiejszej Serbii zamieszkiwany był przez ludzi już od czasów paleolitu. W starożytności tereny te pokrywały osady m.in. Celtów, Ilirów i Rzymian. W Serbii produkowany jest najdroższy ser świata. Ser Pule wytwarzany jest z mleka oślego, a jego cena to około 5000 zł za kilogram. Na wytworzenie takiej ilości sera potrzeba aż 25 litrów świeżego mleka pozyskiwanego od specjalnej, bałkańskiej odmiany osłów.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Belgrad - zwiedzanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.05.2016 20:25

Wymyśliliśmy sobie, że w drodze do Grecji zatrzymamy się w Belgradzie. Ma być krótkie zwiedzanie i miejsce na wczesny obiad.
Niestety niewiele informacji o zwiedzaniu miasta znalazłam. Dotarłam do wątku krissdevallnoru, ale on dotyczy 2011 r.
Może ktoś coś więcej może napisać, jakieś bardziej aktualne informacje: gdzie zaparkować (jaki system parkowania obowiązuje w B.), gdzie warto coś zjeść, co zobaczyć, a co odpuścić.
Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 27.05.2016 20:35

Belgrad widziałem tylko w tranzycie do Grecji. Pierwsze wrażenie to wszechobecny beton, blokowiska, miasto bez wyrazu ... Nie zachęcało, aby zatrzymać się tam na dłużej ...
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 27.05.2016 20:35

Moim zdaniem warto zobaczyć Twierdzę Belgradzką przy ujściu Sawy do Dunaju oraz cerkiew św. Sawy.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.05.2016 20:48

Nefer napisał(a):Moim zdaniem warto zobaczyć Twierdzę Belgradzką przy ujściu Sawy do Dunaju oraz cerkiew św. Sawy.

Twierdza Belgradzka to to samo co Twierdza Kalemegdan?
A w tej cerkwi byłaś?Jakieś zdjęcie wrzucisz?
I gdzie zaparkować? Z chęcią parking jakiś kryty, aby autko się mocno nie nagrzało...
brzo1985
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 343
Dołączył(a): 18.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brzo1985 » 27.05.2016 21:36

Na Kalemegdanie masz między innymi polskie czołgi międzywojnia. Idąc dalej w kierunku Dunaju masz wspaniały widok na Zemun. Mijając park,masz stragany- podejdź do Serba i zapytaj o weterana wojny domowej. Podejdź do niego i powiedz, że jesteś z Polski. Jajowy gość, któremu Polka złamała serce- ale kocha Polskę i Polaków- szczególnie kibicow z Lechii Gdańsk ;-)- pokaże Ci najważniejsze miejsca Stolicy.

Jednego nie rozumiem... dlaczego nikt nie napisał o Skadarliji?! Jest to serce Belgradu. Obowiązkowo musicie je odwiedzić i zjeść w jednej z wielu tamtejszych restauracji. Jest to najstarsza dzielnica Belgradu. Zapytaj czemu nazywa się Szkadarlija, skoro Szkoder, to... Albania. To zagadka ;)

Ponadto można wieczorem trafić tam na "kwiat" serbskiej muzyki z czasów wojny i przechylić z nimi kilka głębszych ;-)

Lepi Mica
Obrazek



Zastanówcie się czy nie lepiej Wam odwiedzić Republikę Serbską, np. Bijelijnę. Macie tam podobną ilość zabytków, ale europejskie warunki- dowiecie się w Belgradzie o co mi chodzi;-)

Kolejna rada-zielone światło, nie oznacza, że masz "zielone". Będąc w Belgradzie dowiedziałem się dlaczego mój serbski druh wizytując mnie w Polsce, nie przechodził przez pasy mimo zielonego światła. ;)

Zapomnij o jakiś krytych parkingach, etc. Parkujesz gdzie chcesz i płacisz za parkometr. Cenowo wszędzie jest taniej niż w PL i przestaw się na to jakbyś był k#rwa w Azji lub grał w filmach Barei. ;-) Ja po tygodniu w Belgradzie, mówiłem, że następnym razem wrócę do nich w bombowcach NATO (też zobaczysz jak precyzjnie był Belgrad bombardowany).

Serbowie z Serbii to inni ludzie niż Serbowie z Republiki Serbskiej. Serb z Bośni powiedział, że Serbowie z Serbii mają mentalność "Cifuta" ;-)... i to prawda w 100%

W razie "w" służę pomocą.

Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.05.2016 21:58

Dlaczego Belgrad? Bo to stolica i tylko dlatego. I logicznie wypadnie nam przerwa w jeździe powinnyśmy być ok godz. 11.
Na wieczór planujemy dojechać do Skopje, a drugiego dnia na Shitoni w Grecji.

Ile czasu potrzebuję na zwykłe zaliczenie stolicy: przejście głównym szlakiem: Twierdza (może muzeum wojskowości), widok na Dunaj, Cerkiew Sawy i ta dzielnica Skadarliji i obiad? Przy Twierdzy zaparkuję? Jeszcze nie rozpracowałam planu miasta....
Belgrad to ma to być miła przerwa, nie męczące zwiedzanie.
brzo1985
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 343
Dołączył(a): 18.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brzo1985 » 27.05.2016 22:05

Auto zostawcie jak najbliżej centrum i wszędzie z buta. Najwięcej czasu zajmie Wam Cerkiew Sawy. Ja bym uderzył najpierw na Kalemegdan, Dunaj, Sawę i na koniec Skadarlija. Trzy pierwsze to max 2h. Skadarlija, w zależności od zamówionego jedzenia.

Ta ulica jest krótka.

Jeśli nie chcesz zwiedzać, to myślę, że 3h będą wystarczające.

Uważaj w ruchu, nie potrafią jeździć, nie znają przepisów ruchu drogowego, etc. Sami do tego przyznają się.

Przy Twierdzy nie zaparkujesz. Muzeum wojskowości to kilkanaście sprzętów- nic specjalnego. Wszystko na Kalemegdanie zwiedzasz "w locie".
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.05.2016 22:13

Dzięki za informację. 3h to idealnie na przerwę.
Teraz wystarczy zaprzyjaźnić się z mapą, rozlokować obiekty, doczytać informacje, upatrzyć ulicę na parkowanie (ale to już Pan M.) i możemy ruszać....
Dzięki za pomoc w ogarnięciu tematu. Po powrocie podzielę się, co z tego wyszło....
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 28.05.2016 17:28

piekara114 napisał(a):
Nefer napisał(a):Moim zdaniem warto zobaczyć Twierdzę Belgradzką przy ujściu Sawy do Dunaju oraz cerkiew św. Sawy.

Twierdza Belgradzka to to samo co Twierdza Kalemegdan?

Tak, o tę twierdzę mi chodziło.

piekara114 napisał(a):A w tej cerkwi byłaś?Jakieś zdjęcie wrzucisz?

W cerkwi byliśmy, ale niestety nie mogę znaleźć zdjęć :oops: ...

piekara114 napisał(a):I gdzie zaparkować? Z chęcią parking jakiś kryty, aby autko się mocno nie nagrzało...

W tej sprawie nie pomogę, bo byliśmy w Belgradzie z autokarową wycieczką.

Dodać tylko mogę, że z Twierdzy do Cerkwi jest ze 3-4 km, w sam raz na spacer, moim zdaniem :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.05.2016 23:07

Darmowy parking , samochód w cieniu - pod mostem na Savie ( sprawdzałem dwa razy ) - Brankov most , na skrzyżowaniu przed mostem ( nasypem ) w lewo i pierwsza w prawo , dojdziesz do bulwaru nad rzeką i po prawej zobaczysz spory parking . Często parkują tam autokary , ale jest sporo miejsca , w knajpkach na barkach albo na bulwarze można dobrze ( smaczne , nawet bardzo :D ) zjeść z widokiem na twierdzę .
Na drugą stronę Savy dostaniesz się autobusem ( albo taryfą - jakieś drobniaki , przynajmniej w ubiegłym roku ,za to zawiezie pod samą twierdzę ) .

Pozdrawiam
Piotr
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 31.05.2016 16:54

Wbrew temu co często się pisze - Belgrad jest moim zdaniem całkiem ładnym miastem, połączeniem wschodu i zachodu. Na pewno warto przeznaczyć kilka godzin albo i więcej na jego zwiedzanie.

Już tutaj padło kilka propozycji, więc zgrupuję je od siebie:
- Twierdza z widokami na Dunaj i Sawę. Jest tam też kilka cerkwi i wspomniane muzeum wojskowości - to nie jest "kilkanaście sprzętów", gdyż na zewnątrz jest jedynie wystawa plenerowa, reszta w środku. Wśród tych "kilkunastu sprzętów" są cenne zbiory, których próżno szukać w Polsce - np. jedyny zachowany egzemplarz tankietki TKF, włoskie M13/40, niemiecki PzKpfw II, amerykańskie dwa Stuarty itp.. Oczywiście to dla fanów wojskowości, ale i dla dzieciaków również.
- cerkiew św. Marka, ponoć wzorowana na Gracanicy z Kosowa, sobór św. Michała Archanioła (tam mnie nie chcieli wpuści w krótkich spodenkach), wspomniana św. Sawy. Zdjęcia z 2012 roku, teraz pewno się już posunęli dalej:
Obrazek
Obrazek
- w centrum sporo gmachów secesyjnych, wymieszanych z jugosłowiańskimi, dwa pałace królewskie (i jeden królowej), budynek parlamentu, Hotel Moskva. Na spacer w sam raz, choć w południe to możecie padać - jak każde duże miasto na tej szerokości szybko się nagrzewa.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.05.2016 17:14

Dzięki, coraz więcej możliwości. Niedługo wyjdzie, że powinnam zostać tam na kilka dni :mrgreen:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.06.2016 12:05

piekara114 napisał(a):Dzięki, coraz więcej możliwości. Niedługo wyjdzie, że powinnam zostać tam na kilka dni :mrgreen:


To bardzo dobry pomysł 8)
Secesyjne kamieniczki i kamienice robią wrażenie , warto też odwiedzić ( moim zdaniem ) naddunajską twierdzę Smederevo , i trochę dalej Golubac . . .

Znalazłem zdjęcie parkingu pod mostem na Savie
carpark.jpg


Sava.jpg


Twierdza przez Savę.jpg


Pozdrawiam
Piotr
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 02.06.2016 14:35

My przez Belgrad niestety tylko przejechaliśmy w drodze na Lefkadę ale pamiętam ,że wtedy chciałam kiedyś tam zajrzeć chociaż na kilka godzin. Szczególnie w pamięci zapadł mi jakby podwójny budynek z napisem Zepter na górze.
DSC05774.JPG

Niestety byliśmy dość późno a nocleg (bardzo ciekawy zresztą) mieliśmy 90 km za Belgradem.
udanego zwiedzania i liczę, że w relacji po wakacjach zobaczymy więcej Belgradu :lol:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 02.06.2016 22:50

to jest tzw. Zachodnia Brama Belgradu :D Piękna może nie jest, ale na pewno wpada w pamięć ;)
Następna strona

Powrót do Serbia - Србија



cron
Belgrad - zwiedzanie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone